Quantcast

Monthly Archives: Mart 2012

Elektrikli otomobili ülkemizde ilk kez 2. Abdülhamid kullandı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, çevre dostu otomobil üretiminin dünyanın gündeminde olduğunu belirterek, ”Ülkemizde çevre dostu elektrikli otomobiller 123 yıl önce Yıldız Sarayı’nda ilk kez kullanılmıştı.

Osmanlı belgeleri ilk elektrikli arabayı ülkemize getirenin II. Abdülhamid Han olduğunu ortaya koymaktadır. 1888 yılında II. Abdülhamid, İngiltere’den ilk elektrikli arabayı sipariş etti.” dedi. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) 26’ncı Olağan Genel Kurulu’na katılarak açılış konuşması yapan Yazıcı, denizyoluyla İstanbul’a getirilen ilk aracın deneme sürüşünü de dönemin Maliye Bakanı’nın yaptığını aktardı. Yazıcı’nın verdiği bilgiye göre Abdülhamid Han da arabayı Yıldız Sarayı’nda bizzat kendisi denedi. Sultanın elektrikli arabayla küçük bir kaza yaptığı da rivayetler arasında. Yazıcı, otomotiv sektörünü, dünyanın her yerinde yüksek katma değer oluşturan bir sektör olarak tanımladı. Yazıcı, Türkiye’de yıllarca otomobilin zenginliğin bir göstergesi olduğunu ifade ederek, bugün ise otomobilin artık bir ihtiyaç konumunda bulunduğunu söyledi. Otomobilin artık orta gelir grubunun sahip olduğu bir araç olduğuna değinen Yazıcı, 2002’de bin kişiye 65 araç düşerken 2011 sonunda bin kişiye 141 araç düştüğünü, 10 yılda yüzde 100’ün üzerinde bir artış gerçekleştiğini kaydetti. Otomotiv sektörünün son iki yıldır dış ticaret açığı verdiğini anımsatan Yazıcı, bu durumun otomotiv sektörünün üretiminde ithal girdi oranının oldukça yüksek olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Yeni Audi A8 Hibrit çok şaşırtacak

2 litre hacminde TFSI motoru ve elektrikli güç kaynağı ile hibrit otomobilin toplam güç çıkışı 245 bg. Maksimum torku 480 Nm olan aracın 0-100 km/s hızlanması 7,7 saniye, azami hızı 235 km/s.

Otomobil gücünü 8 vitesli otomatik şanzımanı ile aktarıyor. Lityum-iyon batarya paketi 1,3 kW saat kapasitesinde. Sadece elektrik gücü ile sürülmek istendiğinde aracın azami hızı 100 km/s menzili ise 3 km.

2 litre motorlu A8’e uygulanan hibrit sistemin getirdiği ilave ağırlık 130 kg.

Otomobilin şasisinde alüminyum süspansiyon ve yeni elektrik destekli direksiyon sistemi kullanılmış. Yoğun miktarda alüminyum kullanılan, Audi’nin ASF olarak adlandırdığı teknoloji sayesinde aracın gövdesi 231 kg ağırlığında (uzun şaside 241 kg).

Şirket aracın kabinin kalitesinin ‘el işçiliği’ seviyesinde olduğunu söyledi. Havalandırmalı ve masaj yapan koltuklar aksesuar olarak sunulmuş.

Hibrit otomobilde Bose marka ses sistemi standart donanımda ama daha fazlasını isteyenler için 19 hoperlörlü Bang & Olufsen marka gelişmiş bir ses sistemi de sunulmuş.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Volvo V60 Plug-in Hybrid pazara Avrupa’dan çıktı

Üç değişik otomobilin en iyi özelliklerini cazip bir sports wagon’da birleştiren Volvo V60 Plug-in Hybrid yılın son çeyreğinde Avrupa’nın önde gelen pazarlarında satışa sunuluyor. V60 Plug-in Hybrid seçilen moda göre ortalama tüketimi 100 km’de 1.9 litre olan, 50 kilometre menzilli bir elektrikli otomobil, CO2 emisyonu 49 g/km olan verimli bir hibrid ya da toplam 215 + 70 HP ve 440 + 200 Nm tork üreten, 100 km/s hıza 6.2 saniyede ulaşan, güçlü bir otomobil haline dönüşebiliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli araç ile buz üstünde hız rekoru

Bu başarıya rağmen rekor resmi bir “Guinness Dünya Rekoru” sayılmıyor, çünkü bu türde rekor için henüz bir sınıf mevcut değil. Guinness kuruluşu testin tasdik edilmesinde rol üstlenmedi.

Deneme kuzey Finlandiya’da donmuş Ukonjarvi Gölü’nde yapıldı ve aracı test sürücüsü Janne Laitinen kullandı.

6 dakikadan kısa sürede her iki yönde, bir kilometre sürmesi gereken Laitinen, GPS tabanlı hız ölçüm cihazına göre, denemelerde tek yönde azami 260,06 km/s hıza ulaştı.

E-RA prototipi 33 kWh’lik bir Altairnano lityum-titanat batarya içeriyor. Bu bataryanın güç sağladığı, dört elektrikli motor azami 383 beygir güç ve 3.200 Nm tork üretiyor. Bu da 1.700 kilogramlık prototipin 0’dan 100 km/s hıza yaklaşık altı saniyede hızlanmasına ve tek bir şarjla yaklaşık 200 kilometre yol almasına imkan tanıyor.

E-RA prototipi Helsinki Metropolia Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin devam eden bir araştırma projesi.

kaynak : http://www.ntvmsnbc.com/id/25333028/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

İstanbul Emniyeti şehrin güvenliğini sağlamakta Toyota Prius Hibrid kullanacak

Toyota firması tarafından emniyete tahsis edilen 4 adet hybrid otomobil, üstün teknolojisi ve yakıt tasarrufu ile dikkat çekiyor.
İstanbul Emniyeti şehrin güvenliğini sağlamakta çevreci otomobilleri kullanacak. Toyota firması tarafından emniyete tahsis edilen 4 adet hybrid otomobil, üstün teknolojisi ve yakıt tasarrufu ile dikkat çekiyor.
İstanbul Emniyet çevreci hybrid otomobillerine kavuştu. Toyota firması ile yapılan anlaşma gereği emniyetin kullanımına tahsis edilen 4 adet Prius model hybrid otomobil, Ayasofya Meydanı’nda görücüye çıktı. 4 adet otomobilin Fatih ve Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüklerine teslimi nedeniyle Ayasofya meydanında tören düzenlendi. Törene Fatih İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici ve Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Osman Yıldırım ile birlikte Toyota yetkilileri de katıldı.
Törende konuşan Fatih İlçe Emniyet Müdürü Suat Ekici, araçların 2 yıl boyunca emniyetin kullanımına sunulduğunu belirterek, “Bütün masraflar giderler Toyota firması tarafından karşılanacak. Gerçekten Fatih’te tarihi yarımada ve Beyoğlu’nda bu araçları kullanmak bizi de mutlu edecek. Bu araçların çevre dostu olduğunu biliyoruz hem elektrik hem benzin ile çalışıyor. Belirli bir kilometreye kadar elektrikle çalıştığı için ciddi bir yakıt tasarrufu bekliyoruz” dedi.
Toyota Pazarlama Direktörü Selim Okutur ise çevre dostu araçların özellikle emniyet teşkilatında ne kadarlık bir yakıt tasarrufu sağlayacağını göstermek istediklerini ifade ederek, “Türkiye’de emniyette kullanılan araçların sayısı düşünüldüğünde tasarruf edilecek miktar çok daha büyük olacaktır.
Şu anda petrol ithalatı yapan bir ülke olduğumuzu düşünürsek cari açığımıza da katkıda bulunacağını düşünüyorum” diye konuştu.
Aracın teknik özelliklerinden de bahseden Okutur, “Çevre dostu araçlarımız 50 km’ye kadar elektrikle hareket edebiliyor daha sonra benzinli motor devreye giriyor. Bütün yürüyen aksamı elektrik ile çalışıyor. Şarj istasyonu bulma zorunluluğunuz yok çünkü kendi kendini şarj etme özelliğine sahip. Fiyatları 50 bir euro civarında” ifadelerini kullandı.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Almanya bu Türk’ü konuşuyor

Hamburg doğumlu Türk girişimci Sırrı Karabağ, genel distribütörlüğünü yaptığı Fiat’ın araçlarını elektrikle çalışır hale getirince, Almanya’da günün adamı oldu. Başarılı Türk girişimcinin ‘Karabag-Fiat’ adı altında ürettiği elektrikli otomobiller (e-otolar) ülkede büyük rağbet görüyor. 2010 yılında Hamburg’da yollarda seyreden elektrikli otomobillerin yüzde 45’i Karabağ’ın adını taşıyordu. Türk girişimci, yılda en az bin 500 e-oto üretmeyi planlıyor.
Hamburg Ekonomi, Yatırım ve Ulaştırma Bakanı Frank Horch, e-otoda zirveye koşan Karabağ’ın firmasını ziyaret etti. Türk girşimiciden çalışmaları ve gelişmeler hakkında bilgi alan Horch, e-otoların en küçük versiyonu olan Fiat 500E’yi de inceledi. Araç hakkında bilgi veren Karabağ, İtalya’da motorsuz, eksozsuz ve yakıt tankı olmadan üretilen normal araçların Almanya’ya getirildiğini ve burada e- oto olarak inşa edildiğini anlattı.

Bu araçların saatte yaklaşık 100 kilometre sürat yaptığının altını çizen Sırrı Karabağ, “Yakıt ihtiyacı, aküsünün yaklaşık 20 dakika doldurulması ile karşılanıyor. e-otolar diğer araçlara oranla bin kilometrede daha ekonomik davranıyor. Tabii ki araçların şu anki fiyatı diğerlerine göre daha pahalı. Buna rağmen ilgi her geçen gün artıyor. Halk e-oto konusunda bilinçleniyor.” dedi.

e-oto üretimiyle birlikte servis hizmetinin de öne çıktığına işaret eden Sırrı Karabağ, bu yöndeki çalışmalarında son aşamaya geldiklerini aktardı. Karabağ, “En kısa zamanda Almanya’nın her köşesinde 800 servis ve uzman personelle hizmet vermeye başlayacağız. Ayrıca bu e-otolara çoğu Almanya’da geliştirilen sistem ve üretilen parçalarla inşa edilse de biz bu araçları sistem ve aküsünden diğer tüm parçalarına kadar yüzde 100 yerli ürünlerden üretmek için gayret ediyoruz.” bilgilerini verdi.

Almanya’da e-otolar çoğunlukla ticari amaçla kullanılıyor. Buna en çok aşırı yan masrafların sebep olduğu ifade ediliyor.

(CİHAN)

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli araçlar, benzin istasyonunda şarj olacak

Güney Kore’de benzin istasyonları, elektrikli arabalar için şarj dolum makineleri geliştiriyor.

Elektrikli araçların kullanımına öncülük eden ülkelerden biri olan Güney Kore’de ilginç bir uyguluma başladı. Güney Kore’nin petrol devlerinden SK Networks, kendi benzin istasyonlarına elektrikli arabalar için hızlı şarj dolum makineleri geliştirdi. En son geliştirdiği şarj dolum makinelerini pilot bölge olarak Güney Gyeongsan bölgesinde halkın kullanımına açan SK Networks, böylelik elektrikli araba kullanıcılarından gelen tepkilere göre şarj dolum makinesini geliştirerek.

Şarj dolum makinelerinin araştırma-geliştirme süreci bitince SK Networks, ülke içindeki tüm benzin istasyonu şubelerine bu makinelerden yerleştirecek. Şu an hali hazırda kullanıma açılan makineler, bir elektrikli arabayı 30 dakikada tam şarj edebiliyor. Tam şarj olan araçlar ise 120 ila 140 km arasında yol alabiliyorlar.

(CİHAN)

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

800 km menzilli hibrit konsept

Pininfarina genişletilmiş menzilli, prize takılan dizel hibrit güç aktarım mekanizmasına sahip dört kişilik bir coupe olan Cambiano’yu Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtacak.

Konseptin her bir tekerleği için birer elektrik motoru bulunuyor.

Bu motorların her biri 60 kW ve kısa sürelerle azami 150 kW güç üretebiliyor, bu da toplamda 816 bg’ye denk geliyor.

Dizelle beslenen küçük bir türbin bataryaları şarj ediyor.

Konsept km başına yalnızca 45 gram CO2 emisyonuyla süper otomobil performansı sunuyor.

Pininfarina otomobilin sadece elektrik ile 200 km sürülebildiğini daha sonra bataryaları şarj etmek için dizel motorun devreye girip menzili 800 km’ye yükselttiğini söyledi. Araç 250 km/s azami hıza ve kısa sürelerle 275 km/s hıza ulaşabiliyor ve 0’dan 100 km/s’ye 4,2 saniyede hızlanıyor.

Pininfarina’nın ürün ve süreç geliştirme bölümü başkanı Andrea Maria Benedetto, Cambiano’nun türbininin, aynı gücü üreten içten yanmalı bir motorun yarısı ağırlıkta olduğunu söyledi.

Benedetto, “Türbin için dizel kullanmaya karar verdik, çünkü emisyonları o kadar temiz ki onu gelecekte Euro 7 uyumlu bir güç aktarım sistemi olarak düşünebiliriz” dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25326053/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arabanın dışına “airbag”

Volvo V40 dünyada bir ilk olarak yeni geliştirilen Yaya Hava Yastığı Teknolojisini içeriyor.

Sistem şöyle çalışıyor; ön tampondaki alıcılar otomobille yaya arasındaki fiziksel teması algılayınca motor kapağının arka tarafı serbest bırakılıyor ve aynı anda ortaya çıkan hava yastığıyla şişiriliyor. Şişmiş hava yastığı kalkmış motor kapağının altındaki alanı, artı ön cam alanının yaklaşık üçte birini ve A sütunlarının alt kısmını kaplıyor.

İlk kez Volvo’nun kullandığı, üç noktalı emniyet kemerinin artık neredeyse bütün otomobillerde bulunması gibi, bu teknolojinin de diğer otomobil üreticileri tarafından benimsenmesi bekleniyor.

Volvo cihazın, insanların çarpma nedeniyle öldüğü kazaların yüzde 86’sında hayat kurtarabileceğini iddia ediyor. Cihaz ön tampona takılmış, bir çarpmada cismin ne kadar sert olduğunu tespit eden bir dizi alıcı vasıtasıyla çalışıyor.

Eğer cisim esnek olarak kaydedilirse, örneğin bir insan uzvuysa ve otomobil 20 km/s ile 50 km/s arasında bir hızla gidiyorsa (Avrupa’da çoğu şehir yollarındaki hız sınırının altında), otomobilin motor kapağından bir hava yastığı fırlıyor ve ön camı kaplıyor.

İsveçli üretici bu hava yastığının yayaların başlarının ön cama ve çevreleyen metale çarpmasını önleyeceğini ve ayrıca motor kapağını 10 santimetre yukarı iterek motorun üzerinde bir yastık oluşturacağını iddia ediyor.

Hava yastığı gelecek aydan itibaren Volvo’nun V40 modeline standart olarak takılacak ve gelecekte de bütün yeni Volvo’larda kullanılacak.


Sürücünün yolu görebilmesi için hava yastığının ortası boş bırakılmış.

Volvo’nun kıdemli güvenlik danışmanı Thomas Broberg şöyle konuştu: ‘Bu teknolojinin yayaların yaşadığı ciddi yaralanmaların sayısını önemli ölçüde azaltabileceğine inanıyoruz. Vizyonumuzun bir parçası olarak 2020 itibariyle hiç kimsenin bir Volvo’nun çarpması nedeniyle ölmemesi ve yaralanmaması gerekiyor.’

Otomobillere aracın önüne çıkmak üzere olan bir insanı fark edebilen bir yaya algılama sistemi de takılabiliyor.

Sistem sürücüyü uyarmak için sesli alarm veriyor ve eğer çarpma kaçınılmazsa otomatik olarak frene basıyor.

Fakat bu teknoloji 80 santimden kısa çocukları korumayacak.

Kaynak:http://www.ntvmsnbc.com/id/25329628/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Renault ile Cenevre’de elektrik devrimi!

82. Cenevre Otomobil Fuarı’nda Renault’nun anahtar teslimi 15.700 € fiyatıyla herkes için erişilebilir ve günlük kullanımlar için ideal %100 elektrik motorlu olarak tasarlanan ilk otomobili ZOE’nin ve Renault kalitesinin sembolü olan Yeni Mégane ailesinin ilk gösterimleri gerçekleştiriliyor.

15 mart 2012’den itibaren Renault Yetkili Satıcıları’nda 6 990 €’luk satışa sunulacak Twizy de tüketiciyle buluşuyor. Renault’nun yeni mekanik stratejisinin ürünleri olan benzinli Energy TCe 90 ve Diesel Energy dCi 90 düşük yakıt tüketimleri ve CO2 değerlerine sahip motorlarını da vitrine çıkarıyor… Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar “« Renault – Drive The Change 2016 » planı çerçevesinde, özü hayatımızın evrelerini esas alan tasarım stratejisinin ürünleri Cenevre Otomobil Fuarı’nda göz dolduruyor. Renault’nun çevre taahhüdünü somutlaştıran elektrik motorlu ZOE’nin lansmanı yeni bir çağın başlangıcına damgasını vuruyor: Herkes için elektrikli araç çağı. %100 elektrikli, %100 eğlenceli Twizy ise elektrik motorlu araç devrimini sürdürüyor. Renault kalitesinin amiral gemisi Mégane ailesi yeni tasarımıyla sağlamlık ve detay işçilik kalitesiyle müşterilerimizin beğenisini kazanmaya devam edecek. Markamızın F1’deki teknolojik mükemmelliği seri üretim yepyeni Energy motorları ile CO2 salımını %25 azaltarak çevreci kimliğini vurguluyor.” dedi.

ZOE herkes için elektrik motorlu araç çağını açıyor

82. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı vesilesiyle, Renault anahtar teslimi 15.700 € fiyatıyla herkes için erişilebilir ve günlük kullanımlar için ideal %100 elektrikli olarak tasarlanan ilk otomobil ZOE’yi tanıtıyor. ZOE, kullanım kolaylığı, menzil ve mültimedlya alanlarında altı dünya ilki ile en ileri teknolojileri içeriyor.

Elektrik motorlu araç devrimi Twizy ile devam ediyor

Sadece 450 kg ile, Twizy bir otomobile göre en az iki kez daha hafif. Doğrudan bir direksiyona sahip araç bir otomobil gibi, daha da eğlenceli kullanılıyor. 2,34 m uzunluk ve 1,23 m genişlik ile, Twizy şehir içi kullanım için ideal. İki tekerlekliye yakın ancak artı olarak bir otomobilin güvenliği de var : Twizy dört tekerleğiyle sağlam ve emniyet kemerleri, sürücü hava yastığı…. gibi otomobil teknolojilerine sahip. Twizy’nin boyutları, üç tekerlekli bir scooter’unkinden biraz daha fazla. Elektrikli motoruyla kompakt ve canlı olan araç, bir otomobile göre çok daha çevik. Şehir içinde, bu durum özellikle bir bekleme yeri arayışında kazanılan zaman sayesinde mini bir şehirliye göre yolda % 25 daha az zaman demek. Twizy kaldırıma dik park edebilecek tek dört tekerlekli : kollarınızı yana açın, uzunluk açısından park etmeniz için daha fazla yer gerekmiyor !

Yeni Energy Motorları: Performansın hizmetindeki yenilikler…

Renault, Cenevre’de Energy ailesinin iki yeni motorunun tanıtımını yapıyor : benzersiz üç silindirli benzinli turbo Energy TCe 90 ve 2011 Frankfurt Fuarı’nda tanıtılan Energy dCi 110’un türevi dizel motor Energy dCi 90. Bu iki yenilik, sadece on altı aydır başlatılan Energy ailesinin motor seçeneğini sekize taşıyor.

Yeni Megane ailesi : Renault markasının kalite sembolü…

Sürüş keyfi, tutumluluk, tanınmış güvenirlik üç yeni motor seçeneğiyle ilk kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda vitrine çıkıyor. Müşterileri tarafından beğeni toplayan, Mégane 2012 koleksiyonunun tarzı daha fazla modernliğe doğru hafifçe gelişim gösteriyor. Ön yüzde artık Mégane 2012 koleksiyonuna yeni bir ışıklı imza katan LED gündüz ışıklarını bulunuyor. Izgara, siyah parlak kaplama ve krom dokunuşlarla bezeniyor. Yeni Mégane, Stop&Start teknolojili yeni Dizel Energy dCi 110 motoru ve benzinli Energy TCe 115 (119 g / km CO2) ve Dizel Energy dCi 130 (104 g / km) olmak üzere üç yeni Energy motor seçeneğini sunacak ilk model. GT ve GT-Line versiyonları ise bumerang şeklindeki özel LED imza, kırmızı dikişli döşeme, inç tabanlı spor direksiyon simidi, kapı eşikleri ve Renault Sport imzalı ön panel çubuğu ile göz dolduruyor.

Renault’nun yeni kimliği yolunu çiziyor…

Dört konsept araçtan sonra ve yeni Clio’yu beklerken, tasarım stratejisi şimdiden yollardaki yeni Twingo ve Cenevre’de tanıtımı yapılan ZOE ile seri üretilen araçlarda somut hale geliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica