Quantcast

Monthly Archives: Temmuz 2013

Elektrikli BMW, Nisan 2014’de Türkiye’de

Almanya’nın lüks otomotiv devi BMW’nin yeni gözdesi tam elektrikli BMW i3’ün Almanya’da 34 bin 950 Euro’da satılacağı açıklandı.

Münih merkezli şirket tarafından yapılan basın açıklamasında BMW i3’ün bu yılın Kasım ayında Almanya’da şatışa sunulacağı bildirildi.

Şirket sözcüsü, bu aracın Nisan 2014 gibi Türkiye pazarında da olmasını beklediklerini, ancak fiyat vermelerinin şimdilik mümkün olmadığını ifade etti.

Konu hakkında açıklama yapan BMW’nin satış ve pazarlamadan sorumlu yönetim kurulu üyesi Ian Robertson, mobilite alanında BMW i3 ile yeni bir döneme girdiklerini söyledi. Deneyimli menajer, geleceğin elektrikli aracını uygun fiyatlarla müşterilerine sunduklarını bildirdi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli araç 100 bin adet sattı

Yüzde yüz elektrikle çalışan Nissan Leaf tüm dünyada 100 bin adet sattı.

Renault ve ortağı Nissan’ın 2010 yılında satışa çıkardığı elektrikli aracın 100 bininci sahibi ise Amerika’nın Atlanta eyaletinden bir üniversite öğrencisi oldu.

Allison Howard adlı öğrenci böyle bir araç kullanmaktan çok mutlu olduğunu dile getirdi:

“Bu araba gerçekten çok ekonomik yani bir üniversite öğrencisinin karşılayabileceği bir araba.”

Avrupa’da 17 bin 300 Euro’ya satılan Nissan Leaf, 2011-2012 Japonya’da yılın otomobili 2011’de Avrupa’da Yılın Otomobili ve yine 2011’de Dünyada Yılın Otomobili ödülünü aldı.

video http://tr.euronews.com/2013/07/23/elektrikli-arac-100-bin-adet-satti/

kaynak euronews.com

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili test sürüşüne çıktı(video)

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili test sürüşüne çıktı

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

İstanbul’dan Ankara’ya 5 liraya gidecek

Ankara’da 6 yıl önce yerli spor otomobil Etox’u üreten Malkoçlar Otomotiv yıl sonundan itibaren Türkiye’nin yerli elektrikli hafif ticari aracını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Yaklaşık 1 yıllık bir çalışma sonucu motoru dışında tüm parçalarının Türkiye’de üretilen elektrikli hafif ticari araç 30 bin liradan satışa sunulacak. 100 kilometrelik mesafeyi 1,5-2 liralık enerji ile kat edebilen araç ile İstanbul’dan Ankara’ya 2-3 kez şarj ederek 5 liraya gitmek mümkün.

Malkoçlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Malkoç, şirket olarak ürettikleri araçlarla ilgili Cihan Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Son ürettikleri elektrikli hafif ticari aracın çok büyük yakıt tasarrufu sağladığnıı ileri süren Malkoç, “Alüminyum şase ve kaportadan yapılıyor bu araç. 100 kilometreyi 1,5 elektrik tüketmekte. Benzinli arabaya kıyasla yüzde 90 daha tasarruf sağlıyor. Bu araba ile depoyu 2 yada 3 defa doldurmak şartı ile Ankara’dan İstanbul’a 5 liraya gidebiliyorsunuz. Devrim niteliğinde bir motor kullandık. Bataryası bize ait. Motoru Amerika’dan gelmekte. Yüzde 95’i Türk Malı.” dedi.

İlk deneyimlerinde 2006 yılında spor dizel bir otomobil ürettiklerini belirten Malkoç, “Bu aracın tip onay belgesi ve seri üretim ve kapasite raporunu aldık bir yıl zaman diliminde. Ardından spor elektrikli otomobil ürettik. 200 kilometre hızı olan bir aracımızı ürettik. Ardından 4 kapılı aile arabası olan sedan dizel araç ürettik. Oda alüminyum şase ve kaputtan oluşuyor ve 950 kilo ağırlığında. Emsal araçlar 2000-2500 kilo iken bu sadece 950 kilo. Bu araçların tasarımı ve modellemesi bize ait ve patentlidir.” diye konuştu.

100 KİLOMETREDE 1,5 LİRALIK ENERJİ HARCIYOR

Etox elektrikli aracı son 1 yılda geliştirdiklerini tasarım olarak aracın gerekli tüm aşamalarını geçtiğini kaydeden Malkoçlar Otomotiv Mühendislik Müdürü Özer Arslan da şunlurı söyledi:

“Araç yüzde 100 elektrikli ve tamamen Türkiye’de geliştirildi. Teknisyen ve mühendisler Türk. Araçta kullanılan elektrik motoru sadece yurt dışında getirildi. Onun dışındaki tüm malzemeler Türk. Araç iki ayrı modelde geliştirildi. Biri iki kişilik ve arkası boş hafif ticari araç diğeri de 4 kişilik binek otomobil olarak planlandı.” şeklinde konuştu. Aracın hedeflenen potansiyel müşterisinin şehir içinde ulaşım yapan kişiler ve ticaret erbabı olduğunu kaydeden Arslan, “Örneğin bu aracı bir öğrenci kullanabilir. Evinden üniversiteye üniversiteye gidebilir. Aracın en büyük özelliği kilometre başına enerji sarfiyatı çok düşük. 100 kilometrede 1,5-2 lira enerji harcamakta. Şehir içinde ticaret yapanlar içinde çok önemli. Taksi ve gıda toptancıları, paket servis yapan iş yerleri rahatlıkla kullanabilir.”

Etox elektrikli aracın plastikten yapıldığını, güvenliğinin sağlanması amacıyla alüminyum konstrüksiyondan uzay kafes şeklinde örüldüğünü aktaran Özer, “Bu aracın tüm çarpmalara karşı korunmasını sağlanıyor bu kafesle. Aracın ağırlığı 800 kilo civarında. Hafiflik demek daha uzun menzil demek. Testlerimizde bu araçla saatte 130 kilometreye kadar çıktık. İdeal hızımız saatte 80 ila 100 kilometre. Bu hızlarla gidilirse 130 ila 150 kilometre arası bir menzile sahip oluyoruz normal prizden şarj edilirse 6-7 saat sürüyor şarj süresi. Fakat günde birkaç defa şarj etmek istiyorsanız o zaman müşterilerimize hızlı şarj cihazı vermeyi düşünüyoruz. Bunun süresi 45 dakika.” bilgilerini verdi.

“50 SİPARİŞ ALDIK ONLARI HEMEN TESLİM ETMEK İSTİYORUZ”

Türkiye’de araç üretip satmak için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelik kurallarının yerine getirilmesi gerektiğini belirten Özer, “İlgili testler Türk Standartları Enstitüsü nezaretinde yapılıyor. Bu testleri başarı ile tamamladıktan sonra aracın tip onay belgesini alacağız. Artık ruhsatına elektrikli araç işlenerek ruhsatı çıkarılacak. Bundan sonrada seri üretime başlayacağız. Hedefimiz 3-4 ay içerisinde testleri tamamlamak ve yıl sonunda satışı yapmak. İlk planımız 50 adet biriken siparişi hemen vermek. Amacımız 2014’te öncelikle Ankara ve sonrada tüm Türkiye’deki vereceğimiz bayiliklerde Türkiye’nin milli markasını satmayı düşünüyoruz. Fiyatımız 30 bin lira olacak. Fiyatı avantajlı tutmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

(CİHAN)

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli araçlar için ilk şarj istasyonu Bangkok’ta açıldı

Tayland’da Büyükşehir Elektrik Kurumu, elektrikli araçlar için ilk şarj istasyonunu Bangkok’ta açtı.

Elektrikli araçlar için ilk şarj istasyonu Bangkok’ta açıldı. Yıl sonuna kadar hedef 10 istasyonu hizmete sokmak.

Tayland’da Büyükşehir Elektrik Kurumu (MEA) tarafından Bangkok’ta yapılan araba fuarında ziyaretçilere, elektrikli şarj istasyonu tanıtıldı. Hedefin hava kirliliğini azatmak ve gelişen teknolojinin kullanıldığı şarjlı otomobil de tanıtıldı. Fuarda tanıtılan elektrikli otomobil sistemini tanıtan yetkililer, ziyaretçilerin sorularını da cevapladı. Tayland yıl sonuna kadar istasyon sayısını 10’a çıkartmayı hedefliyor.

Ariphong Chunphat adlı ziyaretçi, bu teknolojiyi kullanmayı istediğini, bunun için ülke genelinde istasyon sayısının artması gerektiğini belirtti.

MEA personline göre bu sistem Tayland için bir yenilik, insanların kafasında soru işaretleri bulunuyor, bunları insanlara fuarlarda anlatmaya çalışıyorlar. Elektrikli otomobil, benzinli otomobile göre kilometer başına daha ucuz. Bu teknoloji ile sürücüler 1 liraya 15 kilometrelik mesafe gidebilecek. En önemlisi ülke içindeki hava kirliliğini büyük ölçüde azaltmada yardımcı olacak.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Yeni Toyota Corolla’nın Üretim Hattından Çıkması

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: “Bir kez daha teklifte bulunuyorum, Toyota’nın çok değişik modelleri var ve bir de ‘Toyota Sakarya’ modeli olmalı”- “Türkiye’de elektrikli araç yapma konusunda ayrı bir teşvik var. Eğer Türkiye’

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Toyota yönetiminden “Sakarya modeli” bir otomobil üretmesini istedi.

Ergün, yeni model Corolla’nın hattan çıkış törninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de otomotiv sektörünün çok önemli hedefleri olduğunu anlattı.
Corolla sedan modelinin hattan inmesinden dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Ergün, “Önemli bir yatırım. Ülkemizin üretim, istihdam ve ihracat kapasitesine de önemli bir katkı sağladı. Bu üretim, Türkiye’nin otmotiv üretim merkezi olma hedefine büyük katkı sağlıyor” dedi.

Ergün, Türkiye’de iç pazarda otomobil tüketiminin her geçen gün arttığını aktardı.

İç pazardaki otomobil ihtiyacın ağırlıklı olarak ithalat yoluyla karşılandığına dikkati çeken Ergün, “600 binden fazla otomobil iç pazarda satılıyor ve bunun yüzde 78’i ithalat yoluyla karşılanıyor. Demek ki ülkemizde üretilen otomobiller, insanımızın talebini tam olarak karşılayamıyor” diye konuştu.

“Toyota’nın bu yatırımı, iç pazardaki ihtiyacı karşılamak adına çok önemli” diyen Ergün, “Yeni modellere hala ihtiyacımız var çünkü iç pazar sürekli gelişiyor. Yakın gelecekte iç pazardaki otomobil ihtiyacımız 1 milyona ulaşacaktır. Bu talebi göz önünde bulundurmalıyız” ifadesini kullandı.

-Toyota Sakarya model otomobil üretilmeli-

Bakan Ergün, Toyota’nın Sakarya fabrikasının önemli çalışmalar yaptığını ve ‘Sakarya modeli’ bir otomobil yapılmasını istedi.
Yeni model Corolla’nın 52 ülkeye ihraç edilecek olmasının önemli bir yatırım olduğunu vurgulayan Ergün, “Toyota gibi bir markanın uzun yıllar sonra Adapazar’ında üretilmesi çok anlamlı. Çok marka arabamız olmuştur ama benim en uzun bindiğim arabalardan birisi Toyota Corolla’nın Adapazarı’nda üretilen modelidir. Tam 6.5 yıl hiç birşey değiştirmeden kullandım. Hiç arıza bile vermedi” şeklinde konuştu.

“Türkiye, yatırımlar açısından çok cazip bir ülke” diyen Ergün, şöyle konuştu:

“Toyota’ya bir kez daha teklifte bulunuyorum, Toyota’nın çok değişik modelleri var ve bir de ‘Toyota Sakarya’ modeli olmalı. Burada tasarlanmış Sakarya modelini hem iç pazara hem de dünyaya üretmesinde fayda var. Bu modelin otomotiv pazarında çok başarılı olacağına inanıyorum. Toyota Sakarya, herkes için çok cazip olacaktır.

Önümüzdeki 10 yıl içinde otomotiv sektörünün 4 milyon adet üretime ulaşabilir. Bunun 3 milyonunu ihraç etmesi mümkündür. 10 yıl sonra otomotiv sektörünün 75 milyar dolarlık ihracat kapasitesine ulaşması mümkün. Bu hedefleri, yeni yatırımlarla geliştirmeli ve katma değeri artırmalıyız. Bunun için de araştırma ve geliştirme yapmalıyız. Yan sanayide özellikle değerli parçalar üretmeye çalışacağız.”

– “Yeni yatırımlar için en stratejik nokta Türkiye”

Bakan Ergün, Toyota’nın Türkiye’de 90’lı yıllarda üretim kararı alan bir firma olduğunu Türkiye ile yapmış olduğu işbirliğini model oluşturmada da yapması gerektiğini söyledi. İkinci işbirliği konusunun da Ar-Ge olması gerektiğine dikkati çeken Ergün, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye’nin bu potansiyelini Toyota görmeli ve bir merkez oluşturulmalı. Bu konuda teşvik oluşturmada Türkiye, dünyanın en iddialı ülkelerinden birisidir. Toyota’yı yeni bir merkez oluşturmaya davet ediyorum. Türkiye’de elektrikli araç yapma konusunda ayrı bir teşvik var. Eğer Türkiye’de hibrit araç üretimi ve Ar-Ge merkezi birlikte geliştirilirse ve bunu herhangi bir firma ya da Toyota yaparsa bizim de gereken destek mekanizmalarını oluşturmamız mümkün olacaktır.

Çevre dostu araçlar konusu çok önemli ve Toyota bu konuda en önemli çalışmaları yapan firma. Bu çalışmanın Türkiye’ye taşınması hem ülkemiz açısından hem de Japonya açısından çok önem. Japonya firmalarının başka ülkelerde üretim yapma ihtiyacını çok net görüyoruz. Sadece Japonya’da üretim yapıp dünyaya satmak mümkün değil. Yeni yatırımlar için en stratejik nokta Türkiye olabilir. Türkiye’nin üretim gücü ve yetişmiş insan gücü, Türkiye’de Ar-Ge ve üretime verdiği destekler, firmalar açısından çok önemli. İkimizin de kazanacağı bir işbirliği formülü bu ve çok önemli.”

Muhabir: Mehmet Özcan
Yayınlayan: Atakan Çelik

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Emniyete elektrikli otomobil

Denizli, Aydın ve Muğla’nın elektrik dağıtımını yapan firma, emniyete hediye etti.

Denizli, Aydın ve Muğla’nın elektrik dağıtımını yapan firma, Denizli Emniyet Müdürlüğü’ne elektrikli otomobil hediye etti. Elektrikli otomobil, Özel Kalem ve Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından kullanılacak.

Aydem Elektrik Dağıtım A.Ş., elektrikli otomobil kullanımını özendirmek için firma bünyesine 4 elektrikli otomobil aldı. Firma, Denizli polisinin elektrikli otomobil kullanması için de Türkiye’de piyasaya sürülen ilk tamamen elektrikli otomobil olan Renault Fluence ZE model 1 otomobil hibe etti. Denizli Emniyet Müdürü Zeki Bulut’a, otomobili firmanın Genel Müdürü Mesut Güzel teslim etti. Emniyet Müdürü Bulut, Denizli polisi olarak çevreye duyarlı elektrikli otomobil kullanmaktan mutlu olacaklarını dile getirdi. Ayrıca Bulut, otomobili Özel Kalem ile Basın ve Halkla İlişkiler Şube müdürlüklerinin hizmetlerinde kullanacaklarını kaydetti. – Denizli

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica