Quantcast

Monthly Archives: Temmuz 2012

Türkiye, Opel’e zorla otomobil ürettirdi!

Ağustos’ta satışa sunulacak yeni Astra Sedan’ın Türkiye sayesinde hayat bulduğu ortaya çıktı

Türkiye’deki sedan pazarının büyüklüğü, devlere otomobil bile ürettiriyor. Opel, yeni Astra Sedan modelini Türkiye’nin baskısıyla üretme kararı aldı. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, “Astra ailesinin Türkiye ve Rusya’da çok tutulan sedan versiyonu bu kez üretilmeyecekti. Her iki pazarda da önemli paya sahip olan bu modelin geliştirilmesini Türkiye ve Rusya isteyince, üretime karar verildi” dedi.

Keklik, yeni Astra Sedan’ı baştan istemeyen Almanya ve Fransa gibi büyük pazarların da aracı görünce sıraya girdiğini söyledi. Yeni Astra Sedan’ın ilk sevkiyatlarının İzmir Torbalı’daki merkezlerine ulaştıklarını belirten Keklik, şöyle devam etti:

Fiyatı 45 bin TL’nin altında

“Yeni Astra Sedan modelimizin ön satışına Ağustos ayı ortasında başlayacağız. Lansman için özel bir ön satış paketi hazırladık. 140 beygir gücünde 1.4 litre benzinli manuel-otomatik şanzıman ve 95 beygir güç üreten 1.3 litre dizel manuel motor seçeneklerimiz var. Astra Sedan’ın fiyatı da iddialı. Otomobilin fiyatı 45 bin liranın altında olacak. Bu yıl 4-5 bin adet, 2013’te ise 10 bin-12 bin adet satmayı hedefliyoruz.”

Yılın son çeyreğinde yeni model atağına kalkacaklarını ifade eden Keklik, yeni Astra Sedan’ın yanı sıra yeni mini SUV modelleri Mokka’nın Opel markasına güç katacağını belirtti.

Özcan Keklik, “Yeni Mokka Ekim ayında Türkiye’ye gelecek. Nissan’ın Juke modeline rakip Mokka’da 1.4 litre turbo benzinli motor var. Araç ilk etapta manuel şanzımanla donatılacak. Dizel versiyonu da 2013’te Türkiye’de olacak. 2012’yi 1.500 adet Mokka satışı ile kapatırız. 2013’ün tamamında yaklaşık 5 bin adetlik rakama ulaşırız” diye konuştu.

2013’te toplam pazar 800 bin adet çıkar

Satışların beklentileri doğrultusunda gerçekleştiğini kaydeden Özcan Keklik, kamyon dahil otomotiv pazarının 800 bin adede doğru gittiğini

belirtti ve ekledi: “Satışlar 2011’e göre daralacak ama bence Türkiye için iyi bir rakam. Çünkü geçen yıl pazar beklentilerin üzerinde büyümüştü.” Keklik, 2013 yılında da satışların 2012 yılı seviyesinde gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

Ampera’yı bakanlığa kobay olarak verdi

Türkiye’de elektriklilere vergi teşviği uygulanırken, hibrid yani hem elektrikli hem de benzinli araçlarda ÖTV oranı binek otomobillerle aynı seviyede. Çevreci hibrid aracı olan birçok marka da fiyatın yüksek kalması nedeniyle, bu tip araçları Türkiye’ye getirmeyi tercih etmiyor.

Opel’in Ampera modeli bunlardan biri. Elektrikli araç ile hibridlerin vergisinin eşitlenmesini talep eden Opel Türkiye ise Ampera’da kullanılan benzinli motorun batarya için sadece jeneratör görevi gördüğünü göstermek amacıyla Ankara’ya çıkarma yaptı.

Şirket, test etmesi için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na Ampera tahsis etti. Özcan Keklik, “Daha önce Ankara’ya giderek, Ampera’yla ilgili bir sunum yapmıştık. Şimdi de bakanlığa benzinli ile elektrikli motorların araçta nasıl görev yaptığını göstermek istedik. Amacımız benzinli motorun bataryayı şarj etmeye yaradığını gözler önüne sermek” dedi.

Keklik, şöyle devam etti:

“Ampera sadece batarya yardımıyla 40 ila 80 km yol katedebiliyor. Araçta benzinli motor, jeneratör görevi görüyor. Elektrik jeneratörünü tahrik etmek için Ampera’nın menzil genişleten motoru kullanılıyor. Bataryanın enerjisi tükendiğinde bu motor elektrik sağlayarak, jeneratöre iletiyor, o da aracın enerjisini sağlıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu ve kurum yetkilileri Ampera’yı test ediyor. Denemelerin sonuçlarını bekliyoruz. Hibrid araçların vergisinin elektriklilerle aynı olmasını istiyoruz.”

‘ADAM’ yeni imaj modelimiz

OPEL Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde sıradışı modelleri yeni ADAM’ı piyasaya çıkaracaklarını söyledi. Şehiriçi modeli ADAM’ın tasarımıyla dikkat çekeceğini belirten Keklik, “Esasında bu sınıfta pek rakibimiz gözükmüyor. Ancak büyük satış hedeflerimiz de yok. ADAM, Opel markasının imajına prestij katacaktır. Aracı bayilerimize gösterdik, çok beğendiler. Özellikle gençleri hedefliyoruz” dedi.

İspanya ve Hollanda’yı geçip 5’inci büyük pazar oluruz

Özcan Keklik, bu yıl otomotiv satışlarında yaşanan daralmaya karşın pazar paylarını korumaya devam edeceklerini söyledi. Keklik, “Yıla agresif başladık ve öyle devam edeceğiz. 50 bin adedin üzerinde, 2011 ile hemen hemen aynı seviyede satışa ulaşırız. Bu da yaklaşık 54 bin adetlik satış demek” dedi. Euro Bölgesi’ndeki daralmanın Opel dünyası içinde Türkiye’nin basamak atlattıracağını ifade eden Keklik, “Avrupa’da pazarlar geriye doğru gidiyor. Biz, 54 bin adetlik satışla Avrupa’da 7’nci büyük pazarız. Bu yıl Hollanda ve İspanya’yı yeriz ve ilk 5’e gireriz. Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya Türkiye’nin önündeki ülkeler” dedi.

Model yılı Aralık ayını etkiler ama satışlar 100 bini geçer

Otomotiv sektöründe ‘model yılı’ uygulaması değişti. 1 Ocak 2013’te üretilen araç ile 15 Aralık 2013’te üretilenin model yılı aynı olacak. Sektör, biraz tedirgin. Aralık aylarında 100 bin adetlerin üzerinde satışları gören otomotivciler, 2012’nin sonunda ilk kez yeni ‘model yılı’ uygulamasının etkilerini görecek. Peki satışlar Aralık’ta düşecek mi? Özcan Keklik, otomotiv sektöründe herkesin birbirine bu soruyu sorduğunu belirterek, şunları söyledi: “Aralık sürpriz bir ay olacak. İlk kez böyle bir deneyim yaşayacağız. Nasıl olacağını göreceğiz. Ancak müşterilerin alışkanlıkları var, bir de filo satışları Aralık ayında hızlanıyor.”

Aralık ayında 2012 model yılına ait araçlarla ilgili satış kampanyalarının olacağının altını da çizen Keklik, “Aralık’ta pazar geçen yılki gibi 150 bin adetleri bulmaz ama 100 bin adedin altında kalmaz” diye konuştu.

Opel Türkiye, dünyanın büyük etkinliklerinden biri olan EXPO’nun 2020 adayı İzmir’e otomobil desteği verme kararı aldı. Şirket, bu doğrultuda 3 Insignia Sedan ve 1 Zafira Tourer’ı EXPO Yürütme Komitesi’ne teslim etti. Özcan Keklik, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da dile getirdiği gibi ‘Bir İzmir Projesi değil, büyük bir Ege Bölgesi ve Türkiye Projesi’ne’ katkı sağlamaktan dolayı mutluyuz” dedi.

Kaynak: Vatan

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • opel hibrit

Aybar: Arabam elektrikli yakıt masrafım 40 TL

Son dönemde adı elektrikli otomobillerle sık sık anılan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrikli otomobilini ve yaşadığı deneyimleri anlatırken heyecanlanıyor. Bu otomobilleri ‘asrın devrimi’ diye niteleyen İbrahim Aybar, dört aydır elektrikli otomobil kullandığını belirtiyor ve ekliyor:

REKOR HIZ TEST ETTİK
“500 TL’lik yakıt masrafım 40 liraya düştü. Bir şarjla 170 kilometre gidebiliyorum. Rekor hız test ettik; 182.2 km’ye kadar ulaştık. Sessizliği, konforu çevreciliği cabası.”

Aybar, 1000 km’de pil de dahil masrafın 80, pilsiz ise 20 lira olduğunu vurguluyor. “Akıllı araba. Şarjı azaldığında klima ve teybi kapatıp bilgi veriyor. Hatta cep telefonumdan şarjının olup olmadığını da görebiliyorum” sözleriyle elektrikli otomobilin teknik özelliklerini de anlatan Aybar’a göre bu araçlarda menzili uzatmak biraz nazik kullanım şart.

Süper Fırsat! Hala ingilizce konuşamıyorsan, hemen tıkla !

ELEKTRİKLİ OTOYA TÜKETİCİLER NE DİYOR
“Elektrikli otomobil alır mısınız” sorusuna Türkler’in yüzde 82’sinin “evet” yanıtını verdiğini belirten Aybar, bu araçlarda ÖTV’nin yüzde 3’e düşmesinin de büyük avantaj olduğunu söylüyor. Elektrikli otomobillerde şimdilik pilleri kiralamak gerekiyor. Fakat Aybar bunun da ileride aşılacağını düşünüyor: “Piller gelişmeye devam ediyor. Bu alanda da tıpkı cep telefonlarında yaşanan süreç işleyecek. Ayda 83 euroya pil kiralıyor, pili garanti altına alıyoruz.”

TÜRKİYE’DE ARABALARIN YARISI ÇOK YAŞLI
İbrahim Aybar’a hurda araçların trafikten çekilmesiyle ilgili gelişmeleri de soruyoruz. Türkiye’de yollarda seyreden 12 milyon aracın yüzde 50’sinin 10 yaşın üstünde olduğuna değinen Aybar, bunların hem çevreye hem de ekonomiye zarar verdiğini belirtiyor. Aybar’a göre bu araçlarda kilo başına uygulanacak 1-2 liralık teşvik, devlete yılda 50 milyon lira net gelir getirecek. Ayrıca hurda problemi çözülürse cari açığın azaltılması da kolaylaşacak. Aybar, “İthal etmemiz gereken 1 milyar dolarlık hurdadan tasarruf etmiş oluruz. Herkes kazanacak” diyor.

http://www.ensonhaber.com/aybar-arabam-elektrikli-yakit-masrafim-40-tl-2012-07-25.html

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli otomobil dizelden masraflı

Otomotiv dünyasında son yılların en önemli konusu, elektrikli otomobiller. Bu konuda çalışma yapmayan otomobil firması yok. Avrupa’da satışları yavaş yavaş artan elektrikli araçların ülkemizdeki ilk temsilcisi ise Renault Fluence Z.E. Geleceğin ulaşım teknolojisinin ilk adımlarını sizler için inceledik.

Renault Fluence, ailelerin, şirketlerin ve kamu kuruluşlarının en sevdiği modellerden ve ülkemizde en çok satılan araçlardan biri. Fluence Z.E. ise bu modelin tamamen elektrikle çalışan versiyonu. Araç, diğer Fluence versiyonlarından 13 cm daha uzun (4750 mm). Aracın şarj girişleri, otomobilin hem sağında hem solunda ön çamurluklarda bulunuyor ve bagaj hacmi 300 litre.

Aracın elektrik motoru, bobinajlı, rotorlu senkron tip bir motor. Maksimum güç (95 Hp), 10.500 devirde elde ediliyor. Maksimum tork ise 226 Nm. Motorun ağırlığı 160 kilo. Aracın bataryaları 250 kilo ağırlığında, lityum-iyon tipinde ve arka koltuk sırtlığının gerisine yerleştirilmiş. Yavaşlama anında enerji geri kazanımı sistemi, bataryaların şarj edilmesini sağlıyor. Böylece araç şehir içinde daha da tasarruflu oluyor.

Şasisi artan ağırlığı karşılayabilmek için güçlendirilen elektrikli Fluence’te düşük yuvarlanma dirençli, ekonomi sağlayan lastikler kullanılıyor. Fluence Z.E. Türkiye’de Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda içten yanmalı Fluence versiyonlarıyla aynı bantlarda üretiliyor. Aracın ağırlığı 1453 kilo, menzili karma kullanımda 185 km ve en yüksek hızı 135 km/s ile sınırlandırılmış.

Elektrik motorlu Fluence’in tek donanım paketi olan “Dynamique” versiyonunda ABS, ESP, sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, göğüs hava yastıkları, ön ve arka yan hava yastıkları, immobilizer, çift yönlü otomatik klima, radyo-CD MP3 çalar müzik sistemi, ısıtmalı yan aynalar, 16 inç jantlar, gövde rengi çıta, kapı kolları ve aynalar bulunuyor. Ayrıca alüminyum alaşım jantlar, park sensörü, dokunmatik ekranlı MP3 radyo-CD çalar, navigasyon, sürücü koltuğu yükseklik ayarı, kol dayama ve arka cam gölgelik standart donanımlar arasında yer alıyor.

Lityum-iyonlu bataryalarda şarj belleği etkisi bulunmuyor. Yani eksik şarj veya bitmeden şarj etme durumlarında bataryanın ömrü azalmıyor, hiçbir bakım gerekmiyor ve ortalama 6 yıllık bir süre boyunca kapasitelerinin yüzde 80 ila 100’ünü koruyorlar. Enerji tutma kapasitesi, önceki nesil akülere göre çok yüksek. Lityum-iyon bataryalar 100 Wsaat/kg üretiyorlar. Bu rakam, kurşunlu bataryalar için 25, NiMh bataryalar için ise 63. Türkiye’de batarya kira bedeli 83 avro (48 ay ve 10.000 km / yıl – KDV dâhil).

Fluence Z.E. evlerde elektrik sayacı gibi duvara monte edilen bir kutu olan “Wallbox” ile şarj ediliyor. Araç “Wallbox” ile 6 ila 8 saatte tamamen şarj oluyor. Evinizdeki standart 220V tipi prize bağlarsanız 10 ila 12 saatte şarj edebilirsiniz. İstanbul’da 40’a yakın şarj merkezi var. Ayrıca 44 Renault Yetkili Satıcısı’nda şarj hizmet noktası bulunuyor. Aracı almak için firma eksperinin ev veya işyerinizin şarj kutusunun montajına uygun olduğu yönündeki raporuna ihtiyacınız da var.

Çok ucuz yolculuk mümkün mü?

Dizel Fluence modelinin deposu 220 TL’ye dolarken Fluence Z.E. için bir depo enerji fiyatı 5TL. Böylece aracın 100 km maliyeti 2,5 TL oluyor. Fluence Z.E. müşterilerine, batarya kira süresi boyunca eksiksiz ve ücretsiz yol yardım hizmeti sunuluyor. Araç 2 yıl sınırsız veya 3 yıl / 100 bin km garanti altında. Elektrik güç ünitesi ise 5 yıl / 100 bin km garantili.

Peki deposu bu kadar ucuza dolan Fluence Z.E. gerçekten bir devrim mi? 64 bin 900 TL’ye satılan aracı almak için ilk olarak bir ön sözleşme yapmanız gerekiyor. Bunun sonucunda firma eksperi aracı şarj etmeyi düşündüğünüz yerde inceleme yapıp şarj istasyonu kurulumuna uygun olup olmadığını belirliyor. Yeriniz uygunsa alım sözleşmenizi yapıp ikinci aşamaya geçiyorsunuz. Öncelikle şarj kutusunun montajı için Renault bayisinden aldığımız yaklaşık fiyat 3000-3500 TL. Daha sonra batarya için yıllık kullanım paketlerinden birini seçmeniz gerekiyor. Yıllık 10, 20, 30 veya 40 bin kilometreden birini taahhüt eden alıcı, az kullandığında az ödüyor. Örneğin 1 yıllık 10 bin km 83 avro/ay, 3 yıllık 30 bin km 195 avro/ay ve 5 yıllık 30 bin km 185 avro/ay fiyatlarla anlaşma yapabiliyorsunuz. Aracı aldınız, şarj kutusunu evinize taktırdınız. Şimdi hem araç hem de batarya için kasko yaptırmanız gerekiyor. Ortalama kasko bedeliniz de 2 bin lira. Dizel bir araca göre, yapmış olduğunuz fazla ödemeler bunlar. Dizel araca göre avantajınız ise bakım giderleriniz çok daha düşük, yakıt tüketiminiz yok denecek kadar az ve motorlu taşıtlar vergisi ödemiyorsunuz. Yılda 30 bin km yol yapan bir kullanıcının dizel yerine elektrikli Fluence aldığında ne kadar kâr edeceğini sizler için hesapladık ve şaşırtıcı bir tablo ile karşılaştık. Renault sitesinden ve bayilerinden aldığımız fiyatlarla yaptığımız hesaplamalar sonucunda dizel aracın satın alma ve bir yıllık masrafı şu şekilde: Aracı 60 bin TL’ye alıyoruz. 1200 TL’ye kasko yaptırıp 100 km’yi ortalama 5 litre yakıtla 19 TL’ye gidebiliyoruz. 30 bin km’de 5700 liralık yakıt tüketiyoruz. Aracın MTV’si 800 TL, trafik sigortası 250 TL ve bakım giderleri yaklaşık 1000 TL. Dizel aracın 1 yıl sonundaki maliyeti 69 bin TL. Elektrikli aracı 65 bin TL’ye alıyoruz, 3 bin TL’ye şarj istasyonu kuruyoruz, 2 bin lira kasko bedeli, yaklaşık 5 bin TL akü kullanım bedeli ödüyoruz. 750 TL elektrik ücretiyle beraber bakım ve trafik sigortası için de 500 lira ödediğimizde cebimizden 76 bin lira çıkmış oluyor. Bu hesabı 5 yıl için yaptığımızda dizel Fluence 105 bin TL’ye, elektrikli Fluence 109 bin TL’ye mal oluyor. Neden tasarruf edemedik? Böyle bir aracın akülerinin maliyeti yaklaşık 8 bin avro. Renault bu ücreti bizden taksitle istiyor ve bundan pek bir kârı da yok. Benzin istasyonlarının yerini otomobil firmaları alıyor diye düşünenler aslında yanılıyorlar. Elektrikli araç kullanmak bugünün şartları ile henüz ekonomik görünmese de bu teknolojilerin gelişmesi ve ucuzlaması ile çok avantajlı hâle gelebilir. Yakıt fiyatlarının artması, akü fiyatlarının düşmesi, şarj imkânlarının ve araç menzillerinin artması elektrikli araçları çok hızlı bir biçimde cazip hâle getirebilir. Akaryakıta ödediğimiz ücretin üçte ikisinin vergi olduğu düşünüldüğünde vergiden kaçınmak isteyenlerin aynı parayı akü üreticilerine ödeyerek manevi bir rahatlama hissedebilmeleri de cabası. Böyle bir rahatlama için kısa menziller sebebiyle sürekli şarj göstergesi takip etmeye değer mi? Araçlar çevreye duyarlı olsalar da, hiç karbondioksit üretmeseler de elektriğimizin halen yüzde 85’i petrol, doğalgaz ve kömürden üretiliyor. Yenilikçi ve farklı olmanın yanı sıra teknolojinin ilerlemesine destek olmak istiyorsanız Fluence Z.E. tam size göre.

http://www.aksiyon.com.tr/aksiyon/haber-33158-elektrikli-otomobil-dizelden-masrafli.html

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Yeni bir materyal sayesinde elektrikli araba bataryaları daha küçük olacak

Yaygın olarak kullanıma henüz geçemeyen ve üzerinde çalışmaların devam ettiği elektrikli arabalar, fazla yer kaplayan ancak çok fazla mesafe yapmaya imkan vermeyen bataryaları bir dezavantaj olarak görülüyor.

Almanya Kiel Üniversitesi mühendisleri, karbon temelli grafen ve karbon nanotüpleri hafif ve güçlü yeni bir maddede toplama çalışmaları yapıyor. Aerographite adı verilen bu madde şimdiye kadar oluşturulmuş en hafif madde olarak tanımlanıyor ve aynı kütleye sahip hafif bir materyal olan styrofoam’dan 75 kat daha hafif.

Aerographite maddesini önemli kılan diğer bir unsur ise geleceğin elektrikli araba bataryalarında görebilecek olmamız. Stabil ve iletken olan Aerographite maddesi, bataryanın performansından ödün vermeden daha hafif ve daha küçük olmasını sağlayacak. Böylece elektrikli araçların boyut olarak küçülmesi sağlanacak ve daha fazla mesafe yapılmasının önü açılmış olacak.

Mühendislerin elektrikli araba bataryalarında kullanmayı düşündükleri diğer bir madde de grafen. Karbon temeline dayanan grafen yine hali hazırdaki batarya teknolojilerinden daha hafif ve daha iyi performans sunuyor.

http://www.donanimhaber.com/alternatif-enerji/haberleri/Yeni-bir-materyal-sayesinde-elektrikli-araba-bataryalari-daha-kucuk-olacak.htm

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Honda, ihracatını ikiye katlamak istiyor

Japon otomotiv devi Honda, ABD’de üretilen araçların, ihracatlarını ikiye katlamasını beklediklerini duyurdu.

Tayland’daki sel bütün Japon otomotiv markalarını olumsuz etkilerken Honda, ABD’ de ürettiği araçları ile krizi aştı. Basına açıklamada bulunan Honda, senelik 5 bin araçlık ihracatların 10 bine arttırmayı hedeflediklerini duyurdu.
Özellikle elektrikli araç pazarındaki pastada paylarını büyütmeyi düşündüklerini açıklayan Honda, ABD’de yeni bir elektrikli otobüs fabrikası açacaklarını aktardı.

Öte yandan Honda Güney Amerika bölgesinde daha da güçlenmek için Meksika’ya 2014 yılına kadar fabrika açmayı hedefliyor. Uzmanlar Honda’nın geçen seneki deprem faciası ile Japonya’da meydana gelen daralmayı yurtdışı pazarıyla aşmayı çalıştığını söylüyor.

http://www.sentezhaber.com/otomobil/honda-ihracatini-ikiye-katlamak-istiyor-h92057.html

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • honda hibrit

Yumurta Gibi Elektrikli Otomobil

Fosil yakıt rezervlerinin tükenme yolunda ilerlemesi, insanoğlunu farklı çözümler üretmeye sevk etti. Özellikle elektrikle çalışan taşıt fikirleri hızla çeşitlenerek karşımıza çıkmaya başladı.

Şu an piyasada bulunan elektrikli otomobilleri az çok biliyorsunuzdur, ancak Eggasus adlı araç onlardan epey farklı görünümüyle dikkat çekiyor.

Tek kişiyi saatte 40 kilometre hıza ulaştırabilen Eggasus, hem hafif, hem konforlu hem de kompakt. ABD’de bu yılın sonbahar mevsiminde piyasaya çıkması beklenen ilginç otomobilin fiyatı ve net çıkış tarihi henüz belli değil.

Eggasus, sadece yakıt sorununa değil trafik sorununa da çözüm olabilir gibi görünüyor. Şayet günümüzün trafik kalabalığında beş kişinin sığabileceği otomobilleri tek kişinin kullandığını düşünürsek, tek kişilik Eggasus’lardan oluşan bir trafiğin daha akıcı olacağını tahmin etmek zor değil.

http://www.techno-labs.com/1/34290/1/Yumurta_Gibi_Elektrikli_Otomobil.html

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Bakanlığın garajı çevreci oldu

Özcan Yıldırım – Elektrikli otomobil konusunda kamuoyuna öncülük eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, araç filosuna 5 elektrikli otomobil kattı.

Özcan Yıldırım – Elektrikli otomobil konusunda kamuoyuna öncülük eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, araç filosuna 5 elektrikli otomobil kattı. Müsteşar ve müsteşar yardımcılarına da makam aracı olarak hizmet veren otomobiller, bakanlık şoförleri arasında ilgi odağı oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın OYAK tarafından Türkiye’de üretilen ve Başbakanlık’a hibe edilen elektrikli otomobili nisan ayında kullanmasıyla başlayan elektrikli araç serüveni, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın araç filosuna 5 elektrikli otomobil katmasıyla yeni bir döneme girdi.

Müsteşar ve müsteşar yardımcılarına makam aracı olarak yaklaşık iki aydır hizmet veren otomobiller için Bakanlık bahçesine 2 şarj istasyonu monte edildi. Elektrikli otomobil şarjı konusunda eğitim alan 2 görevli tarafından şarja takılan otomobillere, bakanlık şoförleri de tam not verdi.

Yaklaşık 6 liralık elektrikle dolan bataryayla ortalama 185 kilometre yol gidilebilen araçlar, şarj istasyonu alt yapısının yaygınlaşması ve daha yüksek kapasiteli bataryaların üretilmesiyle Bakanlığın Ankara dışındaki görevlerinde de kullanılacak.

-“Yüzde 100 elektrikli” yazacak-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi’nde elektrikli araçlara özel önem atfedildiğini anımsatarak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bu konuda kamuoyuna öncülük ettiğini söyledi.

Bakanlığa ait fosil yakıtlı diğer otomobillere göre elektriklilerin daha ekonomik, sessiz ve çevreci olduğunu ifade eden Ergün, farkındalık oluşturmak için elektrikli otomobillere “yüzde 100 elektrikli” çıkartmaları yapıştırmayı planladıklarını bildirdi.

-“5 araçtan 1’i elektrikli olacak”-

İçten yanmalı motor teknolojisinde yarışa geç başlayan Türkiye’nin elektrikli otomobiller konusunda yarışa herkesle aynı anda başlama fırsatı yakaladığını dile getiren Bakan Ergün, “Türkiye, bu yeni yarışta ilk sıralarda olabilir. Zira siyasi ve ekonomik istikrar, üretim özelliklerimiz, iç ve dış pazar potansiyelimiz, bize büyük avantajlar sunuyor” diye konuştu.

Gelecek 10 yıl içinde trafikteki her 5 araçtan 1’inin elektrikli olmasının beklenmesinin bu konuya ayrı önem vermelerini sağladığını vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:

“Otomotiv Strateji Belgesi’nde elektrikli araçların hem üretimi hem de kullanımıyla ilgili önemli eylemler belirledik. Yerli marka oluşturma sürecinde büyük ihtimalle elektrikli modeller alanında önemli işler yapılabilir. Elektrikli araç pilleri üzerinde çalışan önemli firmalarımız zaten var. Otomotiv stratejimizde de bu tür araçların kullanımı konusunda farkındalık seviyesini artırmak, kamu alımlarında bu araçların tercih edilmesini sağlamak ve bu araçların kullanımını özendirmek gibi eylemler de bulunuyor. Bakanlığımız aldığı 5 araçta bu kapsamda oldukça önemli.”

Yayıncı: Zülal Eser – Ankara

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

2020’de 10 milyon elektrikli araç üretilir

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, 2020’de toplam satışların yüzde 10’unun elektrikli otomobillerden oluşacağını söyledi.

Hedeflere göre o tarihlerde dünyada 100 milyon araç satılacağını bunun da 10 milyonunun elektrikli olacağını ifade eden Aybar, “Biz hesaplarımızı buna göre yapıyoruz.” dedi. MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu’nca düzenlenen ‘Yerli Üretimde Elektrikli Araç’ konulu panelde konuşan Aybar, Bursa’da Oyak Renault fabrikalarında üretilen elektrikli Fluence modelinin mayıs ayından itibaren satışa sunulduğunu kaydetti. Fiyatın, içten yanmalı otomobilin seviyesinde olması için çalışıldığını, hükümetin sağladığı yüzde ÖTV miktarının da bunu kolaylaştırdığını ifade eden Aybar, “Böylece bu modelin fiyatını 59 bin TL’ye çıkarabildik” diye konuştu.

Elektrikli otomobillerin güvenliği konusunda da birçok test yapıldığını anlatan Aybar, Renault olarak elektrikli otomobillerin geliştirilmesi için 4 milyar Euro’nun üzerinde harcama gerçekleştirdiklerini, 2 bin kişinin sadece bu konular üzerine çalıştığını kaydetti. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, yerli otomobil konusunda zorluklar olsa da markalaşmanın büyük bir önemi olduğunu dile getirdi. Olpak, “Elektrikli otomobil konusunu yaklaşık 2,5 yıl önce Bursa’da dile getirdik. Herhangi bir sebepten bile olsa yerli otomobilin konuşulması güzel bir durum.” dedi.

Ekonomi Servisi

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Japonlardan İlginç Bir Elektrikli Otomobil

Japon merkezli Modi-Corp firması çevreci olduğu kadar ilginç bir elektrikli otomobil ürettiğini duyurdu.

Otomobilin ilginç yanı satın alanların onu bizzat kendilerinin inşa ediyor olması. Bir başka deyişle mobilya mağazalarından alıp evinizde kendiniz kurduğunuz mobilyalar gibi bu aracı da kendiniz hazır hale getiriyorsunuz. Tek kişilik olarak dizayn edilmiş bu araç elektrikli bir otomobilden çok dört tekerlekli bir bisiklet sınıfında yer almayı hak ediyor.

Firma Pius adını verdiği bu aracı bireysel kullanıcılardan ziyade üniversitelere, araba mekaniği eğitimi veren okullara ve teknik konularda eğitim veren liselere satmayı planlıyor. Aracın asıl amacı elektrikli otomobillerin çalışma prensiplerini göstermek. Model elbette ki ilk olarak Japonya’da satışa sunulacak. 2013 baharında piyasaya sürülecek olan Pius’un Avrupa’ya gelip gelmeyeceği ise henüz belli değil.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Rusya’da üretilen otomobilleri Türkler Rus’laştıracak…

Rusya’da üretilen otomobilleri Türkler Rus’laştıracak…

Otomobildeki yerlilik oranını yüzde 15’ten yüzde 60’a çekmek isteyen Rusya’dan, Türk yan sanayiine açık davet var. Büyük fırsatlar içeren Rusya’daki araçları ‘Ruslaştırmak’ için 20 firma görüşme halinde, 10 şirket ise bu ülkede yatırıma sıcak bakıyor.

Rusya’da üretim yapan Toyota, GM, elektrikli araçlar üretmek üzere konseptler geliştiren Yo Auto ve Ford’la yapılan toplu ve bire bir görüşmelerde, Türk firmaları için Rusya’da büyüme potansiyeli olan iş fırsatları olduğu ortaya çıktı. Görüşmelere katılan Rusya Federasyonu yetkilileri de ülkelerindeki fırsatları ve yabancı yatırımcılara sunulan olanakları Türk heyetine anlatıp, Türkiye ‘yi Rusya’ya yatırıma çağırdı.

Rusya’da üretilen araçlardaki yerlilik oranının ortalama yüzde 15 civarında ve orta vadede hedefin bunu yüzde 60’a çekmek olduğuna dikkat çeken Rus yetkililer, uluslararası markaların ülkenin bugün ortalama yüzde 10 olan gümrük duvarlarına takılmadan ithalat yapabilmek için yerlilik oranını sürekli yukarı çekmek zorunda olduklarını, bu yüzden tedarikçi şirketleri de üretim yaptıkları bölgelerde istediklerini belirttiler.

Türkiye’den 6 büyük otomotiv yan sanayi firması halihazırda Rusya Federasyonu’nun çeşitli kentlerinde yatırım yaparak bu ülkede üretim yapmaya başladılar. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB)’nin Başkanı Orhan Sabuncu’nun verdiği bilgiye göre 20 Türk firması da bu ülkede yatırımlarını tamamlamak üzere görüşmelerini sürdürüyor ya da tamamlamak üzere. Ayrıca Rusya Federasyonu’nda Türk müteahhit firmalarının toplam değeri 32 milyar doları bulan 1200’den fazla projeyi yürüttüğü biliniyor. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre Rusya’nın Türkiye’deki yatırım miktarı ise 9 milyar dolar.

http://www.samanyoluhaber.com/gundem/Turkler-Rusyaya-otomobil-uretecek/787666/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica