Opel Ampera

Opel Ampera

27 Şubat 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Neredeyse sessiz Voltec elektrikli itiş gücü ünitesi 370 Nm anlık tork ve saatte 160 km maksimum hız sağlar. Opel’in devrim yaratan teknolojisi elektriği birincil güç kaynağı ve benzini elektrik üretmek için ikincil güç kaynağı olarak kullanır. Voltec elektrikli propülsiyon sisteminin ana komponentleri T şeklindeki akü takımı, (111 kW) elektrikli itiş gücü ünitesi ve elektrikli motor jeneratörüdür.

Yeni bir elektrikli sürüş kategorisi
Opel Ampera elektrikli sürüşün tamamen yeni bir kategorisini temsil etmektedir. Klasik hibritlerde tekerlekler benzinli motor, elektrikli motor veya her ikisi ile döndürülür. Pratikte hibrit araçlar tam araç performansı sağlamak için her iki kaynağa da – motor ve akü – ihtiyaç duyar.

Genişletilmiş menzilli elektrikli araç (E-REV), aracın elektrikli itiş gücü ünitesi ile çalışması bakımından hibritten veya plug-in hybrid modelinden farklıdır. Opel Ampera 60 km’lik akü aralığında yakıt kullanması gerekmez.

Voltec teknolojisi
Opel Ampera, şarj için 230 V çıkışa sahip herhangi bir ev prizine takılabilir. Enerji 16-kWh, T-şeklindeki lityum-iyon akü paketinde depolanır. Akü paketi tam araç hızı ve 60 km’ye kadar hızlanma performansı sağlayabilen elektrikli itiş gücü ünitesini çalıştırabilir.

Daha uzun yolculuklarda elektrik jeneratörünü tahrik etmek için Ampera’nın araç üstü menzil genişleten motor kullanılır. Benzin ile çalışan menzil genişletici, otomobili 500 km’den daha uzun mesafelerde çalıştırmak için fazladan elektrik üretebilir.