Bd Otomotiv’ten Münih Çıkarması Ek

Bd Otomotiv’ten Münih Çıkarması Ek

22 Ekim 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Türkiye’de elektrikli otomobil üretiminde öncü kuruluş olan BD Otomotiv, Münih’teki eCar Tec 2011 fuarına katıldı.

Türkiye’de elektrikli otomobil üretiminde öncü kuruluş olan BD Otomotiv, Münih’teki eCar Tec 2011 fuarına katıldı. Fuar hakkında bilgi veren BD-Otomotiv’in sahibi Osman Fevzi Boyner, ülke dışına çok sayıda elektrikli araç sattıklarını, daha iyi tanıtım amacıyla konusunda en büyük olan Münih fuarına katıldıklarını söyledi. Geleceğin teknolojisi olarak görülen elektrikli araçların tanıtıldığı Münih eCar Tec 2011 Fuarı, kapılarını açtı. Üçüncü kez gerçekleşen konusunda Avrupa’nın en büyüğü sayılan fuara Türkiye’den BD Otomotiv katıldı. A6 numaralı salonda büyük bir standla yer alan BD Otomotiv’in tamamı Türkiye’de üretilen ve dizayn edilen elektrikli araçları yoğun ilgi gördü. Fuar ve elektrikli araçlar konusunda bilgi veren BD Otomotiv’in sahibi Osman Fevzi Boyner, çevre dostu ve ekonomik olan elektrikli araçların yakın bir gelecekte ulaşımın vazgeçilmezleri arasına gireceğini söyledi. Elektrikli otomobillerin çok yeni bir teknoloji olduğunu kaydeden Boyner, yenilenebilir enerji trendinin her geçen gün daha da büyüdüğünü buna bağlı olarak da hızlı bir altyapı gelişmesi gösterdiğini dile getirdi.

İlk etapta hafif ticari araçları elektrikli araca dönüştürmeye odaklandıklarını vurgulayan Osman Fevzi Boyner, şöyle konuştu:

‘Kent içi ulaşım için oldukça avantajlı olan elektrikli hafif ticari araçlar, bir defasında 200 Km yol yapabilmektedir. Giderek yaygınlaştırmayı planladığımız şarj istasyonlarında da yarım saat içinde dolum yapılabilmektedir. Sessiz, tasarruflu ve insanı yormayan sürüş kalitesine sahip araçlara ilgi giderek artmaktadır. Çok önemli gördüğümüz Münih elektrikli araba fuarına ilk defa katılıyoruz. Ürünlerimizi sergiliyor, tanıtım yapıyoruz. Etrafımızda büyük markalar var. Elektrikli arabalarla ilgili her türlü gelişme bu fuarda mevcut. Biz ilgiden memnunuz. Son üç yıl içinde Avrupa ülkelerine 350 araç sattık. Özellikle Avrupa’nın büyük kentlerinde temiz ulaşım büyük ölçüde teşvik ediliyor. Gelecek 10 yıl içerisinde insan ve yük taşımacılığı bambaşka boyut kazanacak. Londra, Amsterdam, Milano ve Kopenhag gibi kent merkezlerinde sadece Yayalar için düzenlenen güzergahlara elektrikli taşıt dışında başka araç giremiyor. Bu trend giderek daha da yüksek ivme kazanacak. Türkiye’de de özellikle lojistik işi yapan şirketlere elektrikli hafif ticari araç vermeye başladık. Küçük ölçüde yük ve insan taşımaya oldukça elverişli olan bu elektrikli araçlarda daha önce vergi indirimi olmuştu. Son Ötv zammında ise herhangi bir olumsuz etkilenme olmadı. Şu anda elektrikli arabalar için herhangi bir devlet teşviki yok, ama var olan mevzuatların yakın bir gelecekte Çağa uygun düzenleneceğini düşünüyoruz?.