Quantcast

Monthly Archives: Ekim 2013

Evlere Elektrikli Otomobil Şarj Şebekesi Zorunluluğu

ABD’de California’nın Palo Alto şehrinde, evlere elektrikli araba şarj şebekesinin kurulması zorunluluğu getirildi

ABD’nin California eyaletine bağlı Palo Alto şehrinde, yapılacak yeni evlere “elektrikli araba şarj şebekesi”nin kurulması zorunluluğu getirildi.

California’nın Silikon Vadisi’ndeki şehirlerinden Palo Alto’da, Şehir Konseyi, yeni evlerde elekrtikli araçların şarjı için özel elektrik şebekesinin kurulmasını zorunlu hale getiren yasayı kabul etti. Yasaya göre, araç şarjları için kablolamanın yeni evlere 200 dolarlık ek bir maliyet getirdiği, mevcut evlere bu sistemi kurmanın ise bin dolar ile 2 bin dolar arasında değişen fiyatları bulduğu belirtiliyor.

-Çevrecilik ve teknolojide öncü eyalet

Çok sayıda yeniliik ve teknolojik buluşun gerçekeştirildiği, özellikle de çevre konusundaki öncü uygulamalara sahip Calfornia, ABD’nin ülke olarak kabul etmemesine rağmen, doğaya karbon salan gazların kullanımına sınırlama getiren Kyoto Protokolü’nü uygulayan ilk eyalet olarak biliniyor.

Bu arada, insansız otomobilin üretimi de California sınırları içindeki Silikon Valley bölgesinde yer alan Google firması tarafından gerçekleştirilirken, elektrikli arabalar için şarj istastyonlarının bulunduğu ”Yeşil otobanlar” uygulaması da ilk olarak Kaliforniya’nın güney ucundan kuzeyinde bulunan Oregon eyaletine kadar uzatıldı. 6 bine yakın sarj istasyonu bulunan ABD’de, 2030’lara doğru elektrikli araç sayısının 5 milyon ila 30 milyon arasında olacağı tahmin ediliyor.

Muhabir: Selçuk Acar
Yayınlayan: Tolga Özgenç

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Fren teknolojisinde devrim

Hibrit ve elektrikli taşıtlarda neredeyse tüm fren enerjisini geri kazanarak aracın mümkün olan en uzun mesafeyi kat etmesini sağlıyor
Son yıllarda, otomobil fren sistemleri hiç olmadığı kadar güçlü hale geliyor. Özellikle ABS ve ESP sistemleri, güvenliği ciddi ölçüde arttırmasının ardından, aynı dönemde, fren gücünün artırılmasında benimsenen standart vakum bazlı yaklaşım ise neredeyse aynı kaldı. Bugüne kadar, fren enerjisinin geri kazanımının kapsamı kısıtlı kalırken, sürücünün pedal gücü ise sadece önceden belirlenmiş tek bir ölçüde artırılabiliyordu. Bosch, sürücü frenleme işlemini başlattığında duruma bağlı destek sağlayan bir elektromekanik fren güçlendirici olan iBooster sistemini geliştirdi. iBooster, Bosch’un her türlü taşıt konfigürasyonu için uygun bir fren sistemini bir araya getirebilmesini sağlayan modüler bileşen yelpazesini tamamlıyor. Orta vadede, iBooster birçok taşıttaki geleneksel fren güçlendiricilerin yerini alacak. Hibrit ve elektrikli taşıtların, daha fazla seyahat mesafesi ve yakıt verimliliğine ulaşabilmek için fren sırasında mümkün olduğunca çok elektrikli tahrik enerjisini geri kazanması gerekir. İdeal durum, otomobilin sadece elektrik motorunun kinetik enerjiyi elektriğe dönüştürmesinden ötürü yavaşlatılmasıdır. Bu sistem, değerli enerjinin fren yoluyla kaybedilmesinin de önüne geçer. Bosch iBooster, sadece elektrik motoru kullanılarak 0,3 g’ye varan yavaşlama oranlarının elde edilmesini sağlayıp tipik frenleme operasyonlarında kaydedilen enerjinin neredeyse tamamını geri kazanıyor. Bu sayede, günlük trafikteki tüm genel fren manevralarını enerjiye çevirebiliyor. Frene daha güçlü şekilde basılması halinde ise, iBooster fren merkez silindirini kullanarak ihtiyaç duyulan ek fren basıncını geleneksel yoldan üretiyor. Pedal kesinlikle normal bir his verdiğinden, sürücü motor ile frenlerin birbiriyle ahenkli etkileşiminin farkına dahi varmıyor.

DAHA FAZLA GÜVENLİK
Elektromekanik konseptin sunduğu avantajlar bunun da ötesine geçiyor. Önceden uyaran acil frenlemesisteminin tehlikeli bir durum tespit etmesi halinde, iBooster sadece 120 milisaniye içinde, yani eski sistemlerden üç kat daha hızlı şekilde, tam frenleme basıncı oluşturuyor. Dolayısıyla, acil durumlarda iBooster sistemi,taşıtı geleneksel bir fren sistemi kullanan bir sürücüden daha hızlı durdurabiliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica