Quantcast

Monthly Archives: Ocak 2012

Euro NCAP 2011 testlerini değerlendirdi

Kuruluş 2011 yılındaki testlerde iyi skorlar elde ederek kategorilerinde en güvenli seçilen otomobilleri duyurdu ve tüm sonuçlar ile ilgili değerlendirme yaptı.

2011 yılında Euro NCAP, Avrupa piyasasında satışa sunulan, aralarında pazara sürülen ilk elektrikli araçların da olduğu 53 yeni otomobilin test sonuçlarını açıkladı.

11 otomobil dört yıldız alırken, Dacia Duster NCAP’ın en kötü sonucunu elde ederek sadece üç yıldız alabildi.

Aşağıdaki araçlar beşer yıldız alıp Euro NCAP’ın dört değerlendirme alanının hepsinde iyi skorlar elde ederek kategorilerinin en güvenli otomobilleri seçildiler.

• Küçük arazi 4×4’ü kategorisi: Audi Q3
• Süper mini kategorisi: Chevrolet Aveo
• Küçük Aile kategorisi: Ford Focus
• Küçük MPV kategorisi: Mercedes-Benz B Sınıfı
• Büyük Aile kategorisi: Volvo V60

Bu kategorilerdeki ikinciler Chevrolet Malibu, Mercedes ML Sınıfı, Toyota Yaris, Lexus CT200h, Opel Zafira Tourer, Hyundai ix20, ve BMW X1 oldu.

2011’de Euro NCAP’te test edilen tek pikap olan Ford Ranger kuruluşun şu ana dek test ettiği en güvenli pikap oldu ve başta yaya koruması olmak üzere bütün değerlendirme alanlarında yüksek puanlar elde etti.

Geçen sene Avrupa’da elektrikli araçlar piyasaya sürüldüğü için kuruluş dört elektrikli aracın sonuçlarını da açıkladı.

Prize takılan araçlar benzinli otomobillerle aynı test koşullarına tabi tutuldu, ama kaza sonrası bataryanın bütünlüğünü korumasına özellikle dikkat edildi.

Nissan LEAF Euro NCAP’ten toplamda 5 yıldız alan ilk elektrikli otomobil unvanını elde ederek bu senenin en iyi küçük aile otomobilleri arasına adını yazdırdı.

Euro NCAP bazı otomobil yapımcılarına henüz puan sistemine dâhil edilmemiş gelişmiş güvenlik özellikleri için de ödül verdi.

Seçenek olarak sunulan Aktif Şehir Duruşu, Sürücü Uyarısı, İlerleme Uyarısı ve Şeritte Kalma Yardımı sistemleriyle sunulan Ford Focus, dört ödül birden kazanan ilk seri üretim otomobil oldu.

Beş yıldız alan araçlardan Mercedes B Sınıfı ve Volvo V60 da sırasıyla Çarpışma Önleme Yardımı ve Şehir Güvenliği sistemleri için ödüllendirildi. Bunların her ikisi de Otonom Acil Durum Frenleme Sistemleri.

2012’de Euro NCAP daha sıkı standartlar getirerek yaya değerlendirmesindeki minimum skoru %40’tan %60’a çıkaracak ve böylece otomobil üreticilerinin son yıllarda bu alanda yaptıkları aşamalı iyileştirmeleri yansıtmış olacak.

Euro NCAP’e göre, bazı otomobil üreticileri otomobillerini yeni sınırı aşacak şekilde tasarlayabileceklerini göstermiş olsa da, diğer üreticilerin, yayaların güvenliğini iyileştirmek için kendilerini zorlamaları gerekecek.

Kuruluş 2012 yılının ilk test sonuçlarını 22 Şubat’ta açıklayacak.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Hybrid Çalışma Prensibi

Honda Hibrid otomobilin çalışma prensibi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli Araba Üretmek

Brightwell Holdings BV Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, Saab’la ilgilenmelerinin asıl sebebinin marka değeri olduğunu belirterek, “Türkiye’de bu saatten sonra içten yanmalı araba üretmek komik ötesidir.”

Brightwell Holdings BV Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, Saab’la ilgilenmelerinin asıl sebebinin marka değeri olduğunu belirterek, “Türkiye’de bu saatten sonra içten yanmalı araba üretmek komik ötesidir. Bizim amacımız, elektrikli araba üretmektir.” dedi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesi’nin davetlisi olan işadamı Manas, Türkiye’de otomobil üretimi hakkında Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB)’nde değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya MÜSİAD Denizli Şube başkanı Necip Filiz ve üye işadamları katıldı.

Saab’ı alma girişimleri hakkında bilgi veren Manas, ortağı Zamier Ahmed ile birlikte Saab CEO’su Victor Muller’le görüştüklerini belirtti. Saab’ı almak isteyen Çinli ve Hintlilerin son dönemde aşırı stratejik davranmaya başladığını aktaran Alphan Manas, “Fabrikasının oturduğu alanı, para temini için bir yıl önce ayrı bir şirket haline getirmişler. O şirketi bankaya ipotek verip kredi almışlar. Çinli şirketin birisi, o arsanın yüzde 51’ini almak üzere. Biz o şirketi alsak bile düşmanca satın alma planı yapmış olacağız.” şeklinde konuştu. Saab’la ilgilenmelerinin asıl sebebinin ağırlıklı olarak marka olduğunu vurgulayan Manas, “Alırsak, bir kısmını elektrikli olarak yapmaya devam ederiz. Saab’da bir elektrikli araba olduğu takdirde piyasada çok güçlü imajınız olur. Benim hedefimde içten yanmalı motor yok. Motor üretmemize de gerek yok.” dedi.

Elektrikli arabalarda şarj makineleri ve pillerin gelişimiyle gidilebilen mesafelerin artacağını söyleyen Manas, şu anda elektrikli arabada kimsenin üstünlüğü olmadığını, ayrıca “Yerli araba ucuz olsun” anlayışına da katılmadığını dile getirdi: “Bakanlarımızda Saab konusunda çok fazla motivasyon görmüyorum. ‘Kendi markamızı yaratalım.’ diyorlar. Türkiye’nin bu saatten sonra bir marka yaratma şansı yok. Rahmi Koç, ‘Türkiye’nin uluslararası Oyuncu olabilmesi için yılda 5 milyon araba üretmesi gerekiyor.’ dedi. Renault, Ford ve Tofaş’ın Türkiye’de ürettiği araba sayısı 1 milyon. Biz 50 yıldır araba üretmemişiz, ürettiğimiz arabaya yakıt koymayı unutmuşuz. Sen şimdi dünyada beş araba üreticisinden birisi olacaksın, böyle bir hedef var mı? Mustafa Koç’un ve bakanlarımızın ucuz araba söylemine katılmıyorum. Bu ülkede kimse ucuz araba almak istemiyor, çünkü çok ucuz araba alıp çok pahalı yakıtla çalıştırmak istemezler.”

Türkiye’de ilk defa hükümetin, dünyadaki gelişmeleri de değerlendirip yol göstermede işadamlarının önüne geçmeye başladığını vurgulayan Alphan Manas, “Bazı değerleri yapmakta geç kaldık, satın alarak güçlenelim. Malezya hükümeti, uluslararası satın alma fonu kurdu. Bu fonla yurtdışındaki şirketleri ve teknoloji alıyorlar. Acıbadem Hastanesi’ni 1,6 milyar dolara aldılar. Mehmet Aydınlar’a kızıyorum, Türkiye Futbol Federasyonu’nda ne işin var? Git başka işler yap, bu kadar büyük marka değeri oluşturmuşsun. Türkiye’de de hükümet bu tür fon oluşturmalı.” diye konuştu.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • türkiyedeki elektrikli arabalar

Katlanan elektrikli otomobil tanıtıldı

Son zamanlarda yaygınlaşan elektrikli otomobiller kervanına bu sefer de katlanabilir elektrikli otomobil katıldı. Avrupa Birliği Merkezi’nde dünyanın ilk katlanan elektrikli arabası Hiriko’nun uluslararası tanıtım toplantısı yapıldı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Hiriko baskanı Jesus Echabe, Belçika’daki Avrupa Birliği Merkezi’nde dünyanın ilk katlanan elektrikli arabası ‘Hiriko’nun uluslararası tanıtım toplantısına katıldı. ‘Hiriko’ projesi, sürüş konforunu en üst düzeye çıkarırken kalabalık kentlerde park yeri ihtiyacını en aza indiren bir şehir arabası geliştirmeyi amaçlayan İspanyol şirketleri ve kurumlarının girişimi olarak ortaya çıktı.

http://www.samanyoluhaber.com/foto-galeri/Katlanan-elektrikli-otomobil-tanitildi/10317/resim-2/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Toyota Yaris’in Hibrit

Toyota, Yaris modelinin hibrit modelini üretmeye hazırlanıyor.

Hibrit teknolosi üzerinde çok fazla yatırım yapan ve bir çok modeline bu teknolojiyi kazandıran Toyota, Cenevre otomobil Fuarı’nda hibrit teknolojisine sahip Yaris Hybrid’i tanıtacak.

Toyota’nın Cenevre’deki fuarda seri üretime çıkacak olan Yaris Hybrid’in en son versiyonunu tanıtması bekleniyor.

Yeni Yaris Hybrid’in aerodinamik olarak verimliliğin daha arttırıldığı bir görünüme sahip olduğu söyleniyor.

Yaris Hybrid’de tam hibrit güç aktarım sistemi yer alıyor ve otomobilde 1.5 litrelik benzinli motor var. Otomobilin maksimum 100 beygir güce sahip olacağı söyleniyor.

Bir diğer söylenti ise Yaris Hybrid’deki sistemin Auris Hybrid’dekinden 20 kg daha hafif olduğu şeklinde.

Sistemin bataryalarıysa arka koltuğun altına yerleştirilmiş ve bu da Yaris Hybrid’in bagaj hacminin 286 litre ile geleneksel modelle aynı olmasını sağlamış.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Yeni Nissan e-NV200′de 80kW

Nissan ticari modellerini de elektrikli yapmaya kalkınca işte yeni konsepti ortaya çıktı ve Nissan e-NV200′i tanıttı.Nissan e-NV200 hafif ticari araç segmentin de yer alırken elektrikli olmasıyla dikkatleri bir anda üzerine çekti.

Sıfır egzoz emisyon değerine sahip olan Nissan e-NV200 Hybrid standart NV200′den çok farklı şekilde tasarlanmıştır.Günümüz tasarımını üzerinde taşıyan çizgileri ve radyatörün bulunduğu ön ızgara kaldırılırken yerini şarj bağlantı noktasının kapağı almıştır.Nissan e-NV200 Hybrid’de ticari amaçlı olarak üretildiğinden standart NV200′le aynı hacme sahip olmaktadır.Otomobilin iç mekanı ise fütüristik ve daha modern olarak günümüz teknolojisini ve sayesinde konforu da barındırmaktadır.Açık renkli kaplamalar,navigasyon yazılımını içinde barındıran dokunmatik ekranlı bir tablette ön konsola yerleştirilerek ne kadar lüks olduğunu göstermektedir.Ayrıca mavi ışıklı gösterge paneli de dış renge uyumlu olmuştur.

Yeni Nissan e-NV200′de 80kW’lik elektrik motoruna yer verilirken böylelikle 280 Nm tork değerini de üretebilmektedir.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Opel İngiltere ‘Hidrojen İnisiyatifi’ni destekliyor

İngiltere’de hidrojen teknolojisini kullanan otomobillerin üretiminin artması ve yaygınlaşması için faaliyet gösteren Hidrojen İnisiyatifi destekçileri arasına Opel de katıldı.

İnisiyatif, İngiltere’yi hidrojenli otomobiller üretimi lideri yapmak üzere bir hareket planı üzerinde çalışıyor. İngiliz hükümeti ve yerel sanayiciler tarafından da desteklenen İnisiyatif, Opel’in de dahil olduğu Temiz Enerji Ortaklığı (Clean Energy Partnership) ile eşgüdüm içinde hareket ediyor.

Sanayici ortaklar, İngiltere’de enerji altyapısının oluşturulmasında faaliyet gösteriyor ve uzun vadede amaçları, hidrojen enerjisinin ulaşılabilir olması ve karbon emisyonunun sıfırlanmasının yanında, ekonomik faydanın da gözetilmesi. Hareket planının 2014/15’te yayınlanması planlanıyor. Hidrojen yakıt teknolojili otomobiller, elektrikli otomobillerin tüm avantajlarını hızlı yakıt ikmali ve uzun menzil gibi ek faydalarla birlikte sunuyor. Opel de 10 yıldan fazla süredir, hidrojen yakıt teknolojisi üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Opel’in Almanya’daki hidrojen yakıtlı otomobillerden oluşan test filosu şimdiden 30 modele ulaştı. Tüm Avrupa’da ise 100’den fazla hidrojenli test aracı 2008’den beri 3 milyon km’den fazla yol yaptı. Tüm çalışmalar sonunda, 2016’da hidrojen yakıtlı otomobillerin piyasaya sunulması planlanıyor.

Opel, hidrojen yakıt teknolojisi, LPG, CNG (sıkıştırılmış doğal gaz) ve elektrikli otomobiller gibi alternatif yakıt teknolojilerinin kullanımında öncü konumunda bulunuyor. Markanın, E-Mobilite adını verdiği program çerçevesinde geliştirilen uzatılmış menzilli ilk elektrikli otomobil Ampera piyasaya sunulmuştu. Şimdi Ampera, 2012 COTY finalistleri arasında…

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Volkswagen Jetta Hybrid

2012 Detroit otomobil fuarı da son yıllarda düzenlenen diğer büyük organizasyonlardan farklı değil. Sayıları giderek artan hibrit araçlar arasına yenilerini eklemek için adeta birbirleriyle yarışan otomobil üreticilerinin arasına katılan Volkswagen, Jetta

2012 Detroit otomobil fuarı da son yıllarda düzenlenen diğer büyük organizasyonlardan farklı değil. Sayıları giderek artan hibrit araçlar arasına yenilerini eklemek için adeta birbirleriyle yarışan otomobil üreticilerinin arasına katılan Volkswagen, Jetta’nin hibrit versiyonunu tanıttı.

Dış görünüşünde büyük bir yenilik olmayan otomobilin ön tamponu vey panjuru daha aerodinamik bir yapıya sahipken modele özel tasarıma sahip jantlar hafifletilmiş. LED aydınlatma grubunun yanında bi-xenon farlara sahip olan otomobilin bagaj kapağı üzerine bir spoiler eklenirken arka tampon altında da bir difüzör bulunuyor.

İç mekanında tasarım değişikliği bulunmayan otomobilin gösterge panelinde hibrit sistem çalışma sırası ve fren enerjisi geri kazanım sisteminin ne kadar ek şarj sağladığı gibi bilgiler görülebiliyor.

1.4 litre hacimli TSI motoru 150 beygir güç, 250 Nm tork üretebilen otomobilin 27 beygir güç üretebilen elektrik motoru karma gücü 170 beygir seviyesine yükseltiyor. 1.1 kWh kapasiteli pillere sahip olan araç standart bir Jetta’dan 100 kg daha ağır.

Sadece bataryalarını kullanarak 2 km menzil sunabilen Jetta Hybrid 7 ileri vitesli DSG ile donatılmış. Start&Stop, düşük yuvarlanma dirençli lastikler ve fren enerjisi geri kazanım sistemine sahip olan aracın ortalama tüketim değeri 5.2 litre/100 km olarak açıklanırken elektrik motoruyla ulaşılabilen maksimum sürat 70 km/s.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • wosvagen jetta

Piller’de Türk imzası

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydınol: Teknik alt yapısıyla ve ticari uygulama alternatifleri ile global rekabete hazırlanıyoruz

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteği, ODTÜ ve Yiğit Akü’nün ortak araştırmasıyla, ”Türk malı” yeni nesil pil ve batarya hammaddesi nanoteknoloji temelli malzeme üretildi.

ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Aydınol, yaptığı açıklamada, San-Tez projesi kapsamındaki ”Elektrikli araçlar için lityum-iyon batarya geliştirilmesi” projesinin toplam 4 milyon TL’lik bütçesi olduğunu anlattı.

Araştırmalarında yaygın kullanımı olan bir madde üzerinde çalışmadıklarını, yeni bir madde geliştirdiklerini açıklayan Aydınol, ”Mutlaka oradan çok sonuçlar çıkacaktır ve uluslararası patent başvurusu da yapacağız” dedi.

Özellikle elektrikli araçlar için arabanın kullanım süresi kadar uzun ömürlü olacak bir batarya sistemi üzerinde çalıştıklarını dile getiren Aydınol, ”Bataryanın şu an için hammaddesini ürettik. Bunlar gelecekteki otomobiller için daha uzun ömürlü, daha çok hız yapılan daha uzun menzilli, daha güvenilir bir batarya ortaya çıkaracak” diye konuştu.

TÜRKİYE İÇİN TARİHİ GÜN
Yiğit Akü Genel Müdürü Hulki Büyükkalender de Türkiye’nin ilk lityum-iyon plakasını ürettiklerini bildirdi. Plakanın iki yıl süresince geliştirilmeye devam edeceğini, 2015’de de seri üretime geçileceğini belirten Büyükkalender, şöyle konuştu:

”Çalışmalarımızda, yüksek enerji yoğunluklu ilk elektrot üretimleri prototip olarak gerçekleştirildi. Yüzde 100 yerli olarak batarya hammaddesi üretimi ve hücre imalatının ilk örnekleri laboratuvar testlerinde başarıyla denendi. Sadece Yiğit Akü’nün değil, Türkiye’nin en önemli kozlarından birini oluşturması mümkün olan bu proje şu ana kadarki, Lityum İyon Batarya’da, bütçesi en yüksek Arge çalışması olarak gerçekleşiyor.

Bu plaka şu an için aslında Türkiye için de tarihsel bir gün. Bizim dışımızda çeşitli araştırma çalışmalarında bile bu plaka üretilmemişti. Çeşitli denemeler olmuştu ancak biz ilk defa lityumun tozu plakasını da burada üretip Türk malı lityum-iyon bataryanın ilk çalışmalarını yürüttük. Çalışmanın esas Ar-ge’si olan lityum-iyon tozunun üretilmesini tamamladık. Bu tozun birim ağırlığının verdiği verimlilik, o aracın kaç kilometre gideceğini belirliyor.

İlk numunelerde şu anda 200 kilomletreye kadar hıza ulaşabileceğimizi test sonuçlarımızdan görüyoruz. Hedefimiz bunu yukarılara çekmek.”

“ELEKTRİKLİ OTOMOBİLDE AKÜ BİTİNCE YENİSİNİ TEKRAR SATIN ALMA OLMAYACAK”
Büyükkalender, lityum-iyon plakalarla yapılacak bataryaların elektrikli araçlarla aynı kullanım ömrüne sahip olacağını, yani artık elektrikli araçlarda akü bitince yenisini satın almak gibi bir durumun söz konusu olmayacağını anlattı.

Elektrikli araç sahibinin yakıt alır gibi arabasının bataryasını istasyona giderek tıpkı benzin alır gibi kısa sürede, hazır şarjlı hale getireceğini söyleyen Büyükkalender, ”Yapılacak olan şey bu. Bundan sonra akünün kullanıcı tarafından tekrar satın alınması gibi bir şey söz konusu olmayacak. Biz akü problemini ortadan kaldıracağız” dedi.

Geliştirilen bataryanın pek çok elektrikli araç için uygulama alanı bulunduğuna işaret eden Büyükkalender, bu uygulama alanlarını rekabet stratejisi açısından açmak istemediklerini söyledi.

Lityum-iyon batarya üretimi ile yalnız Tükiye’nin değil, Avrupa-Ortadoğu ve Rusya coğrafyasının üretim merkezi olmayı hedeflediklerini dile getiren Büyükkalender, şunları kaydetti:

”Türkiye şu ana kadar elektrikli araçlar konusunda kendi bataryasını kendi yapmamıştı. Cep telefonu bataryaları dahil hepsi dışarıdan alınıyordu. Türkiye olarak şu anda bu batarya ve pil teknolojilerini Japonya, ABD, Çin ve bazı Avrupa ülkelerinden alıyoruz. Bu bataryanın ürüne dönüşmesi bataryanın ortaya çıkması 2014 yılında tamamlanmış olacak. Bu arada denemeler sürüyor. Seri üretime geçmeyi 2015 itibarıyla planlıyoruz. Buna göre de diğer yatırımlarımızı bütçeledik ve şu anda devreye de alıyoruz.”

ODTÜ bünyesinde kurulan laboratuvarda üretilecek plakalarla otomotiv ve diğer sektörlere de açılacaklarını anlatan Büyükkalender, hatta bazı sektörlere elektrikli araçlardan önce bile girmeyi planladıklarını bildirdi.

Büyükkalender, lityum-iyonun yüksek enerji yoğunluğu özelliği bulunduğuna işaret ederek, kurşun-asit akünün 10 kilogramından elde edilen enerjinin lityum-iyon plaka bataryaların yarım kilosuyla elde edilebildiğini söyledi. Büyükkalender, geliştirilen plakalarda nanoteknoloji ve mikroteknoloji kullanıldığını belirterek, ”Teknik alt yapısıyla ve ticari uygulama alternatifleri ile global rekabete hazırlanıyoruz. Teknoloji farkı ile ilerleyeceğiz” dedi.

AA

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • elektrikli otomobil

Koç’tan yerli oto ve fiyatI açıklaması

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, yerli otonın TOFAŞ tarafından yapılacağını açıkladı. Koç yerli otomobilin herkesin alabileceği fiyatta olacağını söyledi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, yerli otomobilin Tofaş tarafından yapılacağını, kesinlikle ne Palio, ne Albea platformunun kullanılacağını bildirdi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, yerli otomobil konusunda, ”Büyük ihtimalle herkesin alabileceği fiyatta bir araba olacak” dedi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, yerli otomobil için yepyeni bir platform olacağını, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini, konu üzerinde ortakları FIAT ile TOFAŞ için çalıştıklarını belirterek, şu anda takvim veremeyeceğini söyledi.

-Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, yerli otomobille ilgili hükümetle temasları olduğunu kaydederek, ”OSD üzerinden kendilerine bu işin nasıl olacağına dair önerilerimizi sunduk. Dolayısıyla çok yakın bir şekilde çalışma içindeyiz” dedi.

A.A

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica