Quantcast

Monthly Archives: Ekim 2012

Cadillac’ın ilk elektrikli üyesi

Amerikalı firma 2013’te benzinli otomobillerinin yanına bir de elektrikle çalışan Cadillac ELR’yi eklemeye hazırlanıyor.

Lüks otomobillerin en havalılarından Cadillac’ın yeni bir üyesi var. Amerikalı firma Cadillac ELR ile ilk kez bir elektrikli otomobil üretecek. Güç aktarım mekanizması dört silindirli motorla desteklenen elektrikli bir itici güç ünitesinden oluşan ELR ile yolda kalma korkusu da yaşamıyorsunuz. Eğer otomobilin şarj ünitesinde bir sorun çıkarsa ya da şarj edecek bir istasyon bulamazsanız benzinli motor devreye giriyor ve yola kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. ELR Cadillac’ın genel hatlarına sadık kalınarak tasarlanmış bir otomobil. Dolayısıyla kasasının hatları keskin ama kesinlikle güçlü bir imaj çiziyor. ELR 2013’de Detroit’te gerçekleştirilecek otomobil fuarında ilk kez görücüye çıkacak.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Yaris Hybrid görücüye çıktı

Dünyada ilk kez B sınıfı otomobillerde hibrit uygulamasına geçen Toyota, ”Yaris Hybrid” modelini Türkiye’de ilk kez ”Mersin Auto Show” fuarında sergilemeye başladı.

Toyota Pazarlama ve İletişim Müdürü Ziya Burnaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada 4 milyon adedin üzerindeki satış rakamıyla hibrit teknolojisinin lideri konumuna geldiklerini, B segmentindeki ilk hibrit otomobil olan Yaris Hybrid’le de özellikle kent ulaşımı için ideal çözüm sunduklarını söyledi.

İlk kez Mersin Auto Show’da sergilenen modelin birçok avantaj sağladığını ifade eden Burnaz, şu bilgileri verdi: ”Yaris Hybrid, dışarıdan şarj gerektirmeden elektrikli ve benzinli motorun en verimli şekilde çalışması, fren esnasında kendi kendini şarj ve benzin harcamadan gerçekleştirilen 0 emisyonlu elektrikli sürüş imkanıyla dikkat çekiyor. İlk seri üretilen hibrit aracımız Prius modeliydi. Bugün Toyota 4 milyonun üzerinde hibrit aracı üretir duruma geldi. Ama B segmentinde ilk kez hibrit uygulaması yapılıyor. Bu açıdan çok önemli. Yani artık küçük otomobillere de hibrit uygulaması yapılabiliyor. Dünyadaki B segmentindeki ilk hibrit otomobil Toyota Yaris oldu.” Yeni modelin çevreye saygılı olması ve düşük yakıt tüketimi özelliğinin ön planı çıktığını vurgulayan Burnaz, otomobilin 100 kilometrede 3.4 litre gibi düşük şehir içi yakıt tüketimi olduğunu kaydetti.

Bu yakıt tüketim miktarının otomatik şanzımanlı versiyon için geçerli olduğunu ifade eden Burnaz, ”Otomatik araçların daha fazla yaktığı yönünde algı vardır. Ona rağmen bu araç, 3.4 gibi sınıfında en düşük yakıt tüketimine sahip. İki motor efektif şekilde çalıştığı için gerektiğinde elektriği, gerektiğinde benzini devreye sokup, uyum içerisinde yakıt tüketimini düşürüyor” dedi.

Yeni modelin satışının başladığını bildiren Burnaz, 2 versiyonu olan Yaris Hybrid’in tam otomatik şanzımanlı iki versiyondan birinin 48 bin 750 lira, diğer versiyonun ise 51 bin 750 liradan satıldığını belirtti.

Otomotiv sektörünün karlılık açısından çok iyi bir sektör olmadığını kaydeden Burnaz, “Sektörün sürekli olarak fiyat artışlarını absorve etmesi mümkün değil. Ama geçiş döneminde piyasanın çok zarar görmemesi için bu yapılıyor. Açıkçası önümüzdeki süreçte fiyatlara yansıma hissedilebilir. Araç almak için iyi bir dönem. Satışlar, bu sene geçen senenin altında seyrediyor. İlk 8 ayda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10-11 gerileme söz konusu. Önümüzdeki 4 aylık süreçte bunun iyileşip, geçen seneki seviyelere ulaşmasını arzuluyoruz” diye konuştu.

Fiyat artışlarının ne zaman hissedilmeye başlayacağının kestirilemeyeceğini anlatan Burnaz, firmaların hedeflerine göre bunun değişiklik gösterebileceğini sözlerine ekledi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • elektrikli otomobil türkiye

Elektrikli otomobillerin ihtiyacı olan şey

Araştırmacılar yeni lityum iyon pil buluşlarının elektrikli otomobil maliyetlerini azaltabileceğini söylüyor.

San Diego’daki California Üniversitesi’ndeki araştırmacılar lityum iyon pillerin içinde olup bitenleri daha iyi tahmin etmenin bir yöntemini geliştirdiklerini söylüyor.

Bu buluş elektrikli araçların pil masraflarının ve şarj sürelerinin azaltılmasını sağlayabilir.

Profesör Miroslav Krstic verdiği bir röportajda doktora sonrası araştırma görevlisi Scott Moura ile beraber lityum iyon pillerinin “karmaşık dünyasının” içinde neler olup bittiğini açıklığa kavuşturacak algoritmalar ya da matematiksel prosedürler geliştirdiklerini söyledi.

Jacobs Mühendislik Fakültesi’nin Makine ve Uçak-Uzay Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olan Krstic, lityum iyonlarının pillerde nasıl davrandığına dair anlayışımızın hâlâ kısıtlı olduğunu, bu yüzden mühendislerin aşırı büyük piller üreterek bunu telafi ettiklerini söyledi.

Ama bu algoritmaları uygulamak daha küçük lityum iyon piller üretilmesine ve maliyetlerin yüzde 25 azaltılmasına imkan tanıyabilir. Üniversiteye göre şarj süreleri de yarı yarıya azalabilir.

MALİYET VE AĞIRLIK
Krstic, “Eğer pilin içinde neler olup bittiği daha iyi bilinir veya daha iyi tahmin edilebilirse, performans sınırlarının yakınında güvenle çalışılabilir, bu da aşırı boyutlara ve aşırı tasarıma duyulan ihtiyacın azalması anlamına gelir,” diye konuştu. “Böylece maliyet ve ağırlık azaltılabilir.”

Moura algoritmaların en iyi kullanımının bir pilin gücü ve enerjisini en üst düzeye çıkarmak istediğini ve bunun “kesinlikle otomobillerde ihtiyaç duyulan şey olduğunu” belirtti.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Honda Hibrit 1 Milyona Ulaştı!

Honda, 1999 yılında Insight ile başlayan Hibrit araç satışlarının, 2012 Eylül itibarıyla dünya çapında 1 milyon adete ulaştığını duyurdu.

Honda, 1999 yılının Kasım ayında Japonya’da birinci neslini satışa sunduğu ve seri üretim benzinli araçlar arasındaki en ekonomik araçtan (35km/litre) daha ekonomik olduğunu kanıtlayan Insight’ın piyasaya sürülmesinden 12 yıl 11 ay sonra, hibrit modellerinin dünya çapındaki toplam satışının 1 milyon adede ulaştığını duyurdu.

Hafif ve kompakt olma özellikleri ile öne çıkan IMA (Integrated Motor Asist) hibrit sisteminin katkısıyla hibrit araç serisini geliştiren Honda, bugün dünyanın yaklaşık 50 ülkesinde sekiz hibrit modeli tüketicilerin beğenisine sunuyor.

Honda, hibrit modellerinin Japonya dışındaki bölgelerdeki üretimine, bu yılın Mayıs ayında Acura ILX Hybrid ile ABD’de, ve ardından bu yılın Temmuz ayında Jazz Hybrid ile Tayland’da başladı. Bunlara ek olarak Honda 2012’de, gelecekte yakıt ekonomisi sağlayan araçlara talebin artacağı düşünülen Asya’daki müşterilerine hızlı, ekonomik ve düşük karbondioksit emisyonlu araç sağlamak için Malzeya’da Jazz Hybrid’in üretimine başlamayı planlıyor.

Honda; daha da gelişen mevcut IMA hibrit sistemi ile donanımlı hibrit model olanaklarına ek olarak, orta büyüklükte modeller için iki-motor hibrit sistem donanımlı yeni hibrit araçlarını tanıtacak.

Ayrıca; mükemmel sürüş keyfi arayışı için; yüksek verimli ve yüksek çıkışlı üç-motorlu hibrit sistem olan, ve hem yüksek derecede sportif yol tutuşu hem de yakıt ekonomisi sağlayan Spor Hibrit SH-AWD, NSX’e, Acura RLX’e ve bunlarla birlikte Legend’ın mirasçısı olacak, Japonya’da tanıtılacak yeni bir modele monte edilecek.

Honda, “Blue Skies For Our Childeren” global çevresel sloganının ışığı altında, hibrit araçların düşük karbon ortaklığını oluşturmak amacıyla satışa sunulması için çalışmalarına devam edecek.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Toyota’nın hibrit Yaris’i 48 bin TL’ye yola çıkıyor

Yıllık 7 milyar euro’luk Ar-Ge bütçesi bulunan Japon otomobil devi Toyota, yeni nesil modellerinde Apple, Microsoft ve Intel gibi teknoloji devleriyle birlikte çalışarak bu alandaki yenilikleri de kullanmak için çalışmalar yapıyor.

Hibrit teknolojisinin ve ilk seri üretim hibrit otomobil Prius’un üreticisi olan Toyota, dünyada 4 milyon adedi aşan hibrit araç satışı sonrası sürdürülebilir ulaşım için, kısa ve orta vadede elektrikli hibrit teknolojisini çözüm olarak gördüğünü bildiriyor. Şirket 2020’ye doğru tüm modellerinde hibrit versiyon geliştirmeye hazırlanıyor. Global tarafta bu çalışmaların altına imza atan Toyota, erişilebilir yeni hibrit modeli Yaris Hybrid’i pazara sunmaya hazırlanıyor. Hem elektrik hem benzinli motora sahip Yaris Hybrid, iki motorun bir arada en verimli şekilde çalışması, kendi kendini şarj edebilme teknolojisi, üstün yakıt ekonomisi, düşük kullanım maliyetiyle öne çıkıyor.

1.5 litrelik motor
Sportif görünüşüyle dikkat çeken “Yaris Hybrid”, 48 bin 750 TL’den başlayan özel tanıtım fiyatıyla satışa sunulacak. 1.5 lt benzinli motor ve elektrik motorunu çalıştıran nikel metal hidrit pilin birleşiminden oluşan hibrit sistem 100 PS güç sunuyor.

‘Diji’ uçtu bir kere…
İnteraktif internet sistemleriyle tam donanımlı bir eğlence otomobili olarak lanse edilen “diji” konsepti Toyota’nın eğlenceli sürüş felsefesinin en yeni ürünü. Tüm gövdesi akıllı telefonların kullanım özelliklerine benzer şekilde ekran olarak kullanılabilirken, gövde rengi ve ana ekran içeriği dokunmatik olarak değişebiliyor. En üst düzeyde kişiselleştirilebilen fonksiyonlar sunan “diji” hem içeriden hem de dışarıdan bilgiler alıp verebilme kabiliyetine de sahip.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Benzin fiyatları artınca elektrikli otoya ilgi arttı

Benzin fiyatları 5 liraya dayanınca, tüketiciler 100 km’de 3.1 liralık elektrik harcayan elektrikli otoya yöneldi. Vatandaş, Fluence Z.E. için Renault bayilerine akın etti. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, showroomlarda büyük hareketlilik yaşandığını belirterek, “Fluence Z.E.’yi test edenlerin sayısı yüzde 40 arttı. Müşterilerin ilk sorusu ‘100 km’de ne kadar harcıyor?’ oldu. 20 kişiyle kontak kuruldu” dedi. Aybar, elektrikli araçtan bugüne kadar 110 adet sattıklarını söyledi.

ÖTV zamlarıyla 5 liraya dayanan kurşunsuz benzin fiyatlarına isyan eden vatandaş, çözümü ‘yüzde 100 elektrikli’ otomobilde buldu. Benzin fiyatlarının 4.82 liraya ulaştığını gören tüketici, elektrikli Fluence Z.E. için soluğu Renault bayilerinde aldı. Son 10 gündür showroom trafiğinde ‘Fluence Z.E.’ hareketliliği yaşanıyor.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, benzin fiyatlarındaki artıştan sonra Fluence Z.E.’ye olan ilginin arttığını belirterek, “Showroomlarımıza gelen müşteriler özellikle Fluence Z.E.’yle ilgileniyor. Test sürüşlerine katılanların sayısı yüzde 40’a yakın artış gösterdi. Büyük bir ilgi var. Müşterilerimizin satış danışmanlarına ilk sorduğu soru ‘100 km’de ne kadar yakıyor?’ oluyor. 10 günde 20’ye yakın müşteriyle kontak kuruldu” dedi.

Filolar ilgileniyor

Fluence Z.E.’nin tüketicilere yepyeni bir teknoloji sunduğunu hatırlatan Aybar, şunları kaydetti:

“Araç gece şarj edildiği zaman 100 kilometrede yaklaşık 3.1 liralık elektrik tüketiyor. Fluence Z.E. dizele göre yaklaşık 7’de birini harcıyor. Otomobile sadece İstanbul’dan değil, Türkiye genelinde yoğun ilgi var. Hatta Fluence Z.E.’nyi ilk satın alan Gaziantep’ten bir kadın müşteriydi. Cep dostu aracımıza bireysel müşterilerin dışında uzun yol yapan filolar da büyük ilgi gösteriyor.”

THY 5 tane daha istedi

Fluence Z.E.’den Haziran’dan bugüne kadar 110 adet sattıklarını belirten İbrahim Aybar, bunun yüzde 40’ının perakende, yüzde 60’ının kamu olduğunu kaydetti.

Kamu kurumları ve filoların sipariş vermeye devam ettiğini söyleyen Aybar, “Belediyeler, bakanlıklar ve filolar çok ilgili… 5 Ekim (bugün) tarihinde Kadiköy Belediyesi’ne 4 adet Fluence Z.E. teslim edeceğiz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na 5 adet teslim ettik. Türk Hava Yolları 1 adet almıştı, 5 tane daha istedi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin araçları teslim edilmek üzere.”

Benzinlinin 13’te birini harcıyor

– Fluence Z.E. gelen son zamlarla 100 kilometrede 3.07 liralık elektrik harcıyor. Otomobil İstanbul’dan Ankara’ya sadece 12.28 liralık masrafla gidilebiliyor.

– Benzinli araçlar 100 km’de ortalama 8.5 litre, dizeller 5.5 litre yakıyor. Buna göre benzinli oto İstanbul-Ankara arasında 163.88 lira, dizel 95.7 lira harcıyor.

– Elektrikli Fluence, benzinli aracın 13’te birini, dizelin 7.9’da birini harcıyor.

– Yılda 20 bin km yol yapan bir filo aracını örnek alalım. Benzinli otomobilin yıllık yakıt masrafı 8 bin 194 lira tutuyor. Dizelde bu rakam 4 bin 796 liraya düşüyor. Fluence Z.E.’nin 20 bin km’de harcadığı elektrik miktarı sadece 614 lira. Tabii petrol fiyatlarına bağlı olarak kurşunsuz benzin ve motorin fiyatlarının sürekli değiştiğini hatırlatalım.

Pili 6 saatte doluyor 185 km gidebiliyor

Fluence Z.E.’de lityum iyon batarya yer alıyor. 22 kwh’lık elektrikli bu motor 95 beygir güç üretiyor. Elektrikli araç tam şarjla maksimum 185 km yol katedebiliyor. Aracın azami hızı 135 km/s ile sınırlandırıldı.

Elektrikli araç evdeki 220 voltluk prizle 10 saatte şarj edilebiliyor. Bunun yanı sıra binaların girişine monte edilen elektrik sayacı gibi işlev gören Wallbox sayesinde araç 6 saatte şarj oluyor. Kutunun montaj maliyeti 850-1.000 euro civarında. Renault bayileri ile İspark’ta da araç 6 saatte full doldurulabiliyor. Pilin yüzde 80’ini şarj etmek 4.5 saatlik süre alıyor. Önümüzdeki dönemde hızlı şarj istasyonlarında bu süre 30 dakikaya inecek. Elektrikli Fluence 64 bin 900 liraya satılıyor. Müşteriler, batarya kirası olarak da ayda 83 euro ödüyor.

İstanbul’da 34 şarj istasyonu kuruldu

Renault Mais, elektrikli Fluence’ın şarj dolum altyapısı için birçok büyükşehir belediyesiyle anlaşma imzaladı. Buna göre İstanbul, Ankara, Kocaeli, Gaziantep gibi şehirlerde şarj istasyonları kurulacak.

Halihazırda İstanbul’da İspark’ın 8 adet, Renault Mais’in 15’i İstanbul bayilerinde olmak üzere toplam 45 adet ile Carrefoursa İçerenköy, Bayrampaşa Forum İstanbul, Conrad Oteli, Atatürk Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali gibi merkezi yerlerde 11 şarj istasyonu bulunuyor.

Renault bayilerinde bataryanın şarjı için ücret talep edilmiyor. İspark’ta sadece otopark ücreti ödeniyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • hibrit otomobil

Kadıköy’de Elektrikli Araç Dönemi Başlıyor

Kadıköy Belediyesi, Kadıköy’de elektrik motorlu, çevre dostu sessiz araçlar kullanma dönemini başlatıyor.

İstanbul’da elektrikli araç kullanan ilk belediye ünvanına kavuşacak olan Kadıköy Belediyesi Renault Mais Firması ile anlaşma yaparak, ilk etapta Bursa’da üretilen 4 elektrikli aracı törenle hizmete sokacak.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, İstanbul da diğer belediyelere de örnek olacak bir adımı daha atıyor. Daha önce meclis kararıyla Kadıköy’de Plastik Torba kullanımını yasaklayarak çevre korunmasına önemli katkıda bulunan Kadıköy Belediyesi, Renault’dan alınan 4 elektrik motorlu Fluence Z.E aracı MAIS Genel Müdürü İbrahim Aybar’ın da katılacağı törenle hizmete sokuyor.

Tören sırasında anahtarları teslim alacak olan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, elektrikli araçların test sürüşünü de gerçekleştirecek.

Elektrikli araçlar, belediyeye konulan elektrik şarz istasyonunda şarz edilecek.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli Mercedes-Benz B Sınıfı

Şirket Paris’te, bataryalı model hamlesi kapsamında B Sınıfı elektrikli aracını tanıtacak.

Mercedes-Benz ikinci nesil B Sınıfı’nın prize takılan elektrikli versiyonunu duyurdu.

Otomobil bu ay sonlarında Paris Otomobil Fuarı’nda şirketin diğer bataryalı modelleriyle beraber halka tanıtılacak.

Tesla ile birlikte geliştirilen, üretime neredeyse hazır olan konsept, B Sınıfı Electric Drive’ın 2014’ün başından itibaren seçilmiş pazarlarda satışa sunulmasına zemin hazırlıyor.

Otomobil Mercedes’in Paris’te başlatacağı geniş kapsamlı sıfır emisyonlu model hamlesinin de bir parçası.

Fuarda B Sınıfı Electric Drive ile beraber Mercedes SLS AMG Electric Drive ve Smart Brabus Electric Drive’ın kesin üretim versiyonlarının da tanıtılması bekleniyor.

Her iki modelin fiyatları ve piyasaya sürülüşleriyle ilgili ayrıntılar Paris Otomobil Fuarı’nda açıklanacak.

Muhtemelen Smart Electric Drive’daki gibi genişletilmiş aylık kiralama planıyla sunulacak yeni B Sınıfı’nın kaputunun altında, çeşitli dört silindirli benzinli ve dizel motorlara ayrılmış yerde bir elektrikli motor bulunuyor.

Motor gücünü lityum-iyon batarya paketinden alıyor.

Mercedes’e göre tam şarjla toplamda 200 kilometre menzil sağlayan bataryalar hem prize takılarak, hem de hareket halindeyken geri kazanım yoluyla şarj oluyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Paris Otomobil Fuarı’nda, Elektrikli RENAULT ZOE Z.E.’nun dünya prömiyeri gerçekleştiriliyor

ZOE ulaşılabilir fiyatı ile elektrik motorlu araç teknolojisinin daha geniş kitlelere yayılmasında rol oynayacak. ZOE, 210km menzile sahip ilk seri üretim otomobil. Pratik kullanımı ile ZOE’nin, Avrupa’da vergi dahil fiyatı 13,700€’dan* başlıyor.
Ayrıca Elektrikli ZOE modellerinde kullanılan Renault R-Link’in dünya prömiyeride gerçekleştiriliyor.R-Link, hem otomobile hem de internete bağlı TomTom navigasyon, telefon ve navigasyon için sesli kumanda, vs. gibi standart özellikler içeren ön panele entegre bir mültimedya tablettir. Renault R-Link, ilk olarak Yeni Clio (opsiyonel) ve ZOE’de (standart) yer alacak.
Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ”Saf ve akışkan hatlara sahip elektrik motorlu bir kompakt hatchback olan ZOE’yi Türkiye’de 2013 yılında satışa sunacağız.” dedi.
ZOE, saf ve akışkan hatlara sahip bir kompakt hatchback olup, en başından itibaren bir elektrikli araç olarak tasarlandı. ZOE, tıpkı Twingo, Twizy ve Yeni Clio gibi ince farlar ve ünlü Renault logosunu ön plana çıkararak yeni Renault marka kimliğini yansıtıyor. ZOE’de pil şarj cihazının soketi logonun altında yer alıyor. ZOE, menzili 210km olan ilk seri üretim elektrik motorlu araç. Ortadaki R-Link konsolu ön panelin üzerinde havada asılı hissi uyandırıyor. Bu mültimedya sistemi yedi inçlik büyük bir dokunmatik ekrana sahip ve iç mekâna sıcak ve yüksek teknolojili bir hava katıyor.

Renault araçlarının güvenilirliği artık dünyaca kabul görmüş bir gerçek – özellikle de Alman otomobil kulübü ADAC tarafından. Ne var ki, ZOE işi bir adım öteye taşıyor. Otomobilin sahip olduğu üstün kalite dışarıdan hemen fark ediliyor. Renault’da, otomobilleri potansiyel müşterilerin gözünde daha ilk bakışta çekici hale getiren bu kalite algısının yaratılması çalışma tarzının önemli bir noktası. ZOE bu alanda kesinlikle çığır açmış durumda.

Lardy’de gerçekleştirilen mekanik testler ZOE’a ait güç ünitelerinin güvenilirlik ve dayanıklılık açısından test edilmesini sağlıyor. Renault, 2010 Haziranında açılan Güç Ünitesi Yenilik Merkezi’ndeki (PIM) içten yanmalı motor test tesislerine 60 milyon Euro yatırım yaptı. ZOE, Renault’nun Aubevoye’deki deneme tesislerinde son derece zorlu koşullarda (çarpışma, yüksek hız, yokuş, su, toz, vs.) yüzlerce ve binlerce kilometre yol kat etti. Söz konusu çalışma, gerçek yollarda ve gerçek hayat koşullarında kat edilen milyonlarca kilometre ile tamamlandı. Bu testler Renault’nun elektrik motorlu araçları da dahil olmak üzere tüm modellerine uyguladığı çağdaş kalite standartları prosedürünün bir parçasını oluşturuyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Infiniti özel yenilikleriyle Paris Fuarı’nda

INFINITI, 2014de satışa çıkması planlanan Elektrikli Sedanı LE Conceptin Avrupa lansmanını Pariste yapti.

27 Eylül’de kapılarını açan Paris Otomobil Fuarı’nda premium segmentin öncü markası Infiniti’nin yeni Genel Müdürü Johan De Nysschen, fuarın ilk günü stantta düzenlenen basın toplantısında markanın Avrupa pazarına yönelik gelecek planlarına ilişkin basın mensuplarına önemli mesajlar verdi.

Infiniti’nin yeni Başkanı Johan De Nysschen, Paris Otomobil Fuarı’nda düzenlenen basın toplantısında Infiniti’nin Avrupa Pazarına yönelik hedeflerini ve gelecek planlarını gazetecilerle paylaştı. Infiniti standında gerçekleşen toplantıda konuşma yapan Başkan De Nysschen markanın geleceğe yönelik stratejik hedefleri üzerine şunları söyledi: “Infiniti olarak Avrupa’da marka oluşturma çalışmalarımızı hızlandırdık. Premium segmentinin öncü markalarından biri olarak kabul edilen Infiniti’yi lüks otomobilin merkezi olan Avrupa pazarında konumlandırmak için yeni stratejiler geliştiriyoruz, daha fazla müşteriye ulaşmak için uzun vadeli planlar yapıyoruz. Hedefimize emin adımlarla ilerlediğimiz bu dönemde önceliğimizi satış ve satış sonrası ağımızı geliştirmeye verdik. İkinci olarak ise; Avrupa pazarınin dinamiklerini göz önüne alarak bu pazara uyguna yeni bir kompakt lüks otomobil üretmeye odaklandık. Bu model Avrupalı müşterilerimizin beklentilerini ve beğenilerini en üst düzeyde karşılayacak stratejik bir model olacak. Magna Steyr ortaklığında üreteceğimiz bu yepyeni modelin üretim üssü ise Avrupa olacak. Bunun yanı sıra Avrupa pazarına uygun ürün gamı, motor ve şanzıman seçeneklerini yaratıyoruz. Bu konuda da ciddi adımlar attık. Alman otomobil endüstrisinin en önemli kuruluşları arasında yer alan Daimler’le birlikte 4 silindirli benzinli ve dizel motorlar üreteceğiz.”

Eletrikli Sedan ‘LE CONCEPT’ damgasını vurdu

INFINITI, 2014’de satışa çıkması planlanan Elektrikli Sedanı LE Concept’in Avrupa lansmanını Paris’te yapti. Sıra dışı tarzı ve gelişmiş teknolojisinin yanı sıra performanstan ödün vermeyen duruşuyla da dikkatleri çeken LE Concept’in iki yıl içinde yollara çıkması bekleniyor. INFINITI’nin fuarda sergilenen diğer modelleri arasında ise; INFINITI EMERG-E, Infiniti M35 HYBRID ve Infiniti FX Vettel Edition RBR F1™ bulunuyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica