Quantcast

Monthly Archives: Haziran 2012

Fullcharger’ın elektrikli aracı 1 kW yakıtla tam 188,5 km yol kat etti!

Elektrikli araç şarj istasyonu network işletmeciliğinde global lider olan Fullcharger’ın sponsor olduğu elektrikli konsept araç, Shell Eco Maraton’dan dereceyle döndü.

Gençleri geleceğin yakıt alternatifleriyle çalışan araçları geliştirmeye teşvik etmek amacıyla 28’incisini Rotterdam’da düzenlenen Shell Eco Maraton’da 1 litre veya 1kW yakıtla en uzun mesafeyi kat etmeyi başaran ekipler ödüllendirildi. Fullcharger Bulgaristan’ın sponsorluğunu yaptığı elektrikli aracı Eco 1’in ‘Şehir içi konsepti’ kategorisinde en iyi enerji verimliliğine sahip ikinci araç olarak dereceye girdiği Shell Eco Maraton’da Eco 1, 1kWh enerji ile 188,5 km yol kat ederek ayrıca büyük bir başarıya imza attı.

Dünyada ve Türkiye’de hızlı büyümesini sürdüren elektrikli araç şarj istasyonu network işletmeciliğinin global lideri Fullcharger, yakıt tasarrufuna dikkat çeken geleceğin yenilikçi araçlarının yarıştığı Shell Eco Maraton’dan dereceyle döndü. Gençleri geleceğin yakıt alternatifleriyle çalışan araçları geliştirmeye teşvik etmek amacıyla 28’incisini Hollanda Rotterdam’da düzenlenen Shell Eco Maraton’da 1 litre veya 1kW yakıtla en uzun mesafeyi kat etmeyi başaran ekipler ödüllendirildi. Fullcharger Bulgaristan’ın sponsor olduğu ve Sofya Teknik Üniversitesi’nin Bulgar öğrencilerinin yaptığı elektrikli araç Eco 1’in ‘Şehir içi konsepti’ kategorisinde en iyi enerji verimliliğine sahip ikinci araç olarak dereceye girdiği Shell Eco Maraton’da Eco 1, 1kWh enerji ile 188,5 km yol kat ederek büyük bir başarıya imza attı.

Öğrenciler tarafından tasarlanan ve inşa edilen Eco 1’e 0,5kWh kapasiteye sahip 3 kilogramlık Lityum-İyon batarya ile güç sağlanırken batarya, voltaj transformatörünü 220V elektrik şebekesinden besledi. Eco 1’in bataryasının tamamen şarj olması ise 2-3 saatlik çok kısa bir zaman diliminde gerçekleşti.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Renault ZOE ikinci kez dünya rekoru kırdı

Renault’un elektrikli otomobillerinden ZOE, seri üretilen bir elektrikli otomobilin 24 saatte kat ettiği en uzun mesafeye ulaşarak yeni bir dünya rekoruna imza attı. Fransa Teknik Merkezi’ndeki Aubevoye hız pistinde 363 tur yapan ZOE, 1.618 kilometreye ulaşarak eski rekorunu fazlasıyla aştı. 24 saat boyunca gerçekleşen 18 kez hızlı şarj esnasında herhangi bir sorun çıkarmayan araç, Caméléon adlı devrimci şarj sisteminin etkinliğini de ortaya koydu.

Renault ZOE, seri üretilen elektrik motorlu araç kategorisinde, 1.280 kilometrelik eski 24 saat mesafe rekorunu yüzde 25 iyileştirerek yeni bir rekor daha kırdı. Guiness Rekorlar Kitabı’na girmek için onay sürecinde bulunan rekor, 1 Haziran’da Fransa Teknik Merkezi’ndeki Aubevoye hız pistinde gerçekleşti. 24 saat içinde pistte tam 363 tur atan ZOE, süre boyunca 18 kez hızlı şarj edilerek 1.618 kilometreye ulaştı. ZOE’nin bu başarısı yüksek performans ve güvenilirliğini kanıtlarken, sınıfında en uzun menzile sahip olduğunu da bir kez daha gösterdi.

ZOE ile yeni bir çağ mümkün

Noter huzurunda gerçekleştirilen ve Guiness Rekorlar Kitabında onaylanma sürecinde olan rekorun ötesinde, bu sıra dışı performans ZOE’nin nereye kadar gidebileceği sorusuna da yanıt vermiş oldu. Güvenilirlik/dayanıklılık pilotu Philippe Vinot test sürecini şu sözlerle anlattı: “Bu operasyonu iki ayda gerçekleştirdik. Nisan ayında, elektrik motor – şanzıman grubu departmanı ekipleriyle projenin fizibilitesini kontrol etmek için hesaplamalara başladık. Mayıs başından itibaren, pist üzerinde turlara başladık ve bir strateji hazırladık. Seri üretilen aracı modifiyesiz, yani fabrikadan çıktığı gibi kullanmaya karar verdik. Araca güveniyorduk ve haklı olduğumuz ortaya çıktı.”

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Dünyanın en uzun menzilli elektrikli sedanı

Sadece elektrikli otomobiller üreten Tesla, bir saatlik şarjla 480 km menzile sahip 7 kişilik sedan modelini ilk müşterisine teslim etti.

YAKLAŞIK 8 LİRALIK ELEKTRİKLE BATARYASINI FULLEYEBİLEN TESLA S, KİLOMETREDE 0.8 KURUŞ HARCIYOR


SERVİS MASRAFI YOK

Egzozundan hiç duman çıkarmayan ve motor yağı kullanmayan Tesla S, batarya ömrü bitene kadar servise sadece fren bakımı ve lastik değişimi için gidiyor. Motor yağı değiştirme ve filtre gibi masrafları olmayan araç, sağlanan teşviklerle de ödenilen bedeli orta vadede amorti ediyor.


Elektrikli otomobilin bir numaralı üreticisi Tesla sadece bir saatlik şarjla 480 km menzile sahip yeni sedan modelini bantlardan indirdi. 60 bin dolardan başlayan fiyata sahip olan Tesla S, gücünü 440 Volt 85 kW’lık bir enerji ünitesinden sağlıyor. 80 km hıza sadece 5.6 saniyede ulaşan aracın son sürati ise 208 km olarak açıklandı. Amerika’daki Silikon Vadisi’nde 2003 yılında kurulan Tesla’nın bu yeni modeli, emekleme döneminde olan elektrikli otomobillerin artık yürüme aşamasına geçtiğinin de bir göstergesi konumunda bulunuyor. Tesla S, 3 değişik güçle müşterilere sunulacak. En düşük 40 kW’lik seçenekte araç tam şarjla 256 km menzile sahip bulunuyor. 60 kW’lik seçenekte ise Tesla S, tam dolu bataryayla 368 km yol yapabiliyor. Aracın en hızlı versiyonunun fiyatı 100 bin doları buluyor. Bu fiyatlar sağlanacak vergi teşvikleriyle daha da ucuzluyor.
Şarj cihazı kendi üzerinde olan Tesla S, 120, 240 veya 480 Voltluk herhangi bir prizden şarj edilebiliyor. Aracın 480 Voltluk prizden şarj olması ise yalnızca 45 dakika sürüyor.

7 KİŞİ SEYAHAT EDEBİLİR

Zemine yerleştirilen bataryalar ise aracın bagaj ve yolcu hacminde herhangi bir kısıtlamaya sebep olmuyor. Üstelik aracın ön tarafında da ikinci bir bagaj kısmı bulunuyor. Katlanabilen arka koltuklar sayesinde de araç ciddi bir yükleme kapasitesine ulaşarak piyasadaki mevcut elektrikli otomobillerden çok daha avantajlı hale geliyor. 5 yetişkin 2 çocuk koltuk kapasiteli araç bu özelliğiyle de tam bir aile otomobili olarak öne çıkıyor. Araba yavaşladığında oluşan kinetik enerji elektriğe çevrilerek bataryaya geri dönüyor. Bu özellik şehir içinde, kırmızı ışıklarda veya İstanbul gibi trafiği yoğun olan şehirlerde ciddi önem arzediyor.?Öte yandan, Tesla S’i satın almak isteyenler önce 5 bin dolar kapora ödeyecek sonra da 2013’ün mayıs ayına kadar beklemek zorunda kalacak. Tesla’nın başka bir modeli Roatster’i, 2010 yılında Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu satın almıştı. Ağaoğlu, kilometrede 2.5 kuruşluk elektrik tüketen ve 365 kilometrelik menzile sahip olan aracı geçtiğimiz aylarda İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağışlamıştı.

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/haberdetay.aspx?NewsID=15644#.T-l1yeEVlko

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • en uzun menzilli elektrikli otomobil

En lüks elektrikli Fisker’de dört yıl bakım bedava olacak

Tamamen elektrikli lüks Fisker Karma, Türkiye’ye gelmeye başladı. Aracın fiyatı 195 bin euro’dan başlarken aracın dört yıl periodik bakımları ücretsiz olacak

Dünyanın en lüks seri üretim elektrikli otomobili olan Fisker Karma, Türkiye’de görücüye çıktı. Fiyatı 195 bin euro’dan başlayan Karma, dört yıl ücretsiz periodik bakım hizmetiyle satılacak.

Fisker’ın ilk showroomunu İstanbul’da hizmete açan, BD Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Osman Boyner, aracın tanıtımı için yoğun bir çalışma içine gireceklerini belirtirken, asıl satışlara eylül ayında başlayacaklarını söyledi. Aracın başlangıç fiyatının 195 bin euro olduğunu kaydeden Boyner, “Şimdiden araca ilgi gösteren ve sipariş verenler var. Biz, yeni bir marka olması nedeniyle, araçlarımızı dört yıllık ücretsiz periodik bakım hizmetiyle satacağız” dedi.


Lüks alternatif olacak

Fisker Karma’nın sadece showroomlarda değil, aynı zamanda farklı aktivitelerle de tanıtılmasının düşünüldüğünü belirten Boyner, bunun için yaklaşık 500 kişilik bir potansiyel alıcı listesi belirlediklerini, öncelikle farklı bir lüks otomobil kullanmak isteyen müşterileri hedeflediklerini ifade etti.

Satış adedi olarak kesin bir hedef koymadıklarını ancak amaçlarının çift haneli rakamlara ulaşmak olduğunu belirten Boyner, “Sonuçta bu fiyat aralığında satılan lüks araçların adetleri belli. Biz de, bu nedenle kesin bir hedef koymaktan kaçındık. Ancak araç ve marka tanındıkça, satışların da artacağına eminiz” diye konuştu. Boyner, Fisker’ın henüz üretimine başlanan yeni modeli Atlantic’in Karma’dan daha uygun fiyata sahip olacağının da altını çizdi.

“Vergi adımı bekliyoruz”
Karma’nın tamamen elektrikli bir otomobil olduğunu, ancak menzil artırıcı benzinli motor nedeniyle standart vergilendirmeye tabi tutulduğunu hatırlatan Osman Boyner, “Maalesef şu an için menzil artırıcı nedeniyle elektrikli araç kategorisinde vergilendirilmiyor. Ancak bunun için bir adım atılacağına inanıyoruz. Sonuçta araçtaki 2.0 lt motor, sadece jeneratör görevi görüyor. Gerekli bilgileri bakanlıklarla da paylaşıyoruz” diye konuştu. Fisker’ın distribütörlüğünü yürüttükleri Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya’da şu an piyasaların iyi durumda olmadığına değinen Boyner, özellikle Romanya’dan umutlu olduklarını dile getirdi.

Boyner, ticari araçların elektriklendirilmesi konusuna da devam ettiklerini hatırlatırken, “Elbette elektrikli ticari araç dönüşümü işimiz devam ediyor. Satışlarımız 30’a yaklaştı. Avrupa’daki satışlarımız ise 350 civarında ve artacak” ifadesini kullandı.

Uzatılmış menzili 480 km

Avrupa için Finlandiya’da üretilen Fisker Karma, 403 HP güce ulaşabilen elektrik motoruyla çalışıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 6.3 sn’de tamamlayan Karma, 80 km boyunca tamamen elektrikle giderken, menzil uzatıcı sayesinde toplamda 480 km’lik menzile ulaşıyor. Lüks donanımlara sahip aracın iç mekanda tamamen çevreci malzemeler kullanılmış. Örneğin ahşap kaplamaları, fırtınalarda sökülmüş, yangınlardan kurtarılmış ya da bataklık ortamında yaşayan ağaçlardan elde ediliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

24 saatte en uzun mesafe kıran elektrikli

Renault Zoe 24 saatte en uzun mesafe kat eden elektrikli araç rekorunu kırdı.

ZOE 24 saatte en fazla mesafe kat eden seri üretilen elektrikli otomobil kategorisinde dünya rekorunu kırdı.

Araç Normandiya’daki Aubevoye hız pistinde 363 tur atarak 1618 kilometre yol almayı başardı.

Aubevoye teknik merkezindeki bir etkinlik sırasında rekor kıran Zoe önceki rekoru 338 kilometre geride bıraktı.

Zoe’nin bu etkileyici işi başarabilmesi için “hızlı şarj” kullanılmış, yani otuz dakikadan kısa sürede bataryaları %80 şarj edilmiş. Otomobilin 24 saatte 18 kere şarj edilmesi gerekmiş.

Zoe 65 kW (89 bg) ve 220 Nm tork üreten bir elektrik motoru bulunuyor. Otomobil 135 km/s azami hıza çıkabiliyor ve tek şarjla 210 km’ye kadar yol alabiliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Yerli elektrikli otonun pili hazır

Yiğit Akü firması, elektrikli araçlarda kullanılacak Türkiye’nin ilk iyon akü fabrikasını Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde kuracak.
Firmadan yapılan yazılı açıklamaya göre, 15 milyon dolarlık yatırım, 10 bin 600 metrekarelik alan üzerinde yapılacak.

Firmanın Genel Müdürü Hulki Büyükkalender, fabrikada kullanılacak makinelerin değerinin 5 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, makinelerin Haziran ayında Türkiye’ye geleceğini kaydetti.

Üretim bandında 30 kişilik bir ekibin görev yapacağını ifade eden Büyükkalender, ”2013 yılında 500 bin hücre/yıl olarak üretime başlanacak. 2014 yılı ortalarında ise 1,5 milyon hücre/ yıl kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Fabrikanın elektrikli binek araçlar, laptoplar, elektrikli bisikletler, elektrikli otobüsler gibi araçlar için pil üreteceğini bildiren Büyükkalender, ”Dünyanın otomotiv üssü Türkiye ise, sektör, elektrikli araçlar için değişim ve dönüşümü gerçekleştirmeli. Elektrikli araçlarda akü, geleneksel durumun aksine, aracın en önemli parçası haline geldi. Türkiye;nin geleceğinde çok önemli bir kilometre taşı sayılabilecek bir yatırımı gerçekleştiriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Elektrikli araçlar için akü fabrikası kurmanın çok önemli bir adım olduğunu belirten Büyükkalender, lityum-iyon batarya üretimi ile yalnız Türkiye’nin değil, Avrupa-Orta Doğu ve Rusya coğrafyasının üretim merkezi olmayı amaçladıklarını ifade etti.

Türkiye’nin cep telefonu bataryaları dahil olmak üzere bütün bataryaları ithat ettiğini hatırlatan Büyükkalender, yatırımın cari açığa olumlu katkı yapacağını kaydetti.

Yatırımın ”Türkiye’yi pil bağımlılığından kurtaracağını” ileri süren Büyükkalender, sektörün, değişen teknolojiye ayak uydurmasının zorunlu olduğuna dikkati çekti.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Hibrit ve elektrik teknolojisi geliştirene 5 milyon lira destek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), hibrit ve elektrikli araç teknolojisi alanlarında Ar-Ge çalışması yapacak firmalara proje başına 5 milyon liraya kadar destek verecek. 1 Haziran’da başlayan proje başvuruları 31 Ağustos’a kadar kabul edilecek. Söz konusu projelere 36 aya kadar destek sağlanacak.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun kararıyla öncelikli alanlardan biri olarak belirlenen otomotiv sektörü, TÜBİTAK’ın destek programları ile güçlenecek. Kurum, hibrit ve elektrikli araç teknolojisi alanlarında Ar-Ge çalışması yapacak firmalara proje başına 5 milyon liraya kadar destek verecek. 1 Haziran’da başlayan çağrılara 31 Ağustos’a kadar proje başvuruları kabul edilecek. Otomotiv sektörünün çatı örgütleri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler, ilgili bakanlıklar ve TÜBİTAK yetkililerinin katıldığı toplantıda belirlenen öncelikli destek alanında ilk sırayı hibrit ve elektrikli araç teknolojilerinin desteklenmesi aldı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, otomotiv sektöründe önemli bir dönemi başlatacak adımın TÜBİTAK aracılığıyla atıldığını, özel sektörün gerçekleştireceği projeler ile uluslararası pazarda kabul görecek ve rekabet gücüne sahip ürünler geliştirileceğini söyledi. Türkiye’nin otomotivde yeni bir sürecin eşiğinde olduğunu belirten Ergün, “Biz içten yanmalı motor teknolojisinde yarışa geç başladık. Üretim ve montajda büyük başarı göstersek de kendimize özgü tasarım, model ve markalar oluşturamadık. Yeni nesil teknolojiler aslında bir fırsat sunuyor. Şimdi herkes yarışa aynı yerden ve yeniden başlıyor. Türkiye, bu yeni yarışta ön sıralara tırmanabilir. Siyasi ve ekonomik istikrar, üretim gücümüz, iç ve dış pazar potansiyelimiz bize büyük avantajlar sunuyor.” dedi.

Önümüzdeki 10 yılda, trafikteki her 5 araçtan birinin elektrikli olmasının beklendiğini ifade eden Bakan Ergün, bu konuya büyük önem verildiğini kaydetti. Otomotiv Strateji Belgesi’nde elektrikli araçların hem üretimi hem de tüketimiyle ilgili önemli eylemler belirlendiğini söyleyen Ergün, “Bir süredir, yerli otomotiv markası oluşturmak için yoğun bir çaba sarf ediyor, iş dünyamızla çok yakın bir temas halinde çalışıyoruz. Yerli otomobil üretme konusunda oldukça hevesli işadamlarımız var. Ben özellikle teşvik sisteminin yürürlüğe girmesiyle birlikte bu konuda somut adımlar atılabileceğini düşünüyorum. Yerli marka oluşturma sürecinde büyük ihtimalle elektrikli modeller alanında bir adım atabiliriz. Zira elektrikli araç pilleri üzerinde çalışan önemli firmalarımız var.” diye konuştu.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1305271&title=hibrit-ve-elektrik-teknolojisi-gelistirene-5-milyon-lira-destek

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Audi dizel hibrit R18 E-tron quattro ile pole position’da

Bu yıl 80’incisi düzenlenecek olan ve dünyanın en zorlu yarışlarından biri olarak kabul edilen Le Mans 24 Hours tarihinde ilk kez bir hibrit otomobil pole positon’da yer alıyor…

Audi 16-17 Haziran arasında 80’inci Le Mans 24 Hours’a, dizel motor ile elektrikli motoru birleştiren R18 E-tron quattro ile katılan Audi, pole position’da start alacak.

Le Mans’da bugüne kadar yarışan ilk dizel hibrit araç olan ve 510 HP gücündeki V6 TDI dizel motorla, elektrik motorunun birleşiminden oluşan R18 E-tron quattro yarışan ile André Lotterer, geçen yılın en iyi derecesini 2 saniye geliştirerek yarışa ilk sıradan başlayacak.

Audi’nin 2000 yılından beri 10 kez kazandığı dünyanın en zorlu yarışı Le Mans 24 Hours’da, yine bir devrim gerçekleşiyor. Audi 2006’da ilk kez dizel araçla kazandığı efsanevi yarışa bu yıl da ilk kez dizel hibrit ile katılıyor. R18 e-tron quattro, Audi’nin tüm tasarım felsefesi ve teknolojisini barındırıyor: Dizel performansı, ultra hafiflik teknolojisi, e-tron elektrikli motor teknolojisi ve tabi ki quattro.

İlk beş sırada 3 Audi

Le Mans’da ikisi R18 E-tron quattro, ikisi de elektrik motorsuz ikizi olan R18 ultra olmak üzere 4 araç ile yarışacak Audi, sıralama turlarını domine etti. Bu yıl 80’incisi düzenlenecek Le Mans yarışlarının sıralama turları sonunda Le Mans tarihinde bir ilk yaşandı ve ilk kez bir hibrit otomobil ilk sırayı elde etti. André Lotterer – Marcel Fässler – Benoît Tréluyer’den oluşan ekip, geçen yılın en iyi derecesini yaklaşık 2 saniye geliştirirek pole position’da start alacak. Takımın R18 ultra ile yarışan ve Loïc Duval – Romain Dumas – Marc Gené’den oluşan ekibi ikinci sırayı elde ederken, yine R18 E-tron quattro ile mücadele eden Tom Kristensen – Dindo Capello – Allan McNish ekibi dördüncü sıradan başlayacak. Takımın son ve R18 ultra ile yarışan ekibi; Oliver Jarvis – Marco Bonanomi – Mike Rockenfeller ise altıncı sıradan mücadeleye başlayacak.

Motorsporlarında yeni bir dönem

Motor sporlarında bir devri kapatarak yenisini açan Audi R18 e-tron quattro’nun 3.7 litre V6 TDI dizel motoru 510 HP’lik güç üretiyor. Dizel motor, gücü arka tekerleklere aktarırken, ön tekerlekler de kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor. Yarış anında araçta oluşan ani frenlemelerle açığa çıkan kinetik enerji, ön tekerleklerdeki jeneratörler yardımı ile elektrik enerjisine dönüşüyor. Daha sonra bu elektrik motoru, hızlanma tekrar başladığında kısa bir süre içinde araca 204 HP’lik ek bir güç sağlıyor.

Bu yıl 80’incisi düzenlenen ve 24 saat sürdüğü için dünyanın en zorlu yarışı olarak gösterilen Le Mans 24 Hours’a 56 araç ve 163 pilot katılıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Otomotivde jeotermal enerji

Otomotiv endüstrisi elektrikli araba üretimine doğru ilerliyor olabilir, fakat bu araçların satış oranı henüz çok düşük seviyelerde…
Bunun başlıca nedeni de pil teknolojisinin yeterince gelişmemiş olması…
Teknolojinin daha yaygınlaşması için pillerin daha hafif, dayanıklı ve ucuz olmaları gerekiyor.
Bu noktada pek de umuldamadık bir kaynaktan elde edilen mineraller pek çok şeyin değişmesini sağlayabilir.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Saab satıldı

İflas etmiş olan İsveçli otomobil üreticisi Saab, şirketi elektrikli araba şirketine dönüştürmeyi planlayan Çin-İsveçli bir şirkete satıldı

İsveçli otomobil üreticisi Saab, Çin-İsveç’li bir yatırım grubuna satıldı. Saab’ın yeni sahibi National Electric Vehicle Sweden (Nevs), şirketi, elektrikli taşıt üreticisine dönüştürmeyi hedefliyor.

Saab, eski sahibi General Motors’un kendisini Hollandalı Spyker’a satmasının 2 yıl sonrasında Aralık’ta iflas etti. Şirketin yöneticisi, Saab’ın elektrikli otomobil üreteceğini açıkladı.

Saab’ın eski yöneticisi Nisan’da, şirketin 13 milyar kronluk borcunun yalnızca üçte birini kapayacak kadar varlığı olduğunu söylemişti.

Otomobil üreticisinin yeni sahibi Nevs’in CEO’su ve asıl sahibi İsveç vatandaşlığına sahip Çinli bir işadamı olak Kai Johan Jiang, yönetim kurulu başkanı ise Volvo’nun inşaat ekipmanları üreticisi biriminin eski müdürü Karl-Erling Trogen.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • saab satıldı
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica