Quantcast

Monthly Archives: Ağustos 2012

B9 kodlu yeni Audi A4, elektrikli Quattro sistemine sahip olacak

Audi çok satan modeli A4’ün yenilemek için hazırlıklarını sürdürüyor. Önümüzdeki iki yıl içerisinde piyasaya çıkması beklenen B9 kodlu model, şirketin yeni elektrikli Quattro sistemini kullanacak. Tasarım anlamında radikal değişikliklerin olması beklenmeyen otomobilin mevcut model ile kıyaslandığında daha esnek ve yaklaşık 100 Kg daha hafif olacağı ifade ediliyor. En hafif modelinin 1330 Kg civarında bir ağırlıkla çıkması beklenen yeni A4, prize takılabilir “plug-in” hibrit sistem üzerinde şekillenecek ve yazımızın başında da belirttiğimiz üzere mekanik tabanlı mevcut Quattro aktarım sisteminde elektrikli yeni versiyon ile ayrılacak ve bu aracın daha hafif olmasında da rol oynayacak.

Toplamda 136 HP (100 kW) güç üreten iki elektrik motorun kullanılacağı araç için aynı zamanda geleneksel motor seçenekleri de sunulacak. 2.0L benzinli motorun 225 beygir güç üreteceği otomobilde, 2.0L TDI motorun 197 HP (145 kW) güç üreten güncellenmiş bir versiyonu da olacak. Tüm bunlara ek olarak aracın B9 PHEV versiyonunda prize takılabilir hibrit sisteme yer veriliyor ve bu sistemde aktarma sisteminin içerisine konumlandırılan 35 HP (26 kW) kapasiteli elektrik motoru ve 2.0L 226 HP (166 kW) benzinli motor bulunuyor. Merak edenler için not düşmek gerekirse, B9 kodlu yeni Audi A4’te kullanılan tüm motorların yeni EU6 düzenlemelerini karşıladığını da belirtelim. Araç içi bilgi-eğlence sistemininde de çeşitli güncellemeler olması beklenen yeni A4, sahip olduğu prize takılabilir hibrit platformu, elektrikli Quattro sistemi ve diğer yenilikleriyle Audi adına önemli bir hamle olacak.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • hibrit

Güney Koreli bilim adamları daha hızlı dolabilen Li-Ion bataryalar üzerinde çalışıyor

Güney Koreli bilim adamları, son kullanıcı açısından henüz yaygın kullanıma geçme imkanı bulamayan elektrikli araçların şarj süresini düşürecek yeni bir batarya teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Ulsan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü bilim adamları, batarya bileşenlerini içinde grafit bulunduran bir çözelti içerisine yerleştirdiler. Bu grafit daha sonra karbonlaşarak bataryanın elektrotları boyunca yoğun bir iletken ağ oluşturdu. Böylece bataryanın enerjiyi tutan partikülleri aynı anda tekrar şarj olmayı başardı. Klasik bataryalarda bu partiküller dışarıdan merkeze doğru şarj olabiliyor ve dolum süresi de uzuyor.

Bu dönüşüm sayesinde elektrikli araç bataryaları geleneksel yeniden şarj olabilen bataryalara göre 30’da bir veya 120’de bir hızında şarj olabiliyor. Keşif sonucunda, batarya üretimindeki materyal kullanımının tamamen değişeceği belirtiliyor.

Enstitüde görevli profesör Cho Jae-phil, araştırmanın hali hazırdaki Li-Ion bataryaların sınırlamalarını aşmayı başardığını ifade ediyor. Ekibin yeni hedefi elektrikli araçlar için 1 dakikadan az bir sürede dolabilen ikincil bir batarya geliştirebilmek.

Elektrikli araçların en büyük handikaplarından birisi olan tek şarjla uzun mesafe kat edememek, bu araştırma ile tarihe karışabilir ve araçların popüler olmasını sağlayabilir.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Dünyanın en hızlı hybrid otomobili

Otomobil üreticilerinin daha çok yakıt giderlerini azaltmak amacıyla geliştirdiği hybrid otomobillerin yalnızca yakıt tasarrufuyla kalmayıp aynı zamanda hız rekoru kırabileceği de ispatlandı. Volkswagen Jetta Hybrid ile 298 kilometre hıza ulaştı.

Türkiye’de yüksek fiyatları sebebiyle pek fazla rağbet olmayan ancak dünyada oldukça talep gören ‘hybrid’ otomobillerden tasarruf sağlayabilmeniz ve çevreyle dost kalabilmeniz için aynı zamanda gaz pedalıyla da dost olmanız gerekiyor. Alman otomotiv devi Volkswagen yeni geliştirdiği Jetta Hybrid ile sıradışı bir rekora imza attı. Bu araçların tasarrufun yanı sıra aynı zamanda kanıtlayan Jetta Hybrid, 298 kilometre hıza ulaşarak rekor kırdı.

1.4 litre 150 BG’lik TSi ve 27 BG’lik elektrikli motor bulunan ünitenin güç verdiği yeni Jetta Hybrid’in, bu hıza ulaşabilmesi ve güvenli sürüş sağlayabilmesi amacıyla standart modellerden farklı olarak motor kısmında, yürüyen aksamda ve lastiklerde performansa yönelik bir takım değişikliklere gidilmiş.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1335602&title=dunyanin-en-hizli-hybrid-otomobili

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Google’ın yeni nesil sürücüsüz otomobili

Google, Toyota Prius’un ardından sürücüsüz test araçlarına bir yenisini ekledi: Lexus RX450h.

ABD’nin Nevada ve Florida eyaletlerinde test edilen ve sürücüsü 500 bin km yol kat eden Prius’un ardından, Google sürücüsüz araçlarını bir üst seviyeye çıkarma kararı aldı. Bu kapsamda modifiye edilen Lexus RX450h, karlı yollarda, onarım-bakım yapılan otoyollarda ve çok sayıda uyarı sinyalinin bulunduğu güzergahlarda test edilecek.

Google mühendisleri, daha zorlu yollarda sınav verecek olan Lexus RX450h otomobilinin, benzin ve elektrikle çalışan hibrit bir otomobil olması sebebiyle çok iyi bir tercih olduğunu belirtti.

Analistler ise dünyanın en büyük arama motoru olmasının yanı sıra, yazılım ve mobil cihaz sektöründeki yatırımlarıyla büyük paralar kazanan Google’ın sürücüsüz otomobillerle ne amaçladığını tam olarak anlayabilmiş değil. Birçok uzman, Google’ın geleceğin teknolojilerine yatırım yaparak şimdiden öncü olmak istediğini ve kullanıcılarıyla bağını daha da güçlendirmek istediğini düşünüyor.

ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ ETME İSTASYONLARI
Google’ın elektrikli ulaşım araştırmaları biriminin başında bulunan Rolf Schreiber, geçtiğimiz ay San Antonio kentinde düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklamada, Google kampüsüne çalışanların kullanması için 387 tane Birinci ve İkinci seviye elektrikli araç şarj cihazı yerleştirdiklerini söyledi. Schreiber, amaçlarının bu tür yatırımlarla Silikon Vadisi’ndeki yetenekli ve çalışkan teknoloji uzmanlarının ilgisini çekmek olduğunu belirtti.

Autobloggreen sitesinden John LeSage, Google’ın uzmanlaştığı birçok alanın ardından geleceğin ulaşım sistemlerini geliştirmeyi amaçlıyor olabileceğini belirtti ve mobil cihazlarla kullanılabilecek bir teknolojinin akıllı bir yatırım olabileceğini savundu.

LeSage, sürücüsüz otomobil yatırımının Google’ın şirket politikasıyla da uyuştuğuna dikkat çekerek geçtiğimiz hafta şirketin blog sayfasında yayımlanan bir açıklamayı hatırlattı: “En iyi teknoloji, insanların hayatlarını daha güzel kılandır ve biz sürücüsüz otomobil projemizle kesinlikle en iyisini amaçlıyoruz. Gelişmiş bilgisayar bilimi kullanarak otomobil sürmeyi daha güvenli ve eğlenceli kılmaya çalışıyoruz.”

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Hamburg Belediye Başkanı Elektrikli Otomobile Hayran Kaldı

Almanya’da elektrikli oto teknolojisinde ve üretiminde öncü olan Karabağ şirketini ziyaret eden Hamburg Senato ve Belediye Başkanı Ola Scholz (SPD), şirketin kurucusu ve sahibi Sırrı Karabağ ile çevre dostu otomobille tur attı.

Almanya’da elektrikli oto teknolojisinde ve üretiminde öncü olan Karabağ şirketini ziyaret eden Hamburg Senato ve Belediye Başkanı Ola Scholz (SPD), şirketin kurucusu ve sahibi Sırrı Karabağ ile çevre dostu otomobille tur attı.

Almanya’DA elektrikli otomobil (e-oto) üretiminde öncü olan Karabağ şirketini gezen Hamburg Senato ve Belediye Başkanı Olaf Scholz (SPD) e-otoya hayran kaldı.

E-otoların trafikte denenmesi için pilot bölge olan Hamburg’da Fiat 500 marka otoları e-otoya çeviren ve Karabağ-Fiat 500E markası altında pazarlayan şirketinin sahibi ve yönetim kurulu başkanı Sırrı Karabağ ile çevre dostu otomobille tur atan Scholz, ‘Bu teknolojisi geleceğin teknolojisi. Karabağ ile bir Hamburglu şirketinin bunda öncü olması bizim için gurur verici’ dedi.

Almanya’da her beş e-oto Karabağ üretiminden

Sırrı Karabağ, Scholz’u şirketi ve e-otolar üzerine bilgilendirirken Almanya’da trafikte olan her beş e-otodan birinin Karabağ markasını taşıdığını belirterek, orta vaade de e-otoların benzinli modellerden daha ucuza geldiğini kaydetti. Aküsünün 150 km’ye kadar yettiğini ve e-otoların 140 kmh hız yapabildiklerini ifade eden Sırrı Karabağ, özellikle karbondioksit salımı olmadığı ve otomobillerin hiç sessiz yapmadığı için şehiriçi ve yakın mesafe trafiğinde ideal olduğunu söyledi. Özellikle esnafın, şirketlerin, belediyelerin şirket aracı olarak e-otolara olan taleplerinin giderek arttığını belirten Sırrı Karabağ, ‘Artan talep e-otoların fiyatlarının düşmesini de beraberinde getiriyor’ diye konuştu.

Olaf Scholz, Hamburg gibi büyük bir şehir için e-otoların sayısının trafikte artmasının hava ve ses kirliliğini önemli ölçüde düşüreceğini ve kentin yaşam kalitesini artıracağını söyledi. Scholz tesisleri gezdikten sonra direksiyona geçerek beraberinde Sırrı Karabağ ile e-oto bir tur attı.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Bulgaristan’dan elektrikli oto atağı

Bulgaristan elektrikli otomobil alımını teşvik etmeye çalışıyor

Bulgaristan Ekonomi Enerji ve Turizm Bakanı Delyan Dobrev, dünyada elektrikli otomobil kullanımının gittikçe daha popüler olduğunu belirterek, Bulgar devletinin de bu tür otomobillerin alımını teşvik etmeye çalıştığını kaydetti.

Başkent Sofya’da 9’uncusu kurulan elektrikli otomobil şarj istasyonunun açılışına katılan Dobrev, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, gelecek yıldan itibaren bu tür araçları kullanan kişilere ”bazı vergilerden muaf tutulma, ücretsiz park gibi” kolaylıklar getirilmesinin planlandığını anlattı.

Bakan Dobrev, şimdilik ”çevre dostu” kurumsal politika izleyen, sadece büyük şirketlerin alabildiği elektrikli araçların sayısının az olduğunu, devletin bu alandaki destekleri artıracağını ifade etti.

Dobrev, teşvik çalışmaları kapsamında Avrupa Birliği’nin sağladığı bazı fonların değerlendirilebileceğini söyledi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Üniversitenin Araç Filosuna Elektrikli Minibüs Eklendi

Gaziantep Üniversitesi’ni ziyarete gelecek misafirlere yerinde tanıtım ve rehberlik yapmak, öğrencilere kampüs içerisinde ring seferleri düzenlemek amacıyla, araç filosuna elektrikli minibüs eklendi.

Gaziantep Üniversitesi’ni ziyarete gelecek misafirlere yerinde tanıtım ve rehberlik yapmak, öğrencilere kampüs içerisinde ring seferleri düzenlemek amacıyla, araç filosuna elektrikli minibüs eklendi.

Elektrikli minibüsün ilk test sürüşünü Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun gerçekleştirdi. Aracın çevre dostu bir araç olduğuna dikkat çeken Coşkun, “Yeni rektörlük döneminde de birbirinden farklı pek çok proje gerçekleştireceğiz. Bu projelerimizden birisi de kampüsümüz içerisinde ulaşıma kolaylık sağlayarak, farklı bir tasarımı bulunan, göze hoş gelen aldığımız bu minibüstür. Minibüsümüz 13+1 kapasiteyle kampüs içerisindeki ulaşımda öğrencilerimizin tercih edeceği bir taşıt haline gelecek.” dedi. Önümüzdeki günlerde ihtiyaca göre araç sayısının artabileceğini belirten Prof. Dr. Coşkun, bisiklet projesi yanı sıra bu girişimin tüm üniversitelerde bir ilk olduğunu söyledi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

BMW’nin Elektrikli Rüyası i8 Spyder

BMW’nin elektrikli konsept araçları büyük ilgi görüyor. Özellikle i8, hem sportif görüntüsü, hem temiz enerji tüketimiyle dikkat çekiyor…

Günümüzde otomobillerden çıkan zehirli gazlar, küresel ısınmanın başaktörlerinden biri. Bu yüzden otomobil üreticileri geleceği şimdiden planlayarak hızla elektrikli otomobillerin çağını başlatmaya çalışıyor. BMW, gerek Scooter, gerek otomobillerinde “temiz enerji” mottosunu benimseyen ilk firmalardan. Özellikle firmanın i3, i8 ve i8 Spyder konseptleri, hem sportif görüntüleri hem de hibrit motorlarıyla büyük ilgi göreceğe benziyor. Serinin amiral gemisi olan i8 Spyder, şimdilik yalnızca otomobil fuarlarında sergileniyor.

96 kW (131 beygir) elektrikli motora sahip olan i8 Spyder, ayrıca gazla çalışan 3 silindirli ve 223 beygir güç üreten bir motora daha sahip. i8 Spyder, 0′dan 100 km’ye ise yalnızca 5 saniyede çıkabiliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • bmw hibrit

Güneş Sigorta’dan yüzde 100 elektrikli motora yüzde 100 güvence: Yeşil Kasko

Güneş Sigorta, elektrikli araçlara özel olarak geliştirdiği Yeşil Kasko ile, yüzde 100 elektrikli motora yüzde 100 güvence sunuyor. Güneş Sigorta, Yeşil Kasko kapsamında elektrikli araçları, Türkiye’de ilk kez bataryaları ile birlikte sigortalıyor.

Otomotiv pazarının en çevreci ürünü olan elektirikli araçlar artık Güneş Sigorta güvencesinde. Çevre dostu Güneş Sigorta, Türk sigorta sektöründe bir ilki gerçekleştirerek oluşturduğu kasko paketi “Yeşil Kasko” ile elektrikli araçlara yüzde 100 güvence sunuyor. Yeşil Kasko Paketi’nde elektrikli araçlar, bataryaları ile birlikte sigortalanıyor ve çarpmadan çalınmaya, terör olaylarından sele kadar birçok riske karşı teminat altına alınıyor.

“Sigortalılarımızın yarınki beklentilerini bugün karşılayabilmek için çalışıyoruz”

Elektrikli araçları tercih ederek çevre bilincini gösterenlerin yanlarında yer almak için özel olarak geliştirdikleri Yeşil Kasko’yu son derece önemsediğini ve ürün geliştirme sürecinin her aşamasında bilfiil bulunduğunu belirten Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, “Teknolojinin gelişimi ve globalleşme ile birlikte tüm dünyada tüketici eğilimleri her gün değişiyor, beklentiler farklılaşıyor. Bu nedenle biz de her gün sigortalılarımızın şu an belki farkında bile olmadıkları olası riskleri düşünerek kendimizi geliştiriyor ve değişen yaşam koşullarına göre karşılaşabilecekleri riskleri teminat altına alacak ürünlerle karşılarına çıkmak için çalışıyoruz. Açıkçası yarın oluşacak beklentilerini bugünden karşılayabilmek için ürün ve hizmetler geliştiriyoruz. Yeşil Kasko da bu bakış açımızın bir yansıması. Daha yeşil bir gelecek için elektrikli araç kullanımı büyük önem taşıyor. Önümüzdeki dönemde öneminin daha da anlaşılacağını ve ilginin artacağını düşünüyorum” dedi.

Kuruldukları günden bu yana, doğal kaynakların doğru kullanılması ve çevrenin korunması konularına duyarlılıkla yaklaştıklarını belirten Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü; “Kendimizi yalnızca gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleri ile sınırlamıyoruz. 3 yıldır elektriğimizin bir bölümünü karşıladığımız Güneş Enerjisi Santrali projemiz ve desteklediğimiz İTÜ Güneş Arabası Takımı’nın yanında, bu duyarlılık çalışanlarımızdan binamıza, şirketimizin genlerine işlemiş durumda. Çevreye verdiğimiz değerin bir göstergesi olarak sigorta sektöründe bir ilk olan Yeşil Kasko’yu pazara sunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Gerek geliştirdiğimiz ürünler gerek gerçekleştirdiğimiz projelerle geleceğe yatırım yapmaya, daha güvenli yarınlar yaratılması için çalışmaya devam edeceğiz.”

Güneş “Oto Yardım Hizmetleri” ile de çevre dostlarının yanında

Güneş Sigorta, Yeşil Kasko kapsamında “Oto Yardım Hizmetleri” ile de sigortalılarının yanında yer alıyor. Elektrikli araç sahipleri, araç çekiminden lastik değişimine, ikame araçtan yol yardıma kadar birçok hizmetten faydalanabiliyor.

Bilgi için: Kurumsal İletişim Uzmanı / Ayçe Yılmaz / 0212 355 68 62

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica