Quantcast

Yerli elektrikli spor otomobil Etox geliyor!

Yerli spor otomobil Etox’u üreten Ercan Malkoç, Başbakan Erdoğan’a verdiği sözü tuttu ve ODTÜ ile birlikte Etox’un elektrikli modelini geliştirdi.

Bundan 6 yıl önce yerli spor otomobil Etox’u üreten Ercan Malkoç, Başbakan Erdoğan’a verdiği sözü tuttu ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile birlikte Etox’un elektrikli modelini geliştirdi.

Başbakan Erdoğan’ın önerisi üzerine elektrikli otoya yönelen firma yetkilileri Ankara İstanbul arası 5-6 TL’ye gidebilen yerli elektrikli otomobil modelini geliştirdi. Du şarj ile 180 kilometre yol gidebilen Etox, saatte 170 kilometre hıza ulaşabiliyor..

7

Malkoç, yaptığı açıklamada, ilk Etox’u ürettikten sonra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kırşehir’de bir toplantıda karşılaştıklarını ve Erdoğan’ın Etox ile çok ilgilendiğini söyledi.

1

Malkoç, şöyle devam etti:

”Bize, fosil yakıtlı araçlarla zaman kaybetmememizi öneren Sayın Başbakanımız, (Bu konuda dünyadan çok geriyiz. Bunun yerine elektrikli otomobile yönelin) dedi. Elektrikli otomobil çalışmalarını yeni başladığını, bunun Türkiye’nin otomobil sektöründe dünyayı yakalayabilmesi için önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Biz de bunun üzerine Sayın Başbakanımıza, elektrikli otomobil yapmaya söz verdik.”

2

BAŞBAKAN’IN SÖZLERİ BENİ KAMÇILADI

Başbakan Erdoğan’ın, sözlerinin kendilerini kamçıladığını anlatan Malkoç, hemen çalışmalara başladıklarını ifade etti. Bu süreç içerisinde, yerli elektrikli motor ve batarya üretmeleri için iki ayrı firmayla anlaştıklarını belirten Malkoç, yerli elektrikli motor çalışmalarının son aşamaya geldiğini, çok kısa bir süre içinde tamamlanacağını bildirdi.

5

Daha sonra, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın San-Tez Projesi kapsamında ODTÜ ile elektrikli otomobilin geliştirilmesi çalışmalarına başladıklarını belirten Malkoç, 20 aylık bir çalışmanın ardından elektrikli Etox’u ürettiklerini kaydetti.

Elektrikli Etox’u, iç piyasaya sipariş yöntemiyle yapmayı planladıklarını ifade eden Malkoç, ”Başbakanımıza verdiğimiz sözü yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

4 Responses to Yerli elektrikli spor otomobil Etox geliyor!

 1. Bora dedi ki:

  bu aracın fiyatı ne kadar olacak acaba?

 2. apdi dedi ki:

  botox gibi olmuş yani herşeyiyle yabancı maalesef yerli değil.işin içinde ödtü olunca böyle şeyler normaldir ey milletim

 3. ERDAL YALÇIN dedi ki:

  sayın etox yetkilileri, sizlerden acizane bir dileği olacak. yeni üretimlerde lütfen türkçe isimler kulanın madimki yerli, dünlayada bunu türkçe ismimizle de damga vurmalıyız. türçe isim türkçe karakter. başarılarınızın devamını yüce türk milleti ve şahsım adına gönülden diliyorum. saygılarımla,

 4. Türker dedi ki:

  Simgesi de çok anlamsız ve boynuza benziyor. Daha etkileyici bir simge seçilmeli. Örneğin kartal olabilir. Aslan da olabilir ve insanlar almak için kuyruğa girerler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Yandex.Metrica