Quantcast

Türkiye elektrikli otodan henüz elektrik alamadı!

Elektrikli otomobillerin seri üretiminin gerçekleştiği sayılı ülkelerden biri olan Türkiye’de, elektrikli araçlara gösterilen ilginin henüz emekleme seviyesinde olduğu ortaya çıktı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) raporuna göre Ocak-Ağustos ayı döneminde Türkiye’de satılan elektrikli araç sayısı sadece 56 adette kaldı.

Raporda belirtilmemekle birlikte, satışların büyük bölümünü, mayıs ayında tüketicilere satılmaya başlanan ve Bursa’daki Oyak Renault fabrikalarında üretimi yapılan Fluence ZE’nin oluşturduğu sanılıyor.

Şarj istasyonlarının, büyük kentler de dahil olmak üzere henüz yaygınlaşamamasının, satışlardaki düşüklüğün en önemli nedenlerinden biri olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte elektrikli araçların menzilinin, şimdilik 180 km gibi düşük seviyelerde kalması da, satışların düşüklüğündeki bir başka etken. Renault, Fluence ZE için Türkiye çapındaki bayilerine elektrikli araç şarj istasyonu kurma çalışmaları yürütürken, bazı yerel yönetimlerle de altyapı kurulumu konusunda işbirliği anlaşmaları yapmıştı.

Türkiye’de şimdiye kadar satılan elektrikli araçların en önemli müşterilerinin kamu kuruluşları ve çevreci araç filosu kurma konusunda hassas davranan şirketler olduğu belirtiliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica