Quantcast

Monthly Archives: Kasım 2013

Elektrikli BMW’ler Almanya yollarında

Almanya’nın lüks otomotiv devlerinden BMW, tam elektrikli araçlarını pazara sürdü.

Cuma günü BMW i3’ün ilk müşterileri şirketin Münih’deki merkezinin yanında bulunan BMW Dünyasında araçlarını BMW Yönetim Kurulu Üyeleri İan Robertson ve Roland Krüger’in elinden aldı. İlk müşteriler arasında Bavyera Başbakanlık Yöneticisi ve Avrupa Bakanı Christine Haderthauer ile Allianz Yönetim Kurulu üyesi Oliver Baete’de yer aldı.

Anahtar tesliminde konuşan İan Robertson, ”Bu gün BMW tarihinde yeni bir döneme giriyoruz. BMW i3’lük araçların ilklerini müşterilerimize vererek sokaklara daha farklı bir hareketlilik kazandıracağız.” dedi. Yeni araçların yeni pazarlama metotlarına ihtiyacı olduğunu vurgulayan Roland Krüger ise BMW i3’leri internet üzerinden ve telefonla sipariş etmenin mümkün olduğunu açıkladı. ”Lüks araçlarımızın pazarlanmasında araç galericilerimiz de önemli rol oynuyor.” diyen Yönetim Kurulu Üyesi, Almanya’da 46 BMW i ortağının yatırım yapmasından memnun olduklarını kaydetti.

BMW i3’ün önümüzdeki aylarda Avrupa pazarlarında ve 2014 yılında da Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin ve Kore’de satışa sunulacağı açıklandı. Aracının anahtarını teslim alan Bakan Christine Haderthauer (CSU), ”i3, tipik bir BMW ve tipik Bavyeralı. Bu araç en iyi teknolojiyi, en iyi dizaynı ve dayanıklılığı simgeliyor.” dedi.

Bu nedenle Bavyera Başbakanlığının ilk müşteriler arasında olduğunu söyleyen Haderthauer, başarılı aracın ihracat ürünleri arasında en önlerde olacağını savundu.

http://www.zaman.com.tr/otomobil_elektrikli-bmwler-almanya-yollarinda_2169002.html

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Hidrojen yakıtlı Toyota geliyor

AYDIN ÖZCANBAZ -ZAMAN.COM.TR
Ülkemizdeki yüksek vergi oranlarından dolayı tercih edilmese de hybrid modellerle dünya çapında yüksek satış rakamlarına ulaşan Toyota, aynı başarıyı hidrojenle çalışan otomobillerde yakalamak istiyor.

Toyota, geçtiğimiz yıllarda ön tanıtımını yaptığı Yakıt Hücreli Taşıt (FCV) konseptinin tasarımında değişiklikler yaparak, aracı yollara çıkarmayı planladığı 2015 yılına hazırlanıyor.

Otomobilin altında mevcut 2 tane yüksek basınçlı hidrojen tankı mevcut. Test ortamında 700 kilometlik menzile ulaşabilen aracın normal yol koşullarda ise 500 kilometre yol gidebileceği tahmin ediliyor.

FCV konseptinin ilk resmi sunumu Tokyo Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek. Otomobille ilgili daha fazla detaylı bilgi önümüzdeki haftalarda ortaya çıkacak.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli otomobil için işbirliği

Volkswagen’ın güvenli ve geniş kitlelerin ulaşabileceği elektrikli otomobillerin en büyük üreticisi olma isteğini gerçekleştirebilmesi için Japon Toshiba özellikle motorların geliştirilmesi alanında yardımcı olacak.

Volkswagen’dan yapılan açıklamaya göre, dün bir niyet mektubu imzalayan ortakların işbirliği, Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi olan Volkwagen’ın piyasaya çıkarmak istediği halen konsept halindeki yeni aile otomobilleri için elektrik motorlarının ve elektronik cihazlarının geliştirilmesini kapsıyor.

Hedeflerini ”sıfır CO2 salan, hesaplı ve güvenli elektrikli araçların seri üretiminde çözümler önerecek en büyük otomobil üreticisi olmak” şeklinde açıklayan Volkswagen’in Başkanı Martin Winterkorn, ama bunun hemen yarın olacak bir şey olmadığını, herkes için elektrikli otomobilden önce araştırma ve geliştirmede özellikle lityum-iyon bataryaları teknolojisi alanında daha çok çalışmak gerektiğini kaydetti.

Dünyanın birçok otomobil üreticisi gibi elektrikli otomobil konseptleri bulunan Alman şirketlerinden Daimler ve Volkswagen ilk modellerini 2010’da piyasaya sürmeyi planlarken, BMW de şehir modeli “Mini” için elektrikli motoru test etmeyi sürdürüyor.

AA

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Vattenfall ile Volvo Car hibrit araç üretecek

İsveçli enerji şirketi Vattenfall ile Volvo Car Corporation’ın bir sanayi ortak girişimi kurarak, elektrikli ve dizel yakıtla çalışan hibrit araç üreteceği bildirildi.

Volvo’dan yapılan yazılı açıklamada, standart duvar prizinden enerji alabilecek bir Volvo otomobilin 2012 yılında gerçek olacağı belirtildi.

İsveçli enerji şirketi Vattenfall ile Volvo Car Corporation’ın bir sanayi ortak girişimi kurarak pazara elektrikli hibrit araçlar sunmaya hazırlandıkları dile getirilen açıklamada, bu aracın, trafiğin çevreye zararını önemli ölçüde azaltacağı vurgulandı.

Ocak 2007’de başlanan proje ile ilgili olarak açıklamada görüşlerine yer verilen Volvo Car Corporation Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Stephen Odell, şunları kaydetti:

”İsveç’te 2012 yılından itibaren, prizden elektrik alabilen hibrit araçların seri üretimi için bir sanayi ortak girişimi yatırımı yapıyoruz. Bu otomobiller hem elektrik hem de dizel yakıtı kullanabilecekler. Bizim için iş dünyasında büyük bir gelişme anlamına gelen Vattenfall ile ortaklığımız, müşterilerimize çevre ayak izi daha da küçük olacak araçlar sunmak yolunda dev bir adım atmamızı sağlayacak.”

Vattenfall Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Lars Josefsson ise elektriğin toplum içindeki ve çevre sorunlarının çözümündeki önemli rolünü vurgulayarak, işbirliği sayesinde elektrikli otomobillerin pazara girmesini hızlandırmayı umdukların bildirdi.

Araçların geliştirilmesinin projesi iki şirket tarafından ortaklaşa finanse edildiğinin altı çizilirken, Volvo Car Corporation araçların üretimini yapacağı, Vattenfall’un da araçlara elektrik sağlayacak şarj sistemlerini geliştireceği ifade edildi.

”2009’UN YAZINDA ÜÇ ADET VOLVO V70 ARACI TANITILACAK”

Elektrik motorlarının yüksek verimlilik derecesine sahip olmalarının yanı sıra fosil yakıtla çalışan bir motorun yaklaşık 5’te 1’i, dizel otomobillerin de yaklaşık 3’de 1’i oranında enerji tükettikleri belirtilen açıklamada, şarjlı hibrit otomobillerin fiyatının, klasik teknolojiye sahip otomobillerden daha fazla olacağı duyuruldu.

Hibrit otomobillerin, lityum-iyon akü tarafından tahrik edilen güçlü bir elektrik motoruyla çalışacağı dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Akülerin, normal duvar prizinden şarj olması 5 saat sürüyor. Akü aynı zamanda aracın frenine basıldıkça da şarj oluyor. 2009’un yaz aylarında üç adet Volvo V70 aracı tanıtılacak. Tanıtım araçları sürücülerin yeni teknolojiden beklenti ve talepleri hakkında bilgi toplamak, sürüş alışkanlıklarını belirlemek ve araçlarını nasıl şarj etmek istediklerini anlamak amacıyla kullanılacak.

Vattenfall’un gerçekleştireceği çalışmalardan biri de evde yüksek hızda şarj konusundaki çeşitli konseptleri ve araç sahiplerinin benzin veya dizel yerine elektrik yakıtı için ödeme yapacakları kamuya açık yerlerdeki şarj istasyonlarını test etmek olacak. 2012 yılında seri üretimine başlanacak araçlar biraz farklı bir teknoloji kullanacak, ancak tanıtım araçlarının lanse edilmesi, tam pazarın ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş duvar prizinden elektrik alabilen hibrit araçların seri üretimine doğru bir adım anlamı taşıyor.”

AA

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

ABD’de Elektrikli Otomobiller Yaygınlaşacak

Aralarında New York, California, Connectitut gibi eyaletlerinde bulunduğu ABD’deki 8 bölge, elektrikli otomobilleri teşvik etmeye yönelik ortaklık anlaşması imzaladı.

ABD’de elektrikli araç kullanımına yönelik önemli bir adım atıldı. California, Connecticut, Maryland, Massachussetts, New York, Oregon, Rhode Adası ve Vermont eyaletleri arasında varılan anlaşmaya göre elektrikli otomobil kullanımını teşvik edici yatırımlar uygulamaya konulacak.

Teşvik edecii yatırımlar arasında artırılacak şarj istasyonu sayısı ile beraber bazı kamu kuruluşlarının içine yapılacak şarj istasyonları gibi elektrikli araçların, toplum nezdindeki şarj istasyonuna yönelik negatif algıları kırma hedefi öne çıkıyor. Ayrıca emisyonsuz araç satın almayı teşvik edici kampanyaların da kapsamlı şekilde uygulanacağı belirtiliyor.

Hedef 2025’te 3.3 milyon

2015 yılına kadar 1 milyon adetlik satış hedefi konulurken 2025’te 3.3 milyon adet elektrikli aracın ABD’nin 8 eyaletinde kullanımda olması planlanıyor. Bununla birlikte ülkenin önde gelen gazetelerinden New York Times’a göre şu anda sadece 45 bin adet elektrikli araç yollarda ve buradan yola çıkıldığında konulan ilk hedef “2015-1 milyon” bir hayal gibi görünüyor.

Türkiye’de elektrikli otomobiller

Türkiye’de elektrikli araç satışları, otomobil markaları tarafından genellikle “sipariş üzerine” gerçekleştiriliyor. Fiyatlar ise başlangıç seviyeleri için 90-100 bin TL. Türkiye’de kaç adet elektrikli araç olduğuna yönelik bir analiz bulunmuyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

TÜRKİYE’NİN YERLİ ARACI ELEKTRİKLİ OLACAK

Türkiye’nin yerli aracı elektrikli olacak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, yerli elektrikli araç üretilmesi amacıyla TÜBİTAK tarafından açılan çağrının ilk aşamasının tamamlandığını söyledi. Emiroğlu, yaptığı açıklamada,

Türkiye’nin yerli aracı elektrikli olacak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, yerli elektrikli araç üretilmesi amacıyla TÜBİTAK tarafından açılan çağrının ilk aşamasının tamamlandığını söyledi. Emiroğlu, yaptığı açıklamada, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere diğer ilgili bakanların otomotiv * sektöründeki “babalardan yerli araç istediğini anımsattı. Yerli araba konusundaki girişimlerden bahseden Emiroğlu, “Yerli otomobilde babalardan yeterli cevabı alamayan devlet kolları sıvadı. Bakanlığımız bu projeyi TÜBİTAK desteğiyle elektrikli bir araç olarak planladı. Türkiye’nin yerli aracı elektrikli olacak. Elektrikli araç üretilmesi amacıyla TÜBİTAK tarafından açılan çağrının ilk aşaması tamamlandı” diye konuştu. – Bakanlık otomobil alarak destek olacak Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) tarafından çıkılan “Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi” başlıklı çağrıya 20 projenin geldiğini hatırlatan Emiroğlu, söz konusu çağrıda Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının müşteri kuruluş olarak yer aldığını, çalışma kapsamında bakanlığın 5 yılda 200 araç alınması ve benzer uygulamanın diğer kamu kurumlarında da yaygınlaşmasının planlandığını ifade etti. Emiroğlu, başvurulan üniversite, kamu ve özel sektör kuruluşlarının oluşturduğu proje yürütücüsü kuruluşlar ile elektrikli araç üreticisi kuruluşların oluşturduğu konsorsiyum tarafından yapıldığını belirtti. Çağn kapsamında desteklenecek kritik bileşenleri aktaran Emiroğlu, “Elektrikli araca yönelik özgün tasarım’, ‘batarya’, elektrikli motor’ ve ‘araç kontrol sistemi’ üzerine proje ar-ge çalışması yapılacak. Araç, üretici kuruluşları tarafından da geliştirildikten sonra yerli elektrikli araç üretilecek” dedi. Elektrikli aracın segmentinin üretici kuruluşlar tarafından belirlendiğini dile getiren Emiroğlu, başvurular arasında otomobil, hafif ticari ve otobüs gibi araçlar bulunduğunu kaydetti. Yerli araba yapımında yer alan konsorsiyumların projelerinin ayrıntılarını Aralık 2013’e kadar TÜBİTAK’a sunacağını vurgulayan Emiroğlu, şöyle konuştu: “Akademisyenler ve konunun uzmanlarının yer aldığı komisyon tarafından 20 başvuru, mali ve teknik açıdan incelendi ve değerlendirmeler sonucunda 10 proje elendi. Diğerleri ise çağnsının ikinci aşamasına başvurmaya hak kazandı ve ayrıntılı projeler TÜBİTAK’a sunulacak. Son değerlendirmeye göre iki ya da üç konsorsiyuma yüzde 100 ar-ge desteği sağlanacak.” ¦ AA

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

BMW i3 Modelini’n üretimine başladı

BMW Group, sıfır emisyonlu elektrikli araçlar arasında gücüyle öne çıkan BMW i3 modelinin üretimine geçtiğimiz günlerde Leipzig Fabrikası’nda resmen başladı.

BMW i modellerinin üretimi için Leipzig tesislerine 800 kişilik yeni istihdam sağlayan BMW Group, BMW i ürün ağının temel bileşenlerinin üretildiği ABD’deki Moses Lake ve Almanya’daki Wackersdorf, Landshut ve Dingolfing tesislerinde olduğu üretim ağına ise 600 milyon Euro’nun üstünde yatırım yapmasıyla dikkat çekiyor. BMW i3’ün seri üretim törenine, Saksonya Eyaleti Başkanı Stanislav Tillich, Leipzig Belediye Başkanı Burkhard Jung ve BMW AG Üretim Yönetim Kurulu Üyesi Harald Krüger katıldı. BMW üretim yöneticisi Krüger, “Bugünün tarihi, şirketimizin gelişiminde yeni bir kilometre taşını oluşturuyor. BMW i3 ile tarih yazıyoruz. Yollara çıkan ilk elektrikli otomobilimiz olmasının yanı sıra bu modelle, çığır açan teknolojiler ve işlemler sayesinde kişisel mobilite açısından sürdürülebilirliğin tanımını yeniden yapıyoruz.” açıklamasında bulundu.Şimdiden 100 binden fazla kişinin test sürüşü için başvurduğu ve tasarım olarak BMW markasının karakteristik stil özelliklerini taşıyan çizgilere sahip BMW i3, aynı zamanda cesur geometrik hatlarıyla da kendini belli ediyor. 170 HP güç ve 250 Nm tork üreten elektrik motoruyla 0-100 km/s hızlamasını 7.2 sn’de tamamlayan BMW i3, iki farklı menzile olanak sağlayan teknolojik alt yapısıyla da ön plana çıkıyor.

CARMEDYA

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica