Quantcast

3 liraya 150 kilometre giden otomobil

Ankaralı bir firma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine yaptığı tavsiyeye uyarak “yerli elektrikli otomobil” üretti.

Ankaralı firma, Başbakan Erdoğan’ın kendilerine yaptığı tavsiyeye uyarak, tam dolu şarjla 150 kilometre katedebilen yerli elektrikli otomobil üretti.

Firmanın Ar-Ge ve Mühendislik Müdürü Özer Arslan, yaptığı açıklamada, şirket olarak 2006 yılından bu yana otomobil üretimi konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Yeni üretilen aracın dışında, ikisi dizel biri elektrikli olmak üzere 3 prototip otomobil ürettiklerini, çalışır durumdaki araçların binlerce kilometre yol katettiğini dile getiren Arslan, “Yaptığımız çalışmalardan anladık ki son ürettiğimiz araç şehir içi kullanıma uygun bir araç olacak” dedi.

KM BAŞINA 2 KURUŞ TÜKETİYOR

KOBİ düzeyinde bir firmanın da otomobil üretebileceğini kanıtladıklarını ifade eden Arslan, aracın bireysel tüketiciler için ikinci bir otomobil ya da ticari amaçlı değerlendirilebileceğini kaydetti. Kilometre başına 2 kuruşluk enerji tüketen otomobilin, tam dolu şarjla 150 kilometre yol katedebildiğini anlatan Arslan, bunun da 3 liralık bir masrafa karşılık geldiğine işaret etti. Otomobil üretimi konusunda gerekli tüm testleri tamamlama aşamasında olduklarını kaydeden Arslan, “Testlerin sonunda aracımızı satışa çıkartacağız” ifadesini kullandı.
otomobi̇l.20140127103905

SON İKİ YILLIK SÜREÇTE BU ARACI ÜRETTİK

Arslan, ürettikleri araçlardan birini 4 yıl önce şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Malkoç’un sunumu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a tanıtma fırsatı bulduklarını söyledi.

Sunum sırasında, Erdoğan’ın kendilerine dünyanın elektrikli araçlara yoğunlaştığını söylediğine dikkati çeken Arslan, “Neden elektrikli araçlara yönelmediğimizi sordu. Bu sözü kendimize görev olarak benimsedik. 4 sene içerisinde tamamen elektrikli araçlara yönelik bir araştırma yaptık ve son 2 yıllık süreçte bu aracı ürettik” dedi.

Otomobilin üretiminde eski teknoloji kullanmadıklarını dile getiren Arslan, aracın lityum batarya ve elektrik motoru dışındaki unsurlarının tamamen yerli olduğunu sözlerine ekledi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

4 Responses to 3 liraya 150 kilometre giden otomobil

 1. mustafa sabri dedi ki:

  satış fiatı yüksek. benzinli fiata elektirikli sunmak, tercihi benzinliden yana kullanmayı gerektirir. dez avantajları varken satış fiatı belirlemesi benim haddime diyil ama benzinliye yakın denk fiatla satışa sunulmuş. makul bir fiat olsaydı ilk siparişi ben verecektim.

  ( dezavantajları, menzili 180 km.civarıyla sınırlı. yarım saat 45 dakka şarj için zaman kaybı, azami hız sınırı düşük, yokuş çıkışı belirsiz. vs.vs. bu kadar yüksek fiat konurmu ya, adammı soyyorsunuz.

 2. Rıza ACA dedi ki:

  100 KM efektif menzil sunsa bile alınır ama adam gibi araba üretip buna bir de uygun fiyat koysunlar.

 3. yns dedi ki:

  güzel bişey yapmadan önce güzelce soyacaklar bizi, önce karınlarını doyuracaklar, sonra zenginlere hizmet edecekler, uygun fiyat beklemeyin arkadaşlar, bu ülke vatandaşını sömürmek için, cebindeki parayı almak için elinden geleni yapmaktayken, hizmet beklemekten vazgeçmeliyiz. hem herkesin elektrikli arabası olursa petrol tüccarları ne iş yapar, o kadar vergiyi bizden başka kim öder? elektrikli araba bu ülkede yaygınlaşsın da görün daha ne vergiler çıkaracaklar, elektriğe ne zamlar yağacak, yani sömürülmeye devam 😉

 4. mobi dedi ki:

  bu arabaları anca reklamlarda görebiliyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica