Quantcast

Monthly Archives: Eylül 2012

Mercedes’ten Dünyanın En Hızlı Elektrikli Otomobili

Dünyanın en büyük otomobil fuarlarından birisi olan Paris Otomobil Fuarı bu yıl 113. yılını kutluyor. Paris Otomobil Fuarı, kapısını önce basın mensuplarına açtı. Birçok yeni modelin ilk kez görücüye çıktığı fuara damgasını vuran markalardan birisi de elektrikli spor otomobilini tanıtan Alman otomobil devi Mercedes oldu.

Motor teknolojisinde devrim olarak kabul edilen elektrik motorlara sahip modeller henüz yaygınlaşamadı. Elektrik gücünü depolayan bataryaların maliyetlerinin yüksek, menzillerinin kısa ve şarj sürelerinin uzun oluşu elektrikli araçların çıkmazı olarak görülüyor. Bu çıkmazda çözüm üretemeyen Toyota geçtiğimiz günlerde elektrikli otomobil projelerini askıya aldığını açıklamıştı.

Elektrikli otomobillerin geleceği tartışıladursun, Mercedes dünyanın en hızlı elektrikli otomobili üreterek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Elektrikli Mercedes Benz SLS AMG modelinin 0-100 km hızlanması sadece 3.9 saniye. Otomobilin hızı ise 250 km ile sınırlandırılmış. SLS AMG’nin elektrikli motorunun gücü ise 740 hp değerine denk geliyor. Elektrikli motorların sesi yok denecek kadar az ve spor otomobil tutkunlarının pek hoşuna gitmeyen bu duruma çözüm de bulunmuş. Mercedes, elektrikli otomobiline yapay bir motor sesi eklemiş. 11 farklı ses arasından seçim yaparak hızınıza göre şiddeti değişen motor sesini aracın içinde duyabileceksiniz.

Mercedes Benz SLS AMG’nin performansı hayranlık uyandırsa da 250 km’lik menzili ve 540 bin dolarlık fiyatı ile cazibesini kaybediyor. Karbon salınımı ‘sıfır’ olan elektrik motorlu SLS AMG modelini daha çok Hollywood’un çevreci ünlülerinin garajında görebiliriz.

Hasan Genç – Teknokulis : http: //www.teknokulis.com

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Hyundai’den hidrojenle çalışan yakıt hücreli elektrikli araç!

Hyundai, kapılarını 27 Eylül 2012’de açan Paris Otomobil Fuarı’nda, ix35 Fuel Cell (Yakıt Hücreli Elektrikli Araç) modelinin kamu ve özel kullanımı için 2012 sonunda üretime geçeceğini açıkladı.

• İlk üretilen 1,000 adet ix35 Fuel Cell, 2015’e kadar yollarda olacak
• Hyundai’nin çevre dostu teknolojilerindeki liderliğinin kanıtı
• İlk etapta kamu ve özel filolarda testler gerçekleştirilecek

Hyundai böylece “zero-emission” olarak adlandırılan ve sıfır emisyon salımı sayesinde çevreye hiç zarar vermeyen araçların seri üretimine ilk başlayan üretici olacak.

Hyundai’nin dünyadaki en büyük entegre otomotiv üretim tesisi unvanına sahip olan Ulsan Fabrikası’nda 2012 Aralık ayında üretimine başlayacağı ix35 Fuel Cell’lerden 2015 yılına kadar toplam 1.000 adet bantlardan inmiş olacak. İlk olarak Danimarka ve İsveç’teki belediyelerle yapılan anlaşmalar doğrultusunda ix35 Fuel Cell’lerden oluşan filolar kamu hizmetinde kullanılacak. Hyundai, 2015 yılından itibaren de yıllık 10 bin adetlik hedefle ix35 Fuel Cell’lerin seri üretimine başlamayı hedefliyor.

Hyundai Ar&Ge Bölümü Başkan Yardımcısı Woong Chul Yang şunları söyledi: “ix35 Fuel Cell, Hyundai’nin gelişmiş mühendisliği ve çevre dostu teknolojiye sahip taşımacılıkta otomotiv endüstrisinin lideri olduğunun kanıtıdır. Sıfır emisyonlu araçlar artık bir rüya değil. Bizim geliştirdiğimiz ix35 Fuel Cell artık herkesin kullanımı için hazır ve kendinden emin bir şekilde yollarda dolaşıyor”.

Gelişmiş teknolojiyle üretilen ix35 Fuel Cell, sadece hidrojen ile çalışıyor. Yakıt hücreleri bu hidrojeni elektriğe dönüştürerek aracın hareket etmesini sağlıyor ve bu işlem sonucunda hidrojen ile oksijenin tepkimeye girmesi nedeniyle sadece su açığa çıkarak çevreye hiç zarar verilmiyor.

Hyundai’nin çevre dostu teknolojilerini tek bir çatı altında topladığı Blue Drive markasının gözbebeği olan ix35 Fuel Cell, özellikle günümüzde tüm dünyada çevre kirliliğini azaltmak için uğraş veren hükümet, kurum ve kuruluşlar için değişimin simgesi olacak. Avrupa Birliği’nin G8 ülkeleri arasında 2009 yılında imzalanan “2050 itibariyle karbon emisyonlarını yüzde 80 oranında düşürme” hedefi ve “Kaliforniya Sıfır Emisyonlu Araç” kurallarına en uyumlu araç olarak dikkat çekiyor.

Hyundai ix35 Fuel Cell, aslında sürüş özellikleri ve performans olarak standart ix35 ile aynı, ancak günümüzdeki elektrikli araçlardan daha verimli. Hidrojen dolumu yine yakıt dolumu gibi birkaç dakika süren ix35 Fuel Cell, 0’dan 100 km/s hıza 12,5 saniyede ulaşıyor, maksimum 160 km/s hıza çıkabiliyor ve arada başka bir doluma gerek duyulmaksızın tam 588 km yol yapabiliyor.

Hyundai bu teknolojiyi geliştirirken özellikle ix35 modelini seçti çünkü ix35, Hyundai’nin akıcı tasarım felsefesinin ilk modeli ve i30’dan sonra Avrupa’da en çok tercih edilen ikinci aracı. Hyundai ix35, hem aile hem de iş yaşamında kullanılabiliyor, sürücü odaklı performans sergiliyor ve 5 kişinin rahatlıkla oturabileceği ergonomik bir kabin sunuyor.

Şu an Avrupa’da belirli hükümetler hidrojen dolum istasyonlarının altyapısı için çeşitli yol haritaları geliştirdiler ve gerekli fonları oluşturdular. Büyük Avrupa ülkelerinde mevcut hidrojen dolum istasyonları bulunuyor ve bunlara ek olarak yeni istasyonlar yapılıyor ve yapımı planlanıyor. Türkiye’de de ilk hidrojen dolum istasyonunun belli bir süre içinde İstanbul’da açılması planlanıyor. Avrupa dışında Kore’de ve Kaliforniya’da bulunan hidrojen istasyonlarının sayısının artırılması ve ülke çapına yayılması amaçlanıyor.

Bu doğrultuda kamu ve özel filo kullanımları için kullanılacak sıfır emisyonlu ix35 Fuel Cell araçlar, karbon emisyonlarını düşürmek açısından önemli bir ortak olacak. Böylece mevsimsel değişimlerin önüne geçmek için güçlü ve büyük bir adım atılmış olacak.

Hidrojen sayısız yol ve yöntem ile geliştirelibildiği ve sınırlı araç talebi olduğu için günümüzde hidrojen dolumunun maliyeti ülkeden ülkeye değişkenlik gösterebiliyor. Şu an Avrupa’da bu maliyet ortalama 100 km’de 10 Euro civarında seyrediyor. Tam dolum yapılan bir ix35 Fuel Cell, yaklaşık 5.6 kg hidrojen alabiliyor ve ikinci bir doluma ihtiyaç duymadan 588 km yol alabiliyor. Bu da yaklaşık 56 Euro’luk bir tam dolum sunuyor.

Hyundai ix35 Fuel Cell, bu aralar Avrupa’da tanıtım amaçlı olarak European Hydrogen Road Tour – Avrupa Hidrojen Turu olan H2moves’a katılıyor. Hidrojenli yakıt hücresini tanıtmak amacıyla tüm Avrupa’da gerçekleştirilen bu tur, fuar süresinde Paris’te bulunacak. Bu amaçla basın ve halkın kullanımı için Hyundai ix35 Fuel Cell hazır bulunacak.

Hyundai ix35 Fuel Cell’in test versiyonları, Avrupa Parlamentosu tarafından 2011 boyunca kullanılmıştı. Ayrıca Hyundai’nin yakıt hücreleriyle geliştirilen otobüs ve ix35 Fuel Cell’ler, Kore’de Mayıs-Ağustos ayları boyunca gerçekleştirilen 2012 Yeosu Dünya Fuarı’nda kullanıldı.

Hyundai ix35 Fuel Cell, Hyundai’nin Mabuk’ta sadece çevre dostu araçların gelişimi için kurulan Ar&Ge merkezinde yüz milyonlarca Euro harcanarak 14 yılda bugünkü durumuna getirilen bir proje. Bu proje dahilinde araçlar, Avrupa, ABD ve Kore’de farklı yol ve hava şartlarında 3 milyon km’den fazla yol yaparak test edildi. 2012 başında bir adet Hyundai ix35 Fuel Cell, Oslo ile Monaco arasındaki yolu, Avrupa’daki mevcut hidrojen dolum istasyonlarını kullanarak tamamladı ve bir dünya rekoruna imza atmış oldu.

Hyundai Otomotiv Grubu Başkanı Mong-Koo Chung, yakıt hücresi programını şirketin en öncelikli programı olarak belirledi ve Hyundai’nin çevre dostu teknolojileri geliştirmede öncü marka olmasını ve topluma daha iyi bir gelecek bırakma konusunda kurumsal sosyal sorumluluğunu yerine getirmesini sağlamış oldu.

Hyundai ix35 Fuel Cell

Hyundai ix35 Fuel Cell, hem markanın geliştirmiş olduğu en yüksek teknolojiye sahip araç hem de kamu ve özel filolarda günlük kullanıma uygun olarak yollarda kullanılabilen bir araç.

Sürücü ve yolcu açısından ix35 Fuel Cell’in bildiğimiz standart içten yanmalı motora sahip ix35’ten çok büyük bir farkı bulunmuyor. En büyük fark, ix35 Fuel Cell’de bulunan elektrik ateşlemeli ünite sayesinde motor gürültüsünün olmaması.

Hyundai’nin bu yakıt hücresi grubunun boyutlarını minimum seviyeye indirmesi sayesinde kabin içinden hiçbir alan çalınmadan beş kişinin oturabileceği bir oturma alanı sunuluyor. Ayrıca sürücülerin, yayaların ve tüm dünyadaki herkesin farkedeceği gibi ix35 Fuel Cell uzun yol yapabiliyor ve egzozundan sadece evlerimizde içtiğimiz ve günlük hayatta kullandığımız su açığa çıkarmış oluyor.

Yeni nesil ix35 Fuel Cell, bir önceki nesline göre yüzde 10 oranında geliştirildi. Sistemin çalışma prensibini oluşturan parçalar, bildiğimiz araçların modüllerinin boyutlarına indirildi ve bu sayede ix35 Fuel Cell’in, Hyundai’nin Ulsan’daki fabrikasında standart ix35’ler ile aynı bantta üretilmesi sağlandı. Ayrıca Avrupalı sürücülerin beklentilerini karşılayacak şekilde yol tutuş ve sürüş özellikleri geliştirilen ix35 Fuel Cell’in Avrupa yollarına en iyi uyumu gösterecek şekilde ayarları yapıldı.

Hyundai’nin ix35 Fuel Cell’inin diğer rakiplerine göre kullanım açısından sunduğu farklılıkları bulunuyor. Diğer yakıt hücreli araçlarda oksijeni sağlamak için sıkıştırılmış hava tankları kullanılıyor ve bu da yakıt tüketimini artırıp gücü yüzde 50’lere kadar düşürebiliyor. Ayrıca hava kompresörü nedeniyle kabin içinde istenmeyen gürültü oluşabiliyor.

Hyundai ix35’te ise yakıt hücresi grubunun yanında, markanın Sonata Hybrid modelinde bulunan lityum polimer pil kullanılıyor. Sürücü frene bastığında ya da yokuş aşağı inerken kinetik enerji dönüşüm sistemi pili şarj ediyor. Araçta dur-kalk teknolojisi de bulunuyor ve bu sayede araç rolantideyken sadece pilin gücü kullanılarak şehir içinde enerji kaybı minimize edilmiş oluyor. Böylece ix35 Fuel Cell, hem standart ix35’in özelliklerini sunuyor hem de sıfır emisyon ile doğaya hiç zarar vermemiş oluyor.

Hyundai Yakıt Hücresi Programı

Hyundai’nin yakıt hücresi programı, firmanın Kore – Mabuk’ta bulunan Çevre Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’ndeki mühendisler tarafında geliştiriliyor. Bu merkezde, Hyundai’nin çevre dostu yürüyen aksamları hazırlanıyor.

Aynı zamanda binanın yapısı ve mimarisi itibariyle de enerji tüketimini en aza indirerek LEED sertifikası alan bu merkezde, Hyundai’nin kendi yakıt hücresi grupları geliştiriliyor ve markaya ait bir hidrojen dolum istasyonu bulunuyor.

İlk kez 1998 yılında startı verilen program dahilinde 2012 yılı sonu itibariyle üretimin başlaması ve 2015 yılı itibariyle de araçların ticarileştirilmesi hedefiyle yola çıkılmıştı. Şu an itibariyle Hyundai, bu programın ilk adımını tamamlamış oluyor.

Yakıt hücrelerinin Ar&Ge’sinden sorumlu Dr. Tae-Won Lim, bu teknoloji konusunda son sözü söylüyor: “Mabuk Araştırma-Geliştirme Merkezi’mizin misyonu, ticari olarak ulaşılabilir sıfır emisyonlu araçları hazırlamak. Biz, ix35 Fuel Cell ile bunu başardık ve tüm kamu ile özel filolar için araçlarımızı kullanıma sunarak dünyanın çevreyi koruma konusunda öncü markası olduğumuzu ispatladık”

ix35 Fuel Cell Teknik Özellikler

Uzunluk 4,410 mm
Genişlik 1,820 mm
Yükseklik 1,655 mm
Tek dolum ile menzil 588 km
Araç verimliliği 0.96 kgH2/100 km
Maksimm hız 160 km/s
Hızlanma, 0’dan 100 km/s’ye 12.5 saniye
Yakıt hücresi gücü 100 kW
Enerji depolama sistemi Pil, 24 kW
Yakıt Hidrojen (700 bar, 5.6 kg)
Egzoz gazı Su buharı

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

DomainSitesi.com

DomainSitesi.com, Türkiye’nin en güvenilir domain kayıt ve hosting firması olan Populer.net’in bir iştirakidir. Binlerce siteye hizmet veren firmamız 11 yıldır büyüme trendi içinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli araba ile dünya turu

Fransız iki mühendis, yüzde 100 elektrikli bir otomobille dünyanın çevresini dolaştı.

İki Fransız mühendis, yüzde 100 elektrikli otomobillerin günlük hayatta hiç sıkıntı yaşamadan ve çekince duyulmadan kullanılabileceğini göstermek için 17 ülkeyi gezerek, 25 bin kilometre yol katetti.

Strasbourg’dan yola çıkan iki mühendisin, elektrikli otomobilleriyle yaptıkları dünya turu, 8 ay sürdü.

Mühendisler, otomobilin aküsünü 250 kez doldurarak, dünya turunu tamamlamayı başardı.

Tur sırasında çöllerde bile yolculuk etmelerine rağmen hiçbir mekanik sıkıntı yaşamadıklarını belirten mühendisler, her 150 kilometrede bir, elektrikli aracın aküsünü doldurma zorunluluğu yüzünden bazı bölgelerde zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25384757/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Toyota, Elektrikli Arabalara Veda Ediyor

Toyota’da elektrikler kesildi. Kim ödeyecek o kadar faturayı?

Hergün petrole yapılan zamlar, otomobil kullanıcılarını bezdirmiş durumda. Öte yandan petrol, doğal bir kaynak ve gün geçtikçe azalıyor. Petrol için ülkelerin birbirleriyle kurdukları iyi-kötü ilişkiler ortada. Hal böyle olunca, bir yandan da petrole alternatif çözümler aranıyor. Elektrikli araba, hibrid teknolojisi, hatta bir dönem suyla çalışan arabadan bile söz ediliyordu. Şu an görünüşe göre en popüleri ise, hibrid otomobiller.

Japon araba firması Toyota, elektrikli araba projelerine dair tüm faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Toyota Başkan Yardımcısı Takeshi Uchiyamada, elektrikli araçların, mevcut pazarın ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olmadığını belirterek hibrid araçlara odaklanacaklarını bildiriyor. Özellikle elektrikli araçların gücü ve şarj süreleri sıkıntılar doğurabiliyor.

Biliyorsunuz, hibrid arabalar elektrik ve benzin gücünü çok ekonomik kullanarak, hem tüketim oranını azaltıyor, hem de çevre açısından daha temiz bir kullanın vaat ediyor. Toyota, 2015 yılında 21 tane hibrid model arabasını görücüye çıkarmayı planlıyor.

Bu arada Toyota, elektrikli arabalardan tamamen vazgeçmiş değil. Amerika’da bir tane model satışa sunulmaya hazırlanıyor. Tesla 4 motoruyla hazırlanan yeni Rav 4’ün, önümüzdeki üç yıl içinde 2600 adet satılması bekleniyor.

Mahmut Saral – Teknokulis : http: //www.teknokulis.com

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • toyota elektrikli araba
  • toyota yaris hibrit

Türkiye’nin ilk elektrikli ‘retro’ spor otomobili yollarda

Eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ile sinema sanatçıları Tarık Tarcan ve Çoşkun Göğen, Türkiye’nin ilk elektrikli spor otomobili ile Antalya caddelerinde tur attı.

Tüzmen ile Türkiye’de ilk kez elektrikli spor otomobili üreten Retro Works’un sahibi Kıvanç Kaya, Lara’daki bir marketin önünde düzenlenen törene elektrikli otomobille katıldı.

Otomobilden inmeden gazetecilere açıklama yapan Tüzmen, otomobilin 150 kilometre hızla gidebildiğini, günlük 200 kilometre yol kat edebildiğini söyledi.

Otomobilin aylık 10 liralık elektrik gideriyle kullanıcısına sürüş imkanı verdiğini ifade eden Tüzmen, elektrikli otomobilin üretilmesinde çok büyük zorluklar yaşandığını, ancak usta mühendis ve usta kadrosuyla sorunların üstesinden geldiklerini kaydetti.

Elektrikli otomobil için çok sayıda sipariş alındığına dikkati çeken Tüzmen, ”Ayda en fazla 4 adet üretebiliriz. Daha fazla üretemiyoruz. Butik bir araba yapıyoruz. Dolayısıyla sipariş alırken dikkatli davranmamız lazım. Arkadaşlarımızdan talepler var. Geldiğimiz noktada ülkemizde böylesine bir güzelliği Antalya’mızda sizlere yaşatabildiğimiz için mutluyuz” dedi.

Elektrikli otomobilin plakasının gelecek günlerde çıkarılacağını belirten Tüzmen, ”Retro Works’da üretilen diğer otomobiller benzinli. Sadece bu otomobil elektrikli. Bu Türkiye’nin ilk elektrikli spor otomobili” dedi.

Retro Works’un sahibi Kıvanç Kaya da Türkiye’nin ilk elektrikli spor otomobilinin kasası, camları ve farlarının yerli üretim olduğunu vurguladı. Benzinli bir otomobili sonradan elektrikliye çevirmek yerine baştan elektrikli otomobil üretme çabası içerisine girdiklerini kaydeden Kaya, ”Daha önce araçlarımızın hepsi benzinliydi. İlk kez elektrikli bir otomobil üretiyoruz” diye konuştu.

Otomobilin 100 kilometrede 2 lira civarında elektrik harcadığını ifade eden Kaya, şöyle konuştu:

”Ülkemizin en büyük sorunu akaryakıt ücretlerinin pahalılığıdır. Bu otomobille bunun önüne geçmeye çalıştık. Otomobilin motorunu Almanya’dan aldık. Pille ilgili bütün gereçleri Amerika’dan ithal ettik. 6 saatli şarj sonunda otomobil 200 kilometre gidebiliyor. Butik bir araba. Boyasını, desenini kendiniz seçebiliyorsunuz. Gerekli eklemeler yapıldığında hızı daha artabiliyor. Bir mimara nasıl ev yaptırıyorsanız, bize de otomobil yaptırıyorsunuz.”

Elektrikli otomobilin 3 aylık bir çalışmanın ardından ortaya çıktığını anlatan Kaya, otomobilin 45 bin avrodan satışa sunulduğunu aktardı.

Açıklamanın ardından Tüzmen, sinema sanatçıları Tarık Tarcan ve Çoşkun Göğen ile Kaya, otomobille poz verdiler. Daha sonra Tüzmen ve beraberindekiler, elektrikli spor otomobil ile şehir turu attı.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Paris Otomobil Fuarı’nda Kia’dan 4 Yeni Model

Kia, Paris Uluslararası Otomobil Fuarı’nda, 3.100 m²’lik standında toplam 32 farklı modelini sergiliyor.

Kia, fuarda yeni Carens ve yeni pro_cee’d’in dünya prömiyerini, Optima Hibrid ve makyajlı Sorento’nun Avrupa prömiyerini gerçekleştirecek.

Yeni Carens…

Kia’nın kompakt MPV modeli Carens, yeni yüzünü Paris Otomobil Fuarında gösterecek. Tepeden tırnağa yenilenen yeni Carens, modern ve dinamik ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı ve üretildi. Tamamen yeni bir platform üzerinde üretilen araç, üstün bir aerodinamiği, modern tasarımı, uzun dingil mesafesi ve yedi koltuğa kadar kapasite imkanları ile zarif ve geniş bir kullanım imkanı sağlıyor.

Yeni pro_cee’d…

Yeni Carens’in yanı sıra, Kia standında dünya prömiyerini gerçekleştiren bir başka model pro_cee’d olacak. Yeni pro_cee’d, bir önceki modele popülerliğini kazandıran sportif görünümü daha da ileriye taşıyor. Kia’nın Baş Tasarım Başkanı Peter Schreyer konuya ilişkin şunları söylüyor; “Bu araç, tepeden tırnağa duygu ve enerji taşıyor. İlk bakışta bile bu araca sadece sahip olmak istediğinizi değil, aynı zamanda kullanmak ve içinde olmak istediğinizi de hissediyorsunuz. Kia, şu anda kendine özgü bir tasarım macerası yaşıyor ve yeni pro_cee’d bu ileriye yönelik yolculuğa öncülük ediyor.”

2013 yılı ilk çeyreğinde satışa sunulacak olan yeni pro_cee’d, 4.310 mm toplam uzunluk, 1.780 mm genişlik ve 2.650 mm dingil mesafesi ile 5 kapı hatcback kardeşiyle aynı boyutlara sahip.

Bu iki yeni modelin yanı sıra Avrupa lansmanı gerçekleştiren iki farklı model de bulunuyor.
Tamamen yeni 2.4 lt. 192 ps GDI motor seçeneğine sahip yenilenen Sorento ve eşsiz bir performans ve ekonomi karışımı vadeden yeni 2.0 litre Optima Hybrid benzinli.

Yenilenen Sorento….

Kia Sorento, yenilen kaporta tasarımı, daha da iyileştirilen yakıt tasarrufu ve daha düşük emisyon seviyeleri, daha iyi sürüş, yeni 2.4 litre GDI motoru, ileri teknoloji uygulamaları ve güvenlik özellikleri gibi pek çok önemli değişikliğe sahip.

Kia Sorento’nun, sis lambaları, ön ve arka tamponları, ön ızgarası, ön farları ve bagaj kapağı tamamen yenilendi. Yeni eklenen premium seçenekler arasında elektrikli, ısıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar, ısıtmalı ikinci sıra koltuk yastıkları, Bluetooth® hands-free sistemi, güneş ışınlarını yansıtan solar camlar ve üçüncü koltuk sırası için bağımsız klima gibi özellikler bulunuyor.

Yenilenen Sorento motor gamına 2.4 lt. 192 ps GDI benzinli, 2.2. lt. 197 ps TCI dizel ve 2.0 lt. 150 ps TCI dizel olmak üzere 3 farklı motor seçeneği de eklendi.

Yeni Optima Hibrid…

Kia Optima Hibrid, Avrupa’da D segmentinde satılmakta olan ilk benzinli hibrid araç olma özelliğine sahip. Yeni Optima Hybrid 2.0 lt. , Avrupa pazarı için özel olarak üretiliyor. Kia Optima Hybrid 2.0 lt. benzinli, Kia’nın geliştirdiği, yenilikçi “paralel hibrid sistemini” kullanıyor. Yeni Optima Hibrid, 190 ps maksimum güç, 0’dan 100 kms hıza 9.4 saniyede ulaşım,192 km/s maksimum hız, sınıfının lideri yakıt ekonomisi (5.4 lt/100 km) ve 125 g/km CO2 emisyonu seviyesi gibi son derece etkileyici sonuçlar sunuyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • kia hibrit

BMW Elektrikli Araçlarını Kızılötesi ile Isıtacak

Elektrikli otomobiller giderek daha da üzerinde düşünülen bir konu haline gelmeye başladı. Hal böyle olunca birçok firma elektrikli araçları daha kullanışlı ve kullanıcı dostu hale getirmeye çalışıyor.

Bu durumun son örneklerinden biri de BMW tarafından ortaya atılan projede gizli. BMW’nin geliştirdiği sisteme göre kapılara ve kabin tabanına yerleştirilen paneller termal ışınım yoluyla yolcuları ısıtıyor. Bu sistemin pek çok artısı bulunuyor. Bunlardan ilki elektrikli araçların ısıtma sistemlerinin verimini ciddi oranda artıracak olması. Geleneksel sistemlere göre daha az enerji harcayan bu ısıtma çözümü, elektrikli araçların menzilinin uzamasına epey katkı sağlayacak. Belirtilen verilere göre bu rakam %30 civarında.

Fanlara ve vantilatörlere de ihtiyaç duymayan sistem son derece sessiz çalışıyor. Bunun yanında kabin içerisini bir dakika gibi kısa bir sürede istenen sıcaklığa ulaştırabiliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • www elektriklioto com
  • bmw elektrikli
  • bmw elektrikli araba

Toyota Yaris Hybrid ile üstün hibrit teknolojisi şimdi daha erişilebilir

Hibrit teknolojisinin lideri Toyota, erişilebilir yeni hibrit modeli Yaris Hybrid’i pazara sunmaya hazırlanıyor. Toyota’nın Yaris Hybrid ile Türk halkına yakınlaştırmayı amaçladığı hibrit teknolojisi, dünyanın en çok tercih edilen çevreci teknolojisi olarak dikkat çekiyor. Hem elektrik hem benzinli motora sahip Yaris Hybrid, iki motorun bir arada en verimli şekilde çalışması, enerji tasarrufu sağlayan kendi kendini şarj edebilme teknolojisi, üstün yakıt ekonomisi, düşük kullanım maliyeti, çevreci, sessiz ve keyifli sürüş deneyimi özellikleri ile modern şehirlinin ideal otomobili ünvanını hakediyor. Göz alıcı tasarım detayları ve sportif görünüşüyle Yaris Hybrid, 48 bin 750 TL’den başlayan özel tanıtım fiyatıyla Ekim ayında satışa sunuluyor.

Dünyada 4 milyon adedin üzerindeki satışıyla hibrit teknolojisinin lideri Toyota, B segmentindeki ilk hibrit otomobil olan Yaris Hybrid modelini, Ekim ayından itibaren Türkiye’de pazara sunuyor.

Dışarıdan şarj gerektirmeden elektrikli ve benzinli motorun en verimli şekilde çalışması, fren esnasında kendi kendini şarj ve benzin harcamadan gerçekleştirilen 0 emisyonlu elektrikli sürüş imkanı sunan Toyota Yaris Hybrid ile hibrit teknolojisi Türk halkı için de erişilebilir hale geliyor. Şehiriçi yakıt tüketimi sadece 3,4 lt/100km olan ve benzinli kompakt hibrit sistemiyle toplam 100 beygir güç sunan Yaris Hybrid, segmentinin en başarılı performans ve yakıt tüketimi dengesini gerçekleştiriyor. Son derece düşük şehir içi yakıt tüketimi ile dikkat çeken Yaris Hybrid’te bulunan elektrik motoru 60 PS (45 kw) ve 1,5 lt benzinli motor 75 PS, toplamda da 100 PS güç sunarak performanstan ödün verilmediğini kanıtlıyor. Yaris Hybrid, 0-100 km’ye 11,8 saniyede çıkarak, 165 km’lik hıza ulaşabiliyor. 0-50 km’ye 4 saniyede çıkarak dur-kalk trafiği için sınıf lideri bir hızlanmaya sahip olan Yaris Hybrid, sadece 85 g/km CO2 emisyonu ile segmentindeki en düşük CO2 emisyon değerine imza atıyor ve çevreciliğini de kanıtlıyor. Hibrit farkını hissettiren iç ve dış tasarımı, sürüş konforu, uzun ömürlü kullanımı ve 48 bin 750 TL’den başlayan erişilebilir özel tanıtım fiyatı ile sınıfında öncü rolünü üstleniyor.

Yeni Yaris’in DNA’larını taşıyan Yaris Hybrid, sofistike, cesur ve sportif dış tasarımı ile Toyota’nın ayırt edici yeni tasarım anlayışını yansıtıyor. Geniş iç mekanı ve Toyota Touch multimedya ekranı Yaris Hybrid’i dinamik ve üstün teknolojili bir şehir otomobili olarak öne çıkarırken tam otomatik e-CVT şanzıman teknolojisi ile konfor da üst düzeye taşınıyor. “Keen Look-Keskin Bakış” tasarım felsefesi ile dizayn edilen Yaris Hybrid’de, hibrit modeline özgü gündüz yanan LED farlar ve arka LED stop lambaları farklılık yaratıyor. Sportif ön ızgara ve tampon, yine önde hibrit özelliğine vurgu yapan mavi ışıklı Toyota logosu ve arkada yer alan mavi hibrit rozeti Yaris Hybrid’in “farklılığını” ortaya koyuyor.

Donanımda Yüksek Kalite
Cool ve Spirit olmak üzere iki versiyon ile sunulan Yaris Hybrid’in kokpit tasarımında yüksek donanım kalitesi ve segmentinin en üst teknolojileri sunuluyor. Gümüş halka şeklinde 3 boyutlu olarak yer alan gösterge paneli görünürlük ve kullanım kolaylığını artırıyor. Merkezi konsola bağlı Toyota Touch ekranında yer alan mavi renkteki hibrit enerji monitörü ile birlikte, ön kapı döşemelerinde özel mavi dikişler, hibrit vurgulu mavi vites topuzu, mavi dikişli yarı deri döşemeler ve yine mavi renkle işlenmiş direksiyon simidi ve el freni de dışarıda olduğu kadar içeride de keyifli bir atmosfer yaratıyor.

Geniş İç Hacim, Geniş Bagaj
Toyota, iç hacim uzmanlık ve deneyimini Yaris Hybrid’de kanıtlamaya devam ediyor. Yaris Hybrid’de hibrit sistemi çalıştıran pile rağmen Toyota’nın iç tasarım zekasıyla bagaj kapasitesinden ödün verilmiyor ve Yaris Hybrid, segmentinin en geniş iç mekana sahip araçlarından biri olmaya devam ediyor. Yaris Hybrid’in bagaj hacmi, mevcut Yaris’te olduğu gibi, 286 lt iken arka koltukların tamamen yatırıldığı durumdaki maksiumum bagaj hacmi de 768 lt’ye çıkarılabiliyor.

Üstün Teknoloji Yaris Hybrid’de
Yaris Hybrid’de geliştirilen 1,5 lt benzinli motor ve daha kompakt elektrik motoruna eşlik eden sınıfının en iyi şanzımanlarından tam otomatik e-CVT (Elektronik sürekli değişken şanzıman) teknolojisi ile sıradışı yakıt tasarrufu ve sessiz elektrikli sürüş özellikleri sunuyor. Yaris Hybrid’de güçlü benzinli motor ve elektrik motorunu çalıştıran nikel metal hidrit pilin birleşiminden oluşan hibrit sistem 100 PS güç sunarken, nikel-metal-hidrit pil ise artık daha etkin bir elektrik güç yönetimine sahip.

Yaris Hybrid’in merkezi konsoluna bağlı Toyota Touch ekrannda mevcut multimedya çözümlerine ek olarak hibrit enerji monitörü dikkat çekiyor. Yaris Hybrid’de 6.1 inçlik renkli dokunmatik ekran sistemiyle araç içi multimedya sistemi olan “Toyota Touch” ile, AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonu adres defteri ile senkronizasyon ve yine cep telefonundan müzik dinleme özelliklerini içerirken, USB ve AUX ile mobil cihazlara bağlantı imkanı da sunuluyor. Kalan yakıt miktarı, anlık yakıt tüketimi, son 15 dakikadaki yakıt tüketimi gibi bilgiler ekrana yansırken ayrıca, entegre geri görüş kamerası da park kolaylığı sağlıyor.

Yaris Hybrid, standart olarak sunulan VSC (Araç Denge Kontrol sistemi), 7 Hava yastığı, HAC (Yokuş kalkış destek sistemi) başta olmak üzere sınıfında öncü güvenlik sistemleri ile de dikkat çekiyor.

Kullanım ve bakım masraflarında da ekonomik
Sadece içten yanmalı motora sahip araçlara oranla Yaris Hybrid, bakım masraflarında da ekonomikliğini kanıtlıyor. Hibrit teknolojisi sayesinde Yaris Hybrid’de debriyaj pedalı, debriyaj plakası, vites kutusu, marş motoru, V-kayışı ve triger kayışı bulunmuyor ve böylece bu parçalara ait herhangi bir bakım masrafı oluşmuyor. Diğer yandan, Yaris Hybrid’de frenleme esnasında devreye giren ve gün içerisinde yapılan frenlemenin yüzde 60’ını oluşturan regenerative (enerji geri dönüşümü sağlayan) frenleme sistemiyle fren balataları 2 kat daha uzun süre dayanıyor ve kullanım maliyetlerinde de hibrit ekonomisini tekrar ortaya koyuyor. Hibrit komponentlerinde de garanti süresi 5 yıla yükseliyor.

Hibrit Çalışma Prensibi
“Kendi kendini şarj edebilen elektrikli otomobil”
Hybrid Synergy Drive teknolojisi, güçlü bir benzinli motora ve güçlü bir elektrik motoruna sahiptir. Hybrid Synergy Drive sistemi, bu iki motorun en verimli şekilde çalışma prensibine dayanır.

• Duran bir aracı kalkış esnasında elektrik motoru harekete geçirir.
• Normal sürüş esnasında elektrik motoru çalışırken benzinli motor yardımcı olarak çalışır. Hızlanma esnasında hem benzinli hem de elektrikli motor tam güçte çalışır. Hızlı sürüşte ise benzinli motor aracı hareket ettirirken, elektrik motoru yardımcı olur.
• Yavaşlama esnasında ise benzinli motor durur, elektrik motoru bataryanın şarj edilmesine yardımcı olur ve enerji geri kazanımı ve depolanması sağlanır. Diğer bir anlamda araç kendi kendini şarj eder.
• EV modunda ise, sıfır yakıt tüketimi ve sıfır emisyonlu elektrikli sürüş gerçekleşir.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Smart Forstars Konsepti

İki kişilik Smart Forstars üçüncü nesil Fortwo ve ikinci nesil Forfour da dâhil olmak üzere Smart modellerinin bir sonraki neslinde kullanılması planlanan dış tasarımın ön izlemesini sunmak amacıyla yaratıldı.

Her iki model de Renault ile ortaklaşa geliştiriliyor ve üretimi de iki şirket beraber gerçekleştirecek. Renault, yeni şehir otomobili ikilisinin benzersiz gövdeye sahip versiyonlarını çıkaracak.

Forstars Ocak’ta Detroit Otomobil Fuarı’nda sergilenen For-us pikap konseptiyle aynı arkadan motorlu/arka tekerlekten itişli temel mekanik paketi paylaşıyor.

Smart’a göre bu çarpıcı üç kapılı hatchback, ana şirket Mercedes-Benz’in yakında çıkacak Volkswagen CrossUp gibi modellere ekonomik bir rakip olarak, Smart yelpazesine eklemeyi düşündüğü yeni bir SUC (sports utility coupe) modeline dair ipuçları da veriyor.

Forstars gücünü, Smart For-two Brabus elektrik tahrikli otomobilde kullanılanla aynı prize takılan elektrikli sistemden alıyor.

Otomobil arkaya monte edilmiş, 80 beygir güç ve 130 Nm tork üreten fırçasız bir elektrikli motor ve şebeke elektrik prizinden şarj edilebilen, hareket halindeyken de gaza basılmadığında ve fren yapıldığında toplanan enerjiyle dolan 17,6 kW/s lityum iyon batarya kullanıyor.

Güç yere arka tekerleklerden aktarılıyor ve aracın 130 km/s azami hıza ulaşmasını sağlıyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25382586/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica