Quantcast

Monthly Archives: Mart 2011

Porsche’tan çift motorlu araç

Elektrikli araçların uzun yol gidemedediği ve yavaş olduğu yanılgısını hız şampiyonları kırmaya çalışıyor.

Hibrit ve elektrikli otomobil modellerinin sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Ancak buna rağmen bu tarz araçlara güvenemeyen büyük bir tüketici kitlesi ön yargılarını bir türlü atamadı. Elektrikli araçlara hâlâ güvenemeyen tüketicilerin ön yargılarını yenmek ise sektörün hız şampiyonlarına kaldı.

Elektrikli Hız Canavarı

Otomobil severler genelde elektrikli araçlarla hız yapamayacaklarını ya da uzun yola gidemeyeceklerini düşünüyor. Porsche firması yeni süper elektrikli araç konseptiyle bu konuda bir devrim yaratmayı kafayı koydu. Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net’in haberine göre, 918 Spyder adlı araçta ön ve arka tarafta iki adet elektrikli motor bulunduracak.

Tek bir şarj ile 25 bin kilometre gidecek olan aracın 0-100 arası performansı ise 3.1 saniye olacak. 2013 yılında tanesi 845 bin dolardan satılacak olan yıldırım tadındaki elektrikli Porsche için firmanın hazırlıkları başladı.

Çift Motorlu Yıldırım

Firma bu araçla birlikte elektrikli spor otomobil pazarında devrim yapmaya hazırlanıyor. Firmanın yapım aşamasına geçirdiği aracın performansı ise 911’lere denk olacak.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

2011 yılının en iyi elektrikli araçları

Petrol fiyatlarının oldukça fazla arttığı günümüzde birçok araç sahibi elektrikli araçları dört gözle bekliyor. 2011 yılının en popüler 10 elektrikli aracını görmek ister misiniz?

Öncelikle Amerika ve Avrupa pazarında piyasa sürülecek elektrikli araçlar yılsonuna doğru ve yeni yılın başlarında da Türkiye’de satışa çıkacak. Bizde siler için 2011 yılı içerisinde piyasaya sürülecek elektrikli araçlardan en popüler 10 tanesini teknoloji sitesi ShiftDelete.Net ekibi araştırdı.

Geleceğin otomobil teknolojisi olarak bilinen elektrikli araçlar özel piller sayesinde benzine gerek kalmadan yolculuk yapabilecek. Günümzde kullanılan hibrit araçlar ise elektrikli motora destek veren benzinli teknolojiye sahip. İşte bu yılın öne çıkan araçları…

Chevrolet Volt

2011 yılının sonlarına doğru piyasaya sürülecek olan Chevrolet Volt, E-REV adı verilen bir teknolojiyle üretilmiş. E-REV’in tükçe anlamı “Uzun Menzilli Elektrikli Araç” demek. Araç üzerinde 16 kWh, “T” şekilli lityum-iyon akü bulunuyor. Bu yeni tarz akü elektrikli motorunun birincil derecedki enerji kaynağı.

Volt’un üzerindeki Akü ile sadece 60 km gidebiliyorsunuz. Eğer akü’nün enerjisi biterse Volt’un ikinci motoru devreye giriyor. Bu motor benzin veya E85 Etanol ile çalışıyor ve akünün şarj edilmesi için kullanılıyor. Yani ek motor tekerleklere güç iletmiyor.

En İyi 10 Otomobilin Karşılaştırmasını Görmek İçin Tıklayın

Chevrolet Volt’u 230 voltluk bir güç çıkışına bağlayarak 3 saatten daha kısa bir sürede tamamen şarj edebiliyorsunuz. Volt’un elektrikli motoru 150 beygir gücünde ve saatte 161 km hız yapabiliyor. Volt’un 0’la 100 km arasındaki hızlanma süresiyse yaklaşık 8,5 saniye. Bu değer benizli araçlara nazaran oldukça iyi.

Nissan Leaf

Nissan Leaf batarya olarak 90kWh’dan fazla güç üretme kapasitesine sahip inceltilmiş lamine lithium-ion pil kullanıyor. Aracın elektrikli motoru 80kW motor gücü ve 280Nm tork üretimine sahip. Tam şarj ile 160km’den fazla yol menziline sahip olan Leaf, hızlı şarj etme özelliği ile de 30 dakikadan daha kısa bir sürede %80’lik verimlilikte şarj olabiliyor.

Nissan Leaf’in Amerika’da ki satış fiyatı 32,780 dolardan başlıyor veya araca haftalık 349 dolar ödeme ile sahip olabiliyorsunuz. Beş kapılı aracın beş kişilik koltuk takımı bulunuyor.

Ford Focus Electric


Ford markasının elektrikli araç çözümünün adı ise Focus Electric. Bu aracın tek vitesi bulunuyor. Tek vitesli olduğu için araç çok kısa sürelerde hızlanabiliyor. Otomobil’in üzerindeki pil 240 volt ile 3 ila 4 saat arasında tam olarak şarj olabiliyor. Bir tam dolum ile 160 KM’ye yakın yol yapabilen aracın azami hızı ise 136 km.

Ford elektrikli araç kullanıcılarına da güzel birkaç uygulama sunuyor. Eğer bu araca sahip olacaksanız MyFord uygulamasını cep telefonunuza yükleyebilirsiniz. Bu uygulama sayesin aracın pil durumundan tutunda kapı ve çalışma durumu hakkında birçok bilgiye sahip olabiliyorsunuz.

Tesla

Tesla marka elektrikli araçlardan bugüne kadar 1000 tane satılmış durumda. Bu araçların hepsi Amerika yollarında kullanılıyor. Tesla’nın Model S adını verdiği aracı 57,400 dolardan Amerika’da satışta.

100 km hıza sadece 4 saniyede ulaşan bu elektrikli aracın 450 kilogramlık lityum iyon pilleri yaklaşık 250 beygir güç üretmek için kullanılıyor. Aracın azami hızı ise 210 kilometre.

En İyi 10 Otomobilin Karşılaştırmasını Görmek İçin Tıklayın

(ShiftDelete.Net)

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Yerli otomobil için 50 yıldır hevesliyiz, enerjimiz 3 ay sonra belli olacak!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve hükümetin bazı bakanları son dönemde otomotiv sektörünü yakın markaja almış durumdalar. Hedef, büyüyen pazarla birlikte yerli denebilecek bir otomobil markasının çıkarılması. Yaklaşık 4 ay önce başlayan bu gündem, OSD’nin seçim öncesi hükümete sunacağı raporla yeni bir boyut kazanacak.
Otomotiv sektörünün gündeminde son 4 aydır ilginç bir konu var; yerli otomobil. Türkiye’nin 1960’larda Devrim’le başlayan Anadol’la devam eden ve kuş serileriyle ‘özgün’leştirdiği yerli otomobil serüveni şimdi yeniden alevlendi. Ateşi yakan bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet oldu. Konu, otomotiv sektörünü geleceğe taşıyacak strateji belgesiyle birlikte bu işin duayenlerine yeni bir ödev vermek olarak da algılanabilir. Önemli olan nasıl algılandığı değil nasıl bir sonuç beklendiği. Son olarak geçen hafta İstanbul Sanayi Odası’ndaki Otomotiv Sanayi Derneği genel kurulunda da ‘yerli otomobil’ ana gündemdi. Otomotivcilerin konuğu Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “pazarın bir milyona doğru koştuğunu, bu Pazar ortamında ithalata daha fazla pay kaptırmamak gerektiğini, yerli otomobille ilgili proje geliştirenlerin bu işten kazanacağını” dile getirdi.

Üstelik bu konudaki tüm gelişmeleri net hatırladığını gösterircesine kürsüden Tofaş CEO’su Ali Pandır’a hitaben “Ali bey 200 bin adet satmak yerli otomobil geliştirmek için yetmez mi?” dedi. Süreci başından beri takip eden biz gazeteciler Pandır’ın 8 Aralık’ta “Yerli otomobil için en az iç pazarda 300-350 binlik satış rakamı gerekir.” sözlerini hatırladık. Bakan Ergün de unutmamıştı. Evet, yerli otomobil konusundaki ilk söz zaten 8 Aralık’ta İstanbul’da katıldığı Automotivist panelinde Bakan Ergün’den çıkmıştı. Çok değil 4 aylık süre içinde Başbakan Erdoğan’dan işadamı Rahmi Koç’a Ford Başkanı Alan Mullaly’den Karsan CEO’su Jan Nahum’a birçok isim yerli otomobil konusunda bir şeyler söyledi. OSD bu konuda bir komite kurdu, büyük bütçelerle çalışmalar yapılıyor. Seçimden önce Türkiye’nin yerli otomobil konusundaki ‘enerji’si biraz daha ortaya çıkmış olacak. Peki ilk günden bugüne yerli otomobille ilgili kim hangi sözlerle gündeme geldi…

Tarih: 8 Aralık 2010

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İstanbul’da katıldığı Automotivİst kongresinde Türkiye’nin otomotivde geldiği konumda en önemli eksiğinin uluslararası bir marka geliştirme olduğunu belirterek, “Devrim ve Anadol gibi iki proje olumsuz kampanyalarla boğulmuş, yok edilmiş. Bugün hiçbir şekilde böyle bir duruma izin vermeyiz. Anadol’un halen bir marka olarak şahlandırılabileceğini düşünüyorum. Bugün şartlar uygun hale geliyor. Önemli olan, katma değeri Türkiye’ye gelecek bir markanın oluşmasıdır. Bunu ister bir marka kendisi yapar, ister birlikte bir araya gelerek yaparsınız.” dedi.

Bakan Ergün’ün marka geliştirme teklifini ilk değerlendirenlerden biri olan Tofaş CEO’su Ali Pandır, bir markanın uluslararası düzeyde başarılı olması için kendi pazarında 300-350 binli satış rakamlarına çıkması gerektiğini, en az 10 yıl Avrupa’da, ABD ve Japonya’da, Çin’de yıllık 50 milyon dolar tanıtım bütçesi ayrılması gerektiğini söyledi.

Tarih: 21 Ocak 2011

TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) 41. Olağan Genel Kurulu’na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aralarında Rahmi Koç’un da olduğu sanayicilerden, yerli bir otomobil üretmelerini istedi. 2010’da Türkiye’de otomobil satışlarının tüm zamanların rekorunu kırdığını hatırlatan Erdoğan, hem ihracat hem de iç satışlardaki canlanmaya dikkat çekerek “”Geçen akşam Sayın Rahmi Koç’a dedim, ‘artık soyadınız gibi bir marka ile şurada biz yerli otomobilimizi üretelim ve dünyaya diyelim ki, bak bu da artık bizim otomobilimiz.’ Bunu başaralım. Hepsi burada montajı yapılan otomobiller olmasın. Şu anda otomotiv sektörü içinde olan babalar burada. Bu işi halledin. Bir araya gelerek mi yaparsınız, yok ben bunu kendim de yaparım mı dersiniz. Nasıl arzu ederseniz. Artık yapalım. Türkiye’ye ve Türk’e bu yakışır. Bunu yapmamız lazım.” dedi.

Tarih: 25 Ocak 2011

Geçen yıl 5.4 milyar dolarlık ihracatla toplam otomotiv ihracatının üçte birini gerçekleştiren yan sanayiciler gelişmelerden memnun. Yan sanayicileri temsil eden TAYSAD Başkanı Celal Kaya, “Konuyu açığa kavuşturmakta fayda var; ilk olarak aralık ayında Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün dile getirdiği, sektör toplantılarında bizlere de söylediği yerli otomobil konusu bir marka hevesi değil. Daha çok katma değeri Türkiye’de kalacak bir üretim projesi olacak. Bu aynı zamanda mevcut yatırımlardan birinin içinde, o şirketin çatısı altında olabilecek bir proje.” dedi. Kamyon, otobüs, savunma ve traktör alanlarında dünyaya yayılmış Türk markaları olduğunu vurgulayan Kaya, otomobilde mevcut fabrikalara yeni bir proje verildiğinde o modelin ömrü bittiğinde yeniden pazarlık sürecinin başladığını hatırlattı. Bazı fabrikaların ise bir türlü uluslar arası üretim alanı haline gelemediğini belirten Kaya, yerli otomobil üretelim hedefinin bu noktada önem kazandığını dile getirerek, “Kendi savaş gemimizi, tankımızı, insansız hava aracını, farklı amaçlara uygun savunma araçlarını, yüzer köprüyü yapıyoruz. Ama 50 yıllık serüvenimizde bir araç geliştirmemek zor geliyor. Ancak biz yan sanayi olarak buna hazırız.” diye konuştu.

Tarih: 27 Ocak 2011

OSD Başkanı Kudret Önen, yerli otomobil konusunu ana gündem olarak ele aldıklarını söyledi. OSD’nin iki traktör üreticisi dışındaki 13 üyesi, yerli otomobil için bir rapor hazırlayacak ve bir komite kuracak. Tüm üyelerin görüş ve önerileri dikkate alınarak hazırlanacak rapor seçim öncesi Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’e sunulacak. Kudret Önen, yerli otomobil konusunda Başbakan’ın sözlerinin Türkiye’nin en önemli sektörünün gelişmesi ve büyümesi için çok önemli bir mesaj olduğunu söyledi. OSD’nin yerli otomobili detaylarıyla masaya yatıracağını belirten Önen, “Bir otomobilden bahsediyorsak global bir markanın tasarım ve üretiminden, en önemlisi dünya çapında pazarlanmasından bahsediyoruz. Tüm bu ince detayları tek tek araştırma kararı aldık. Neler olacak hepsini göreceğiz.” diye konuştu.

Tarih: 28 Ocak 2011

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Soy isminiz gibi yerli otomobiller üretin’ çağrısına, “Teknolojik açıdan biraz imkân dışı gibi gözüküyor ancak elimizden geleni yaparız.” karşılığını verdi. Rahmi Koç, yerli araç üretiminde topu OSD’ye atarak, “Yerli otomobil meselesi OSD’nin işidir. Onlar şu anda konuyu tetkik ediyor. Neticeleri bize bilgi verecekler.” dedi.

Tarih: 2 Şubat 2011

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği ‘Türk otomobili’ konusunda en önemli adımlardan biri New York’ta yaşandı. Karsan’ın 13 dünya devinin arasından sıyrılarak Ford ve Nissan’la birlikte finale kalan aracı New York Car Classic Club’da Amerikalıların beğenisine sunuldu. Karsan murahhas azası Jan Nahum, New York taksi ile başka metropollerin ihalelerine girebileceklerini söyledi. Karsan’ın V1 adını verdiği taksi konsepti, New York’ta yapılan ankette de birinci seçildi.

Tarih: 26 Şubat 2011

İki dünya devi ile birlikte finale kalan şirket, Türkiye’de destek görmeye devam ediyor. Başbakan Erdoğan, Karsan Murahhas Azası Jan Nahum’la İstanbul’da bir araya geldi. Nahum’un bir süre önce Başbakan Erdoğan’dan görüşme talep ettiği biliniyor. Four Seasons otelinde Ar-Ge merkezi kuran şirketlere verilen ödül törenine katılan Erdoğan, daha sonra Nahum’la özel olarak bir araya gelerek desteğini iletti. Başbakan, ortada gerçek bir araç varsa destek hazır mesajı verdi.

Tarih: 18 Mart 2011

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, geçen hafta katıldığı OSD Genel Kurulu’nda otomobil pazarının büyümeye devam edeceğini belirterek, yerli otomobil konusunda erken davranan girişimcinin kazanacağını söyledi. 5 yıl içinde Türkiye’de otomobil pazarının bir milyona ulaşacağını vurgulayan Ergün, bu artışla birlikte dış ticaret açığı ortaya çıkmadan yerli otomobil konusuna ağırlık verilmesinin önemine değindi. Ergün, Türkiye’de iç pazar satışlarının sadece üçte birini yerli ürünlerin oluşturduğunu, tüketicilerin üretilen modellerden tatmin olmadığı için ithal modellere yöneldiğini kaydetti. İthalattaki artışa dikkat çeken Bakan Ergün, otomotiv sektörünün temsilcilerine bu konuda uyarıda bulundu. Buna göre, Türkiye’de satılan araçların üçte ikisi ithal. Bakan Ergün sözlerini şöyle sürdürdü: “Pazarın 2011’de bu canlılığını sürdürmesi halinde dış ticaret dengesi eksiye dönecek. “Biliyoruz yerli marka meydana getirmek zor ama idealist ve cesur olmak gerekiyor. Hükümet destek veriyor. Halk böyle bir aracı istiyor. 1 milyon adetlik bir pazarda yerli markanın yüzde 20 pazar payı alacağını düşünüyorum, müsterih olun. Helvayı yapacak her şey var. İdealist ve cesur bir usta lazım.”

Kaynak : http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1112085&title=yerli-otomobil-icin-50-yildir-hevesliyiz-enerjimiz-3-ay-sonra-belli-olacak&haberSayfa=0

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli oto Ankara’da görücüye çıkıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 10. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Türkiye’de üretilen elektrik otomobiller Ankara’da ilk kez sergilenecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 10. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen ”Elektrik Motorlu Araç Teknolojisi Tanıtım Sergisi” kapsamında 24 Mart perşembe günü akşamı düzenlenecek resepsiyonun ardından elektrik otomobil hafta sonuna kadar Kurum merkezinde sergilenecek.

Renault firması tarafından üretilen Fluence marka elektrikli otomobilin yanı sıra şirketin ilk üretimlerinden olan bir araç da sergide yer alacak ve araçların işleyişi hakkında bilgi verilecek.

AA

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli otomobil vergisi yüzde 3’e kadar indi, hibrit ve ticari araç dışarda kaldı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektrikli otoların ÖTV’sinin motor gücüne göre yüzde 3-15 arasında belirlendiğini açıkladı.

Şimşek’in açıklamasının ardından dün gece konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı. Hibrit ve ticari araçlar, bu karar kapsamı dışında tutuldu.
MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, elektrikli otomobillerin motor gücüne göre yüzde 3, 7 ve 15 olmak üzere 3 ayrı kategoride ÖTV’ye tabi olacağını açıkladı. Şimşek, elektrikli ticari araçlar ve hibrtd (hem elektrik hem konvansiyonel motorlu) araçların ise kapsam dışında olacağını bildirdi. Şimşek’in akşam saatlerindeki açıklamasının ardından konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı.
Motosiklette indi
Şimşek, bu çerçevede, motor gücü 85 kilovatı geçmeyen binek otomobillere yüzde 3, 85-120 kilovat arasındakilere yüzde 7, motor gücü 120 kilovatı aşanlara da yüzde 15 ÖTV uygulanacağını açıkladı. Şimşek, düzenlemede, motor gücü 20 kilovatı geçmeyen elektrikli motosikletlerden yüzde 3 ÖTV alınmasının öngörüldüğünü, motor silindir hacmi 250 cm3’ü geçmeyen diğer motosikletlerde de ÖTV oranının yüzde 22’den 8’e düşürüldüğünü bildirdi.
Bakanlar Kurulu indirdi
Şimşek, yeni ÖTV düzenlemeleriyle elektrikli otomobillerin teşvik edilmesinin amaçlandığına dikkati çekti. Halen, motor silindir hacmi 1600 cm3’e (1600 hariç) kadar olan binek otomobillere yüzde 37, 1600-2000 cm3 (2000 hariç) arasında olanlara yüzde 60, 2000 cm3 ve üzerindeki otomobillere ise yüzde 84 ÖTV uygulanıyor. Torba Kanunda da motor gücü 85 kilovatı geçmeyen binek otomobillere yüzde 37, 85-120 kilovat arası olanlara yüzde 60, 120 kilovatı geçenlere ise yüzde 84 ÖTV öngörülmüştü. Kanunda, Bakanlar Kurulu’na bu oranları yüzde sıfıra kadar düşürme yetkisi verilmişti. Kurul bu yetkisini elektrikli otomobilleri teşvik yönünde kullanmış oldu.
Hibrit için talihsizlik
Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, hibrit araçların kapsam dışında tutulmasına üzüldüğünü belirterek, “Dünyada çoğu ülkede hibrit araçlara teşvik uygulanırken, Türkiye’de sadece elektriklilerin ödüllendirilmesini anlamış değilim. ÖTV’lerin karbon emisyon oranlarına göre düzenlenmesi gerekir” dedi.
Akaryakıt ve gazlı otoların ÖTV’si (%)
1600 cc’ye kadar: 37
1600 cc-2000 cc: 60
2000 cc ve üstü: 84
Elektrikli oto ÖTV’si (%)
85 kilovata kadar: 3
85-120 kilovat: 7
120 kilowatt ve üstü: 15
Boyner:BYD’yi yatırıma getirmek için fırsat
BYD ve Fisker’in Türkiye distribütörü olan BD Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı Osman Boyner, yeni ÖTV oranlarını değerlendirirken, “Sadece elektrikli motorlu ticari araçlardan otomobile göre daha fazla vergi istenmesi ilginç. Bu konudaki gerekçeyi merak ediyorum. Normali karbon emisyonuna göre vergilendirme sistemidir” dedi. Boyner, elektrikli otomobillere uygulanan düşük ÖTV’nin Çinli BYD’nin Türkiye’de elektrikli otomobil üretimine çekmek için büyük avantaj yaratacağını da söyledi.
Renault-Mais: Bu karar yeni yatırımları çeker
RENAULT Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Oyak Renault tarafından Bursa’da üretilecek elektrikli Fluence’nin de düşük ÖTV kapsamına girdiğini belirterek, “Fluence Z.E 110 beygire denk gelen 70 kilovat gücünde elektrikli motoro sahip. Bu da yüzde 3’lük ÖTV dilimine girmesini sağlayıp, bizim için büyük avantaj yaratacak” dedi. Hükümetin bu kararını takdir etmekten başka bir şey söylenemeyeceğini ifade eden Aybar, şöyle konuştu: “Bu kararın avantajı ortada. Otomotiv sektörü için yeni dönemi başlatan elektrik teknolojisi konusunda Türkiye’ye yeni yatırımlar yağacak. Bu vergi oranlarıyla bir çok proje Türkiye’ye yönelecek. Bir hesaplama yapmıştık. Eğer ÖTV oranları inerse 5 yılda Türkiye’de en az 30 bin elektrikli otomobil satılacağını söylemiştik. Bu gerçekleşecek. Bunun 3’te biri yani 10 bin adedi de Fluence Z.E.’den oluşacak.”
Erdoğan: Taksicilere elektrikli oto için kolaylık gelecek
BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i ziyarete giderken, makam aracı bitişikteki Murat Taksi durağı önünden geçerken şoför esnafı tarafından durduruldu. Ancak Erdoğan cuma namazına yetişeceğini belirterek, “Çıkışta ziyaretinize geleceğim” dedi. Görmez’le görüşmesi ardından sözünü tutan Erdoğan’ı ağırlayan esnaf, korsan taksilerle benzin zamları konusunda şikayette bulundular. Erdoğan da onlara, elektrikli otomobil üretimine önem verdiğini belirterek, bu araçların kısa sürede yaygınlaşması halinde yakıt sorununun ortadan kalkacağını, taksicilerin elektrikli otomobilleri edinmeleri konusunda kolaylık sağlanabileceğini anlattı.

kaynak:
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17125794.asp

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Chevrolet Volt’un satış fiyatı açıklandı

tomotiv sektörünün uzun menzilli ilk elektrikli otomobili Chevrolet Volt’un Cenevre Otomobil Fuarı’nda Almanya için fiyatı 41.950 Euro olarak açıklandı. Amerika’da başarılı bir şekilde satışına başlanan model, 2012 yılında Türkiye’de olacak.

Almanya’da 41.950 Euro’dan başlayan fiyatla satışa sunulan Chevrolet Volt, uzun menzilli elektrikli otomobil segmentinde yer alırken; hem elektrik, hem de benzinle gidebilen elektrikli yakıt sistemine sahip ve emisyonsuz sürüşe olanak sağlıyor. Chevrolet Volt’un, elektrik şarj ünitesi (pil) 8yıl/160.000 km garantilidir ve bu süre otomotiv endüstrisinde elektrikli bir otomobil için verilen en uzun ve kapsamlı garanti süresidir.

FARKLI SİSTEME SAHİP
Chevrolet Volt, hali hazırda piyasada bulunan diğer elektrikli veya hibrit araçlardan farklı bir sisteme sahiptir. Volt 16 kWh lityum iyon aküsünde depoladığı elektrik enerjisini kullanarak 60 kilometreye kadar (MVEG) mesafe kat edebilmektedir. Akünün enerjisi tükendiği zaman, bir tümleşik alternatör devreye girerek elektrikli tahrik ünitesini enerji ile beslemek için elektrik sağlar ve aynı zamanda aküyü şarjlı tutar. Bu özellik Chevrolet Volt’un menzilini 500 kilometrenin üzerine çıkarmaktadır. Chevrolet Volt 230V’luk şehir cereyanına veya herhangi bir elektrik çıkışına bağlanarak şarj edilebilir.

DERİ DÖŞEMELİ
Chevrolet Volt müşterilerin bir sedan gövde tipi otomobilden bekleyecekleri geniş ve ferah alan, konfor ve güvenlik özelliklerini sunmakta ve yenilikçi tasarıma sahip renkli iç mekan , aydınlatma ve deri döşeme sunmaktadır. Bunun yanı sıra iki bilgi ekranı ve dokunmatik bilgi, eğlence ve müzik sistemi Chevrolet Volt’un diğer yenilikleri arasındadır.

Chevrolet Volt, diğer Chevrolet modellerinde de olduğu gibi geleneği bozmadı. Bir dizi güvenlik önlemleri içinde sürücü, yolcu, yan, perde ve diz hava yastıkları, ESC ve TC standart olarak sunuluyor. Volt’un yüksek dayanımlı çelik güvenlik barları ise güvenliğin önemini vurgulayan diğer bir unsurdur.

Chevrolet Volt, 2011 yılının son aylarında Avrupa’da ve 2012’de Türkiye’de olacak. Volt’un Türkiye’deki fiyatı pazara sunulmasına yakın bir dönemde açıklanacaktır. Chevrolet 2011 yılında 10.000 ve 2012 yılında ise buna ilave 45.000 adet Volt üretmeyi planlıyor. Chevrolet Volt, GM’in Amerika Michigan’daki Detroit Hamtramck Üretim merkezinde ve Lityum-iyon aküler ise GM’in yine Michigan’daki Brownstone Üretim merkezinde üretiliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Peugeot 908 HYbrid4 Dünya Prömiyerini Cenevre Otomobil Fuarı’nda Yaptı

Şubat ayında tanıtılan yeni Peugeot 908’in dizel-hibrid versiyonu Cenevre Otomobil Fuarı’nda vitrine çıktı. Peugeot 908 Hybrid4, markanın temel amaçlarından biri olan çevre korumaya yönelik çalışmalarına katkıda bulunan bir nitelik taşımakta.

908 Hybrid4 sürüş heyecanı ile çevre performansının gerçek anlamda en üst düzeyde bağdaştırılması, Peugeot’nun kimliğinin ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Bu taahhüt özellikle 2011’de Markanın iki tarihsel mükemmellik alanı olan dizel ile elektriği birleştiren Hybrid4 teknolojisi ile taşınacak.

908 HYbrid4 teknolojisi

2008’de Silverstone’daki hibrid teşhir aracının tanıtımından bu yana Peugeot Sport, Grubun mühendisleri ile yakın işbirliği içinde bu teknoloji ile ilgili çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

908 HYbrid4, otomobilin kinetik enerjisinin frenleme fazlarında geri kazanımı ve hızlanma fazlarında geri beslenmesi prensibine dayanan bir sistemi kullanıyor. Bu şekilde kazanılan enerji motor-aktarma grubunun randımanının önemli şekilde iyileştirilmesini sağlıyor.

Sistem geri besleme fazlarının sürdüğü birkaç saniye boyunca kullanılan 60 kW (80 hp)’lik bir güç kazancı sağlıyor. Lityum İyon bataryalarda stoklanan enerji – iki frenleme arasında 500 kJ – hızlanma sırasında arka tekerleklere otomatik olarak aktarılıyor (« push to pass » kumanda yok). Salt elektrikli mod ise sadece servis alanında hareket halindeyken kullanılabiliyor. Bu mod otomobilin homologasyonu için kullanılacak.

908 HYbrid4 hedefleri

908 HYbrid4’i beyaz renkli kasasıyla Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyerinde tanıttıktan sonra, Peugeot Sport bundan böyle bu araçla hedeflerinden birini gerçekleştirmeye çalışacak: Önümüzdeki 24 Nisan tarihinde Le Mans 24 Saat Yarışı (24 Heures du Mans) Test Günü çerçevesinde aracı Le Mans’da denemek.

Bu hedefler oldukça iddialı, çünkü bu hedeflerin gerçekleşmesi yeni 908 ile “24 heures du Mans” hazırlıklarının aksamadan yapılmış olmasına ve aynı zamanda Mart sonunda düzenlenecek ilk 908 HYbrid4 test sonuçlarına bağlı olacak.

908 HYbrid4 Teknik Bilgiler

Şasi : Karbon yekpare gövde

Vites kutusu : Sekansiyel (tiptronik), hidrolik, 6 ileri + geri vites

Termik motor
Tip : Dizel V8 HDi FAP
Silindir hacmi : 3,7 lt
Güç : 550 beygir

Hibrid sistem
Güç : 60 kW (80 hp)*
* sadece enerji geri besleme fazlarında

Enerji geri kazanımı:
• Arka tekerlekler aracılığı ile
• 2 frenaj arasında 500 kJ
• Lityum İyon bataryada stoklanıyor
• Hızlanma fazlarında geri besleme otomatik olarak yapılıyor (« push to pass » kumanda yok)
Salt elektrikli mod sadece servis alanında kullanılabiliyor.

Boyutlar
Uzunluk : 4640 mm
Genişlik : 2000 mm
Dingil mesafesi : 2950 mm
Yükseklik : 1030 mm
Ağırlık : 900 kg

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Toyota’dan çevreci gövde gösterisi!..

Hibrid teknolojisinin lideri Toyota, çevreci teknolojiler konusundaki uzun yıllara dayanan deneyimini elektrikli araçlara taşıdı. Kalitesiyle kendini kanıtlamış Hybrid Synergy Drive altyapısı esas alınarak dizayn edilen yeni elektrikli araç prototip Toyota iQ EV Avrupa prömiyeri Cenevre Motor Show’da gerçekleştirildi.

Dünyanın lider otomobil üreticisi Toyota, yenilik ve üstün teknolojiler ile donattığı Yaris HSD konsept ve 7 koltuklu Prius+ modellerini de dünyada ilk kez Cenevre Motor Show’da sergiledi. Otomobil üretiminde dünya lideri olan Toyota, üstün çevreci teknolojiler ile geliştirdiği araçlarını Cenevre Motor Show’da beğenilere sundu. Hibrid araç üretiminde dünya lideri apoletini taşıyan Toyota, Hybrid Synergy Drive teknolojisinden aldığı güç ile tam elektrikli araçlara giden yolda iQ modelinin elektrikli prototipini Avrupa’da ilk kez Cenevre’de görücüye çıkardı. Alternatif enerjilerin bir arada kullanımına imkan sunan Hybrid Synergy Drive teknolojisine sahip Elektrikli iQ, Toyota’nın kısa mesafelerde sürdürülebilir ulaşımı sağlamaya yönelik uzun dönemli vizyonunu temsil etmesi açısından ilgi odağı oldu.

Toyota, Cenevre Motor Show’da çevreci teknolojilere olan güvenini bu sene bir kez daha gözler önüne serdi. Toyota, Hybrid Synergy Drive teknolojisi ile donatılan yeni modelleri Yaris HSD konsept ve dünyanın favori hibrid otomobilinin 7 koltuklu yeni versiyonu Prius+ modellerinin dünya prömiyerleri de Cenevre’de gerçekleştirildi. Fuarda, spor otomobil kavramına farklı bir bakış açışı getiren FT-86 II Konsept ise spor otomobilleri tutkunlarının gözdesi oldu.

Toyota’nın Üstün Teknolojisinin Ürünü “ iQ EV”

İnovatif teknolojileri ve akıllı tasarım detayları ile dikkat çeken
elektrikli iQ EV prototip, kompakt lityum iyon pil ile donatıldı.
3 metrenin altındaki uzunluğuna rağmen 4 kişilik oturma kapasitesi sunan elektrikli iQ, sıfır emisyon ile 105 kilometreye varan elektrikli sürüş menzili ile elektrikli araçlarda ideal çözümü sunuyor. 125 Km’lik maksimum hıza çıkabilen iQ EV, 100/200 V ile yüzde 80’i çabuk şarj istasyonlarında 15 dakikada şarj edilebiliyor. Tam hibrid (HV), Şarj edilebilir hibrid (PHV) ve yakıt hücreli hibrid araçlar (FCHV) paralelinde geliştirilen Elektrikli Toyota iQ, 2011 yılı boyunca Avrupa’da kiralama yöntemiyle test edilecek ve tüm mühendislik hizmetlerinin tamamlanmasının ardından 2012 yılında pazara sunulacak.

Prius + 7 Koltuğu ile Tam bir Aile Otomobili…

Gezegenin en sevdiği otomobil olan Prius, geniş aileler için 7 koltuklu Prius+ modeliyle farkını yine ortaya koydu. Dünyanın ilk seri üretim tam hibrid aracı olan Prius, 3’ncü nesil araçlarını lanse ederken diğerleri/rakipleri mevcut ürün çeşitlerinden dönüştürdükleri ilk hibrid ürünlerini tanıtıyorlardı. Küresel satışları 2.1 milyon adedi geçen Prius, güvenilirlik, dayanıklılık ve kullanıcılarına sağladığı düşük maliyet konularında güven veren ve tercih edilen araç olma hüviyetini de devam ettirmekte. Avrupa’daki ilk 7 koltuklu tam hibrid araç olma özelliğini taşıyan Prius + dünya prömiyerini Cenevre Motor Show’da gerçekleştirirken, ziyaretçilerin de büyük ilgisini çekmeyi başardı.
Kullanımı kolaylığı ve çığır açıcı teknolojilerle donatılmış geniş alanın ve rahatlığın keyfini çıkarmayı hedefleyenler ile özellikle geniş aileler için geliştirilen Toyota Prius +, Elektrikli (EV) mod özelliği ile motorun sessiz çalışmasını sağlarken , ECO mod hibrid sistem verimliliğini artırarak yakıt ekonomisi getiriyor ve POWER mod seçeneği de sistem performansını destekliyor. Bütün bu özellikleriyle Prius + 2012 yılından itibaren yollarda boy göstermeye başlayacak.

Yaris HSD “B Segmentinde Yeni Bir Başlangıç”
Ayırdığı yüksek Ar-Ge bütçesi ile otomobillerin çevreye olumsuz etkisini azaltmak için 40 yılı aşkın bir süredir çalışmalarını sürdüren Toyota, Avrupa’daki ana modellerine tam hibrid teknolojisi uygulamasını 2020’lerde tamamlamayı hedefliyor. Toyota, bunun bir göstergesi olarak Avrupa’nın en büyük hacimli segmenti olan B segmentinde Yaris HSD ile yer almaya hazırlanıyor. Cenevre Motor Show’da dünya prömiyeri yapılan Yaris HSD konsept aracı, Yaris’in zeki DNA’larını miras aldı. B segmenti kullanıcılarına küçük, geniş, pratik ve çok işlevli bir kombinasyonu gelişmiş dış dizayn ile birlikte sunan Yaris HSD B segmentinde “yeni bir başlangıç” olarak değerlendiriliyor. Toyota’nın kendini kanıtlamış Hybrid Synergy Drive teknolojisi, ekonomik yakıt tüketimi, düşük maliyet, rahat ve keyifli sürüşü bir araya getiren Yaris HSD, aynı zamanda çevreye duyarlı özellikleriyle de öne çıkıyor. Fransa’da üretilecek olan Yaris HSD’nin, 2012 yılının ikinci yarısından itibaren piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Spor Otomobilde FT-86 II Farkı!..

FT-86 konsept modeli ile spor otomobil kavramına yeni bir yaklaşım kazandıran Toyota yeni nesil FT-86 II konsepti ile bu kavramı daha da ileri taşıdı. Arkadan itişli motoru, ideal ergonomi ve aerodinamiğe sahip sürücü odaklı kokpiti ve göz alıcı tasarımıyla FT-86 II konsept bu yıl da Toyota standının en dikkat çekici otomobillerinin başında geldi. Araç kullanmayı zorunluluk değil, tutku olarak görenler için tasarlanan FT-86 II konsept gaz pedalına küçük bir dokunuş ya da direksiyon simidine hafif bir temas durumunda bile anlık tepkiler ile kullanıcısına farklı bir deneyim ve sürüş keyfi yaşatıyor. 6 ileri manuel vitese sahip benzinli boxer motora sahip olan araç, hafif ağırlığı, aerodinamik yapısı, adeleli karoseri ile Toyota’nın heyecan veren spor araç yaratmaktaki 50 yılı aşkın uzun geçmişinin en yeni ürünü olarak boy gösteriyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Vergi teşviki, Cenevre’deki fuara damgasını vurdu

Elektrikli otomobillerde ÖTV’nin yüzde 3 ile 15 arasında olmasını öngören taslak, sektör oyuncularını heyecanlandırdı. 40’tan fazla çevreci modelin tanıtıldığı Cenevre Otomobil Fuarı’nda Türkiye’de açıklanan vergi teşvikleri gündem oluşturdu.

Uluslararası markaların tepe yönetimleri, Türk meslektaşlarına taslağın detaylarını sordu. OSD Genel Sekreteri Ercan Tezer, Avrupa’daki gibi çevreye duyarlı otoların tamamını kapsayan vergi avantajlarının daha faydalı olacağını söyledi.

Elektrikli otomobiller konusunda uzun bir süredir beklenen ÖTV oranları geçtiğimiz hafta taslak olarak açıklandı. Buna göre elektrikli otomobillerden alınacak ÖTV oranları gücüne göre üç kategoride değerlendirilerek yüzde 3 ile yüzde 15 arasında belirlendi. Bilinen otomobillerdeki ÖTV oranının minimum yüzde 37 olduğu hesaba katıldığında bu fark destek olarak algılandı. Ancak başta Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) olmak üzere bazı kesimler bunun sektör açısından gelişmeye açık bir uygulama olmadığını dile getirdi. 40’tan fazla çevreci otomobilin tanıtıldığı Cenevre Otomobil Fuarı’nda Türkiye’de açıklanan elektrikli otomobile yönelik vergi oranları gündem oluşturdu. Uluslararası markaların tepe yönetimleri, Türk yöneticilere merakla bu taslağı ve detaylarını sordu.

Fuarda konuyla ilgili açıklamalar yapan OSD Genel Sekreteri Ercan Tezer, bir süre önce çevreci otomobillere yönelik vergi düzenlemeleri konusunda hükümete taslak sunduklarını söyledi. Avrupa’da vergi düzenlemesinin elektrik ya da diğerleri şeklinde yapılmadığını kaydeden Tezer, “Önemli olan, çevreye verilen zararlı gaz oranının azaltılması. Bunu yeni nesil motorla yapana da, hibrid vs. gibi teknolojilerle yapana da teşvik vermek gerekiyor. AB’de bu böyle. Şimdi elektrikliye ayrı vergi var diye satışlar patlayacak değil. Yılda satılacak elektrikli araç sayısı son derece sınırlı olacak. Oysa tüm çevreci araçlara yönelik bir uygulama olsa satışlara önemli oranda etki edebilir.” dedi.

Elektrikli araçlara yönelik ayrı vergi uygulamasının yerli sanayiye önemli bir katkı olduğunu düşünenler kadar, aksini iddia edenler de var. Türkiye’de sadece bir elektrikli otomobil üretileceğini belirten Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Dünyada üretimi başlayan ya da planlanan birçok elektrikli otomobil var. Bunlar da Türkiye’ye gelecek. Bu, yerli üretimi destekleyen bir karar olmuyor bu durumda. Elektrikli henüz altyapısı olmayan bir teknoloji, oysa hibrid vb. teknolojiler de çevreci.” diye konuştu.

Türkiye’ye Amerikan elektrikli spor otomobil Fisker ve Çinli BYD’yi getirmeye hazırlanan BD Otomotiv Başkanı Osman Boyner de, elektrikli otomobillerin bugün gerek altyapı gerekse maliyetler açısından bireysel müşteriden daha çok filo müşterilerine cazip olabileceğini kaydetti. Mazda Avrupa yöneticileri, çevrecilik yaklaşımının elektrikli ile sınırlı tutulmasının doğru bir yaklaşım olmadığını vurgularken İsotlar Grup Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu da temsilcisi oldukları Tata’nın elektrikli bir model geliştirmesine ve Türkiye’de düşük vergi alınacak olmasına rağmen bu aracın Türkiye’ye getirilmesi konusunda vaktin oldukça erken olduğu görüşünü belirtti. Tarakçıoğlu da birçok isim gibi elektrikli otomobilde altyapı vs. gibi konularda daha çok yol alınması gerektiğini söyledi. Cenevre’de bir yandan modaya uyularak elektrikli otomobiller vitrine sunuluyor ama bu teknolojinin ancak önümüzdeki 10 yıl içinde yaygınlaşacağı beklentisiyle daha gerçekçi hibrid teknolojiler ön planda tutuluyor. Bursa’da elektrikli Fluence modelini üretmeye hazırlanan Oyak Renault ise bu modelin özellikle yüzde 3 vergi diliminde kalmasını sağlayacak ‘özel vergi’ uygulamasından oldukça memnun.
Memduh Taşlıcalı- Zaman

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica