Quantcast

Monthly Archives: Aralık 2010

Büyüme gelecek yıl da sürecek mi?

Türk otomotiv sektörü 2010 yılını, Avrupa’daki krize rağmen rekor satış ve kar artışlarıyla kapatmaya hazırlanıyor. Mart ayıyla birlikte talebin istikrarlı artmasıyla satışlar da yükseldi, önce 500-550 bine, daha sonra ise 600 bin adetin üstüne çıktı. Son çeyrek satışları ve yıl sonu kampanyalarının da etkisiyle pazarın 700 bin adedin oldukça üzerine çıkması bekleniyor… Bu da geçen yıla oranla binek ve ticari araç pazarının yüzde 30 civarı büyümesine tekabül ediyor.

Perakendeden ikinci ele, otomotiv finansmanından satış sonrası hizmetlere kadar otomotiv değer zincirinin her halkasında faaliyet gösteren Doğuş Otomotiv ise sektörün çok üzerinde bir büyüme rakamı kaydetti. Doğuş Otomotiv 2010 yılının ilk dokuz ayında, 2009 yılının aynı dönemine oranla satış gelirlerinde yüzde 44 oranında artış sağlayarak 2 milyar 265 milyon TL ciro elde etti. Bununla birlikte Doğuş Otomotiv, 2010’nun ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre faaliyet kârını yüzde 101 yükseltti.

Doğuş Otomotiv olarak başarılı bir sene geçirmekte olduklarını belirten Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu; “2010 yılında, gerek üretici firmamız gerekse yetkili satıcı ağımızla iyi bir takım olarak çalıştık ve bu başarılı işbirliği sonucunda hem stoklarımızı hem de giderlerimizi iyi yönettik.. Bu da bizim 2010 yılının ilk dokuz ayında 58 bin 353 adet satış rakamı ile yüzde 11.8 pazar payına ulaşmamızı sağladı. İlk dokuz ayda toptan satışta geçen yılın Ocak-Eylül satışlarına göre yüzde 51.7 oranında bir büyüme gerçekleştirdik. Binek araçta yüzde 39; ticari araçta yüzde 94; lüks segmentte yüzde 48 ve ağır ticari araçta ise yüzde 141 oranında bir büyüme yaşadık. Bu sonuçların yansıması olarak Doğuş Otomotiv olarak konsolide bazda 2010 yılının ilk dokuz ayında 128 milyon TL kâr elde ettik. Bu yılın sonunda ise 75 binin üzerinde satış adeti hedefliyoruz” diyor.

BÜYÜME 2011’DE DE SÜRECEK

“Yaptığımız sektör toplantılarında 2010 satışlarının yüksek geleceğini tahmin ediyorduk. Hatta en olumlu beklentiye sahip şirket bizdik. Ancak satışlar bizim bile beklentimizin çok üzerine çıktı” diyor ve 2011’de de ciro artışı beklediklerini söyleyerek şöyle konuşuyor:

“2011 ciro hedefi de yine 3 milyar TL’nin üzerinde. 2011 için 90,000 adetin üzerinde bir satış adedi bekliyoruz. Yeni model, motor kırılımları ve ufak motorlarda otomatik şanzımanları tüm yıl müşterimize sunabileceğiz. Önümüzdeki yıl daha yüksek bir pazar payı elde etmeyi hedefliyoruz.”

ÇEVRECİ MODELLER RAĞBET GÖRECEK

Akaryakıt fiyatlarındaki artış ve ihtiyacın sürekli artmasıyla yükselen maliye, küresel iklim değişikliği ve karbon salınımını azaltma isteği gibi etkenlerle otomobil şirketleri de daha çevreci modellere yönelmeye başladı. Tüketici tercihlerinde az emisyon salınımının, çevreci olmasının da önemli bir kriterler haline geldiğini vurgulayan Bilaloğlu, her segmentteki alıcıların hatta ağır vasıta şoförlerinin bile çevreye daha az zararlı modellerin tercih edildiğinin altını çiziyor. Doğuş Otomotiv olarak çevreci teknolojileri uzun zamandır kullandıklarını ve hazırlıklı olduklarını söyleyen Ali Bilaloğlu elektrikli ve hibrit araçlar hakkında şu bilgileri veriyor:

* Bugün elektrikli araç, hibrid modeller ve özellikle fuel cell (yakıt hücresi) teknolojileri üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalardan bir bölümü tüketicilerin hem performans hem de fiyat olarak beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Elektirikli araçların kullanımının 2030’lu yıllarda olmasını öngörmekteyiz. Bu geçiş döneminde, yakın ve orta gelecekte benzinli ve dizel araçlara olan ilgi devam edecek, konvansiyonel motorlar bugün olduğundan yüzde 30 daha tasarruflu hale getirilecektir.

* Volkswagen AG’nin temel temel stratejisi; dünyanın önde gelen otomobil üreticisi olarak liderliğini ekonomik ve ekolojik otomobil üretimininde de sürdürmektir. Bu strateji doğrultusunda grup müşterilerine 134’den fazla çevreci model sunmaktadır.

* Volkswagen’ın geliştirmiş olduğu BlueMotion Teknolojisi 2010 yılında hibrid rakiplerini geride bırakıp “World Green Car of the Year – Dünyada Yılın Yeşil Motoru” ödülünü alarak Volkswagen’ın çevre bilinci konusunda çok önemli adımlar atmış olduğunu kanıtlamıştır. Polo’nun BlueMotion modeli bu konuda çok önemli bir göstergedir. Bu araç 100 km’de 87 gramlık CO2 emisyonu ve 3,3 lt/100km’lik yakıt tüketimi ile dünyanın en ekonomik 5 koltuklu otomobilidir.

* Porsche’nin hibrit araç konsepti olan 918 Spyder modeli, 493 beygir gücünde 8 silindirli V8 motora sahip olan otomobil aynı zamanda 215 beygir ek güç sağlayan üç adet elektrik motorunu bünyesinde barındırıyor. Toplamda 708 beygir gibi muazzam bir gücü sürücüsünün kontrolüne sunan araç 0-100 Km hızlanmasını 3.2 saniyede gerçekleştiriyor. Hibrit teknolojisi sayesinde 100 kilometrede sadece 3 litre yakıt tüketen 918 Spyder’ın tasarımında bilgisayarlı akışkanlar dinamiğinden faydalanıldığı ve bunun gerek performans gerekse de yakıt tasarrufunda ciddi kazanımlar sağladığı belirtiliyor. Kilometrede sadece 70 gram CO2 salan otomobil, Porsche Akıllı Performans yaklaşımının en önemli ögesi olarak yakında yollarda olacak.

* Grup, yeni model ve çevresel teknolojilerin geliştirilmesi adına her yıl 8 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmaktadır. Doğuş Otomotiv olarak bizim de kurumsal stratejimiz Volkswagen Grubu ile birlikte büyümektir. Dolayısıyla, Volkswagen Grubu’nun yaptığı tüm çalışmaları yakından takip etmekteyiz. Doğuş Otomotiv’in hedefi ise çevreye duyarlı araçların Türkiye’de satışlarını desteklemektir. Bu doğrultuda Volkswagen Binek Araç olarak Yeni Passat’ın tüm motor seçenekleri BlueMotion Technologies olarak satışa sunarken, 2011 yılı içerisinde Yeni Touareg’in hibrid modelininin ithalatını da gerçekleştireceğiz. Bununla birlikte Volkswagen Grup markaları hakkında bilgi vermek gerekirse;

o Doğalgazla güçlendirilmiş Caddy Ecofuel düşük CO2 seviyeleriyle daha düşük ve temiz bir egzos emisyonuna sahiptir.
o 99 gram/km CO2 seviyesiyle “ECOBEST Ödülleri” şampiyonu SEAT Ibıza olmuştur.
o E-tron Audi’nİn ilk tam elektrikli spor arabasıdır.
o A5 Cabrio ve A4 Allroad daha yeni düzenlemeler gelmeden önce Euro5 egzoz emisyonu normlarına uygulamaya başlamıştır.

* Euro5 normları uyarınca, Scania liderliğini çevre dostu motorlarla imal edilen araçlarıyla güçlendiriyor. * Porsche’nin hibrit araç konsepti olan 918 Spyder modeli, 493 beygir gücünde 8 silindirli V8 motora sahip olan otomobil aynı zamanda 215 beygir ek güç sağlayan üç adet elektrik motorunu bünyesinde barındırıyor. Toplamda 708 beygir gibi muazzam bir gücü sürücüsünün kontrolüne sunan araç 0-100 Km hızlanmasını 3.2 saniyede gerçekleştiriyor. Hibrit teknolojisi sayesinde 100 kilometrede sadece 3 litre yakıt tüketen 918 Spyder’ın tasarımında bilgisayarlı akışkanlar dinamiğinden faydalanıldığı ve bunun gerek performans gerekse de yakıt tasarrufunda ciddi kazanımlar sağladığı belirtiliyor. Kilometrede sadece 70 gram CO2 salan otomobil, Porsche Akıllı Performans yaklaşımının en önemli ögesi olarak yakında yollarda olacak.

* Volkswagen Marine, az yakıt tüketimiyle,sessizliğiyle ve doğa dostu teknolojisiyle dikkat çekiyor.

* Scania Motorları;düşük emisyon seviyeleriyle bugüne geleceğin teknolojisini taşıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Başbakan şu an hangi otomobili test ediyor?

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Oyak Renault’un ürettiği Türkiye’nin ilk elektrikli otomobilini denedi. Otomobille tur atan Erdoğan, “Çok beğendim. Seri üretime geçildiğinde ilk otomobili ben almak isterim” dedi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ü de yanına alarak elektrikli otomobille Başbakanlık Konutu’nun etrafında bir tur attı.
Hiç ses duymadım
“Araç kullanmayı özlemiştik. Bu özlemimizi birazcık gidermiş olduk” diyen Erdoğan gazetecilerin, “Kullanımı rahat mı” sorusu üzerine şunları söyledi: “Öncelikli söyleyeceğim şey, sessiz, hiç ses duymuyorsunuz. Biraz hızlandıkça hakikaten sadece lastiğin sesini duyar gibisiniz. Tabi uzun bir parkurda sürmediğimiz için çok daha o hız noktasında, nasıl bir ses şey yapıyor bilmiyorum, ama şu andaki Başbakanlık Konutu çevresinde hiç ses duymadım. Kullanımı çok rahat. Bir de yakıtının özellikle çok ucuz olması nedeniyle bir farklılık arz ediyor.”
“Ama hepsinden öte bir şey daha var” diyerek Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne imza koymuş ülkelerden biri olduğunu da hatırlatan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Hava kirliliği vesaire, bunlar bizim ülkemizde artık çok çok önemli bir tehdit oluşturuyordu. Doğalgazla şehirlerimizin kirliğini büyük ölçüde kaldırdık, ama araçlarda bu kirliliği tam manasıyla kaldırabilmiş değiliz. Her ne kadar araçlarda da modernize ediliyor, emisyon hacimleri mümkün olduğunca başarılı bir şekilde sürdürülüyor ama bunda artık o tamamiyle yok oluyor. Böyle bir endişeye de yer kalmayacak.”
Fiyatı da makul olursa
Bu arada fiyat konusuna da değinen Erdoğan, şöyle konuştu: “Tabi fiyatlar da ticari olarak kullanacak, vatandaşlarımızın ceplerine uygun olarak ilan edilirse -ki 2011 ortasında falan piyasaya süreceğiz- diyorlar, o zaman inanıyorum ki ülkemiz bu noktada çok daha büyük bir fırsatı yakalayacaktır. Çünkü iç piyasada otomobil tüketimi yüksek olan bir ülkeyiz. İhracatta şu anda birinci derecede ihraç kalemimiz. Bunlarla da ayrıca gururlanıyoruz.”

Ben de hızı seven biriydim, yanlış yaptığımızı anladım

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, aracın hızının 135 kilometreye kadar çıkabildiğinin hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu: “Yeni yaptığımız yasal düzenlemelerde bu hızları kestik. İyice düşürdük. Şu anda azami hız, aklımda kaldığı kadarıyla 110. Hayatını eğer sevenler, önemseyen, benimseyen varsa artık bu hızı yapmayacak. Ben de hızı çok seven birisiydim, ama yanlış yaptığımızı, sorumluluğu alınca çok daha iyi anladık.”

Azami 135 km hız yapacak dolu pille 160 km yol gidecek

Renault Fluence Z.E.’nin elektrik motoru 70 kW’lık (95 bg) bir güç üretiyor. Azami devir 11.000 d/d’ye ulaşıyor. Elektrikli motor azami 226 Nm’lik torkunu kullanıma sunabiliyor.
Aracın azami hızı 135 km/s ile sınırlandırıldı. Renault Fluence Z.E. 95 beygir güç ve 226 Nm tork üreten elektrikli bir motora sahip. İki farklı yolla yeniden şarj edilebilir bir lityum-iyon batarya ile beslenien araç, dolu pille 160 kilometre yol yapabiliyor.


Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Hibrid Renault’un aküsünü Yiğit geliştirecek

Yiğit Akü, Renault ile imzaladığı anlaşma çerçevesinde, yakıt tasarrufu sağlayan ve karbon salımını en aza indirgeyen ”mikro hibrid” araç kategorisinde stop-start sistemler için akü geliştirecek.

Renault’un global tedarikçisi Yiğit Akü, merkezi Fransa’da bulunan Renault Teknoloji Merkezi’nin ”Tasarım Geliştirme Ortağı” oldu.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Yiğit Akü A.Ş. Genel Müdürü Dr. Hulki Büyükkalender, Türkiye dışında dört fabrikaları bulunduğunu ve geliştirdikleri akıllı aküleri 55 ülkeye ihraç ettiklerini belirtirken, Renault ile yapılan bu anlaşmanın, bir Türk şirketinin global oyuncu olarak tescili anlamına geldiğini kaydetti.

Avrupa emisyon standartları gereği, tüm araç üreticilerinin araçlardaki karbon salımını minimize etmek, hibrit araç üretmek için çalışma yaptığını ifade eden Büyükkalender, açıklamasında şunları kaydetti:

”Renault’a bu çalışmayı yapan öncü şirketler arasında yer alıyor. Hibrid araçlara uygun araç üretmek ise uzun çalışmaları ve Ar-Ge yatırımlarını gerektiriyor. Bu tip aküleri üretmek için uzunca bir süredir çalışıyoruz. Ürettik ve denedik de… Şimdi Renault Fransa ile ortak çalışarak hibrid araç-akü uyumunu kusursuz bir noktaya taşıyacağız. Renault’un seçimi Türkiye ve bizim için bir gurur vesilesi olmuştur.”

Karbon salımını minimize etmek için araç durduğu zaman, motorun da durmasını ve yakıt tüketmemesini sağlayan sisteme ”stop-start sistem” adı verildiğini belirten Büyükkalender, bu sistemlerde yüzde 4 yakıt tasarrufu sağlanmasının yanı sıra karbon salımının da minimize edildiğini vurguladı.

AA

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli araçlara güneş enerjili şarj istasyonu

Japonya’nın başşehri Tokyo yakınlarındaki Wako’da güneş enerjisiyle çalışan şarj istasyonu hizmete girdi. Honda Motor’un Baş Mühendisi Kenichiro Kimura, Los Angeles’da düzenlenen otomobil fuarında sürpriz bir şekilde tanıtılan elektrikle çalışan yeni modeli “Fit”in bu istasyonda nasıl şarj edileceğini anlattı.

TOKYO – OZEL – Geleceğin araçlarının çevre dostu olması üzerinde çalışmalar devam ederken, Japonya’nın başşehri Tokyo yakınlarındaki Wako’da güneş enerjisiyle çalışan şarj istasyonu hizmete girdi. Honda Motor’un Baş Mühendisi Kenichiro Kimura, Los Angeles’ta düzenlenen otomobil fuarında sürpriz bir şekilde tanıtılan elektrikle çalışan yeni modeli “Fit”in bu istasyonda nasıl şarj edileceğini anlattı. Japonya’nın otomotiv devi, elektrikli araçlar, hibrid araçlar, elektrikli scooter’lar ve güneş enerjili şarj istasyonları için üç şehirde yeni bir yatırım hamlesi başlatacağını açıkladı.Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Rus hibridine rakip geldi: Elektrikli Reva-i sadece 6785 dolar!

Daha önceki haberlerimizde Rus milyoner Prokhorov’un yürüttüğü proje ile 10.000 dolarlık hibrid otomobil üretilmeye çalışıldığını sizlerle paylaşmıştık.İçten yanmalı motorunun yanında bir de elektrikli motoru olacağı belirtilen ë-mobile’a tamamen elektrikli iddialı bir rakip geldi.

Hindistan menşeili Mahindra Reva Electric Vehicles şirketinin ürettiği tamamen elektrikli otomobil Reva-i’nin yeni jenerasyonu 6785 dolarlık fiyat etiketiyle karşımıza çıkacak. İlk jenerasyonu Hindistan ve G-Wiz olarak satıldığı İngiltere’de beklenildiğinden fazla satış yapan otomobilin, ikinci jenerasyonunun daha da fazla satış adetine ulaşması hedefleniyor. Küçük boyutları ve kalite endişeleri nedeniyle satıldığı bazı ülkelerde otomobil olarak tescil edilmeyen Reva-i’nin 4 kapılı versiyonu için de çalışmalar sürüyor.

Tamamen elektrikli bir otomobil (!) olan Reva-i, bataryaları tamamen doluyken 80 kilometreye kadar yol alabiliyor. Otomobil standart prizlerden şarj olabilirken tam şarj 8 saat civarında sürüyor. Bataryaların %80 şarj olma süresi ise yaklaşık 2.5 saat. Reva-i’nin elektrikli motoru 17 beygir güç üretebiliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • çin malı eleltrikli araba kaç para
  • reva elektrikli oto

Rusya’nın ilk elektrikli aracını tanıttı

MOSKOVA (CİHAN)- Rus oligarklardan ”Oneksim Grubu” Başkanı Mihail Prokhorov 2012 yılında satılmaya başlayacak ucuz elektrikli aracın tanıtımını yaptı.
Moskova’da ‘Yo’ olarak adlandırılan otomobilin sedan, minivan, sportif modellerini tanıtan Prokhorov, araçların likid gaz, benzin ve elektrik karışımı ile çalışacağını açıkladı. Prokhorov ayrıca ilk otomobilin 2012 yılında farklı modelle piyasaya sürüleceğini belirtti.

10 bin dolar dolayında başlayan fiyatlarla satılması beklenen Yo-mobil tam depo ile 400 kilometre gidebiliyor. Otomobil 100 km/s hıza 14 saniyede ulaşabiliyor.

Tanıtım esnasında konuşma yapan Prohorov, “Aracımıza ‘yo-mobil’ adını verdik bunun için bir kaç nedenimiz var. Birinciden ‘Yo’ harfi bir tek ‘grafik semboldur’ ve Rusya’yı temsil ettiği anlaşılıyor. Ayrıca İngilizce’de ‘Senin’ ya da ‘Sizin’ anlamına geliyor. Bu önemli çünkü biz Avrupa piyasasına çıkmayı umuyoruz. Üçüncü olarak da ‘Rusya’da yapıldı’ şeklinde bir nevi kalitenin göstergesidir” diye konuştu.

Prokhorov Forbes dergisine göre dünyanın 39. Rusya’nın ise 2. zengini. Altın madenlerinden, Amerikan basketbol takımına kadar onlarca farklı sektörde iş yapan Rus milyarder, ekonomik kriz öncesi fabrikalarının bir kısmının satışını gerçekleştirerek krize nakitle girmişti. Prokhorov döviz kurlarındaki hareketten faydalanarak 2009’da Rusya’nın birinci zengini olmayı başarmıştı. Şimdi Prokhorov elindeki nakitle yeni yatırımlar için çalışmalar yürütüyor.

Elektrik ve likit yakıtları birlikte kullanarak enerji tasarrufu sağlayan hibrid araç üretimi ile ilgili proje Rusya’da ilk kez uygulamaya konacak. İnovasyon ve yüksek teknoloji açılımlı ekonomik pakete destek veren hükümet, enerji bağımlılığından kurtuluşu sağlayacak projelerin hayata geçirilmesini istiyor.

Prokhorov planladığı hibrid araçların maliyeti 10 bin dolar olacak. Yeni kurulacak fabrikanın yıllık kapasitesi ise başlangıçta 10 bin adet. Kapasite 100 bin araca kadar çıkarılabilirse, maliyetler de 7 bin – 7 bin 500 dolara kadar çekilebilecek. Uzmanlara göre verimli üretim için en az on binlerle ifade edilebilecek kapasiteye ulaşılması gerekiyor.

Kaynak: http://www.stargundem.com/ekonomi/1111563-rusyanin-ilk-elektrikli-aracini-tanitti.html#ixzz185vkWfFQ

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Benzinli otolar tarih olacak

Otomotiv dünyası, alternatif yakıtlarla çalışan çevreci araçlara yönelik çalışmalarını hızlandırdı.
Elektrikli ve hidrojenli araçlar konusunda yaklaşık 2 milyar euro yatırım yapan Mercedes, en az 3 milyar euroluk bir yatırımın gerektiğinin altını çiziyor. Mercedes-Benz Yüksek Voltaj Sistemleri Direktörü Dr. Bernd Hense, elektrikli otomobillerin topluma mal olmasının belirli bir süreç istediğini ve ilk otomobil kullanıcılarının yakıtları eczaneden aldığını hatırlattı. 2050 yılında otomobillerin yüzde 25’inin hidrojenli, yüzde 35’inin elektrikli, yüzde 35’inin hibrid ve geri kalan sadece yüzde 5’lik bölümünün dizel veya benzinli olacağını öngördüklerini söyleyen Hense, şu anda dünyada 15 milyona yakın sıfır emisyonlu araç olduğunu kaydetti.


Elektrikli A Serisi’nde sekiz saatlik şarj süresini üç saate indiren ve akıllı şarj sistemleri oluşturan Mercedes, charge communication sistemiyle aracın şarj durumunun uzaktan kontrol edilmesini de sağlıyor. Alternatif enerji kaynaklarından güneş enerjisinin şimdilik istenilen seviyede olmadığını ve her coğrafi bölgeye uygun olmadığını açıklayan Mercedes yöneticileri, Mercedes-Benz ve Evonik işbirliğiyle kurulan Deutsche Accumotive markasıyla üretilecek pillerin gelecek yıldan itibaren sektörü yönlendireceğini ve otobüsten kamyona tüm araçlara uygun pillerin üretileceğini bildirdi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Japonya’da hibrid araçlar için şarj istasyonları

Benzinli, dizel, LPG derken şimdi de elektrikli otomobiller gündemde.
Prize takılarak şarj edilen hibrid araçlar için Japonya’da şarj istasyonları kuruldu.
Artan petrol fiyatları yakın bir gelecekte ilgiyi bu çevre dostu araçlara kaydıracağa benziyor.
Tokyo, 10 Aralık 2010 17:10

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • hibrit araçlar

Elektrikli araçlar gün sayıyor

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik, Bursa’daki Renault fabrikalarında üretilmeye başlanan elektrikli otomobillerin, gelecek yıl içinde ihraç edilmeye başlanacağını, otomobillerin gelecek yılın sonuna doğru da Türkiye’deki yollarda seyir halinde olacağını bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, komisyonun daveti üzerine Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar’ın elektrikli otomobil üretimi konusundaki çalışmaları komisyondaki milletvekillerine anlattığını belirtti.

Azami hızı 135 kilometre olacak otomobillerin, dolu aküyle 160 kilometre yol alabileceğini belirten Çelik, şunları kaydetti:

”Bursa’daki Renault fabrikalarında üretilmeye başlanan elektrikli otomobil, 2011 yılı içinde ihraç edilmeye başlanacak. 2011 yıl sonuna doğru da yurdumuzdaki yollar da seyir halinde olacak. Otomobil ev veya iş yerinde bir ara kabloyla şarj edilebilecek. İhtiyaç halinde 30 dakika sürede de hızlı şarj yapma noktalarında şarj edilebilecek. Egzoz emisyonu olmayan, gürültü nispeti çok düşük olan bu otomobiller çevre hassasiyeti ve düşük enerji maliyetiyle önem kazanıyor. Yoğun şehir içi kullanımı için oldukça ekonomik olduğu ifade edilen bu otomobiller dünyayla aynı zamanda yaptığımız teknolojik bir üretim olarak ülkemiz adına başarılı bir çalışmadır. İçindeki bilgisayarlarla akü şarj seviyesi, yetecek kilometresi ve şarj yerini de bildiren otomobil için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve belediyeler gerekli altyapı ve mevzuat çalışmalarını yürütmekteler.”

‘DESTEK VE TEŞVİK KONUSUNDA ÇALIŞMA VAR’

2011 yılının elektrikli otomobillerin Türkiye’de yollarda dolaştığı yıl olacağını ifade eden Çelik, hükümetin elektrikli otomobiller için destek ve teşvikler konusunda çalışma yaptığını bildirdi.

Türkiye’nin AR-GE ve teknoloji üretim alanı olarak dünyadaki saygın yerini aldığını ve sağlamlaştırdığına dikkati çeken Çelik, açıklamasında ”Her şey Türkiye için’ diyoruz ve yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli otolar için ‘acele edin’ uyarısı

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrikli motorlu araçların önümüzdeki döneme ait en önemli teknolojik fırsatını ifade eden endüstri olduğunu belirterek hükümete çağrıda bulundu.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrikli motorlu araçların önümüzdeki döneme ait en önemli teknolojik fırsatını ifade eden endüstri olduğunu belirterek, ”Burada ülke olarak biz ne kadar çabuk önde olursak, ne kadar çabuk biz teşkilatlanırsak bu işten o kadar çok nema sağlayabiliriz” dedi.

3. Uluslararası İstanbul Otomotiv Kongresi’nde ”Elektrikli Araç Teknolojileri” konulu sunumda yaptığı konuşmada Aybar, karbondioksit emisyonunun minimuma indirilmesi için gerekli olan elektrikli araç teknolojisine yoğun bir giriş yaptıklarını belirtti.

Aybar, bu konuda şimdiye kadar yaptıkları tüm çalışmaların harcamalarının çok fazla bir rakam tuttuğunu ve harcamaların devam ettiğini dile getirerek, bu konuda yapılan harcamaların global olarak 4,5 milyar doları bulduğunu kaydetti.

Elektrikli otomobillerin pillerinin politika olarak satılmasından çok kiralanmasının benimsenmeye başlandığını ifade eden Aybar, bu pilin üretici tarafından tamamen geriye dönüşümünün sağlanması bakımından çok önemli ve garantili bir çözüm olacağını söyledi.

Aybar, elektrik motorlu aracın ekonomik olup olmadığının en çok akıllarda olan soru olduğuna işaret ederek, bakıldığı zaman aslında belli şartlarda ”Ekonomik olduğunu” dile getirdi.

Bu araçların fiyatı normal Avrupa’daki gelir sahibi bir insanın alabileceği fiyatlara indirgenmesi durumunda bu araçların talep görebileceğine değinen Aybar, ilgili devletlerin belli bir süre bu işi teşvik etmesi gerektiğini anlattı.

Aybar, bu araçların ilk döneminin teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayarak, kullanımının yaygınlaştırılabileceğini söyledi.

Birçok markanın elektrik motorlu araçların içerisinde yer almaya başladığına değinen Aybar, 2013 yılına kadar lansmanların görüleceğini ifade etti.

Aybar, ”Elektrikli motorlu araçlar, önümüzdeki döneme ait en önemli teknolojik fırsatı, hatta teknolojik evrimi ifade eden endüstri. Burada ülke olarak biz ne kadar çabuk önde olursak, ne kadar çabuk biz teşkilatlanırsak bu işten o kadar çok nema sağlayabiliriz. Şansımız var üretime dünya ile birlikte başlıyoruz. Ama bu şansı sürekli ve fırsat haline getirmek bu işte elimizde. Bunu da topyekun başarabiliriz. Tek başına üretici yapamaz. Tek başına distribütör yapamaz. Bu tek başına bir ülke politikası olduğu zaman anlam ifade eder. Ben inanıyorum ki biz bu anlamı önümüzdeki yıl son seviyesine kadar ülkemizin lehine oluşturma ve kullanma imkanı buluruz” diye konuştu.

-TAYSAD BAŞKANI KAYA-

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Celal Kaya, küresel ekonomik krizden dolayı sıkıntılar yaşadıklarını hatırlatarak, buna rağmen büyümek istediklerini anlattı.

İç pazarda ana sanayicilerin bazı projelerdeki yerli tedarik oranının yüzde 35’lere gerilediğini vurgulayan Kaya, bu seviyenin yukarıya taşınması gerektiğini, bunu sağlayacak kapasite, kalite ve ürün çeşitliliğine sahip olduklarını belirtti.

Bu nedenle ”Ar-Ge ile Küresele” sloganıyla yola çıktıklarını aktaran Kaya, Brezilya’dan Çin’e, İsveç’ten Güney Afrika’ya kadar gittikleri söyledi.

Kaya, ”Sarkozy’nin Fransa’da bir yatırımın Türkiye’ye gelmemesi için yaptıklarını düşünün. Bizim de bunu yapmamız lazım. Biz Türkiye’de büyümek istiyoruz. Biz yan sanayiciler olarak tabanla tavan arasında sıkışan firmalar olmayacağız. Artık tavanı delip dışarı çıktık” dedi.

Kaya, yeni projelerle ilgili satın alma kararlarının Torino’da, Köln’de, Detroit’de veya Paris’te verildiğini, bundan dolayı yeni proje almakta çok ciddi sıkıntılar yaşandığını ve 2011 yılında bunun değişmesini ümit ettiklerini belirtti.

Kaya, 2011 yılında TAYSAD olarak, bir milyon 200 bin adetlik araç üretim hedefinin yakalanacağına inandıklarını söyledi.

Ayrıca Ar-Ge ile ilgili teşviklerin artması, SSK maliyetlerinin iyileştirilmesini de beklediklerini ifade eden Kaya, yeni yatırımların da geleceğine inandığını kaydetti.

-SEKTÖR ”OTOMOTİV STRATEJİ BELGESİ”Nİ BEKLİYOR-

Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen de otomotiv sektörü adına en umut dolu günleri yaşadıklarını ifade etti.

Önen, ”Otomotiv Sanayi Strateji Belgesi çıktığında her şey belli olacak. Strateji belgesinden sonra hepimiz yine bir araya gelip marka yaratabilir miyiz, sektörle ilgili neler yapabiliriz oturup konuşacağız” dedi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Mustafa Bayraktar ise otomobil sahipliliğinin ucuzlatılması gerektiğinin üzerinde durarak vergilere ve dünyada en pahalı akaryakıt kullanımına dikkati çekti.

Otomotiv Yetkili Satıcılar Derneği (OYDER) Başkanı Şükrü Ilısal da pazar büyüdükçe risk ve karlarının azaldığının altını çizerek otomotiv sektörü kadar diğer sektörlerin de kayıt altına girmesi halinde Türkiye’nin 2020 yılından önce dünyanın en büyük 10. ekonomisi olma hedefine ulaşabileceğini kaydetti.

AA

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica