Quantcast

Monthly Archives: Şubat 2014

Hybrid Golf, vitrine çıkıyor

Volkswagen, plug-in hibrid hatchback versiyon Golf GTE’yi Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtacak.

Volkswagen, plug-in hibrid hatchback versiyon Golf GTE’yi Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtacak.

Golf ’un sportif versiyonları GT, GTI ve GTD modellerinin tasarımından izler taşıyan GTE geliştirilmiş yakıt ekonomisiyle birlikte performans konusunda da oldukça iddialı.

GTE’de 148 HP’lik 1.4 litre TSI benzin motoruyla birlikte 101 HP’lik bir elektrik motoru yer alıyor. Benzinli ve elektrikli motorlarla birlikte karma kullanımda 201 HP güce ulaşabilen otomobil 350Nm’lik oldukça yüksek bir tork değerine sahip.

Otomobil, 8.8 kWh sıvı-soğutmalı lityum-iyon pilleri sayesinde, EV modunda saatte 130 kilometre hıza ulaşarak 50 kilometre mesafe gidebiliyor. Volkswagen’in bir çok yeni modelinde de uygulanan MQB mimarisini kullanılan GTE, bin 524 kilogram ağırlığına rağmen 0-100 kilometre hızlanmasını 7,6 saniyede tamamlıyor. Maksimum 217 kilometre hıza ulaşabilen hybrid Golf’ün yakıt tüketimi ise 100 kilometrede 1,7 litre, maksimum menzili ise 940 kilometre.

Evlerde kullandığımız geleneksel duvar prizi aracılığıyla otomobilin tam olarak şarj edilmesi 3,5 saat sürüyor. Şarj ünitesinde yada şarj istasyonlarında bu süre 2,5 saate düşüyor.

İç mekanında daha çok mavi renk tercih edilen otomobilin 6,5 inç’lik multimedya panelindeki enerji akış ekranında, pil durumu, menzil, tüketim ve emisyon istatistikleri de izlenebiliyor.

Volkswagen, Golf’ün ürün yelpazesini CNG ve tam elektrikli versiyonlarıyla daha da genişletmek adına çalışmalarını sürdürüyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Toyota kablosuz şarj için ilk adımı attı…

Toyota elektrik motorlu otomobiller için kablosuz pil şarj sistemi testlerine başlayacağını duyurdu

Hibrit otomobil satışları 6 milyon adeti aşan Toyota, Plug-in Hybrid ve elektrik motoru ile çalışan araçlar için yeni geliştirdiği kablosuz pil şarj sisteminin teknik testlerine Şubat ayı sonunda başlayacak. Kablosuz şarj sistemiyle elektrik motorlu otomobillerin aküleri 90 dakikada şarj edilebilecek.

Toyota tarafından yapılan açıklamada; yeni kablosuz şarj sisteminde manyetik rezonans teknolojisi kullanıldığı söylendi. Yakın gelecekte pazara sunulması planlanan manyetik rezonans iletici aktarım sistemi; zeminde bulunan bir bobin sayesinde elektriği araçta bulunan ikinci bobine iletiyor ve akünün şarj olmasını sağlıyor.

Testler için Japonya’nın Aichi Bölgesi’ndeki 3 ev pilot olarak seçilerek 3 adet Plug-in Hybrid araç sağlandı. Bir yıl sürmesi planlanan testlerde, şarj özellikleri, şarj frekansı, kullanıcı memnuniyeti ve kullanım kolaylığı ölçümlenecek. Testler sonucunda; kablosuz şarj sistemi elektrik motorlu araçların kullanımına sunulacak. Toyota tarafından yapılan açıklamada elektrikli araçları teşvik edecek kablosuz şarj sistemi ile çevrenin çok daha fazla korunacağı görüşü de dile getirildi.

Haber: Ege Geçyatan
http://otomobil.haber3.com/toyota-kablosuz-sarj-icin-ilk-adimi-atti-haberi-41044.htm

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

İLK YERLİ ELEKTRİKLİ OTONUN FİŞİNİ ÇEKTİ!

İlk yerli elektrikli otonun fişini çekti! Türkiye’de üretilen Renault’nun ilk elektrikli modeli Fluence Z

İlk yerli elektrikli otonun fişini çekti! Türkiye’de üretilen Renault’nun ilk elektrikli modeli Fluence Z.E.’nin dönemi kapandı. Oyak Renault, Avrupa’da beklenen talebi görmeyen otomobilin üretimini durdurdu. Elektrikli otomobillere 4 milyar euro yatırım yapacağını açıklayan Renault’nun hedefleri şaştı .Vatan GazetesFnden Mete Tansu’nun haberine göre, Fransız marka, Türkiye’de üretilen ilk elektrikli otomobili Fluence Z.E.’nin üretimini durdurmaya karar verdi. Renault’nun yeni stratejisi doğrultusunda 2010 yılında OyakRenault’nun Bursa tesisindeki bantlardan inmeye başlayan Fluence Z.E.’nin üretimi 2013’ün sonunda sessiz sedasız sona erdi. Türkiye’de üretilen ilk elektrikli aracın macerası 3 yıl sürdü. Renault’nun bu kararı almasında elektrikli araçlara beklenen talebin gelmemesi etkiliydi. 2009’da Fluence Z.E.’nin Bursa’da üretileceğini duyuran Renault’nun hedefleri büyüktü. Şirket, elektrikli araçtan yılda 20 bin adet üreteceğini, talebin artması halinde bu rakamı 30 bin adede kadar çıkarabileceklerini açıklamıştı. Oyak Renult’ya en büyük sipariş İsrail’den gelmişti. Oyak Renault, İsrailli şirket Better Place’yle yaptığı anlaşmaya bağlı olarak İsrail ve Danimarka’ya 5 yılda 100 bin adet elektrikli Fluence ihraç edecekti. Ancak tahminler tutmadı, Avrupaülkelerinden elektrikli Fluence’a istenilen sayıda şipariş gelmedi. Türkiye’de 215 adet satıldı ilk yerli elektrikli araç, Türkiye’de de rağbet görmedi. Türk halkının 2012 yılının ortasında tanıştığı ve ’10 liralık elektrikle Ankara’ya gitmeyi’ planladığı Fluence Z.E.’den bugüne kadar 215 adet satıldı. Peki dünyanın en pahalı benzinini kullanan vatandaş neden tercihini 100 km’de 2.5-3 lira yakan elektriklilerden yana kullanmadı? Elektrikli araçlar için altyapı sorununun çözülememesi yani yeterince şarj istasyonunun kurulamaması en büyük sıkıntı oldu. Uzun süren batarya şarj süreleri ve kısa menzil de satışları olumsuz etkiledi. Renault, yeni stratejisinde Zoe Z.E., Twizy Z.E. ve Kangoo Z.E.’ye ağırlık verecek. Zoe ile Twizy, bu yıl satışa sunulacak. Tahminlertutmadı Renault CEO’su Carlos Ghosn, 2020’de elektrikli araçların toplam pazarın yüzde 10’unu temsil edeceğini öngörüyordu. Hedefi 500 bin elektrikli Renault satmaktı. Ancak satışlar tahminlerin çok altında. Elektrikli otoların toplam satışı Avrupa’da 14 binde kaldı. Elektrikli Renault Fluence evdeki 220 voltluk prizle 6-8 saatte şarj edilebiliyor. Otomobil tam şarjla 185 kilometre yol katedebiliyor.(İHA)

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Toyota da elektrikliyi pek düşünmüyor

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Kurumsal İlişkiler Direktörü Selim Okutur, elektrikli araçlar için bir alt yapı sıkıntısı olduğunu belirterek, “O nedenle elektrikli otomobillerin kısa zamanda pek yaygınlaşacağını düşünmüyoruz, hibrit araçların yaygınlaşacağını düşünüyorum” dedi.

“Yenilenen Yüzüyle Toyota Türkiye Turu” etkinliği kapsamında Toyota’nın başta Auris Touring Sports olmak üzere Yeni Corolla, Verso, Yaris, Yaris Hybrid, Avensis, Hilux ve RAV4 modelleri Denizli’de tanıtıldı.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Kurumsal İlişkiler Direktörü Okutur, Denizli Toyota Plaza Yarımca’da düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Toyota’nın özellikle son iki yılda geçirdiği değişimin dikkati çekici olduğunu belirtti.

“Yenilenen Yüzüyle Toyota Türkiye Turu” adıyla başlattıkları çalışmanın Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) “Glatyatörler Ödülleri” kapsamında “Yılın PR/Etkinlik Uygulaması” kategorisinde birincilikle ödüllendirildiğini hatırlatan Okutur, şöyle konuştu:

“Toyota markası bugüne kadar dayanıklılığıyla, düşük yakıt tüketimiyle, çevreciliğiyle öne çıkmış bir marka olarak bilinirdi. Fakat son iki yılda özellikle Yaris modeliyle başlattığımız tasarım değişikliğiyle artık tasarımda da çekici modeller üretme kararı almış bulunuyoruz. Yaris’le başlayan bu değişim, Auris, Verso, RAV4, GT86 ve en son da geçen yıl Türkiye’de ürtemine başladığımız Yeni Corolla ile kendini gösterdi. Bu değişimin sonuçlarını özellikle Türkiye’de üretimine başlanan Yeni Corolla’da çok önemli derecede görmek mümkün. Geçtiğimiz yılın ilk yarısındaki Corolla satışlarımız 4 bin 228 iken, Yeni Corolla’nın pazara sunulması ile ikinci yarısında 13 bin 161 oldu. Neredeyse üç katına çıktı diyebiliriz.”

Toyota Türkiye olarak geçen yıl pazar paylarını küçük de olsa artırdıklarını ifade eden Okutur, “2013 yılında 36 bin 30 binek ve 2 bin 413 ticari araç olmak üzere 38 bin 443 araç satarak Türkiye’de yerli otomobil satışını artıran tek marka unvanını elde ettik. Toyota, 2013 yılında 9 milyon 980 bin otomobil satışı ile dünyanın en çok satan otomobil markası oldu. 2014 yılında dünyada 10 milyon adet otomobil satışını geçen ilk otomobil markası olmayı hedefliyoruz” dedi.

Geçen yıl Corolla ile başlattıkları değişimin bu yıl da diğer modellerle devam ettiğini vurgulayan Okutur, 2014’ün yeni ilk modelinin Auris Touring Sports adını verdikleri, Auris’in station vagon modeli olduğunu, üstün teknolojik donanımıyla, benzinli ve dizel motor seçenekleriyle, bin 658 litrelik bagaj kapasitesi ile tam bir aile otomobili olan modelin, İstanbul’dan sonra Türkiye’de ilk defa Denizli’de tanıtımının yapıldığını kaydetti.

Toyota’nın global ölçekteki başarısından bahseden Okutur, geçen yıl “Dünyanın En Değerli Markaları” değerlendirmesinde 35 milyar dolarlık marka değeri ile Toyota’nın, “en değerli otomobil markası” unvanını aldığını, 2014 yılında ise 10 milyon sınırını aşan dünyadaki tek otomobil markası olacaklarını söyledi.

Okutur, otomobillerdeki ÖTV artışı yönündeki soru üzerine, “Talep azalacaktır. Bu konuda çeşitli başka faktörler de var. Kredi kullanımına getirilen sınırlamalar ve döviz kurunun yükseltmesi de talebi etkileyecektir” dedi.

Okutur, elektrikli araçlarla ilgili çalışmalar hakkındaki soru üzerine, dünyanın en çevreci markası olan Toyota’nın bugüne kadar 6 milyonun üzerinde hibrit araç sattığına, diğer markalar karşısında açık liderliğini koruduğuna dikkati çekti. Okutur, şöyle konuştu:

“Üniversitelerin ve otomotiv firmalarının elektrikli araçlar üzerinde yaptığı çalışmalar var. Hibrit araç, hem elektrikli hem benzinli motoru olan ve insanlara az yakıtla çok mesafe gitmelerini sağlayan bir teknoloji. Tamamen elektrikli araçlar için bir alt yapı sıkıntısı var, teknoloji henüz gelişmedi ve şu an menzil sıkıntısı yaratıyor. O nedenle elektrikli otomobillerin kısa zamanda pek yaygınlaşacağını düşünmüyorum, hibrit araçların yaygınlaşacağını düşünüyorum. Bu konuda lider olan Toyota’dan sonra diğer markalar da son birkaç yıldır hibrit modelleri geliştirme adına açıklamalar yapıyorlar” diye konuştu.

Denizli Toyota Plaza Yarımca Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yarımca da, Toyota’nın Türkiye’deki ilklerinden olan 3S konsepti ile yani satış, servis ve yedek parça hizmetini tek bir merkezde gerçekleştirdiklerini belirterek, müşteriye çok önem verdiklerini, bunu kendilerine vizyon edindiklerini kaydetti.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Cari açığımıza elektrikli çözüm

Türkiye’de siyasi çalkantılar çıkarmak isteyen kesimler için her zaman fırsat olan dışa bağımlı ekonomimizin kanayan yarası cari açığı düşürecek bir formül üzerinde çalışan strateji başkanları, elektrikli otomobil üretiminin zaman geçirilmeden uygulamaya konulması gerektiğine işaret ediyor.

ACİLEN BAŞLATILMALI

Yıllık 50 milyar doları enerjiden oluşan cari açığa yönelik tedbir konusunda elektrikli otomobilin tek çare olduğuna işaret eden strateji başkanları ilk başlarda motor, pil ve nanoteknoloji ile kaporta üretimi fabrikalarında devletin yüzde 50 ve üzerinde payının olduğu özel sektör ortaklığı ile kurulabilmesi üzerinde durdukları ortaya çıktı. Strateji başkanları, ‘Böylece Türkiye’de ilk kez bir sektörün ve teknolojinin geliştirilmesinin yolu açılacak. Büyüme sağlanacak ve istihdamın oluşturulacak’ tespiti yaptılar.

ÖZELLEŞTİRME PLANI

Türkiye’nin elektrikli otomobil üretimine girerek, bir marka oluşturması için elektrikli otomobil üretiminin fırsat olduğunu kaydeden strateji başkanlarının çalışmalarında devletin 10 yıl sonra özelleştirilmesi şartı kaydıyla yüzde 50 ve üzeri pay koyduğu, özel sektöründe ortaklığı ile 3 fabrika kurulması bulunuyor. Motor, pil ve nanoteknoloji ile üretimi yapılacak kaporta fabrikası ile cari açığı tetikleyen petrolden kurtuluşun ilk adımının atılacağı vurgulanıyor.

Yeni Şafak

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

3 liraya 150 kilometre giden otomobil

Ankaralı bir firma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine yaptığı tavsiyeye uyarak “yerli elektrikli otomobil” üretti.

Ankaralı firma, Başbakan Erdoğan’ın kendilerine yaptığı tavsiyeye uyarak, tam dolu şarjla 150 kilometre katedebilen yerli elektrikli otomobil üretti.

Firmanın Ar-Ge ve Mühendislik Müdürü Özer Arslan, yaptığı açıklamada, şirket olarak 2006 yılından bu yana otomobil üretimi konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Yeni üretilen aracın dışında, ikisi dizel biri elektrikli olmak üzere 3 prototip otomobil ürettiklerini, çalışır durumdaki araçların binlerce kilometre yol katettiğini dile getiren Arslan, “Yaptığımız çalışmalardan anladık ki son ürettiğimiz araç şehir içi kullanıma uygun bir araç olacak” dedi.

KM BAŞINA 2 KURUŞ TÜKETİYOR

KOBİ düzeyinde bir firmanın da otomobil üretebileceğini kanıtladıklarını ifade eden Arslan, aracın bireysel tüketiciler için ikinci bir otomobil ya da ticari amaçlı değerlendirilebileceğini kaydetti. Kilometre başına 2 kuruşluk enerji tüketen otomobilin, tam dolu şarjla 150 kilometre yol katedebildiğini anlatan Arslan, bunun da 3 liralık bir masrafa karşılık geldiğine işaret etti. Otomobil üretimi konusunda gerekli tüm testleri tamamlama aşamasında olduklarını kaydeden Arslan, “Testlerin sonunda aracımızı satışa çıkartacağız” ifadesini kullandı.
otomobi̇l.20140127103905

SON İKİ YILLIK SÜREÇTE BU ARACI ÜRETTİK

Arslan, ürettikleri araçlardan birini 4 yıl önce şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Malkoç’un sunumu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a tanıtma fırsatı bulduklarını söyledi.

Sunum sırasında, Erdoğan’ın kendilerine dünyanın elektrikli araçlara yoğunlaştığını söylediğine dikkati çeken Arslan, “Neden elektrikli araçlara yönelmediğimizi sordu. Bu sözü kendimize görev olarak benimsedik. 4 sene içerisinde tamamen elektrikli araçlara yönelik bir araştırma yaptık ve son 2 yıllık süreçte bu aracı ürettik” dedi.

Otomobilin üretiminde eski teknoloji kullanmadıklarını dile getiren Arslan, aracın lityum batarya ve elektrik motoru dışındaki unsurlarının tamamen yerli olduğunu sözlerine ekledi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica