Quantcast

Monthly Archives: Mayıs 2011

Türk öğrenciler elektrikli araba üretti

elektrik Kayseri Merkez Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri tarafından elektrikli otomobil üretildi.Öğrenciler danışman öğretmenlerinin desteği ile gerçekleştirdikleri proje ile bir ilke imza attılar.1200 liraya aldıkları hurda araca 8 bin lira masraf yaparak elektrikli otomobile dönüştürdüler.Aracın bagaj kısmında 120 kilogramlık batarya ve üzerinde 2,5 beygirlik motor bulunuyor.Projede bulunan öğrenciler maddi imkanları doğrultusunda 2,5 beygir motor kullandıklarını istenmesi halinde 125 beygir motorun
araca takılabilecegini belirtti.Araç 4 saatlik şarj ile 200 kilometre yol yapalibiyor.Aracın banzin kapağı kısmını sarj yeri olarak kullandıklarını
belirten öğrenciler 220 volt ev elektriği ile aracın şarj olabileceğini söylediler.
Aracın çevreye duyarlı olduğunu ve ekonomik olduğunu belirten Elektrik-Elektronik Bölümü öğretmeni ve danışman öğretmen Mehmet Şahin, “Petrol ve gazın kısa bir zaman sonra tükeneceğini tüm dünya biliyor. Bu nedenle bu yakıtlara alternatif enerji kaynakları araştırılıyor. Elektrik de bunlarda birisi. Ürettiğimiz elektrikli araçla hem ucuz hem de daha sağlıklı araçlar yapılabileceğini gösterdik” diye konuştu.

http://www.ekonomisayfasi.com/turk-ogrenciler-elektrikli-araba-uretti.html

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

İşte dünyanın en güvenli aracı

Ödülü alan Volvo Car Kuzey Amerika Başkanı ve CEO’su Doug Speck, “Uluslararası Yılın Sedanı ödülünü almak ve ‘En Güvenilir’ otomobil seçilmek, Volvo S60’ın tüketicilerin hayat tarzlarına hem duygusal hem de mantıksal olarak uyumlu olduğunu birinci elden gösteriyor.

http://www.haber7.com/foto-galeri.php?cID=12375

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli otomobiller uzak görünüyor?

Toyota Pazarlama ve Satış AŞ üst yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, elektrikli otomobillerle ilgili çok fazla beklentinin bulunduğunu, bugün için altyapı ve konforunun kullanıma uygun olmadığını belirtti.

Bozkurt, bir plazanın açılışına katılmak üzere geldiği Adana’da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Toyota’nın elektrikli otomobil çalışmalarının icatçısı, ilk fikir babası olduğunu savundu.

Toyota’nın 1975’de ilk hibrit otomobili ürettiğini ifade eden Bozkurt, şu anda satışı devam eden modellerin 14 yıldır piyasada bulunduğunu belirtti.

Bozkurt, Toyota’nın öncelikle hibrit otomobillere önem verdiğini belirterek, ”Neden hibrit önce, sonra elektrik var? Şu anda elektrikli otomobile hiçbir ülkenin altyapısı hazır değil. Aynı zamanda otomobilin içindeki pil teknolojisi bizim aradığımız konforu sunmaya hazır değil” dedi.

Toyota’nın da elektrikli modelleri bulunduğunu, ancak, elektrikli otomobil teknolojisinin daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Bozkurt, şöyle devam etti:

”Bir otomobil düşünün ki, klimaları açtığınız zaman 30 dakika, bilemediniz 40 dakika seyahat edeceksiniz, sonra bir yerde şarj edeceksiniz. Böyle bir otomobili bugünkü şartlarda Türkiye’de kaç kişi satın alır ve kullanır. Bu nedenle Türkiye buna hazır değil. Biraz gerçekçi olmak lazım.

Ama, hibrit öyle bir şey değil. Hibrit iki motoru birden olan ve kendi kendini şarj ettiği için de bu bahsedilen sıkıntıları yaşamayan bir teknoloji. O nedenle Toyota’nın birinci önceliği hibrit otomobiller. Daha sonra elektrik ve hidrojen yakıt sistemi geliyor. Yani biz birinci ve ikinci basamağı görmeden, altıncı basamağa sıçramak istersek, bir yerde ayağımız takılır, yuvarlanırız. Elektrikli otomobil teknolojisini yadırgamıyoruz ve destekliyoruz. Ama bugün henüz erken olduğunu söylüyoruz. Onunla ilgili çalışmaların çok geliştirilmesi gerekir, altyapının oluşturulması gerekir. Bunla ilgili en erken 10 yıl gibi bir süre öngörüyorum. Bu yıl herkes otomobil alır, seneye de herkes bunu kullanır gibi böyle bir teknoloji, hız yok.”

Elektrikli araçlara yönelik teşvikler verilmesini olumlu bulduklarını anlatan Bozkurt, ”Çevreci teknolojilerin desteklenmesi çok güzel. Ama, gerçeklikten uzaklaşmamamız lazım. Yani 10-20 yıl sonrasının teknolojisini bugünün şartlarına hazırmış gibi sunarsak, hayal kırıklıkları yaşanır” diye konuştu.

Bozkurt, Toyota’nın bu sistemlerle ilgili çalışmalarını 40 yıldır sürdürdüğünü ve lider bir marka haline geldiğini vurguladı. Bozkurt, hibrit modellerinin 3 milyondan fazla sattığını, rakiplerinin ise geçen yıl bir kaç modelinde hibrit teknolojiyi sunduğunu ifade etti.

-PLUG-IN HYBRİD TEKNOLOJİSİ-

Bozkurt, benzin fiyatlarının yüksek olması nedeniyle halkta elektrikli otomobillere yönelik merakın olduğunu, ancak, sadece elektrikli araçların kullanışlı olmayacağını, elektrikli hibritlerin daha avantajlı olduğunu belirtti.

Toyota’nın bu yönde son olarak ”plug-in hybrid” teknolojisinin lansmanını yaptığını anlatan Bozkurt, şöyle konuştu:

”Bugün elektrikli değil ama, elektrikli hibritlerin zamanı. Hem hibrit hem de evde dururken şarja takabiliyorsunuz. Adana’dan Ankara’ya İstanbul’a, dünyanın öbür ucuna da gidebiliyoruz. Bu aracın 100 kilometrede yakıt tüketimi 2,6 litredir. Böyle bir teknoloji var elimizin altında. Bizim Toyota olarak anlattığımız budur.

Bu teknoloji var ama bunun desteklenmesi gerekiyor. Vergi sisteminde dünyanın her yerinde desteklenen teknolojiyken ülkemizde hala üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bu desteğin çıkmasını bekliyoruz. Elektrikli otomobillere belli ÖTV destekleri, teşvikleri geldi. Ancak, hibritlerle ilgili çalışmayı tamamlayamadılar. 100 kilometrede 2,6 litrelik yakıtla gezdiğiniz zaman benzinle ilgili yükünüz ciddi oranda kalkacaktır.”

http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=1136606&title=elektrikli-otomobiller-uzak-g%F6r%FCn%FCyor

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Türkiye Elektrikli Otomobile hazır mı?

Toyota Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’de elektrikli otomobillerin yaygınlaşması için en az 10 yıla ihtiyaç olduğunu söyledi.

Haber: ‘türkiye Elektrikli Otomobile Hazır Değil’
Hap veya Kapsül Kullanmadan 2 Haftada 4 Beden İncelten Formül!
Toyota Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’de elektrikli otomobillerin yaygınlaşması için en az 10 yıla ihtiyaç olduğunu söyledi.

Adana’da Toyota Plaza Mıçı’nın açılışına katılan Ali Haydar Bozkurt, çevreci teknolojilerin desteklenmesi gerektiğini, ancak hazır olmayan teknolojinin hayal kırıklığı yaşatabileceğini belirtti. Elektrikli otomobillerin konfor sunmaya hazır olmadığını belirten Bozkurt, “Toyota elektrikli otomobilin ilk icatçısı. Ancak, şu an dünyada hiçbir ülkenin elektrikli otomobile alt yapısı hazır değil. Aynı zamanda otomobilin içindeki pil teknolojisi bizim aradığımız konforu sunmaya hazır değil. Bir otomobil düşünün, klimayı açtığınız zaman 40 dakika yolculuk yapabiliyorsunuz. Bugün Türkiye’de bu şartlardaki bir otomobili kaç kişi alır ve kullanır. Türkiye buna hazır değil” dedi.

Toyota’nın yeni teknoloji söz konusu olduğunda ilk tercihinin hala hibrid otomobiller olduğunu belirten Ali Haydar Bozkurt şunları söyledi:

“Elektrikli otomobillerin pillerinin geliştirilene kadar 100 kilometreye 2. 6 litre yakıt yakan hibrid otomobiller tercih edilebilir. Elektrikli otomobilde 1’inci, 2’nci basamağı görmeden 6’ncı basamağa sıçramaya kalkışırsak bir yerde ayağımız takılır, düşeriz gibi geliyor ama hibrid öyle değil. 2 motoru birden olan ve kendi kendini şarj ettiği için bu sıkıntıları yaşamayan bir teknoloji. Biz, ilk hibrid otomobili satan markayız. Devam eden modellerimiz 14 yıldır dünyanın her yerinde satılıyor. Elektrikli otomobil teknolojisini yadırgamıyor ve destekliyoruz. Ama biraz erken olduğunu söylüyoruz. Onunla ilgili çalışmaların arttırılmasını ve geliştirilmesi gerekiyor. Bununla ilgili de önümüzde en az 10 yıllık bir süre olduğunu düşünüyorum. ‘Bu yıl herkes elektrikli otomobil alır ve herkes bu otomobillerle seyahat eder’ demek bu çok zor. Elektrikli otomobil alıp Adana’dan Ankara’ya doğru yol alırken kaç kez durup şarj edeceğinizi düşünüp yola çıkmanız gerekiyor. Bu yüzden henüz çok erken. ”

Çevreci teknolojilerin desteklenmesinin çok güzel olduğunu ancak gerçekçilikten uzaklaşılmaması gerektiğini kaydeden Bozkurt, “10 yıl, 20 yıl sonranın teknolojisine hazırmışız gibi sunmamız, hayal kırıklığı yaşamamıza neden olur. Hibridlerin vergi sisteminde de desteklenmesi gerekiyor. Bu desteğin çıkmasını bekliyoruz. elektrikli otomobillere destek geldi ama hibridlerle ilgili çalışmayı sürdürüyorlar” diye konuştu.

TSUNAMİYLE 500 BİN ÜRETİM KAYBI YAŞADIK

Ali Haydar Bozkurt, Japonya’da meydana gelen tsunami felaketinin firmayı olumsuz etkilediğini ve 500 bin üretim kaybı yaşadıklarını belirtti. 2 ayı aşkın süredir depremle ilgili sıkıntıları olduğunu kaydeden Bozkurt, şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi sıkıntı, Toyota’nın kendi üretim tesisleri ile ilgili değil. Deprem bölgesinde bulunan yan sanayi parça üreten fabrikaların tedarik sıkıntısıyla ilgili problem yaşıyoruz. Bu yüzden yaklaşık 500 bin adetlik üretim kaybı yaşadık. Yan sanayi ile ilgili sıkıntının tespiti için çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar bu ay sonuna kadar tamamlanacak. Yan sanayi kendi üretim planını yeniden yapılandırarak bunu Toyota’ya iletecek. Toyota da buna göre kendi üretim planını hazırlayacak. Bu felaket sadece Toyota’yı değil, dünyadaki birçok farklı sektörü de vurdu. Kontrolümüzde gelişen bir durum olmadığı için müşterilerimiz de bunu anlayışla karşıladı. Belli periyotlarda söz verdiğimiz teslimatlar olmadığı için sıkıntı yaşamadık. Olanları da zaten teslim ettik. Bu bir doğal felaket olduğu için Toyota’nın müdahil olabileceği bir şey değil. Bu süreçte ayrıca satış sonrasıyla ilgili herhangi bir problemimiz de olmadı. ”

‘COROLLA MODELİNİ Japonya’DAN TEMİN EDİYORUZ’

Türkiye’de tercih edilen Corolla modeli açısından Japonya fabrikasının üretime geçmesinin önemli olduğunu vurgulayan Toyota Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “1 Haziran’dan itibaren Toyota’nın Avrupa’daki fabrikasında üretimin normale dönmesini bekliyoruz. Biz ürünlerimizin büyük bölümünü Türkiye ve Avrupa’daki fabrikalardan temin ediyoruz. Ama Japonya’daki fabrikadan da Corolla modelini temin ediyoruz. Coralla modelimiz de Türkiye’deki satışlarımızın yaklaşık yarısıdır. Bu plan geldiği zaman Türkiye olarak ne kadar etkilenip etkilenmediğimizi göreceğiz. 2008’de aldığımız satış şampiyonluğunu kaptırdık. Ama Toyota’nın ilk hedefi çok satmak değil, müşteri memnuniyeti olmuştur. Dünya genelinde birinciliği kaptırmak önemsenecek bir durum ama telafi edilebilecek bir durum. Toyota, felaketlerden büyük dersler alarak büyük stratejiler geliştirerek çıkmıştır” diye konuştu. –

http://www.haberler.com/turkiye-elektrikli-otomobile-hazir-degil-2736579-haberi/

Adana (Doğan Haber Ajansı) 4 saat önce..[2736579]

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektirikli otomobil 26 bin Euro

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrikli otomobilin satışının Ekim, Kasım ya da Aralık ayında başlanacağını belirterek, “Avrupa’da 26 bin Euro mertebesinde fiyat belirlendi. Türkiye’de de 26 bin Euro’nun karşılığı kadar fiyat açıklayacağız” dedi.

Aybar, elektrikli otomobil tanıtımı için geldiği Adana’da yaptığı açıklamada elektrikli otomobilin fiyatının eşdeğeri olan dizel otomobil seviyesine geldiğini söyleyerek, “Bugün bunun anahtar teslim fiyatı 26 bin Euro’dur. Avrupa’da bu mertebede bir fiyatımız açıklandı. Türkiye’de de inşallah, Eylül, Ekim, Kasım aylarında TL cinsinden böyle bir fiyat açıklayacağız. Yani 26 bin Euro’nun karşılığı kadar bir fiyat açıklayacağız. Son derece önemli bu fiyat” diye konuştu.

Açıklanacak fiyatın pil fiyatı hariç olduğuna dikkat çeken Aybar şunları kaydetti:

“Pilin aylık abonman kira parası var. Sebebi pil yeni bir teknoloji olduğu için çok pahalı. Ayrıca pilin yüzde 100 ömür boyu garantisini de sağlamak gerekiyor. Burada bir pilin ömrü yaklaşık bir otomobilin ömrü kadar en az 8 yıl. Yüzde 100 verimlilikle çok rahat pili kullanabiliyoruz. Böylece pilin teknolojisi ilerledikçe, geliştikçe veya pilde herhangi bir problem çıktığında değişmek istendiğinde yeni bir maliyete sebebiyet vermemek için, pilin aylık cüzi kirası olacak. Avrupa ortamında bu kira

açıklandı, 79 Euro. Türkiye’de ise aylık 200 TL’nin altında anlamına geliyor. Ama bütün bunu da katarak, daha sık kullanabilme imkanı bulduğumuz zaman, bunun çok ciddi bir ekonomi yarattığını hesaplar gösteriyor.”

“BİR ARACIN OLUŞTURDUĞU KİRLİLİĞİN MALİYETİ 8 BİN 500 EURO”

Aybar, elektrikli otomobilin ortaya çıkmasındaki en önemli sebebin çevreciliği olduğunu söyleyerek, “Çünkü bu araçta hiçbir karbondioksit üretimi yok. Kullanırken hiçbir şekilde karbon partikülü vermiyorsunuz. En ufak zehirli gaz ortaya salmıyorsunuz. Ve tabi ki gürültü de yok. Dünyada gelişmiş megapollerde bir aracın, oluşturduğu kirliliğin maliyeti, tam 8 bin 500 Euro araç başına. Bunda böyle bir maliyet yok dolayısıyla aracın en büyük özelliği çevreciliği, ikincisi ise petrol bağımlılığına gerek

duyulmaması. Fosil yakıtları kullanmaması ve böylece kendi ürettiğimiz enerjiyi elektrik enerjisine temiz bir enerjiyi kendimizin kullanabilmesi. Böylece son derece önemli bir çevre katkısı var. Çünkü dünyada, otomotiv sektörü dolaşan araçlarda, dünyadaki karbondioksit yayılımına yüzde 13 katkı yapıyor. İşte onun için, dünyada karbondioksit yayıldıkça da ısındığına göre ve bu artık insanları tehdit eder haline geldiğine göre, bu tür teknolojilere geçmek artık geleceğimiz için, insanlığımızın geleceği için

bir borç. İşte biz bugün bunu gerçekleştirmiş olmanın yeni bir teknolojinin evrimini yaşıyoruz” diye konuştu.

Elektrikli otomobilin Türkiye’de üretilip bütün dünyaya satılacağının altını çizen Aybar şöyle devam etti:

“Bursa’daki fabrikalarda bütün Türkiye’ye ve dünyaya, bu gördüğünüz cihaz sadece bizde üretilerek önümüzdeki Ekim, Kasım ve Aralık aylarında satışa başlatıyoruz. Dolayısıyla, büyük bir teknolojik evrime Türkiye’de ev sahipliği yapıyoruz. Talep tabi ki oldukça önemli bir şekilde artıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi 100, Sanayi ve Ticaret Bakanlığımız 10, Gaziantep Büyükşehir Belediyemiz 50, işadamlarımızdan özellikle çevreye çok önem veren lojistik firmalardan oto kiralama firmalarından sürekli

siparişler alıyoruz. Önce kamuya vereceğiz. Tabi kamu elektrikli otomobil konusunda öncü olursa, bütün ülkemize de rehber olup, bu işin önünü açacaktır. Bu nedenle bu yıl öncelikli olarak kamu siparişlerine odaklanıyoruz. Ancak gelen talepler onu gösteriyor ki önümüzdeki yıldan itibaren, tahminlerimizin üzerinde bir satış olacak. Türkiye’nin ve dünyanın bu teknolojiye çok çabuk adapte olacağını görüyoruz.”

http://www.yirmidort.tv/ekonomi/elektirikli-otomobil-26-bin-euro-haber-33452.htm

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Türk insansız mini uçak

Türk mühendisler tarafından geliştirilen mini insansız uçak TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen 10. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda (IDEF’11) sergileniyor.

AEROSEEKER adı verilen ilk Türk yerli yapım dört pervaneli insansız hava aracı, Batı ülkelerinde üretilen benzerlerinden daha ucuz olması ve havada daha uzun süre kalabilmesiyle ayrılıyor. Bin 100 gram ağırlığındaki hava aracı, 500 gramlık yük taşıma kapasitesine sahip ve 2 bin 700 metre yüksekliğe çıkabiliyor. EROSEEKER, 10 kilometre mesafeden kontrol edilebiliyor.

Güvenlik kuvvetlerinin güvenlik amaçlı kullanımının yanı sıra orman yangınları ve çığ kontrolü gibi alanlarda yararlanabilecek hava aracı, çektiği görüntüyü anında kontrol paneline iletiyor. Operatör, görüntüyü özel bir gözlük sayesinde izleyebiliyor ve başını hareket ettirerek, hava aracındaki kamerayı da yönlendirebiliyor.

(CİHAN)

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1133865&title=turk-muhendislerin-gelistirdigi-mini-ucak-gorucuye-cikti

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Güneş enerjisiyle çalışan ilk uçak uluslararası uçuşuna başladı

Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse adlı prototip uçağın ilk uluslararası uçuşuna çıktığı bildirildi.

İsviçre’nin Payerne havaalanından yerel saatle 08.40’da (TSİ 09.40) havalanan, Fransa ve Belçika’ya gidecek prototip uçağın akşam üstü Belçika’nın başkenti Brüksel’e varması bekleniyor.

Tek kişilik uçağın yapımcısı İsviçreli ekip tarafından daha önce yapılan açıklamada, Belçika’dan Fransa’ya planlanan uçuşun, uçağın uluslararası hava trafik ağları içinden geçecek olması nedeniyle bazı zorluklar taşıdığı belirtilmişti.

Boeing 777 uçaklarının 63 metrelik kanat genişliğine sahip 4 motorlu uçakta, güneş enerjisini depolamak için 12 bin güneş hücresi bulunuyor. 2009 yılında İsviçre üzerinde ilk uçuşunu yapan uçak, 2010 yılının temmuz ayında yine İsviçre’de 24 saatlik bir deneme uçuşu yapmıştı.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Boyner ‘elektrikli oto’ işinde ticariye yükleniyor

BD Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Osman Boyner, elektrikli hafif ticari yelpazesini satışa sunarken, bu kategoride belediye otobüsü, taksi ve e6 binek modelini getirmeye hazırlanıyor

Elektrikli araçlara yönelik olarak ÖTV’de yapılan indirim, bu tip araçların Türkiye’de piyasaya sunulması sürecini hızlandırdı. Nitekim Renault’nun elektrikli Fluence modelini Türkiye’de tanıtmasının ardından, elektrikli Fisker’ın ve Çinli BYD firmasının distribütörü olan BD Otomotiv de, dönüşümlerini İtalya’da gerçekleştirdiği hafif ticari araçlarını satışa sundu. BD Otomotiv, bu yıl içinde elektrikli belediye otobüsü ve BYD’nin elektrikli binek otomobillerini de getirmeye hazırlanırken, lüks elektrikli Fisker Karma’ları da ilk sahiplerine teslim etmeye başlayacak.

Dolmuşçulara elektrikli araç
BD Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Osman F. Boyner, İtalya’da ortağı olduğu mühendislik firmasında dönüşümleri gerçekleştirilen elektrikli hafif ticari araçların, özellikle lojistik firmaları tarafından büyük ilgi gördüğünü, ilk teslimatların gelecek ay başlayacağını söyledi.
Halen Fiat Fiorino, Renault Kangoo, Fiat Scudo, Renault Trafic ve Fiat Ducato modellirinin elektrikli versiyonlarının satışa sunduklarını belirten Boyner, bu araçları yıl sonuna doğru Türkiye’de de üretmeye başlayacaklarını, bir yandan tesis için fizibilite çalışmaları yaparken diğer yandan da burada görev alacak personelin eğitimlerinin devam ettiğini söyledi.
Sattıkları araçların fiyatının, aylık yakıt giderleri de hesaba katıldığında lojistik firmalarının halen kullandığı konvansiyonel araçların bir miktar üzerinde yer aldığını ifade eden Boyner, “Bununla birlikte pili biz kiralıyoruz. Ayrıca özellikle filo alımı gerçekleştiren firmalara şarj ünitesini biz kuruyoruz. Hatta kullandıkları elektriği bile biz veriyoruz” dedi.

Belediye otobüsü geliyor
Söz konusu ticari araçların koltuklu versiyonlarını da satışa sunacaklarını, bunun için özellikle dolmuşçularla görüşmeler yaptıklarını da belirten Boyner, “Dolmuşçularla da görüşüyoruz. Sonuçta araçlarını kullandıkları mesafe ve bekleme süreleri, elektrikli araç kullanabilmeleri için çok uygun” diye konuştu.
BYD’nin ürettiği ve halen Çin’deki bazı belediyelerde kullanılmakta olan elektrikli belediye otobüslerini de Türkiye’ye getireceklerine değinen Osman F. Boyner, “K9 modeli otobüsün test için bir örneğini, eylül ayı başında Türkiye’ye getireceğiz. İstanbul Belediyesi ile görüşmelerimiz var. Bu otobüsleri satışa sunmaya da başlayacağız” diye konuştu.
K9’un ilgi göreceğini düşündüklerini belirten Boyner, “Sonuçta bu otobüsün menzili 250 km. Türkiye testlerini de yapacağız elbette. İstanbul Belediyesi’nin elektrikli otobüslerle ilgili çalışmaları olduğunu biliyoruz. Kendileriyle görüşmelerimiz de oldu. Hatta belediyenin elindeki otobüslerin dönüştürülmesi konusu da gündeme geldi” dedi.
Boyner, son olarak BYD’nin ürettiği ve Çin’de de taksi filolarında tercin gören e6 modelini getirmek istediklerini, tek şarjla 300 km yol yapabilen bu araçların özellikle İstanbul’daki taksi sürücüleri tarafından ilgi görebileceğini sözlerine ekledi.

Karma’nın ‘jeneratörü’ sorun oldu
Elektrikli lüks otomobil üreticisi Fisker’ın Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan, Romanya ve Bulgaristan distribütörü olan BD Otomotiv, markanın ilk modeli Karma’yı mayıs ayından itibaren Türkiye’ye gelmeye başlıyor.
Fisker Karma’nın Avrupa teslimatlarının da başladığını belirten BD Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Osman F. Boyner, tamamen elektrikli olan bu aracın menzilini uzatmaya yarayan ve sadece “jeneratör” görevi gören “menzil artırıcı” (Range Extender) benzinli motorunun, vergilendirme açısından karışıklık yarattığını söyledi. Elektrikli otomobillerden motor güçlerine göre yüzde 3 ile 15 arasında değişen oranlarda ÖTV alınmasına ilişkin düzenlemeden Karma’nın da yararlanabileceği görüşünde olduklarını, aracın sadece elektrik motorundan güç aldığını vurgulayan Boyner, ancak yine de bunun için bir tebliğ çıkartılmasının söz konusu olabileceğine işaret etti.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

1 saat’te şarj olan elektrikli otomobil

Bilim adamları, geliştirdikleri yeni pil teknolojisi sayesinde pillerin saatlerce şarzda kalmasına gerek kalmıyor. Elektrikli otomobillerde 1 saate şarz olunabilecek.

Cep telefonunuz varsa, laptop kullanıyorsanız cebinizdeki küçük, lityum iyon hücreli akülerin merhametine kalmışsınız. Fakat, tüm bunlar Amerika’daki bilimadamları tarafından yakında değiştirilecek. Amerikan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, hibrid ya da portatif elektrikli arabalarda kullanılabilecek yeni bir teknik geliştirdi. Buluşla elektrikli arabalar 1 saatte şarj edilebilecek.

BBC Focus dergisindeki habere göre, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’nden araştırmacılar, pillerinizin saniyeler içinde şarj edilmesini sağlayacak yeni bir teknik geliştirdi. Bath Üniversitesi’nde benzeri bir araştırma yürüten Prof. Dr. M Saiful Islam, “Bir fincan çay hazırlayıncaya kadar cep telefonunuzu ya da laptopunuzu şarj edebileceksiniz” dedi. Cep telefonu veya laptopunuzu hızlı şarj etmesinin yanında, yeni yaklaşım sayesinde hibrid ya da portatif elektrikli arabalar da yaygınlaşacak. Teknoloji ilerlediği sürece, bir elektrikli araba bir saatten daha kısa sürede şarj edilebilecek.

Islam, “Tüm aküler gibi, şarj edilebilen lityum hücreler, bir elektrottan diğerine geçerek, bir taraftan diğer tarafa hareket etmek için yüklü atomlar ya da ionlar gerektiriyor. İyonlar bir yöne hareket ettiğinde akü enerjiyi boşaltıyor, iyonlar geri hareket ettiğinde yeniden şarj ediyor. İyonlar kendi orijinal pozisyonlarına (akünün ne kadar çabuk şarj edebileceğini tespit eden) geri dönebiliyor.

Bugünün akülerinde, süreç yavaş işliyor, çünkü iyonlar çabuk hareket etmiyorlar. Ancak, iki elektrot arasındaki maddedeki kanallara doğru yollarını bulmak zorundalar. Her şeyi hızlandırmak için MIT’teki araştırmacılar akülerde, bir elektrottan diğerine kanallara doğru iyonlara yol gösteren yeni bir madde kullandılar. Araştırmacılar, zaten 10-20 saniye içinde şarj edilebilen küçük prototip hücreler yaptılar.

Peki bu teknolojiyi ne zaman kullanacağız?

Yeni süper şarjlı akülerin arkasındaki ekip, iki yıl içinde bu sistemin pazarda olacağını söylediler. Çünkü, ilgili materyaller tamamiyle yeni değil.

Yeni aküler, DeWalt elektrikli el aletleri ve GM’s Chevrolet Volt elektrikli arabada kullanılan lityum demir fosfat kullanacak. Bu materyal çok gözde, çünkü uzun ömürlü ve yıllar geçse de kapasitesinden bir şey kaybetmiyor. Bugünün şarj edilebilen akülerinin çoğu ise lityum kobalt oksit kullanıyor.

ZAMAN

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli oto benzinliden daha mı ucuz?

Petrole göre daha temiz olmasına rağmen elektrikli otomobillerin sürücüye toplam maliyeti bugünkü araçlardan farklı olmayacak.

Yapılan tanıtımların aksine tüketicilerin bu yönde bir beklenti içinde olmaması gerekiyor, en azından şimdilik. Belki gelecek 5-10 yıl içinde bu avantaj ortaya çıkabilecek. Giderek artan çevre sorunları açısından elektrik, petrole oranla daha temiz bir yakıt olarak ön plana çıkmaya devam edecek. Zaten Türkiye’de fiyatları ortalama olarak açıklanan iki farklı aracın da minimum ÖTV grubuna dahil olmasına (bataryası kiralama olarak kullanılmasına) rağmen fiyatlar, dizel versiyonlara yakın konumlandırıldı. Elektriğin petrole göre ucuz olmasıyla oluşan avantaj ise elektrikli otomobilde kullanılacak bataryanın aylık kiralama bedeli yüzünden ortadan kalkıyor.

Hafta içinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklanan otomotiv strateji belgesinde bulunan 27 eylem planından 6’sı doğrudan elektrikli ve benzeri çevreci araçları öne çıkarıyor. Hatta belgenin taslağında tüm otomobillere yönelik bir vergi düzenlemesi gündemde iken Maliye Bakanlığı’nın isteği ile belgenin son halinde karbondioksit miktarını düşüren araçları teşvik eden bir vergilendirme sistemi şeklinde değişim yapıldı. Bu yönüyle vergi sisteminin birçok AB ülkesinde olduğu gibi karbondioksit salımına odaklı hale getirilmesi ön plana çıkmış oldu. Ancak belge günyüzüne çıkmadan elektrikli araçların Özel Tüketim Vergisi yüzde 3 ile yüzde 15 arasında belirlendi. Normal otomobillerde yüzde 37’den başlayan ÖTV oranının aksine mevcut elektrikli modellerin pek çoğu bugün yüzde 3 ÖTV ile yola çıkacak. Bu oranlara rağmen elektrikli otomobillerin sürücüler üzerindeki maliyeti düşük olmayacak. AB ülkelerinde ise elektrikli araçlara düşük kullanım maliyeti değil, çevreci oldukları için ilgi duyuluyor.

 

[Haber Analiz – Memduh Taşlıcalı]

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1122825

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica