Quantcast

Monthly Archives: Ocak 2014

HİBRİT OTOMOBİLLERİN YAYGINLIĞI ARTIYOR

YAYGINLIGI ARTIYOR Yakıt verimliliği, düşük kullanım maliyeti ve performanslarıyla dikkat çeken hibrit araçların her geçen gün yaygınlığı artıyor. Yakıt maliyetlerinin yükseldiği ve çevre duyarlılığının arttığı son yıllarda otomobil üreticileri de hibrit motor teknolojilere yöneliyor. kan Yardımcısı Jerome Guillen, “Kesinlikle- bizi kaygılandırmıyorlar, memnuniyetle karşılıyoruz. Tesla’nın görevi, sürdürülebilir ulaşıma dönüşümü hızlandırmak. O yüzden sokaklarda daha fazla elektrikli aracın olması bizim için, hepimiz için daha iyi” yorumunda bulundu.

PORSCHE’DEN PERFORMANSA YÖNELİK HİBRİT OTOMOBİL Alman süper spor otomobil üreticisi Porsche de çevre dostu performans araçlarına son dönemlerde eğilen firmalardan. Porsche’nin fuarda tanıttığı Panerama S E-Hybrid modeli, saatte 269 km hıza ulaşabiliyor. Elektrik motoru devrede iken yaklaşık 35 km yol alabilen otomobilin 3,1 litrede 100 km yakıt performansına sahip.

Porsche’nin Medya İlişkiler Sorumlusu Dave Engelman, “Biz spor otomobiller yapıyoruz, ancak hibrit modeli de hala performansa yönelik bir araç” bilgisini verdi. Performans ve hızın kendileri için önemli olduğuna vurgu yapan Engelman, “Bu sadece sokaktaki normal otomobillerimiz için değil hibrit olanlar için de önemli, ister fişe takılı olsun ister standart motor olsun” dedi. otomobil üreticisi, hibrit araçlarının tanıtımına özen gösterdi. sorularını yanıtlayan Amerika’da hibrit araç üretiminde faaliyet gösteren VIA Motors’un Pazarlama Kurulu Başkanı David West, hibrit araçların her geçen gün daha fazla tercih edilir hale geldiğini söyledi. General Motors’dan işbirliği ile satın aldıkları kamyonetleri elektrikle çalışan VIA kamyonetlerine dönüştürdüklerini belirten West, yakıt verimliliği nedeniyle geniş araç filosu olan şirketlerin gözdesi olduklarını kaydetti.

ÜCRETSİZ ŞARJ İSTASYONU KURDULAR ABD’de elektrikli araç üretimi yapan firmalardan biri de Tesla Motors. Otoyollarda araçlarını şarj etmek isteyen müşterilerine ücretsiz şarj istasyonları kuran firma, yeni modellerini fuarda beğeniye sundu. Dolu şarjla 483 kilometre yol kat edebilen Tesla’nın Model S’lerinin boş bataryası 20 dakikada dolabiliyor.

Hibrit motor teknolojiyle otomobil üreten firmaların çoğalmasının kendilerini endişelendirmediğini belirten Tesla Motors’un dünyadaki satışlarından ve servisinden sorumlu Başgenişliyor. Detroit’te düzenlenen Uluslararası Kuzey Amerika Otomobil Fuarı’na katılan birçok Böyle olunca hibrit motor teknolojisiyle üretilen araçların, otomobil fuarlarında edindiği yer de

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

ELEKTRİKLİ İLK YERLİ OTOMOBİL 2017’DE YOLLARDA

Elektrikli ilk yerli otomobil 2017’DE YOLLARDA HEDEF YERLİ OTO TÜBİTAK tarafından yapılan elektrikli otomobil çağrısı üzerine Mayıs 2013’te firmalarını kurduklarını belirtti

Elektrikli ilk yerli otomobil 2017’DE YOLLARDA HEDEF YERLİ OTO TÜBİTAK tarafından yapılan elektrikli otomobil çağrısı üzerine Mayıs 2013’te firmalarını kurduklarını belirtti. TÜBİTAK çağrısına spor ile aile tipi olmak üzere iki ürünle hazırlık yaptıklarına işaret eden Yıldız, “Çalışmada 15 farklı üniversiteden 30’dan fazla Eskişehir’de bir firma, 15 üniversiteden 30’dan fazla akademisyenle yürütülen çalışma kapsamında, Türkiye’nin elektrikli ilk yerli otomobilini 2017’de piyasaya sürmeyi hedefliyor. BEGLER AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Ar-Ge Projeleri Sorumlusu Melih Yıldız, yaptığı açıklamada, akademisyenle çalışıyoruz. Bataryasından motoruna, aydınlatma sisteminden iç döşemesine kadar birlikte çalıştığımız 11 farklı iş ortağımız var” dedi. Otomobilin tam şarjla 160 kilometre yol kat edebildiğini vurgulayan Yıldız, akademisyenlerle gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde araç ağırlığında devrim niteliğinde çözümleri pazara sunacaklarını kaydetti. Tamamen yerli bir otomobil yapmayı hedeflediklerini ancak hammaddeler nedeniyle bunu yüzde 100 sağlamanın mümkün olmadığını anlatan Yıldız, şöyle konuştu: “Otomobilimizde yerlilik oranımız yüzde 88’in üzerinde. Ülkemizde batarya hammaddesi lityum üretimimiz yok. Bunu yurtdışından alıyoruz. Bataryanın üretimini yerli olarak geliştireceğiz. Bazı elektronik devre elemanlan gibi yurtdışından almak dışında alternatifi olmayan bileşenler var. Bu aracın üzerindeki tasarımın ve ana bileşenlerin tamamı yerli olacak. Aracın tüm elektrik donanımı tamamen yerli tasarım. Aracın motoru, tamamen özgün olacak. Tüm yürür ak1 samı, burada tasarladık. SaI nayi-akademi işbirliğini sağ” lıyoruz. Aracın klima dahil tüm konfor aksamları yerli. Devrim otomobilinden çok fazla çizim kullandık.”

Kaynak: http://www.haberyurdum.com/elektrikli-ilk-yerli-otomobil-2017-de-yollarda-261513-yerel-basin.html#ixzz2rS7KazPk

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Elektrikli Araba Satışları Arttı

2013 yılında ABD’de sadece elektrikle çalışan arabaların satışları yüzde 228.88′lik artış gösterdi.

Dünya genelinde sadece elektrikle çalışan arabalara ilgi gün geçtikçe artıyor ama özellikle ABD’li kullanıcıların elektrikli arabalara duyduğu ilgi önemli ölçüde artmış görünüyor. Konuyla ilgili yakın zamanda düzenlenen araştırmalar gösteriyor ki ABD’li kullanıcılar, 2012 yılına oranla 2013 yılında yüzde 228.88 daha fazla elektrikli araba satın almış.

Yine bu araştırma sonucunda anlaşılıyor ki, ABD’de 2013 yılında toplam 46,148 sadece elektrikli araba satılmış. Hem elektrik hem de yakıtla çalışan hibrid arabalardan ise 2013 yılında ABD’de 48,951 adet satılmış. Ancak seneden seneye yüzdelik artış göz önüne alındığında 2013 yılında yüzde 26.87′lik artış gösteren hibrid arabalar, sadece elektrikli çalışan arabaların gerisinde kalmış durumda.

http://www.scroll.com.tr/128590/elektrikli-araba-satislari-artti/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

%100 elektrikli Formula aracı

%100 elektrikli, tek koltuklu Formula E yarış otomobili Spark-Renault SRT_01E, Las Vegas’taki ilk sürüşünde otomobilseverlerin karşısına çıktı.

Spark-Renault SRT_01E, Eylül 2013 tarihinde Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gözler önüne serilmesinin ve Paris yakınlarındaki La Ferté Gaucher ilk yarış pisti deneyiminin ardından yarışseverlerin karşısına çıkarak yeni bir çığır açtı.

Spark-Renault SRT_01E, ABD’nin Las Vegas şehrindeki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) teknoloji tutkunu bir kalabalığın önüne ilk kez çıktı. Otomobili Brezilyalı yarışçı Lucas di Grassi kullandı. Grassi, araçla şehir merkezindeki Mandalay Bay’e hareket etmeden önce Las Vegas Strip boyunca ilerledi.

Bu ilk dinamik gösteri sürüşü, motor yarışlarında ve elektrik motorlu araçlar dünyasında lider marka olan Renault’nun teknik ortak olarak katkıda bulunduğu %100 elektrikli araçların yarışacağı Formula E’nin artık bir gerçek olduğunu kanıtlıyor.
Renault Sport Technologies CEO’su Patrice Ratti: “Renault’da bulunan herkes %100 elektrikli Spark-Renault yarış otomobilini, Las Vegas’ta teknoloji tutkunu bir kalabalığın önünde gözler önüne sermekten çok büyük gurur duyuyor. Bu çalışma, son birkaç ay boyunca tüm teknik ortaklar tarafından yürütüldü ve sonuçta araç Renault’nun yüksek yarış standartlarını yansıtır hale geldi. Bizler ortaya çıkan sonuçtan çok memnunuz.

Mühendislerimiz de Spark, Dallara, McLaren, Williams ve Michelin ile yakın çalışmasına devam ederek Spark-Renault SRT_01E’yi daha da geliştirmeye ve şampiyona başladığında tüm takımların %100 elektrikli bir yarış otomobili ile yarışmasını sağlamak üzere gayret gösterecekler.”

fft16_mf3951517

fft16_mf3951516

fft16_mf3951515

fft16_mf3951514

http://otomobil.milliyet.com.tr/-100-elektrikli-formula-araci/yenimodel/detay/1819672/default.htm

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Londra’nın meşhur taksileri elektrikli Nissan’larla değişiyor

Birçok ikonik öğeye sahip Londra’nın yuvarlak hatlı siyah taksileri belki şehrin kendisi kadar meşhur. Uzun yıllardır yollarda olan ve günümüzde de yeni modellerle hizmet vermeye devam eden taksiler yakın bir zaman içinde yenilenecek gibi görünüyor. Nissan’ın ilk olarak 2012′de duyurusunu yaptığı Londra’ya özel taksiler, Londra’nın çeşitli kamu birimleri ve STK’larından alınan geri dönüşler üzerine yeniden tasarlandı ve tekrar görücüye çıktı.

nissan_2

Qashqai ve Juke modellerinin tasarımında imzası bulunan Paddington şehrindeki Nissan Design Europe (NDE) tarafından tasarlanan yeni taksilerin 2014 sonunda yollarda olması bekleniyor. İlk olarak 1,6 litrelik benzinli motora sahip, otomatik şanzımanlı versiyonu ile trafiğe çıkacak NV200 model taksilerin sıfır emisyonlu elektrikli motora sahip versiyonu ise 2015′te Londralıların hizmetinde olacak. Nissan, “küresel taksi programı” çerçevesinde Londra’ya özel NV200′ün yanı sıra New York, Barcelona

nissan_4

ve Tokyo şehirlerinde kullanılacak yeni nesil taksiler için de tasarımlar yapıyor.
nissan_1

http://www.log.com.tr/londranin-meshur-taksileri-elektrikli-nissanlarla-degisiyor-video/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Yakıt kaynağı hidrojen ve hava!

Japon otomotiv devi Toyota, bu yıl Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektronikleri Fuarı’nda (CES) yeni nesil hibrit aracını görücüye çıkardı.

Yakıt hücreli araç (FCV) sınıfında tanımlanan elektrikli araç, enerjisini hidrojen ve havayı bir araya getirerek elde ediyor.

Toyota, konsept otomobilinin tanıtımında yaptığı açıklamada, “Hidrojen gazını bir araca enerji vermek için kullanmak birçok insan tarafından yıllarca anlamsız bir fikir olarak görüldü. Bu konuda belli zorlukların olduğu bir gerçek” denildi.

Toyota, hidrohen ve havayla çalışan otomobilin hayata geçebilmesi için ilk olarak fiyatının ideal bir seviyeye inmesi gerektiğini, ayrıca hidrojen ikmali yapan bir altyapı oluşturulması gerektiğini belirtti.

FCV, yeniden yakıt alması gerektiği ana kadar 500 km yol katedebiliyor.

ABD’de hayata geçirilmesi istenen proje için California Üniversitesi’yle çalışan Toyota, 50 eyalette birden her 6 dakikada bir yakıt ikmali yapılabilecek hidrojen istasyonları kurulmasını amaçlıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Saab yeniden sahnede

Geçen 2 senenin ardından yeniden üretimi başlatılan Saab, ilk model olarak 9-3’e karar verdi.

Başlangıçta sadece İsveç’te satılması beklenen Saab 9-3 Aero, 2.0 lt’lik turbo benzinlisinde 220 HP güç sunarken manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri de mevcut. İsveç Ulusal Elektrikli Otomobiller Başkanı Matties Bergman, 2.5 yıldır üretimine ara verilen Saab’ı yeniden canlandırmak için yoğun bir çalışma sürdürdüklerini belirtirken, gelecek sene de hayli performanslı ve kaliteli bir elektrikli aracı piyasaya süreceklerini açıkladı. Saab 9-3 Aero İsveç’te 31.510 Euro’ya satılıyor.

http://www.mgdtv.com/otomobil/saab-yeniden-sahnede.html

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

“C Serisi”nin tasarımcısı yerli oto için kolları sıvadı

Aralarında Mercedes ve Volkswagen’in de olduğu birçok markada görev alan Türk tasarımcı Murat Günak, elektrikli yerli otoyu tasarlamak için çalışacak.

ANKARA – ÖZCAN YILDIRIM

Ford, Mercedes, Peugeot, Daimler Chrysler’de görev aldıktan sonra 2 yıl boyunca Volkswagen Grubu’nun Tasarım Bölümü Başkanlığını yürüten ve Peugeot 206 ve Mercedes C serisi gibi modellere imza atan Türk tasarımcı Murat Günak, yerli otoyu tasarlamak için kolları sıvadı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının teşviki ve TÜBİTAK’ın aracılığıyla yürütülen elektrikli araç projesinde ikinci aşamaya geçilirken, başvuru sahiplerinin sundukları projelerin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı.

Finale kalan 6 projeden birini hazırlayan firmanın yatırımcısı Ercan Malkoç, teşvik yarışında bir adım öne çıkmak için Peugeot 206 ve Mercedes C serisi gibi modellere imza atan Türk otomobil tasarımcısı Günak ile el sıkıştı.

“Yerli otomobilin en güçlü yanı tasarımı olacak”

Murat Günak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otomobillerin insanların etkileyen en önemli objelerden olduğunu belirterek, endüstri dünyasında iddialı her ülkenin yerli bir otomobil üretmesi gerektiği söyledi.

Türkiye’nin mevcut koşullarda fosil yakıtlı bir otomobil üretmesinin kolay olmadığını, bu konuda Avrupalıların yaklaşık yüzyıllık birikiminin bulunduğunu ifade eden Günak, şöyle konuştu:

“Türkiye için fırsat elektrikli otomobiller. Çünkü herkes bu alandaki yarışa hemen hemen aynı yerden başlıyor. Murat Günak olarak elektrikli yerli bir otomobilin üretilmesini çok istiyorum. Bunun için doğru zamandayız. Yalnız Türkiye’nin elini çabuk tutup bu fırsatı kaçırmaması gerekir. Rakipler boş durmuyor, ürettiği otomobilleri piyasaya sürmeye başladı bile. Zaman çok çabuk geçiyor, bundan dolayı da teşvik süreci daha çabuk işlemeli.”

“Heyecanlı ve tecrübeli bir ekibe sahibiz”

Ercan Malkoç da 22 yıldır otomotiv sektörüne hizmet ettiğini ve 6 yıldır ise yerli otomobil üretmek için şirketi bünyesinde proje geliştirdiğini söyledi.

TÜBİTAK’a sundukları elektrikli yerli otomobil projesinin değerlendirmeye kalan 6 projeden biri olmasının memnuniyetini yaşadıklarını ifade eden Malkoç, söyle konuştu:

“Bu proje için dünya otomobil devlerinin tasarımlarını yapmış Murat Günak ile tasarım konusunda anlaştık. Yerli otomobil tasarımıyla da yerli olmalı. Bunu Murat Günak gibi önemli bir isimle hayata geçirecek olmak ayrıca önemli. Yerli otomobili araç değil amaç olarak görüyoruz. Bunun için heyecanlı ve tecrübeli bir ekibe sahibiz.”

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

JAPONYA’DA SATIŞTA 2014 Honda Vezel

Dünya prömiyeri gerçekleştirilen 2014 Honda Vezel kompakt crossover bu hafta Japonya’da satışa sunuldu.

Japon üreticinin mevcut CR-V modelinin altına konumlanacak kompakt crossover aksi belirtilmediği takdirde 2015 yılında Avrupa pazarına farklı bir model ismiyle sunulacak.

2014 Honda Vezel ilk etapta lansmanda duyurulan iki farklı motor seçeneği ile yollara çıkacak; 1.5 litrelik dört silindirli benzinli ve yüksek çıkışlı elektrik motoruyla kombine edilen 1.5 litre direkt enjeksiyonlu motora sahip hibrit versiyon.

Bu ünitelerin yakıt tüketim değerleri ve özellikleri henüz açıklanmadı ancak Vezel Hybrid’in Japonya’da kendi sınıfında en yüksek yakıt ekonomisi sunan hibrit araç olması bekleniyor

h_3919
AWD SİSTEMİYLE DONATILACAK

Öte yandan, gerçek zamanlı dört tekerlekten çekiş sisteminin (Real Time All-Wheel-Drive) tüm versiyonlar için isteğe bağlı olarak sunulacağını belirten Honda, marka tarihinde ilk olarak bir hibrit otomobilini AWD sistemiyle donatacak.

Japonya pazarında giriş seviyesi Vezel 1.5-litre FWD’nin fiyatı 1870000 Yen’den (17950 dolar) başlıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Ford, güneş enerji panelli araç konseptini CES 2014’te ziyaretçilere gösterecek

Ford, C-MAX Solar Energi adını verdiği tavanda güneş enerji paneli olan araç konseptini CES 2014 sırasında tanıtacak.

Otomobil dünyasındaki önemli gelişmelerden bir yenisi de, elbette son yıllarda sayıca artan elektrikli otomobiller. Hem benzin hem de dizel araçlara oranla çok daha az yakan ve çevreye daha az zarar veren elektrikli otomobillere yönelik olarak farklı konseptler hazırlanmaya devam ediliyor.

Elektrikli araçlarla alakalı çözülmesi gereken önemli sorunlardan birisi batarya kısmında. Araçlardaki bataryalar tam olarak doldurulsalar bile, benzinli ya da dizel otomobillerde olduğu şekilde çok uzun km’ler boyunca yol alamıyorlar ve tekrardan şarj edilmeleri gerekiyor. Elbette bunun için de yol güzargahı üzerinde şarj istasyonunun olması şart.

Ancak, Ford’un hazırladığı C-MAX Solar Energi isimli konsept otomobil, tavana yerleştirilen güneş panelleri ile bataryalar şarj ediliyor ve araç aslında her zaman otomatik olarak şarj oluyor ve herhangi bir şekilde durup, şarj için istasyona takılması gerekmiyor.

ford_c-max_solar_energi_jan_2014-100221799-large

Özel olarak tasarlanan tavan, gelen ışınları yüzeye yayarak şarjın daha kısa süre içerisinde yoğun şekilde dolması sağlanıyor. Ford’un elektrikli araç konsepti C-MAX Energi Hybrid ile performans hususunda herhangi bir farkı yok.

Üretimin yapılıp, yapılmayacağı belli değil. Ancak, aracın CES 2014 sırasında sahneye çıkacağını ve tanıtımının yapılacağını belirtelim.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica