Quantcast

Monthly Archives: Şubat 2011

Opel Ampera

Neredeyse sessiz Voltec elektrikli itiş gücü ünitesi 370 Nm anlık tork ve saatte 160 km maksimum hız sağlar. Opel’in devrim yaratan teknolojisi elektriği birincil güç kaynağı ve benzini elektrik üretmek için ikincil güç kaynağı olarak kullanır. Voltec elektrikli propülsiyon sisteminin ana komponentleri T şeklindeki akü takımı, (111 kW) elektrikli itiş gücü ünitesi ve elektrikli motor jeneratörüdür.

Yeni bir elektrikli sürüş kategorisi
Opel Ampera elektrikli sürüşün tamamen yeni bir kategorisini temsil etmektedir. Klasik hibritlerde tekerlekler benzinli motor, elektrikli motor veya her ikisi ile döndürülür. Pratikte hibrit araçlar tam araç performansı sağlamak için her iki kaynağa da – motor ve akü – ihtiyaç duyar.

Genişletilmiş menzilli elektrikli araç (E-REV), aracın elektrikli itiş gücü ünitesi ile çalışması bakımından hibritten veya plug-in hybrid modelinden farklıdır. Opel Ampera 60 km’lik akü aralığında yakıt kullanması gerekmez.

Voltec teknolojisi
Opel Ampera, şarj için 230 V çıkışa sahip herhangi bir ev prizine takılabilir. Enerji 16-kWh, T-şeklindeki lityum-iyon akü paketinde depolanır. Akü paketi tam araç hızı ve 60 km’ye kadar hızlanma performansı sağlayabilen elektrikli itiş gücü ünitesini çalıştırabilir.

Daha uzun yolculuklarda elektrik jeneratörünü tahrik etmek için Ampera’nın araç üstü menzil genişleten motor kullanılır. Benzin ile çalışan menzil genişletici, otomobili 500 km’den daha uzun mesafelerde çalıştırmak için fazladan elektrik üretebilir.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • etox

Porsche önümüzdeki hafta Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünyanın ilk hibrit otomobilini dünyaya gösterecek.

Anlamı ‘Her an canlı’ olan Semper Vivus ismine sahip araç ilk olarak 1900 yılında Ferdinand Porsche tarafından tanıtımı yapılmıştı.
Bu aracın tanıtımından tam 111 yıl sonra Porsche müzesi onu yeni baştan yaptı.
Semper Vivus’un imal edilmesi tam dört yıl sürdü.
Otomobil Cenevre Fuarında yeni Panamera S Hybrid’in ve Avrupa’da ilk kez tanıtımı yapılacak 918 RSR konseptiyle birlikte sergilenecek.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Yerli elektrikli otomobil hayali gerçek oluyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil hayalini, Erteks Oto Dekorasyon’un sahibi ve yerli spor otomobil Etox’un üreticisi Ankaralı iş adamı Ercan Malkoç gerçekleştiriyor. Malkoç, Türkiye’nin ilk tamamen yerli yapım elektrikli otomobilinin yapımını 3 ay sonra bitirmiş olacaklarını bildirdi.

Daha önce ürettikleri yerli spor otomobil Etox’un, elektrikli binek türünü hazırladıklarını belirten Malkoç, Elektrikli Etox’un, saatte 120 kilometre hız yapacağını ve bir dolumda 250 kilometre yol gideceğini ifade etti. Elektrikli Etox için şu anda 4 yerli firmanın ayrı ayrı motor geliştirdiğini anlatan Malkoç, bir yerli firmanın da kendileri için batarya geliştirdiğini bildirdi. Elektrikli Etox’un prototipinin 3 ay sonra hazır hale geleceğini bildiren Malkoç, ”Bizim yapacağımız elektrikli otomobil öyle çok küçük olmayacak. Bildiğimiz 4 kapılı, ihtiyaç duyulduğunda devlet dairelerinde de kullanılabilecek yerli bir otomobil olacak” dedi.

Malkoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 yılında yerli spor otomobil Etox’u yaptıklarını ve çok ciddi ilgi çektiğini söyledi. O dönemde 200’e aşkın sipariş aldıklarını anlatan Malkoç, şöyle konuştu:

”Aracın motor hariç tüm aksamlarını kendimiz ürettik, ama motoru maalesef bir firmadan almak zorundaydık. Firmayla yaptığımız görüşmelerde bize motor vereceklerini söylediler, ama o dönemde arabamızla ilgili haberlerin etkileyici şekilde yer alması ve bu işte bizim iddialı olduğumuzu gördüklerinde bize motor veremeyeceklerini söylediler. Sonra biz başka firmalarla görüşmeye başladık, ama hiç biri bize motor veremeyeceklerini ve motorun yurt dışına bağlı olduğunu, yurt dışındaki merkezlerin de buna izin vermediğini belirttiler. Motorsuzluktan dolayı bu otomobili o günün şartlarında satamadık. Ancak iki tane yapıldı. Bir tanesinin tip onay belgesi alındı, seri üretim belgesi alındı, trafikten plaka çıkarıldı ve şu anda kullanıyoruz. O günden sonra dışa bağımlılıktan kurtulmak adına biz de elektrikli otomobil yapmaya karar verdik. Sayın Başbakanımızla da görüşme imkanımız oldu. Sayın Başbakanımız da ‘elektrikli yapın’ dedi. Biz de elektrikli için Sanayi Bakanlığının SANTEZ projesine başvurduk, oradan bize bir hibe çıktı. O hibeyle birlikte şu an elektrikli ve 4 kapılı bir otomobil yapmaya devam ediyoruz. 3 ay içerisinde bu otomobili hazır hale getireceğiz.”

-”30-35 BİN LİRAYA ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SATMAYI HEDEFLİYORUZ”-

Tasarladıkları elektrikli otomobilin ilk etapta 120 kilometre hız yapabileceğini ve bir dolumda 250 kilometre gidebileceğini belirten Malkoç, elektrikli Etox’u 30-35 bin liraya satmayı hedeflediklerini ifade etti. Elektrikli otomobilin çok ekonomik olduğunu vurgulayan Malkoç, ”Bir bataryayı 10 dolara dolduruyorsunuz ve 250 kilometre yol gidiyorsunuz. Şu an ki yakıta göre yüzde 90 daha ucuza geliyor. Ülke olarak otomobil yapamamamızın en büyük nedeni motorda dışarıya bağımlı kalmamızdı. Çünkü Türkiye’de bugüne kadar motor yapamadık. Elektrikli otomobil bizim için büyük bir fırsat oldu. Artık batarya da motor da Türkiye’de yapılabilir. Yani dışarıya bağımlılık kalmıyor. Dizel ve benzinli motorda kaçırdığımız treni elektrikli motorla yakalayabiliriz” diye konuştu.

Şu anda 4 yerli firmanın elektrikli Etox için ayrı ayrı motor hazırladığını belirten Malkoç, bir yerli firmanın da batarya geliştirdiğini anlattı. Etox üzerinde yaklaşık 4 yıldır çalıştıklarını dile getiren Malkoç, şöyle konuştu:

”Etox’un 3 yıl önce seri üretim belgesini, tip onay belgesini, kapasite belgesini aldım. Fransa’dan pin kodunu aldım ve o günden bugüne de enerjimi hiç kaybetmeden pozitif bir şekilde aracı geliştirmeye devam ediyoruz. Etox, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin test merkezinde 33 tane teste tabi tutuldu ve yüzde 88 gibi yüksek bir oranla geçti. Oradaki hocaların bir çoğu aracın Türk yapımı olduğuna inanamadılar. Bu deneyimler sayesinde artık aracın motor hariç bütün aksamlarını başarılı bir şekilde üretebiliyoruz. Ben otomobilin badisini yapabiliyorum, en güzelini yapıyoruz. Yapmış olduğumuz Etox, gezerken herkesin ilgisini çekiyor. Porsche, Lamborghini görünümünde bir otomobil ortaya çıkardık, ancak bizim burada en büyük eksiğimiz otomobilin motorunu yapmaktı. Artık elektrikli motoru da kendimiz yapacağız. Şimdi 4 yerli firma bize elektrikli motor geliştiriyor. Batarya için de bir firma çalışıyor. Türkiye’nin ilk tamamen yerli yapım elektrikli otomobilini 3 ay sonra bitirmiş olacağız. Yüzde yüz yerli olacak. Sayın Başbakandan da bize destek olmasını istiyoruz. Gerekli destek sağlanırsa 1 yıl içerisinde seri üretime geçebiliriz.”

-”ARTIK TEKERLER TÜRKİYE’YE DÖNSÜN”-

”Şu an dönen tekerlerin hepsi ya Fransa’ya ya İngiltere’ye ya Japonya’ya ya Almanya’ya ya da ABD’ye dönüyor. Onlar da bir şekilde bu sistemi bozmak istemiyorlar. Artık tekerler Türkiye’ye dönsün istiyoruz” diyen Malkoç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin kendi otomobil markası oluşturmasının zamanı geldiği yönündeki düşüncelerinin çok doğru ve yerinde olduğunu kaydetti.

Bunu gerçekleştirmek için kendileri gibi 5-6 firmanın bulunduğunu ifade eden Ercan Malkoç, şunları söyledi:

”İşin açıkçası büyük otomotiv firmalarından medet umulmaması gerekiyor. Hemen hemen hepsi distribütör olduğu için kendi markalarını yaratma gayeleri yok, şansları da yok. Çünkü hepsi göbeğinden, bacağından yurt dışına bağlı. Kimse kendine rakip çıkarmak istemiyor. Zaten bunlar al-satçılar ve yıllardır ciddi oranda paralarını kazanıyorlar. Sistemlerini kurmuşlar, tıkır tıkır çalışıyor. En çok arabayı onlar satıyorlar. Yurt dışından emirler geliyor ve ona göre hareket ediyorlar. Niye kendini sıkıntıya sokarak Türk otomobili yapmaya çalışsın? Dikkat ediyorum, hepsi bugün bunun nasıl yapılacağını değil, niye olmayacağını anlatmaya çalışıyor. Sayın Başbakanın önüne bol sıfırlı rakamlar koyuyorlar. Otomobil üretebilmek için bir tanesi 750 milyon Avro’dan bahsediyor, bir diğeri 1 milyar avro’dan. Halbuki 50-60 milyon avro’luk bir yatırımla yılda 2500-3000 araç üretebiliriz.

Bizde şunu iddia ediyoruz; bu gibi projeler, bir iki kişiye vermektense bizim gibi bu işe gönül vermiş, kendi otomobilini yapmaya çalışan ve geçmişi olan firmalara verilirse Türkiye’nin 5-6 tane otomobil markası birden çıkabilir.”

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • erteks oto

Elektrikli oto için sıfır ÖTV mümkün

Hükümet, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tanıtımını yaptığı elektrikli otolara vergi öngören düzenlemeyi Torba Tasarı’ya ekledi.
ÖNDER YILMAZ Ankara
Buna göre, elektrikli otolara motor güçlerine göre yüzde 10 ila yüzde 84 arasında özel tüketim vergisi (ÖTV) uygulanacak. Bakanlar Kurulu bu oranları sıfara kadar indirebilecek.
Tasarının 90. maddesinde verilen önerge ile Türkiye’de üretimine başlanan ve yakın bir tarihte yollarda sık sık rastlanacak olan elektrikli araçlar vergilendirildi. Mevcut ÖTV kanununda taşıtların vergilendirilmesi motor silindir hacimlerine göre yapılırken, elektrikli araçlar için motor silindir hacamları bulunmadığı için en düşük oran olan yüzde 37’lik vergi dilimi uygulanıyordu.
Aralık yüzde 37-84
Önergeyle düzenlenen elektrikli taşıtların vergi oranları şöyle olacak: “85 kW altında motor gücüne sahip araçlar yüzde 37 oranında, 85 ila 120 kW arasındaki motor gücüne sahip araçlar yüzde 60 oranında, 120 kW üstü motor gücüne sahip araçlar ise yüzde 84 oranında vergilendirilecek. Elektrikli motosikletlerde ise, motor gücü 20 kW’yi geçmeyenler yüzde 22 oranında, Motor gücü 20 kW’yi geçenler ise yüzde 37 oranında vergilendirilecek.”

Ticari araçlara yüzde 10
Önergeye göre elektrikli ticari taşıma araçlarına ise kapalı kasa ve 620 kilogram iktisap haddi altında olanlara yüzde 10, diğerlerine ise yüzde 4 oranında ÖTV uygulanacak. Önergenin gerekçesinde yapılan bu düzenlemeler için, “Yapılması öngörülen değişiklikle 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli II sayılı listede yer alan taşıt araçlarından, sadece elektrik motorlu olanların diğerlerinden farklı oranlarda vergilendirilmesine imkan sağlanmaktadır” denildi.
ÖTV kanuna göre, Bakanlar Kurulu elektrikli araçlar için tasarıya konulan vergi oranlarını bir katına kadar artırmaya veya sıfıra kadar indirmeye yetkili olacak.
Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/elektrikli-oto-icin-sifir-otv-mumkun/ekonomi/ekonomidetay/05.02.2011/1348413/default.htm

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica