Quantcast

Monthly Archives: Nisan 2011

Elektrikli arabaya destek geliyor

Elektrikli’den sonra diğer çevreci araçlara da destek geliyor.

Sanayi Bakanı Ergün, hibrit ve emisyonu düşük modellere teşvik üzerinde çalıştıklarını, bütçe elverdiğinde ÖTV’nin de düşürüleceğini söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, iç pazarı büyütecek her türlü faaliyeti destekleyeceklerini, bu kapsamda sadece elektrikli değil düşük emisyonlu araçları da teşvik etmek için çalıştıklarını söyledi. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) tarafından “Bugünden 2023’e” temasıyla düzenlenen “Otomotiv Sektörünün Geleceği” konferansında konuşan Ergün, çevreci araçların alımını destekleyeceklerini, önümüzdeki günlerde elektrikli modellerin de artık Türkiye’de görülmeye başlanacağını söyledi. Bakan Ergün, “Bakanlık olarak 5 elektrikli aracın siparişini verdik. Kamudaki ilk elektrikli araç şarj istasyonunu da bu çerçevede kuracağız” dedi.

ÖTV de gelecekte düşecek

Elektrikli araçların vergilendirilmesi ile ilgili sistemin yanı sıra çevreci modelleri de desteklemek için çalıştıklarını ifade eden Ergün, “Bu kapsamda hibrit ve emisyonu düşük araçlarla ilgili vergilendirme üzerinde çalışıyoruz. Genel olarak ÖTV üzerinde bir çalışmayı da Türkiye’nin bütçe dengeleri elverdiğinde gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu. Otomotivde tasarım sürecinde en önemli sıkıntının test merkezleri olduğunu anımsatan Bakan Ergün, bunun için 120 milyon dolarlık bütçe ayırdıklarını ve ihtiyaçlar doğrultusunda bir test merkezini hayata geçireceklerini kaydetti.

Ergün, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor gibi kulüplerin uluslararası çapta başarı elde ettiklerinde bundan herkesin mutlu olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: “Otomotivde küresel aktörler içinde yer almamız lazım. Yedek parçada da markalaşabiliriz ama bir otomotiv markasını iç ve dış pazarlarda dünyaya sunmanın artık zamanının gelmiş, geçmekte olduğunu da görmemiz lazım. Bunu yapan herkese her türlü katkıyı vermeye hazırız.”

Milli otomobil raporu 1.5 ay sonra

Toplantıda konuşan Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Kudret Önen, milli otomobil konusunda teknik çalışmaları tamamladıklarını belirterek, bu otomobilin nasıl pazarlanması gerektiği konusu üzerinde çalışmalar yaptıklarını, 1,5 ay içinde bunu rapor olarak sunacaklarını söyledi. OYDER Başkanı Şükrü Ilısal da otomotivde global marka yaratabilen sınırlı ülke olduğuna işaret ederek, bu ülkelerin en önemli güçlerinin tartışılmaz şekilde gelişmiş iç pazarları olduğunu, Türk iç pazarının da vergileri düşürerek desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Yerli Chery 6 ay sonra yollarda

Mermerler Otomotiv’in 500 milyon dolarlık yatırımla Adapazarı’na kurulacak otomobil fabrikasında, ilk yerli üretim Chery’nin 6 ay sonra banttan ineceği bildirildi. Mermerler Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Aydın Akyol, arazi tahsisinden kaynaklanan sorunun aşıldığını, fabrikanın Adapazarı’nda kurulmasına kesin karar verildiğini kaydetti. Yıllık kapasitenin 100 bin adet olarak planlandığını ifde eden Akyol, “Üretilecek araçların yüzde 60-65’inin ihracatı düşünülüyor” diye konuştu.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • elektrikli arabaya destek

Toyota’nın elektrikli otosuna interneti ‘Arkan’ bağladı

Microsoft’un Türkiye’den transferi Çağlayan Arkan, sorumlu olduğu global dev müşterilerden Toyota ile el sıkıştı. Toyota’nın elektrik otoları Windows kullanacak

Bundan 1.5 yıl önce Türkiye’den Microsoft’un merkezine atanan Çağlayan Arkan, ilk büyük anlaşmasının altına imza attı. Kurumsal tarafta global devlerin Microsoft çözümleri kullanması adına şirketin 2 bin kişilik takımını yöneten Çağlayan Arkan, Toyota’nın elektrikli otolarını internete taşıyacak operasyonu uçtan uca yönetti, anlaşma imzalandı ve bu ay itibariyle konuyu iki tarafın mühendislerine devretti.

“Arabayı internete bağlı mobil cihaz” gibi düşünen bir vizyon çerçevesinde yaklaşık 1 yılı aşkın süredir Toyota ile görüşmelerin sürdüğünü, tüm test aşamalarının geçildiğini anlatan Arkan, “Microsoft’un merkezi Redmond’da bizim sahiplendiğimiz bir süreci iki tarafın CEO’ların attığı imza ile tamamladık. Bu imza bizi Toyota Medya Servis Hizmetleri adlı ortak bir yatırıma taşıdı. 2012 yılında Toyota hem elektrikli hem de fişli hibrid (benzinle ve fişe takılarak şarj edilip elektrikle çalışıyor) otomobil modellerinde Microsoft’un Azure adlı bulut bilişim teknolojilerini kullanacak” dedi.

iPhone’u da destekliyor

Kullanıcının bu sistemde en iyi deneyimi Windows Mobile yüklü cihazlarla yaşayacağına inandığını ifade eden Çağlayan Arkan buna karşılık diğer cep telefonu platformlarının da bu sistemi destekleyeceğini anlattı.

Arkan iPhone, Blackberry veya Windows Mobile yüklü akıllı bir cep telefonunun merkezi rol oynadığı sistem sayesinde araç içindeki ekipmanların müzik, GPS, eğlence, hava ve yol durumu, haberler gibi bilgi hizmetlerine internet üzerinden anlık olarak erişim sağlayacağını, uzaktan klimanın çalıştırılıp aracın soğutulabileceğini, enerji yönetiminin kontrol edileceğini bu sayede bölgeye göre şebekede elektrik fiyatının ucuz olduğu zamanlarda şarj etme bilgisinin verileceğini söyledi.

‘Yeni başladık’

Toyota’nın önce Japonya, ABD, Avrupa bölgesi ardından Türkiye’nin de içinde bulunduğu 170 ülkede bu sistemi elektrikli oto modellerinde kullanacağını ifade eden Arkan, burada Microsoft’un bulut bilişim altyapısı Azure sisteminin oynadığı role değindi.

‘Azure’ sayesinde Toyota’nın tüm dünyada farklı farklı ülkelerde altyapı kurulum işine girmeyeceğini, büyük bir maliyet yükünden kurtulacağını anlatan Arkan, “Tüm sistem tek merkezden Microsoft’un internet ağındaki dev sunucuları üzerinden yönetiliyor olacak” dedi. “İşe daha yeni başladık” diyen Arkan, bu projenin kendi ekibi için ilk olduğunu, farklı sektörlerde yeni işbirliklerinin de yakın zamanda duyurusunun yapılacağını söyledi.

Cepten dokunarak otomobil içinde konuşurak yönet

Çağlayan Arkan, bu anlaşmanın telematik, sesli komut teknolojilerini de kapsadığını söyledi. Elektrikli otomobildeki birçok teknolojinin bu sayede sesli olarak kontrol edilmesinin önü açılacak.

Otomobil daha önceden atanan kullanıcıların seslerini algılayarak ilgili işlemlerin yapılmasını sağlayacak. Arkan, ses marifetiyle araç içerisinde Microsoft Office, iş uygulamalarının da kolaylıkla kullanılabileceğini ifade etti.

Redmond’a Ağustos 2009’da gitti

Çağlayan Arkan, Microsoft’un Redmond’daki merkez ofisine Ağustos 2009’da “Dünya Üretim ve Kaynaklardan Sorumlu Genel Müdür” olarak atandı. Arkan’ın liderliğindeki grup içinde havacılık&savunma, otomotiv, ilaç, petrolün de aralarında bulunduğu 7 farklı dikey sektör var.

Şükrü Andaç/Milliyet

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

AUDI AG: e-tron için güneş enerjisi

Audi geleceğin araçlarında güneş enerjisi kullanacak: şirketin Ingolstadt’daki ana merkezindeki e-tron modelleri gelecekte akülerini üretim merkezindeki foto voltaj donanımları ile şarj edilecekler. Şirket güneş enerjisi kapasitesini ciddi biçimde arttırıyor: yılsonunda Audi A3’ün 7,500 metrekarelik yeni üretim merkezinin çatısına yeni güneş panelleri yerleştirilecek.

Tesis yöneticisi Peter Kössler “Bu konsept Audi’nin elektromobilite ile sistematik olarak ilgilendiğinin göstergesidir” şeklinde konuştu. Bu güneş panelleri en sert çevre koruma, verimlilik ve esneklik standartlarını karşılayan yenilikçi ince katmanlı modüllerden oluşmakta. Kössler: “Her bölgede yeni standartlar belirlemeyi hedefliyoruz.”

Audi, Green City Energy ile birlikte yaptığı çalışmaları genişletiyor: Münih merkezli firma, 2009’da Ingolstadt’daki tesisin 11,600 metrekarelik alanına güneş panelleri yerleştirdi. Audi, şimdi de Audi A3 kaporta üretim merkezinin 7,500 metrekarelik çatısını 500 kilowatt çıkış gücü sağlayacak paneller için ayırmış durumda. Bu yeni donanım ile yaklaşık 180 evin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak 460 MW saatlik elektrik sağlanabilecek. Bu eklenti ile tesisteki panellerden üretilen enerji 1,500 MW saate çıkacak, bunun üçte biri ise tesis içinde kullanılacak.

İlk defa tesis içinde güneş panellerinden üretilen elektrik tesisin elektrik tesisatında kullanılacak. Elektrikli araçların akü şark istasyonlarının yanında diğer üretim sistemleri de bu yeşil elektriği kullanacak. Aktarım kayıpları azaltılarak üretim yerinde yapılan kullanımlar enerji üretimine katkıda bulunarak iklim şartlarının korunmasını sağlayacak.
Audi ayrıca Almanya’daki diğer üretim tesisi olan Neckarsulm’da da güneş enerjisi kullanmakta. Buradaki çeşitli garajların tavanlarındaki güneş panelleri yılda 1,000 MW saatten fazla elektrik enerjisi sağlamaktadır.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Audi Dünya’nın En Küçük Elektrikli Otomobilini Yaptı

Audi, Almanya’daki Nuremberg Oyuncak Fuarı’na özel, e-tron teknolojisiyle çalışan dünyanın en küçük elektrikli otomobilini üretti. Alüminyum ve karbon gövdeden 2.3 metre uzunluğunda ve 97 santimetre genişliğindeki Auto Union Type-C e-tron, saatte 30 kilometre hıza çıkabiliyor. Sınırlı sayıda üretilen oyuncak otomobil, 15 bin Euro’ya satılacak.

“Teknoloji ile bir adım önde” felsefesiyle hareket eden Audi, geleceğin teknolojisi elektrikli otomobiller için yaptığı araştırmaların sonuçlarını sergilemek için bu kez dünyanın en ünlü oyuncak fuarını seçti. Alman üretici, bu yıl 62’ncisi düzenlenen Uluslar arası Nuremberg Oyuncak Fuarı’na özel elektrikli oyuncak otomobil üretti. Audi’nin elektrikli araç çalışması e-tron’un minyatür örneği olan Auto Union Type-C, sadece 2.3 metre uzunluğunda.

Çocukların veya boyları 1.80 metrenin altında yetişkinlerin binebileceği otomobil, lityum-iyon pil kullanıyor. 1.5 beygir gücündeki motoru, 40 Nm’lik tork üretiyor. Evdeki prizlerde 2 saatlik şarjla 25 kilometre boyunca yol yapabilen Auto Union Type-C, saatte 30 km maksimum hıza çıkabiliyor. Koleksiyonerler için özel olarak sınırlı sayıda üretilen bu oyuncak otomobil, 15 bin euro fiyatla satılıyor.

 

http://www.audi.com.tr/tr/brand/tr/tools/news/pool/2011/january/audi_duenya_n_n_en.html

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

DÜNYANIN GERÇEK ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİ: NISSAN LEAF

DÜNYANIN GERÇEK ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİ: NISSAN LEAF

Nissan mühendisleri ve tasarımcıları Nissan Leaf’i yaratırken onun rekabetçi bir fiyat çerçevesinde tüm dünyanın kullanabileceği elektrikli otomobili olması için çalıştılar. Konfor, teknoloji, performans, geniş iç hacim gibi herkesin beklentilerini maksimum düzeyde karşılamayı hedefleyen Leaf, alternatif enerji kullanımı ile rakiplerinden sıyrılmayı başaran gerçek bir dünya otomobili.

 

NISSAN LEAF’E ÖZEL FARKLI VE KENDİNE ÖZGÜ TASARIM ANLAYIŞI

Nissan’ın “Akıllı Akıcılık” anlayışı ile oluşturulan aerodinamik çizgiler Leaf’i oluştururan ana unsurlardır. Nissan Leaf’in ön kısımdaki “V” şeklini andıran keskin geometrik yapısı aracın ön görünümüne ayrıcalıklı bir kişilik vermektedir. Aydınlatma sisteminde kullanılan LED teknolojisi ve ön far grubunda bulunan mavi ışık sistemi Nissan Leaf’e özgü “Bu özel bir otomobil” havasını yaratmaktadır. Enerji sarfiyatını %50 oranında azaltan ön farlar, teknolojisiyle olduğu kadar tasarım ve mühendislik anlayışıyla da dikkati çekmektedir. Aerodinamik yapıya geriye doğru uzanarak destek veren ve bu sayede de yan aynalara giden rüzgar direncini kıran far yapısı rüzgar sesini de azaltmaktadır.

Nissan Leaf açık ve ferah iç trim döşeme anlayışı ile yolcularına ferah bir kabin sunmaktadır. Çevre dostu “Mavi Dünya” renk temasının hakim olduğu araç “Aqua Globe” gövde rengindedir. Bu tema kendisini iç kabin ve ön gösterge panelindeki aynı renk tonlarıyla da göstermektedir.

NISSAN LEAF İLE SIFIR EMİSYON:

Nissan Leaf (yaprak), 90kWh’dan fazla güç üretme kapasitesine sahip inceltilmiş lamine lithium-ion pil teknolojisi ile tasarlanmıştır.

Bu sayede aracın elektrikli motoru 80kW motor gücü ve 280Nm tork üretim değerine sahip olmuştur. Eğlenceli bir sürüş deneyimi için sürücülerin yanmalı motorlardan elde ettiği performans duygusunu tam anlamıyla veren Leaf, sıvı yakıtlı araçlarda bulunan egzos sistemini ise bünyesinde bulundurmuyor. Böylece yanmalı motorlardan çıkan ve atmosfere salınım yapan CO2 gazı da tamamiyle ortadan kaldırılmış oluyor. Ayrıca yanmalı motorlardan çıkan motor ve egzos gürültüsü Nissan Leaf’te sıfıra indirgenmiş vaziyette. Tam şarj ile 160km’den fazla yol alma menziline sahip olan Leaf, hızlı şarj etme özelliği ile de 30 dakikadan daha kısa bir sürede %80’lik enerji performansı sunuyor. Leaf’in teknolojisi evinizde bile tam dolum yapmayı mümkün kılıyor.

 

NISSAN LEAF BİLGİ TEKNOLOJİSİ

Nissan Leaf, Nissan tarafından geliştirilmiş Bilgi Teknolojisi sistemiyle donatılmıştır. Sistem alt yapısında global bir ana merkeze online bağlı çalışan bir yazılım bulunmaktadır. Bu sayede sürücü ve yolcular 24 saat boyunca eğlence ve gündelik yaşantı ile ilgili bilgi edinme gibi temel konularda anında bilgi sahibi olabilmektedir. Nissan Leaf’ in siyah zemin üzerine çevreci dünya mavisi tonlarıyla bezediği dijital gösterge paneli ön konsolda geniş bir yer kaplamaktadır. Şarj, hız ve kullanım bilgileri gibi birçok verinin yer aldığı bu LCD ekran Nissan teknolojisinin ulaştığı son noktayı göstermektedir.

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

Oturma kapasitesi: 5 kişi

Maksimum Hız: 140km/h üzeri

Çekiş tipi: Öne yerleştirilmiş motor, önden çekiş

Enerji kaynağı: İnceltilmiş, lamine lithium-ion pil sistemi

Elektrikli motor (güç/tork): Yüksek Tepkili Eşzamanlı AC motor, 80kW/280Nm

Pil kapasitesi/ Güç: 24kWh/90kWh üzeri

Seyahat Menzili: 160km üzeri (100 mil US LA4 Mode)

UzunlukxGenişlikxYükseklik: 4445mmx1770mmx1550mm

Dingil Mesafesi: 2700mm

 

 

SORULAR CEVAPLAR

Soru: Sıfır emisyonlu araçlar ne anlama gelmektedir?

Yanıt: Sıfır emisyonlu araçlar yanmalı motoru ve egzos sistemi olmayan, doğaya CO2 gaz salınımı yapmayan çevre dostu araçlar anlamına gelmektedir.

Soru: Sıfır emisyonlu gelecek nasıl olacak?

Yanıt: Sıfır emisyonlu araçlarla doğanın kirlenme oranı azalacak ve bu sayede temiz bir trafik yaratılacaktır. Evinizde bile aracınızı şarj edebileceksiniz. Alışveriş merkezlerinde, yol kenarlarındaki istasyonlarda, otoparklarda ve daha bir çok yerde hızlı şarj alanları olacak. İnsanlar için otomobil kullanmak çevreye duyarlı bir keyif aracı haline gelecek ve kullanım maliyetleri düşecek. Elektrikli otomobiller geliştikçe yanmalı maotora sahip sıvı yakıtlı araçlara olan talep azalacak.

Soru: Elektrikli Otomobillerin Faydası Nedir?

Yanıt: Elektikli otomobiller ilk başta daha temiz bir çevre için önem taşımaktadır. Yanmalı motorların sıvı yakıt ihtiyacı, elektrikli otomobillerde ana ihtiyaç olmaktan çıkmaktadır. Herkes kendi evinde bile kendi aracını tıpkı cep telefonunu şarj eder gibi şarj edebilecektir. Yanmalı motorların oluşturduğu motor gürültüsü elektrikli otomobillerde bulunmamaktadır. Sessiz çalışma prensibi ile rahat bir sürüş sağlanır. Ayrıca elektirkli otomobillerde yanmalı motora sahip otomobillerdeki egzos sistemi de bulunmadığından egzos dumanı ve gürültüsü ortadan kaldırılmıştır.

Soru: Elektrikli otomobillerin sıvı yakıtlı ve hybrid otomobillerden farkı ne olacak?

Yanıt: Elektrikli otomobiller günümüzde Hybrid(melez) gibi teknolojilerle aynı paraleldeymiş gibi anılsa da aslında tamamen farklı kulvardadır. Elektirkli teknolojinin bu iki tip motordan farkı; sadece elektrik enerjisi ile çalışması, sıfır emisyon değerine sahip olması, moturunun sessiz olması, egzos sisteminin bulunmayışı gibi devrimsel farklılıklardır.

Soru: Elektrikli otomobillerin sürüş deneyimi nasıldır?

Yanıt: Benzersiz bir yapıya sahip elektrikli araç kullanımı seçkin bir deneyimi yaşamak demektir. Çünkü siz bu deneyimi yaşadığınızda doğayı kirletmediğinizi, etrafa gürültü yaymadığınızı bilirisiniz. Yüksek performanslı motorlar ve inceltilmiş lithium-ion pil teknolojisi yol üzerinde pürüssüz ilerleyiş ve başarılı bir hızlanma sağlar. Aracın sessiz hareketi nedeniyle sürücü ve yolcular süzülüyormuş hissine kapılır.

Soru: Bir elektrikli otomobil nasıl şarj edilir?

Yanıt: Kullanım ihtiyaçlarınıza göre bir elektrikli otomobil normal ve hızlı olmak üzere iki farklı şarj konumunda şarj edilir.

Normal şarj, zaman olarak hızlı şarjdan daha uzun bir süre alır. Bu şarj etme şeklini cep telefonunuzu şarj eder gibi evinizde bile uygulayabilirsiniz. Hızlı şarjı ise seyahat esnasında elektrikli otomobiller için gelecekte kurulacak istasyonlarda birkaç dakika içersinde yapabileceksiniz. Evinizde gece yatmadan önce normal şarja bağlayacağınız aracınızı 8 saatte tam dolu hale getirebileceksiniz. Hızlı şarj ile de 30 dakikanın altında bir sürede %80 oranında aracı kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Soru: Şarj ünitelerinin içeriği nedir ve aracın neresinde bulunur?

Yanıt: Şarj edilen pil sistemi inceltilerek lamine edilmiş lithium-ion pilllerdir. Bu piller hybrid motorlu araçlar gibi aracın bagaj kısmında yer almaz. Elektrikli araçların pil taşıma alanı iç kabindeki koltukların altı ve yolcuların ayaklarını koyduğu zeminin altıdır. Böylece bagaj alanı daralmamış olur. Bu piller o kadar incedir ki “yaprak” diye adlandırılır.

Soru: Peki Nissan Leaf bu teknolojiye sahip mi?

Yanıt: Evet, Nissan Leaf Nissan’ ın elektrikli otomobil teknolojisinde geldiği son nokta. Bu araç gündelik kullanıma her açıdan hazır. Tam anlamıyla çevreci, doğa ve kullanıcı dostu. Sahip olduğu teknoloji ile otomotiv sektöründe ve insanların gündelik hayatlarında devrimsel bir nitelik taşıyor. Leaf tek şarjda 160km’ den fazla bir kullanım menziline sahip. 5 kişilik ferah iç kabini, geniş bagaj hacmi, üstün performansı ve güvenlik ekipmanlarıyla gündelik ihtiyaçlara net bir şekilde cevap verebilecek özelliklere sahip. Yakın bir gelecekte Nissan’ ın insanların kullanımına sunacağı bu araç herkese hitap ederk bir dünya otomobili olma yolunda ilerliyor.

 

 

http://www.nissan.com.tr/nissan-leaf

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • nissan leaf türkiye fiyatı

Hibrid araçlar desteklenmeli

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş üst yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, ”Elektrikli otomobillerle ilgili teşvikler olumlu ve sevindirici. Bu konuda daha çok yolumuz var. Satışı süren hibrit otomobillerin desteklenmesi için acil harekete geçilmeli” dedi.

Bozkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hibrit otomobillerin desteklenmesi konusunda yıllardır dünyadaki örneklerini hazırlayıp ilgili kurumlara, yetkililere sunduklarını söyledi. Dünyada hibrit araçların, çevreci otomobillerin özel vergi teşvikiyle desteklendiğini dile getiren Bozkurt, şöyle konuştu: ”Ülkemizde bugüne kadar bu konuda bir adım atılmış değildi. Otomotiv strateji belgesi konusunda açıklamalar yapıldı. Bu çalışmanın çerçevesinde hibrit otomobillerin de belli teşviklerle destekleneceğini umuyoruz. Elektrikli otomobillerle ilgili teşvikler olumlu ve sevindirici. Bu konuda daha çok yolumuz var. Satışı süren hibrit otomobillerin desteklenmesi için acil harekete geçilmeli.”

Bozkurt, dünyadaki hibrit araçların satışlarının yüksek olduğunu ifade ederek, ”Toyota yılda 1 milyon adede ulaştı. Talebe yetişilemiyor. Çevreye saygılı bir teknoloji. Benzer teşviklerin uygulanması durumunda Türkiye’de de satışların iyi noktalara ulaşacağını umuyoruz. Şu andaki vergi dilimi yüksek. Bu yüzden istenilen fiyatlar yakalanamıyor. Teşvikler, Türkiye üretimine de olumlu yansır” diye konuştu.

HONDA TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ YAMASAKİ

Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki de hibrit araçların üretiminin diğerlerine göre çok maliyetli olduğunu, bu yüzden de satış fiyatlarının yükseldiğini söyledi.

Fiyatların düşürülmesi noktasında ve kullanımının yaygınlaşması için birçok ülkede desteklemeler yapıldığını vurgulayan Yamasaki, ”Türkiye’de henüz yok. Çevre açısından çok faydalı otomobiller. İstanbul’da düzenlenen fuarda müşterilerle tanıştırdığımız otomobil var. Bu aracın Türkiye’de pazarlanabilirliğini araştırıyoruz. Talebe göre uygun bulunursa yeni hibrit aracımızı Türkiye’ye sunacağız” dedi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Türkiye’de ilk elektrikli araçlar mayısta yola çıkacak

Vergi düzenlemeleri iki ay önce tamamlanan elektrikli otomobilde satışlar başlıyor. Avrupa yollarında 250 elektrikli otomobili bulunan BD Otomotiv, önümüzdeki aydan itibaren Türkiye’de elektrikli oto teslimlerine başlayacak. Şirketin Genel Müdürü Osman Boyner, “Satacağımız araçlar ticari sınıfında. Bunlardan eDucato’nun menzil 160 kilometre.” dedi.
Yaklaşık iki ay önce özel vergi mevzuatına dahil olan elektrikli araçlar yola çıkmak için gün sayıyor. Bu konuda en hızlı davranan, büyük şirketlerin aksine bir iki yıl önce kurulan BD Otomotiv oldu. Türkiye’nin ilk elektrikli araç filosunu önümüzdeki ay teslim etmeye hazırlanan şirketin başında Osman Boyner bulunuyor. Boyner, İtalya’da kurdukları atölyede yaklaşık iki yıldır hafif ticari araçları elektrikliye dönüştürdüklerini belirterek, Türkiye’den birkaç filo siparişi aldıklarını ve önümüzdeki mayıs ayından itibaren elektrikli araçları teslim etmeye başlayacaklarını söyledi. Boyner, şu anda ürün gamında elektrikli araçlara dönüştürülen eFiorino, eKangoo, eScudo, eTrafic ve eDucato modelleri olduğunu, ilk teslimatların özellikle günlük yüksek kilometreye ulaşan lojistik şirketlerine yapılacağını kaydetti.

Avrupa yollarında 2 yıldır BD Otomotiv imzalı 250 elektrikli araç olduğunu anlatan Boyner, İtalya, İngiltere gibi birçok ülkeye elektrikli hafif ticari araç sattıklarını, dönüşümü gerçekleşen bu elektrikli araçların bugüne kadar 10 milyon kilometre yol kat ettiğini dile getirdi. Türkiye’de ilk etapta sadece şirketler, belediyeler ve kamu kuruluşlarına elektrikli araç filosu ve altyapısı sağlayacaklarını ifade eden Boyner şunları söyledi: “Özellikle ticari araç ve otobüs segmentlerindeki çözümlere ağırlık verdik. Ve bu araçların elektrikliye çevrilmesine odaklandık. Şimdilik 5 hafif ticari araç modelini batarya ve elektrikli motorla elektrikliye dönüştürüyoruz. Bataryayı Çin’den, Türkiye distribütörlüğünü yaptığımız BYD’den alıyoruz. Bu alanda dünyanın in iyi üç firmasından biri. eDucato’da menzil 160 kilometreye kadar çıkabiliyor. eKangoo’nun İstanbul trafiğinin şartlarına göre menzili ise 130 km. Maksimum 100 km hız yapabiliyor. Aracın bataryasının tam şarj olması için 15 kilovatsaatlik elektrik tüketiliyor. Bu normal 220 voltluk prizde 6 saat sürerken, hızlı istasyonlarda pilin yüzde 80’i yarım saatte şarj olabiliyor. Maliyet olarak şirketler büyük avantaj sağlayacak. eKangoo’yu gece doldurduğunuz zaman kilovatsaati 8 kuruştan sadece 1,20 lira ediyor.”

Sadece araç satışı hedefleri olmadığını belirten Osman Boyner, sipariş aldıkları şirketlere anahtar teslim sistem kurduklarını söyledi. Bu yapı içerisinde şarj istasyonundan, elektrik masrafına kadar kiralama gibi toplam bir paket hazırladıklarını ifade eden Boyner, “Şirketlere dedik ki, aldığınız normal dizel bir aracın yakıt dahil aylık maliyeti size ne ise (bu yapılan kilometreye göre 800 ilâ bin Euro’ya kadar çıkabiliyor) elektrikli olanını da size aynı fiyata satalım. Bu pakete aylık 4 bin kilometrelik elektrik masrafı da dahil tabii ki. Halihazırda İçerenköy Carrefour ile Cihangir’deki İspark katlı otoparkında hızlı şarj istasyonu kurduk. Mayısta da lojistik ve kargo şirketlerinin yoğunlaştığı İkitelli’de hızlı şarj imkânı sağlayacağız.” dedi.

Şirketin Koşuyolu’ndaki merkezinde İtalya’da elektrikliye dönüştürülen 5 farklı hafif ticari araç modelini de gösteren Boyner, bu araçların elektrikliye dönüşüm işlemlerini Avrupa’nın yanı sıra eylül ayından itibaren Türkiye’de de yapmaya başlayacaklarını kaydetti. Boyner, “Hedefimiz yılda 3 haneli araç sayısını elektrikliye çevirebilmek.” dedi.

[Haber Analiz – Memduh Taşlıcalı] Elektrikli oto benzinliden ucuz mu?

Petrole göre daha temiz olmasına rağmen elektrikli otomobillerin sürücüye toplam maliyeti bugünkü araçlardan farklı olmayacak. Yapılan tanıtımların aksine tüketicilerin bu yönde bir beklenti içinde olmaması gerekiyor, en azından şimdilik. Belki gelecek 5-10 yıl içinde bu avantaj ortaya çıkabilecek. Giderek artan çevre sorunları açısından elektrik, petrole oranla daha temiz bir yakıt olarak ön plana çıkmaya devam edecek. Zaten Türkiye’de fiyatları ortalama olarak açıklanan iki farklı aracın da minimum ÖTV grubuna dahil olmasına (bataryası kiralama olarak kullanılmasına) rağmen fiyatlar, dizel versiyonlara yakın konumlandırıldı. Elektriğin petrole göre ucuz olmasıyla oluşan avantaj ise elektrikli otomobilde kullanılacak bataryanın aylık kiralama bedeli yüzünden ortadan kalkıyor.

Hafta içinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklanan otomotiv strateji belgesinde bulunan 27 eylem planından 6’sı doğrudan elektrikli ve benzeri çevreci araçları öne çıkarıyor. Hatta belgenin taslağında tüm otomobillere yönelik bir vergi düzenlemesi gündemde iken Maliye Bakanlığı’nın isteği ile belgenin son halinde karbondioksit miktarını düşüren araçları teşvik eden bir vergilendirme sistemi şeklinde değişim yapıldı. Bu yönüyle vergi sisteminin birçok AB ülkesinde olduğu gibi karbondioksit salımına odaklı hale getirilmesi ön plana çıkmış oldu. Ancak belge günyüzüne çıkmadan elektrikli araçların Özel Tüketim Vergisi yüzde 3 ile yüzde 15 arasında belirlendi. Normal otomobillerde yüzde 37’den başlayan ÖTV oranının aksine mevcut elektrikli modellerin pek çoğu bugün yüzde 3 ÖTV ile yola çıkacak. Bu oranlara rağmen elektrikli otomobillerin sürücüler üzerindeki maliyeti düşük olmayacak. AB ülkelerinde ise elektrikli araçlara düşük kullanım maliyeti değil, çevreci oldukları için ilgi duyuluyor.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1122824&title=turkiyede-ilk-elektrikli-araclar-mayista-yola-cikacak

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Otomotivde hedef Detroit

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinin başında gelen otomotivde 27 eylemli Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi hazırlandı.
Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün bugün açıkladığı belgeye göre, eylem planları, bölgede üretim merkezi ve Ar-Ge üssü olma vizyonu çerçevesinde, sektörün sürdürülebilir küresel rekabet gücünü artırmayı ve ileri teknoloji kullanımı ağırlıklı katma değeri yüksek bir yapıya dönüşümünü sağlamayı amaçlıyor.

Hedefleri, Ar-Ge altyapısını iyileştirmek, şirketlerin tasarım, üretim, markalaşma beceri ve kapasitelerini artırmak, otomotiv sektöründe iç ve dış pazarları geliştirmek, hukuki ve idari düzenlemeleri iyileştirmek ve fiziki altyapıyı geliştirmek olarak belirlenen belgede, sektörün önem verdiği vergilendirme ve hurda teşviki ile ilgili eylemlerle ilgili, “Düşük CO2 emisyonu olan elektrikli, hibrid ve emisyon seviyesi düşük diğer araçların kullanımını teşvik eden bir vergilendirme sistemi için çalışma yapılacak ve ömrünü tamamlamış araçların hurdaya ayrılarak bertarafı için gerekli hukuki düzenlemelerin oluşturulması ve hurda işletmelerinin teşvik edilmesi yönünde çalışmalar yapılacaktır” ifadesi yer aldı.

ELETRİKLİ ARACA TEŞVİK

Sektörde, hurda teşvikinin hayata geçirilmesinin ve alternatif araçlara uygulanacak vergi düzenlemelerinin, satış rakamlarına olumlu yansıyacağı ve elektrikli ve hibrid araçlara getirilecek vergi düzenlemelerinin aynı zamanda elektrikli araç üretimini teşvik edeceği öngörüleri bulunuyor.
Mevcut düzenlemede, Resmi Gazete’nin 25 Şubat tarihli 2. mükerrer sayısında yer alan Bakanlar Kurulu Kararı’na göre, motor silindir hacmi 1,600 cc’yi geçmeyen diğer araçlarda yüzde 37 olarak uygulanan ÖTV, 1,600 cc’ye karşılık gelen 85 kWh’nin altındaki elektrikli araçlarda yüzde 3, 85 ilâ 120 kWh arasında olan elektrikli araçlarda yüzde 7 ve 120 kWh üzerindekilerde yüzde 15 olarak uygulanıyor.

Açıklanan strateji belgesinde ayrıca iç pazarları büyütecek faaliyetlerin geliştirilip destekleneceği, otomotiv sanayinin dış pazarlara açılımının dinamik bir şekilde destekleneceği, kamu alımlarında ve kiralamalarında yerli araç kullanımının özendirileceği, kamu araç filoları oluşturulurken çevre dostu araçların tercih edilmesinin sağlanacağı ve çevre dostu araçların kullanımının yaygınlaştırılması için toplumda farkındalık seviyesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılacağı belirtildi.

AR-GE DESTEKLERİ ARTACAK

Belgede, fiziki altyapıyı, Ar-Ge altyapısını geliştirmek ve iyileştirmek ve şirketlerin tasarım üretim ve markalaşma beceri ve kapasitelerini artırmak hedeflerinde ise, şu eylemler bulunuyor:

“Mevcut Ar-Ge desteklerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi yönünde çalışma yapılması; KOBİ niteliğindeki şirketlerin rekabet gücünün geliştirilmesi ile Ar-Ge altyapısının kurulması için danışmanlık sağlanması; OSB’lerde yapılacak yatırımlar için arsa ve altyapı teminine yönelik çalışmalar yapılması; sanayinin üretim ihtiyaçlarına yönelik ham madde üretimi geliştirilmesi; özgün teknoloji ve tasarıma dayalı üretimin geliştirilmesi için yeni teşvik mekanizmaları oluşturulması yönünde çalışmalar yapılması ve tedarik zincirindeki işletmeler arasında işbirlikleri ile daha fazla katma değer üretimine yönelik yerlilik oranını artırıcı faaliyetlerin desteklenmesi.”

ERGÜN: İHRACATÇI OLMAYI KAYBETME RİSKİ VAR

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, otomotiv sektörünün ihracatçı olma özelliğini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, ”2008 yılında 5 milyar dolar, 2009 yılında 3,5 milyar dolar fazla veren otomotiv sektörü, 2010 yılında 373 milyon dolar dış ticaret fazlası veren bir sektöre dönüşüyor. Bu bir risk, bir tehdit değil mi? Bu tehdidi görmezden gelemeyiz” dedi.
Ergün, ”Otomotiv denince akla gelen ilk şehirlerden biri olan Detroit, artık bu özelliğini büyük oranda kaybediyor. İşte bu yüzden, ‘Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya havzası neden yeni bir Detroit olmasın?’ diye soruyoruz” diye konuştu.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Otoda vergi sistemi değişiyor

Türkiye Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı açıklandı. Eylem Planı ile tespit edilen 5 hedefe ilişkin olarak toplam 27 eylem belirlendi.

Eylem planına göre elektrikli ve hibrit araçlar ile emisyonu düşük çevreci araçların kullanımıı teşvik eden bir vergilendirme sistemi çalışma yapılacak. Ayrıca elektirikli araçlarda kullanılan batarya ve alternatif yakıt kullanan araçların ana parçalarının üretimine destek verilecek.

“Türkiye Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı”nın açıklandığı toplantı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla Pera Palas Oteli’nde başladı. Toplantıda Bakan Ergün’ün yanı sıra, OYDER Yönetim Kurulu Başkanı H. Şükrü Ilısal, ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Celal Kaya ve OSD Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen bir konuşma yapacak.

“Bölgede Üretim Merkezi ve AR-GE Üssü Olmak” vizyonu çerçevesinde 2011-2014 yıllarını kapsayan Türkiye Otomotiv Sektörü Stratejisi’nin genel amacının; otomotiv sektörünün sürdürülebilir küresel rekabet gücünü artırmak ve ileri teknoloji kullanımının ağırlıklı olduğu katma değeri yüksek bir yapıya dönüşümünü sağlamak olarak belirlendiği kaydedildi.

Bu vizyona ve genel amaca yönelik olarak; “AR-GE altyapısını iyileştirmek”, “şirketlerin tasarım, üretim, markalaşma beceri ve kapasitelerini artırmak”, “otomotiv sektöründe iç ve dış pazarları geliştirmek”, “hukuki ve idari düzenlemeleri iyileştirmek” ve “fiziki altyapıyı geliştirmek” şeklinde 5 hedef tespit edildiği bildirildi.

Türkiye Otomotiv Sektörü Stratejisi’nin genel amacını ve hedefleri gerçekleştirmek üzere, Türk otomotiv sektörünün güçlü ve zayıf yönleri ile sahip olduğu fırsatlar, karşı karşıya kaldığı tehditler göz önünde bulundurularak hazırlanan hedeflere yönelik toplam 27 adet eylem belirlendiği kaydedildi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17543742.asp?gid=381

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Baz istasyonu aküsü üretecek 2011’de yüzde 20 büyüyecek

İNCİ Akü, standart otomobil akü üretimine ek olarak, telekominikasyon sektörü için üreteceği akülerle büyüme hedefi koydu.
2010’u bir önceki yıla göre yüzde 26’lık büyüme ile kapattıklarını belirten İnci Akü CEO’su Göksel Paker, “2010 ciromuz 210 milyon lira. Elektrikli otomobillerin ilk aşaması olan hibrit araçlar için akü üretimi gerçekleştiriyoruz. Telekominikasyon sektörü için de baz istasyonlarında kullanılan akülerin üretimine başladık. Daha önce bu ürünlerin neredeyse tamamı ithal getiriliyordu. 2011’de cirosal bazda yüzde 20 büyüme hedefliyoruz. Bundan sonraki yıllarda büyümemiz tek haneye inmeyecek” dedi.
İnci Akü’nün son dönemdeki faaliyetleri hakkında bilgi veren Paker şunları söyledi: “İki yeni ürünümüzü piyasaya sunduk. Birisi japon otomobilleri için, diğeri de hibrit araçlar için. Manisa’da geçen yıl yapımına başladığımız fabrikamızda yakında üretime geçecek.”
Elektrikli otomobillerle ilgili altyapı eksikliğine dikkat çeken İnci Akü CEO’su Göksel Paker, “Elektrikli otomobillerle ilgili detaylı çalışmalar yapıyoruz. Ciromuzun yüzde 3’ünü Ar-Ge’ye ayırıyoruz” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17490739.asp?gid=384

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica