Quantcast

Monthly Archives: Haziran 2013

Nissan’dan Dünyanın En Hızlı Elektrikli Yarış Otomobili

ünyanın en prestijli otomobil yarışlarından Le Mans 24 saat yarışlarında bu yıl çok özel bir araç yer alacak. Nissan’ın geliştirdiği tamamen elektrikle çalışan ZEOD RC (Sıfır Emisyon Talebi/ Zero Emission On Demand) adlı yarış otomobili 300km hıza ulaşabiliyor. Aerodinamik tasarımı ve düşük ağırlık seviyesi sayesinde yüksek hızlara ulaşabilen ZEOD RC üzerinde çalışmalar devam ediyor. Özellikle elektrikli aktarma organları üzerinde çalışan ekip aracını son süratini de yükseltmeyi planlıyor. ZEOD RC’nin Youtube’daki Nismo Channel üzerinde yayınladığı video sizlerle. İyi seyirler.

Nissan_ZEOD_RC_2-520x346

Nissan_ZEOD_RC_5-520x346

Nissan_ZEOD_RC_15-520x346

Nissan_ZEOD_RC_4-520x346

Nissan_ZEOD_RC_9-520x346

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Toyota yenilenen yüzüyle Türkiye turunda

“Yenilenen Yüzüyle Toyota Türkiye Turu”nun ilk durakları Kayseri ve Eskişehir olurken tura Edirne, Çorlu, Kocaeli, Trabzon, Adapazarı, Çanakkale, Antalya, Antakya, Gaziantep, Konya, Şanlıurfa, İzmir, Aydın, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Samsun ve Denizli’de de devam edilecek.

“Yenilenen Yüzüyle Toyota Türkiye Turu”nda Toyota Plazalarda, ailelerin öncelikli tercihi Yenilenen Verso, Toyota’nın heyecan verici yeni tasarım anlayışını tam olarak yansıtan Yeni Auris, Toyota’nın lüks ve teknolojiyi buluşturan modeli Yeni Avensis, Toyota’nın 50 yıllık spor otomobil birikimini yeniden asfalta taşıyan GT86, SUV segmentinin öncüsü olarak donanımıyla arazide olduğu kadar kent yollarının da gözde aracı Yeni RAV4 ve dünyada 5 milyon adedin üzerindeki satışıyla hibrit teknolojisinin lideri Toyota’nın B (küçük araç) segmentindeki ilk hibrit otomobili olan Yaris Hybrid tüm ayrıntılarıyla tanıtılacak. Toyota’nın Türkiye turu 2013 yılı boyunca sürecek.

Toyota, yeni tasarım anlayışı olan ‘KeenLook’ – Keskin Bakış ve ‘Under Priority’ – Öncelikli” tasarım felsefesinin yansıtıldığı yeni modeller büyük ilgiyle karşılanırken, bu otomobillere Temmuz ayının sonunda Toyota’nın Yeni tasarım anlayışını bütünüyle yansıtan Yeni Corolla da eklenecek.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli yollar geliyor.

Son dönemde oldukça adından söz ettiren elektrikli araçlar, henüz yollara çıkmaya hazır değilken güven denince akla ilk gelen isim olan Volvo, elektrikli araçlar için akılları karıştıran bataryayı gereksiz kılacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde sizlere duyurduğumuz BMW’nin elektrikli araçlar üzerine yaptığı çalışmalar hemen hemen tüm otomotiv dünyasını sarmışken, Volvo bu güne kadar elektrikli motorlar üzerine yapılan çalışmaları çöpe attırtacak bir fikir ortaya attı.

Elektrikli araçlar için hazırlanacak yola iki güç kablosu döşemeyi planlayan Volvo, bu projesi ile elektrikli araçları çok daha ileriye taşımanın ve en önemli problem olan güç kaynağı sorununu çözmeyi hedefliyor.

Volvo, şimdilik 400 metrelik bir yolda hayata geçirdiği bu projesinde şimdiden başarıya ulaştı. Uzun dönemde elde edilecek başarı, elektrikli araçları çok daha önce yollarda görmemizi sağlayabilecekken elektrikli arabalardaki batarya kullanımına da son verebilir.

volvo-electric-road-1

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Estonya’da elektrikli otomobil ağı kurulmasına yönelik proje başlatıldı

Estonya, çevre dostu projeler üretmek için büyük bir hedef belirledi: ülke karbon emisyonunu sıfıra çekmek istiyor.
Bu hedef doğrultusunda atılan ilk adımsa ülkenin karbon kredilerinin satılması yolunda oldu.
Buradan sağlanan para ise ülke genelinde bir elektrikli otomobil ağı kurulmasına yönelik projeye aktarılacak.

http://www.bbc.co.uk/turkce/multimedya/2013/05/130529_bz_.shtml

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

İSPARK otoparklarını elektrikli araç şarj istasyonları ile donatıyor

Gersan Elektrik, İSPARK otoparklarında pilot olarak seçilen bölgelere elektrikli araç şarj istasyonu kurulumlarına başladı.
Türkiye’deki ilk ve tek yerli elektrikli araç şarj istasyonunu üreten Gersan Elektrik AŞ ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İspark-İstanbul Otopark İşletmeleri AŞ arasında, İstanbul İli sınırları içerisindeki ve İspark tarafından işletilen otoparklarda elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulumu ve kullanımı konusunda işbirliği protokolü imzalandı. İspark tarafından işletilen otoparklarda imzalanan İşbirliği Protokolü çerçevesinde Gersan tarafından üretilen ve satışı gerçekleştirilen Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının kullanımı uygun görülerek pilot uygulama olarak İstanbul’daki 7 noktada elektrikli araç şarj istasyonu kuracak. Sonrasında tüm İSPARK otoparklarına sene sonuna kadar toplam 60-65 adet elektrikli araç şarj istasyonu kurulabilecek.
Her bir park alanında kurulacak istasyonlar için 2 araçlık yer ayrılacak. Çift çıkışı olan şarj ünitesinde aynı anda iki araç şarj edilebilecek ve şarj edilen otomobil özelliğine göre 80-300 kilometre arası yol alabilecek. Elektrikli bisiklet, motorsiklet, ATV v.b. tüm elektrikli araçları da şarj edebilecek yapıda çıkışlara sahip olarak tasarlanan şarj istasyonları, kullanılan enerjinin ödenmesinde İstanbul kart gibi ön ödemeli kartlar, kredi kartları veya mobil ödeme imkanlarını da içeriyor.
Gersan Elektrik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Kardeş, 2008 yılında TÜBİTAK desteği ile ürettikleri elektrikli araç şarj istasyonlarının Türkiye’de ilk olarak inşaat firmalarının konut projelerinde kullanılmaya başlandığını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi-BELBİM ile de yapılan ortak çalışma sayesinde araç şarj üniteleri üzerindeki ödeme sisteminin İstanbul Kart ile uyumlu hale getirebilen tek firma olduklarını anlatan Kardeş, elektrikli araç şarj istasyonunu yaygınlaştırmak için daha sonra İSPARK ile görüşmelere başladıklarını kaydetti. Kardeş, “Bu konuda yürüttüğümüz çalışmalarda en etkin sonucu biz oluşturduğumuz için İSPARK ile birlikte ortak proje yapma kararı alındı” dedi. G-Şarj marka elektrik araç şarj istasyonları, İstanbul kart uyumlu, ürün sorumluluk sigortası ile kullanıcı ve araçlarını koruyan, TÜBİTAK desteği ile oluşturulmuş yerli bir teknoloji ve TÜRKAK tarafından akredite bağımsız laboratuvardan tip test belgeli olan ilk ve tek marka olma özelliğini taşıyor.
Elektrikli araç şarj istasyonunun yanında elektrikli araba ve elektrik enerjisi tedarikini de G-MOVE markasıyla bir paket olarak müşteriye sunmayı planladıklarını dile getiren Kardeş, “Şarj istasyonunu, enerjisini ve aracı müşterilerimize biz tedarik edeceğiz, anahtar teslim çözümümüz ile müşterilerimiz hiçbir detay ile uğraşmayacaklar ve kontağı çevirip elektrikli araç kullanmanın rahatlığını yaşayacaklar” diye konuştu.
Gersan’ın Türkiye’de elektronik beyin üniteleri ve buna ait yazılımları tamamen yerli olarak Derindere Motorlu Araçlar (DMA) tarafından geliştirilen ve Sn. Başbakanımız tarafından test edilerek satışa sunulan elektrikli araçları için de özel şarj istasyonu tasarladığını söyleyen Kardeş, bu konuda verilen teşviklerin elektrikli araç üretimini artıracağını, elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla da şarj istasyonları sayısının Türkiye’nin her yerinde yaygınlaşacağını kaydetti.
Bu alanda öncelikli olarak Türkiye’deki tüm elektrik dağıtımı ve satışı yapan kuruluşların bu süreçte önemli rol oynayacağını belirten Kardeş, tüm bu aktörlere yönelik özel çözümler üretebileceklerini kaydetti.
Elektrik enerjisinin tedarik edilebildiği her yerde güvenle kullanılabilen ve yerli teknoloji ile üretilen elektrikli araç sarj istasyonunun ev tipi modellerinin yanı sıra akıllı tip modelleri de kapalı otoparklar, konutlar, AVM’ler ve halka açık otoparklarda konumlandırılıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli Ford Focus düğmeye bastı

Ford Focus’un Avrupa’da üretilecek ilk yüzde 100 elektrikli versiyonunun üretimi başladı.

Oldukça rekabetçi bir fiyatla satılacağı açıklanan elektrikli Focus, öncelikle bu yaz sonundan itibaren İngiltere pazarına sunulacak. 143 beygire eşdeğer bir güç üreteceği açıklana yeni bir elektrik motoru ve lityum-iyon batarya kullanacak olan yeni araç, 6.6 Kw ile maksimum 4 saat içinde şart edilebilecek. Kullanıma göre değişmekle birlikte elektrikli Focus, tek şarj ile 200 km’ye kadar menzil sunabilecek. Fren enerjisi geri kazanımı gibi menzili uzatan teknolojilerle desteklenen otomobilin üretim adedi gelen talebi göre yükseltilecek. Aracın son hızınınsa 136 km/s ile sınırlandırılması planlanıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Yerli otoya F1 teknolojisi

Kamuoyunda “Yerli Ferrari” olarak bilinen Etox’un yatırımcısı Ercan Malkoç, üreteceği yeni otomobiller için F1’in gözde markalarından Lotus’dan teknik yardım alacak.

Anlaşmayla hem üretim sürecinde yer alacak bir grup Türk personele İngiltere’de eğitim verilecek hem de Lotus’un F1 araçlarındaki bazı teknolojileri yeni üretilecek yerli otoda kullanılacak.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün yerli otomobil üretimiyle ilgili olarak, “Yerli otomobili üretecek babayiğitler aradık. Baba var yiğit yok, yiğit var baba yok. Onun için işler biraz gecikiyor. Ya babaları yiğit yapacağız ya da yiğitleri baba” sözleriyle tekrar gündeme gelen yerli oto tarışmaları, TÜBİTAK’ın yerli elektrikli araçlar için vereceği Ar-Ge desteği için son teklifleri 24 Mayıs’ta almasıyla yeni bir boyut kazandı.

Kendilerini edindikleri tecrübe ve sergiledikleri kararlılıkla yerli otomobil üretmeye en yakın grupların başında gördüklerini ifade eden Malkoç, şu bilgileri verdi:

“TÜBİTAK’ın Ar-Ge desteğini önemsiyoruz. Bu destek sayesinde yerli otomobil üretilmesine devlet ciddi manada katkı sağlamış olacak. Hayalimiz olan yerli otoyla Türkiye’nin elektrikli araç konusunda söz sahibi ülkeler arasına girmesini istiyoruz. Bunun için yıllardır devam eden çalışmalarımızı dünya standarlarına taşımaya kararlıyız. Bu doğrultuda köklü İngiliz markası Lotus ile görüşmelerimiz oldu. Vardığımız prensip anlaşmasında personelimize İngiltere’de eğitim verecekler. Yine Lotus’un F1 araçlarındaki bazı teknolojileri de yeni üretilecek yerli otomobilimizde kullanabileceğiz.”

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

“Elektrikli otomobil” projesine TÜBİTAK onayı

TÜBİTAK, Tunceli ve Fırat üniversitelerinden öğretim üyeleri ve öğrencilerin hazırladığı “elektrikli otomobil” projesini onayladı.

Tunceli ve Fırat üniversitelerinden öğretim üyeleri ve öğrencilerinin, “Ters Relüktans Motorlu, Elektrikli Otomobilin Tasarımı, İmalatı ve Kontrolü” projesine TÜBİTAK’tan onay geldi.

Sürüş güvenliği sağlanan bir elektrikli otomobil prototipi tasarlanıp üretilmesinin amaçlandığı projede, iki üniversiteden, farklı mühendislik alanlarından 7 öğretim üyesi ve yüksek lisans ve doktora yapan 7 öğrenci görev alıyor.

Tunceli Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zeki Omaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hazırladıkları projeyle, tamamen yerli elektrikli otomobil hedefinin gerçekleştirilmesine katkı sağlayacak araştırmalar yapılacağını söyledi.

Gelişen teknolojilere yatırım yapılması gerektiğini belirten Omaç şöyle dedi:

“Hem ilimizi hem ülkemizi ileri taşımamız lazım. Bu, ciddi bir projedir. TÜBİTAK’ın da buna destek vermesi çok isabetli ve yerinde. Tunceli Üniversitesinin de böyle bir projede yer alması çok önemli.

Dört yıllık geçmişi olan bir üniversite böyle çalışmalar yapıyor. Bunun üniversite açısından çok prestij getirecek bir çalışma olduğunu söyleyebilirim.”

TÜBİTAK tarafından Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında desteklenen ve yaklaşık 1 milyon lira bütçeli proje kapsamında, “akıllı aracın” 24 ayda tasarlanıp imal edilmesi ve “Ters Relüktans Motorlu, Elektrikli Otomobilin Tasarımı, İmalatı ve Kontrolü” projesinin 24 ayda bitirilmesi ve 6 ay da test edilmesi planlanıyor. (AA)

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Renault, Elektrikli oto üretiminde sınıfta kaldı

renault_ibrahimaybar
Sabah Gazetesi`nde yer alan habere göre, elektrikli araçlar için şarj istasyonu altyapısı kuran Better Place, bu araçlar beklenen ilgiyi görmeyince kepenkleri indirdi. Böylece Renault ile Better Place arasındaki beş yıllık işbirliği sona erdi.

İki şirketin İsrail ve Danimarka`da 2016`ya kadar 100 bin adetlik satış hedefi, İsrail`de bin, Danimarka`da 240 adette kaldı. Talebin düşük olması Türkiye`nin ihracatını da olumsuz etkiledi. Renault`nun elektrikli otomobili Fluence Z.E. modelini üreten Bursa Oyak Renault Fabrikaları, bu yüzden planlanan üretim rakamlarına bir türlü ulaşamadı. Yılda 20 bin adet üretim hedefleyen Oyak Renault, 2011`den bugüne kadar sadece 5 bin adet elektrikli Fluence üretimi gerçekleştirdi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

5 ayda 25 elektrikli otomobil satıldı

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yıllın ilk 5 ayında yüzde 14.13 artarak 269 bin 565 adetten 307 bin 647 adete yükseldi. Türkiye iç pazarında 2013 yılı ilk beş ayında 85kW altı 25 adet de elektrikli otomobil satışı gerçekleşti.

Otomobil Distribütörleri Derneği’nin (ODD), 2013 Mayıs ayı “Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazar” raporu yayımlandı. Rapora göre, 2013 yılı Ocak-Mayıs döneminde, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yüzde 14.13 artarak 307 bin 647 adete yükseldi. Bu rakam 2012 yılında bu 269 bin 565 adet olarak gerçekleşmişti. Mayıs’ta otomobil ve hafif ticari araç pazarı ise 81 bin 468’e ulaştı. 2012 yılı Mayıs ayında 70 bin 863 olan otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamı satışlarına göre yüzde 14.97 oranında arttı.

-OTOMOBİL SATIŞLARI ARTTI-

2013 yılının ilk 5 ayında otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20.75 artarak 233 bin 816’ya ulaştı. 2012 yılında bu rakam 193 bin 641 düzeyindeydi. 2013 yılı Mayıs ayında otomobil satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23.63 artarak 62 bin 383’e yükseldi.

Hafif ticari araç pazarı 2013 yılı ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.76 oranında azalarak 73 bin 831 adet seviyesine geriledi. Bu rakam 2012’de 75 bin 924 adet olarak gerçekleşmişti. Hafif ticari araç pazarı da 2012 yılının Mayıs ayına göre yüzde 6.46 azalarak 19 bin 85 seviyesine geriledi.

-25 ADET ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SATILDI-

2013 yılı Ocak-Mayıs döneminde 1600cc altındaki otomobil satışlarında yüzde 22.2, 1600-2000cc aralığında motor hacmine sahip otomobil satışlarında yüzde 3 ve 2000cc üstü otomobillerde de yüzde 4.4 artış görüldü. Türkiye iç pazarında 2013 yılı ilk beş ayında 85kW altı 25 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşti.

Yılın ilk 5 ayında otomobil pazarını ortalama emisyon değerlerine göre incelendiğinde, en yüksek paya yüzde 34.4 oranıyla 100-120 gr/km arasında yer alan otomobiller 80 bin 320 ile sahip oldu. 2013 yılı Ocak-Mayıs döneminde dizel otomobil satışlarının payı yüzde 58.6, otomatik şanzımanlı otomobillerin payı ise yüzde 37.4 olarak gerçekleşti.

-“DÜŞÜK BÜYÜME SÜRECİ TİCARİ ARAÇ PAZARINI OLUMSUZ ETKİLEMEYE DEVAM ETMEKTEDİR”-

ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, 2012 yılı ilk çeyrek sonuçlarına göre daralan otomobil ve hafif ticari araç pazarında, üçüncü çeyrekte yüzde 4.68’lik artış olduğunu belirtirken, 2012 yılı son çeyreğinde pazarın yüzde 5.34 daralarak, 2012 yılını yüzde 10.03 küçülme ile tamamlandığını ve 2013 yılının ilk çeyreğinde ise pazarın yüzde 12.41 artış gösterdiğini söyledi.

Ekonomi gündemini sermaye girişleri ve TCMB’nin faiz indirimlerinin oluşturduğuna dikkat çeken Erce, “Tüketici güven endekslerindeki toparlanma, Mayıs ayı içerisinde de devam etti. 2013 yılının ilk çeyreğine ilişkin veriler büyümenin zayıf olduğuna işaret etmekle beraber, toparlamanın 2. çeyrek ve sonrasında belirginleşmesi beklenmektedir. Düşük faiz ortamı otomobil pazarını olumlu etkilemeye devam etmiştir. Düşük büyüme süreci ticari araç pazarını olumsuz etkilemeye devam etmektedir” dedi.

Erce, otomobil ve hafif ticari araç pazarında, 2013 yılı Ocak ayında yüzde 20.23, Şubat ayında yüzde 16.90, Mart ayında yüzde 6, Nisan ayında yüzde 16.88 ve Mayıs ayında yüzde 14.97 artış gözlendiğini ve yılın ilk beş ayında yüzde 14.13 seviyesinde büyüme gerçekleştiğini söyledi.(ANKA)

http://www.zaman.com.tr/otomobil_5-ayda-25-elektrikli-otomobil-satildi_2097395.html

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica