Quantcast

Monthly Archives: Şubat 2012

Moskova’da ‘’Elektrik İstasyonları’’ Açılıyor

Moskova’da elektrikli otomobile ilgiyi artırmak için şarj istasyonları açılıyor.

Elektrikli arabalara olan ilginin artırılması amacıyla, Moskova’da elektrikli otomobil şarj istasyonları kurulmaya başlandı.

Moskova Birleşik Elektrik Şebekesi Şirketi Genel Müdürü Andrei Konovalov ilk istasyonun açılışında, “Moskova gelecek birkaç yıl içerisinde birkaç yüz adet elektrikli araba şarj istasyonuna sahip olabilir” diye konuştu.

Çevreye faydalı olur”

Şarj istasyonları, Moskova şehir yönetimi ve bağımsız operatörler tarafından da açılmaya başlanırsa, bizim 2012 bitimine kadar yapacağımız 28 şarj istasyonu ile şehirdeki istasyon sayısı birkaç seneye kadar yüzlü rakamları bulabilir” diyen Konovalov, “Elektrikli arabaların kullanımı, başkentte ve Moskova Bölgesi’nde çevre koşullarının olumlu yönde ilerlemesine yardımcı olacaktır” diye konuştu.

1 Temmuz’a kadar ücretsiz

Genel Müdür Andrei Konovalov ayrıca, “Araç şarjı 1 Temmuz’a kadar ücretsiz olacak. Önümüzdeki 5 ila 7 yıl içerisinde toplam elektrikli otomobil sayısı 50 bin-60 bin arasında çoğalırsa şarj konusu bizim için önemli bir gelir olacaktır” şeklinde konuştu.

Konovalov ayrıca, “Şirket ilk üç yıl içerisinde bu olaydan kar beklemiyor. Yalnızca bir deneme süreci içerisindeyiz” derken, şöyle devam etti:

“Proje bizim için kar amacı gütmüyor. Sadece elektrikli taşımanın gelişmesi için çabalıyoruz. Bu projeyi sahiplenecek bağımsız operatörler mevcuttur. O operatörler önümüzdeki 3-5 sene içerisinde, yaklaşık 1.5 milyar ruble (51.7 milyon dolar) ile 2 milyar ruble (69 milyon dolar) arası bir yatırım yapacaklar.”

Andrei Konovalov, şirketin istasyonlarda kullanmak üzere Mitsubishi i-MiEV ve Chevrolet Volt tarzı elektrikli araçlar ile kamyonlar satın almayı planladığını da kaydetti.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Citroen Cenevre Fuarına Damgasını Vuracak!

1.6 lt motorlu 256 beygirlik ‘’DS4 RACING CONCEPT’’ aracının yanı sıra Citroën’in ilk dizel hibrit modeli olan DS5 Hybrid4 , Citroën’in yeni Crossover ürünü C4 Aircross, Citroën C3 Red Block, yenilenen C1 ve Berlingo modelleri otomotiv tutkunları ile buluşmaya hazırlanıyor…

Citroën otomotiv sektörünün en önemli etkinliklerinden biri olan 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sektörde çıtayı yükselten yaratıcı teknolojisini sergilemeye hazırlanıyor. Tüm Dünya’da DS serilerinin satış rakamı 180.000 adede ulaşırken Citroën, otomotiv tutkunları ile buluşturmaya hazırlandığı yeni DS modelleri ile bu başarısını sürdürmeyi hedefliyor. Citroën’in ilk dizel hibrit modeli olan DS5 Hybrid4, teknolojik yeniliği sergilerken; DS4 Racing Concept de, Citroën’in her kulvarda iddiasını göz önüne seriyor.

Citroën’in yeni Crossover ürünü C4 Aircross da fuarda sergilenecek Citroën modellerinden biri olacak. Bunun yanında Citroën C3 Red Block, yenilenen C1 ve Berlingo modelleri de Cenevre Fuarı’nda sergilenecek Citroën ailesinin temsilcileri arasında yer alıyor.

Citroën fark yaratan ve ortalama CO2 oranını yılda 5 g/km düşürmesine olanak sağlayan motor teknolojileri (e-HDi micro- hybride, full elektrikli ve full hibrit dizel teknolojileri) ve Citroën C5, C6 üzerinde mevcut olan ayrıcalıklı Hydractive süspansiyon teknolojisini de 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda vitrinine çıkarıyor.

Çevre dostu ve sıra dışı teknolojik özellikleri ile CITROËN’in “Créative Technologie” sloganını tam anlamıyla yansıtan Tubik konsept aracı da Cenevre’de ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Yüksek beklentilere hitap eden Tubik, seyahatlere tat katmayı vaat ediyor.

6 ve 7 Mart’ta düzenlenecek olan basın günleri ile başlayacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda Citroen araçlarını 6 numaralı stantta görebilirsiniz.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

‘Devlet desteksiz yerli otomobil olmaz’

Geliştirdiği dörtçeker sistemi ABD’de Jeep başta olmak üzere birçok marka tarafından kullanılan ve şu sıralar SUV’lar için devrilme önleyici sistem geliştiren Murat Okçuoğlu, Türkiye’nin yerli otomobil konusundaki çalışmalarını desteklediğini söyledi.

Dünyada her 10 kişiden, ABD’de ise her 5 kişiden birinin otomotiv sektörünün sağladığı ekonomiden faydalandığını kaydeden Okçuoğlu, bu yüzden Türkiye’nin de otomotivde yerli otomobil ve daha fazla yatırım konusuna ağırlık vermesi gerektiğini dile getirdi. Uluslararası rekabet dengesi açısından Türkiye’de yapılan üretime ve üzerinde çalışılan yerli otomobil projesine devlet desteğinin şart olduğunu ifade eden Okçuoğlu, bunu devlet politikası yapan Kore gibi ülkeler olduğunu belirterek, “Kimse aksini düşünmesin, otomotiv devletler için vazgeçilmez bir ekonomi üretiyor. Özellikle pazar geliştirilmesi konusunda devletin desteği gerekir. Kendi markası ya da değil, ABD’de yatırımı olan kuruluşa mutlaka destek vardır. Örneğin Japonlar destek görür. Hatta yanlış biliniyor, iki yıl önce Toyota ABD’de sorunlu pedal nedeniyle sıkıntı yaşadığında devlet kuruluşları olayın üzerine gitmemeyi tercih etti. Oysa o pedal arızası nedeniyle oluşan kazalarda aralarında bir Türk’ün bulunduğu insanların öldüğü kayıtlara geçti.” dedi.

Otomotivde farklılık ortaya çıkarmanın kolay olmadığını belirten Murat Okçuoğlu, şunları dile getirdi: “Otomotiv önce montaj, ardından taklit ve sonunda özgün üretime dönüşür. Japonya, ardından Kore ve şimdi Çin aynı yolda gitti. Türkiye, altyapı, fabrikalar ve mühendis birikimi ile iyi durumda. Bunu daha verimli bir sonuca dönüştürebilir. Ama ben elektrikli otomobil konusunun bir çıkış noktası olduğunu düşünmüyorum. 100 yıl önce de elektrikli otomobil vardı. 1974 petrol krizinde de yine gündemde idi. Şimdi de birkaç yıldır çok revaçta ama petrolle çalışan araçların veriminden çok uzakta.”

Murat Okçuoğlu, Otomotiv Endüstri İhracatçıları Birliği’nin proje yarışması kapsamında Boğaziçi Üniversitesi’nde konuşma yapmak için İstanbul’a geldi. Yarışmanın yürütme kurulu başkanı Ömer Burhanoğlu, Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması’na bugüne kadar 32 proje ve 80 tasarım başvurusu geldiğini söyledi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

475 bin liralık arabayı İTÜ’ye bağışladı

Lüks araba merakıyla bilinen ünlü işadamı Ali Ağaoğlu’na, İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından “En Başarılı İşadamı” ödülü verildi.

Ağaoğlu, törende Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili olan Tesla Roadster’i Mühendislik Fakültesi’ne bağışladı.

PARÇALAYABİLİRLER
Ali Ağaoğlu: Fakültenin dekanı telefonla arayıp “Elektrikli araba konusunu işliyoruz, incelemek üzere Tesla Roadster’ınızı üç günlüğüne verir misiniz?” dedi. Ben de “Üç gün olmaz, en iyisi bağışlamak. Öğrenciler ister test etsin, ister parçalasınlar” dedim.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli ‘Kaplumbağa’

Volkswagen Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda E-Bugster konseptini tanıttı.

E-Bugster 315 kilogramlık lityum-iyon batarya paketi içeren elektrikli bir Beetle. Bu batarya 116 bg ve 270 Nm tork üreten bir elektrikli motora güç sağlıyor. Araç tam şarjla şehir içinde 160 kilometreden fazla yol alabiliyor.

Batarya tükendiğinde 120V veya 240V bir prizden şarj edilebiliyor. Veya hızlı şarj prizi kullanılarak batarya sadece 30 dakika içinde yüzde 80 şarj olabiliyor.

Tarz bakımından, model kesilmiş tavanıyla, genişletilmiş çamurluklarıyla ve 20 inçlik alaşım jantlarıyla öne çıkıyor. E-Bugster, Beetle hatchback’ten 90 mm daha alçak ve 30 mm daha geniş, uzunluğuysa üretim modeliyle aynı.

Konsept sadece iki kişilik bir araç olarak tasarlanmış ve batarya paketi ön koltukların arkasına yerleştirilmiş.

Araç ayrıca LED gündüz seyir farları, ve kabinde elektrikli araçlara özgü kadranlara sahip.


Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli otomobiller ilgi çekiyor

Bursalı bir firmanın Çin’den ithal ettiği elektrikli araçlar büyük rağbet görüyor. 8 saatte şarj olarak 150 kilometre yol kateden araçlar, sürücülerin artan benzin masrafı kabusunu sona erdirecek

4 farklı elektrikli aracı Türkiye’ye getiren firma, her gün artan ilgiden memnun. Herhangi bir prizde 8 saatte şarj edilebilen şehiriçi kullanımına yönelik araçlar, sadece 1 TL’ye azami 85 kilometre hızla 160 kilometre yol katedebiliyor. Şirketin yetkilisi Burak Akın, Omnia’nın 2 kapılı binek, Jmstar’ın üstü açık ve ‘Fulu’nun 3 tekerlekli ticari ve binek modellerini Bursa’ya getirdiklerini ifade ederek, Yogoma’nın 4 kapılı 5 kişilik modelinin ise şubat ayı sonu veya mart ayı başında Türkiyede olacağını söyledi. Binek otomobil ve ticari araçta 8 markanın 12 modelini satışa sunduklarını söyleyen Akın; ATV, UTV, bugy, bisiklet ve motosikletlerle çok sayıda elektrikli modeli Türkiye pazarına getireceklerini ifade etti.
8 saatte şarj edilen araçların 1 liralık elektrikle 150 kilometre yol katettiğini anlatan Akın, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu da neredeyse yakıt tüketimini tamamen ortadan kaldırıyor. İnsanlar balkondan bir uzatma kablosuyla bile arabalarını şarj edebilecek. Ya da iş yerlerinin önünde şarj etsinler. 220 volt olduğu için bizim araçlarımızın şarj ünitelerinde hiçbir sıkıntımız yok. Aylık akü kirası diye bir kiramız da yok. Araçların filtre ve periyodik bakımları yok. Akülerin 500 ve bin şarjlık ömrü var.”
Yeni Yalova yolu üzerindeki iş yerlerinde elektrikli araçları teşhir edip sipariş topladıklarını kaydeden Akın, Çin malı araçların ilginç tasarımlarıyla herkesin dikkatini çektiğini vurguladı. Su ve tüp firmaları gibi kurumların yüzlerce araç sipariş verdiğini söyleyen Akın, “Bursa bölgesine mal yetiştirme derdindeyiz. Çin’den gelen siparişleri 3’e katladık. Şu anda satışlar çok yüksek seviyede. Yaklaşık 5 bin adet sipariş verildi. Türkiye genelinde bayi yapılanmamız devam ediyor. 40 il ile bayilik konusunda ön anlaşma yapıldı. Araçlarımız 2 yıl ithalatçı, 2 yıl da servis garantisinde.

Fiyatları 20 bin TL ile 30 bin TL arasında değişiyor” şeklinde konuştu. (İHA)

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli Skoda Octavia Test Ediliyor!

Otomotiv dünyasında elektrikli otomobil trendine Skoda’nın yorumu olan Octavia Green E Line, Prag havalanında test sürüşlerine başladı.

Geleceğin alternatif enerji kaynakları arasında gösterilen ve otomotiv sektöründe ilgi gören elektrikli otomobil çalışmaları kapsamında üretilen elektrikli Octavia Green E Line, Prag Havaalanında deneme sürüşlerine başladı.

Günlük kullanım kapsamında her türlü koşullarla ilgili bulgulara ulaşma amacıyla gerçekleştirilen test programı kapsamında havaalanında çalışmaya başlayan Octavia Green E Line, alınacak sonuçların ardından bir sonraki adım olarak Skoda Auto’nun iş ortaklarına ait filolara teslim edilecek.

Skoda elektromobilite ve elektrik çekiş sistemleri geliştirme departmanı başkanı Petr Kristl, Octavia Green E Line’ı havaalanı testlerinin ardından farklı testler için filo müşterilerinin kullanımına sunacaklarını belirterek ?” Mümkün olduğu kadar fazla test ile olabilecek en ufak aksaklıkları bile önceden görmek ve ona göre önlemimizi almak istiyoruz. Mart ayı sonunda teslim edeceğimiz araçlarla, bu modeller için en büyük soru işareti olarak karşımıza çıkan düzenli veya düzensiz şehir içi performansını görme imkanı bulacağız” dedi.

Octavia Green E Line için sessiz çalışması nedeniyle trafikte kendini duyurma, soket tasarımı gibi çözümler üzerine sürekli çalışıldığını belirten Kristl Mart ayı sonunda test çalışmalarının üçüncü ve son etabına başlanacağını, bu dönemde araçları kullanıp sonuçların inceleneceği devlet ve eğitim kurumlarına test araçlarının verileceğini de sözlerine ekledi.

Octavia Green E Line Octavia Combi gövdesinin modüler tasarımının avantajlarından faydalanarak araca ait elektronik kontrol, elektrik motoru ve pillerin yerleşimi optimize edildi. Green E Line motor grubu 85 kilowatt güç üretirken 270 Nm maksimum tork sağlamaktadır. 12 saniyede 100 km/saat hıza ulaşan Green E Line, tek şarjla 150 kilometre yol katedebilmektedir. Bu özellikleri ile Avrupa’daki kısa ve orta mesafeli yolculuk yapanların beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Tesla’dan elektrikli otomobil

Amerika merkezli elektrikli araç üreticisi Tesla, elektrikli araç gamına kattığı yeni üyesiyle yeşil bir geleceğe bir adım daha yaklaşıyor. Arkadan itişli veya dört çeker olarak iki versiyon halinde satışa sunulacak olan Model X, 0′dan 96.5 kilometre hıza 5 saniyenin altında ulaşıyor. Araçta birbirinden bağımsız, ön ve arka aksa konumlandırılmış iki elektrik motoru görev yapmakta.

 

http://www.samanyoluhaber.com/foto-galeri/Tesladan-elektrikli-otomobil/10624/resim-1/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • katren yogomo

Elektrikli otomobil nerede üretilecek?

Renault, yeni piyasaya sunacağı elektrikli otomobilleri Çin’de üretecek.

Renault Genel Müdürü Carlos Ghosn, şirketin elektrikli otomobilleri Çin’de ürütme projesini Paris’te düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

Çin basını, Renault’un, ülkenin güneyindeki Wuhan kentinde üretime başlamak istediğini duyurmuştu.

Çin’deki ticaret kuralları, yabancı otomobil firmalarının bir Çinli şirketle ortaklık faaliyet göstermelerini zorunlu kılıyor.

Renault’nun, 2014 yılından itibaren Çin’de üretime başlaması öngörülüyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli Otomobiller Yok Satıyor

8 saatte şarj olarak 150 kilometre yol kateden araçlar, sürücülerin artan benzin masrafı kabusunu sona erdirecek.

Bursalı bir firmanın Çin’den ithal ettiği elektrikli araçlar büyük rağbet görüyor. 8 saatte şarj olarak 150 kilometre yol kateden araçlar, sürücülerin artan benzin masrafı kabusunu sona erdirecek.

Bursalı otomotiv firması Katren Otomotiv; Omnia, Jmstar ve Fulu markalarıyla yaptığı distribütörlük anlaşmasıyla Türkiye’de bir çığır açtı. 4 farklı elektrikli aracı Türkiye’ye getiren firma, her gün artan ilgiden memnun. Herhangi bir prizde 8 saatte şarj edilebilen şehiriçi kullanımına yönelik araçlar, sadece 1 TL’ye azami 85 kilometre hızla 160 kilometre yol katedebiliyor.

Katren Otomotiv Satış Müdürü Burak Akın, Omnia’nın 2 kapılı binek, Jmstar’ın üstü açık ve ‘Fulu’nun 3 tekerlekli ticari ve binek modellerini Bursa’ya getirdiklerini ifade ederek, Yogoma’nın 4 kapılı 5 kişilik modelinin ise şubat ayı sonu veya mart ayı başında Türkiyede olacağını söyledi. Binek otomobil ve ticari araçta 8 markanın 12 modelini satışa sunduklarını söyleyen Akın; Atv, UTV, bugy, bisiklet ve motosikletlerle çok sayıda elektrikli modeli Türkiye pazarına getireceklerini ifade etti.

8 saatte şarj edilen araçların 1 liralık elektrikle 150 kilometre yol katettiğini anlatan Akın, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bu da neredeyse yakıt tüketimini tamamen ortadan kaldırıyor. İnsanlar balkondan bir uzatma kablosuyla bile arabalarını şarj edebilecek. ya da iş yerlerinin önünde şarj etsinler. 220 volt olduğu için bizim araçlarımızın şarj ünitelerinde hiçbir sıkıntımız yok. Aylık akü kirası diye bir kiramız da yok. Araçların filtre ve periyodik bakımları yok. Akülerin 500 ve bin şarjlık ömrü var.”

“SİPARİŞLER TAVan YAPTI”

Yeni Yalova yolu üzerindeki iş yerlerinde elektrikli araçları teşhir edip sipariş topladıklarını kaydeden Akın, Çin malı araçların ilginç tasarımlarıyla herkesin dikkatini çektiğini vurguladı. Su ve tüp firmaları gibi kurumların yüzlerce araç sipariş verdiğini söyleyen Akın, “Bursa bölgesine mal yetiştirme derdindeyiz. Çin’den gelen siparişleri 3’e katladık. Şu anda satışlar çok yüksek seviyede. Yaklaşık 5 bin adet sipariş verildi. Türkiye genelinde bayi yapılanmamız devam ediyor. 40 il ile bayilik

konusunda ön anlaşma yapıldı. Araçlarımız 2 yıl ithalatçı, 2 yıl da servis garantisinde. Fiyatları 20 bin TL ile 30 bin TL arasında değişiyor” şeklinde konuştu.

Herkesin elektrikli araçları beklediğini, özellikle şirketlere elektrikli araçların cazip geldiğini söyleyen Akın, “Bir aracın aylık mazot ya da benzin giderinin bin lira olduğunu düşündüğünüzde elektrikli araçların avantajı daha iyi anlaşılıyor. Daha piyasaya çıkmadan herkes bizi aramaya başladı. Bunlar şehir içi araçları dediğimiz, küçük micro araçlar. Maksimum kilometreleri de 150 kilometre. Yani 85 kilometre hızla azami 150 kilometre yol gidebiliyor” ifadelerini kullandı. – Bursa

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica