‘Elektrikli otomobil ihracatına yakında başlayacağız’

‘Elektrikli otomobil ihracatına yakında başlayacağız’

28 Ekim 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Türkiye’de toplam otomotiv satışının yüzde 85’ini 1600 CC ve altı otomobillerin oluşturduğunu, dolayısıyla ÖTV farkı oluşmadığını, bu segmentte pazarın da rekabetin de aynı şekilde devam ettiğini bildirdi.

Aybar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ÖTV güncellemesinin 1600 CC’nin üstündeki otomobiller için geçerli olduğunu hatırlatarak, Dacia’nın hiçbir modelinin ÖTV artışından etkilenmediğini, diğer otomobillerin iki model dışında ÖTV’den etkilenmediğini bildirdi.

Yüksek hacimli araçlarda ÖTV farkının oluştuğunu, bu segmentte bir daralmanın olacağını dile getiren Aybar, “Ama Türkiye’de volume yapan, toplam satışın yüzde 85’ini oluşturan 1600 CC ve altı otomobillerde ÖTV farkı oluşmadı. Dolayısıyla burada pazar da, rekabet de aynı şekilde sürüyor. Ticari araçlarda bir fark oldu ama markalar bunu müşterilerine yansıtmayarak kampanyalarına devam ediyorlar” dedi.

Aybar, Türkiye otomotiv pazarının bu yılı geçen senenin biraz üzerinde tamamlayacağını, 2012 yılında ise ÖTV’nin etkilediği segmentlerin “küçük” olmasından dolayı bu yılın altında bir rakam olmayacağı tahminini yaptıklarını, ancak artı eksi yüzde 10’un normal karşılanması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de otomobil sahipliği oranının hem Avrupa hem de dünya ölçeğine göre hala düşük seviyede bulunduğuna dikkati çeken Aybar, “Dolayısıyla böylesine büyüme başarısı sağlamış, ekonomisi gelişen bir ülkede, genç nüfusa, talepkar nüfusa imkan sağlandığında otomobile yatırım olacaktır. Otomobil sahipliği oranı Avrupa’da bin kişiye 500’lerde, Türkiye’de bin kişiye 100. Dolayısıyla alınacak çok mesafe var. Pazar istikrarlı olduğu sürece gelişmeye devam edecek. Ancak bir gerçeği unutmayalım, kişi başına milli gelir 10 bin dolarları yeni geçti. Türkiye daha çok ekonomik büyümeyi gerçekleştirdikçe, kişi başı mili gelir yükseldikçe, pazar gelişmesi de olacaktır” şeklinde konuştu.

Aybar, Renault Mais olarak satış rakamlarında bu sene ciddi bir performans artışı gösterdiklerini, binek otomobilde ve ticari araç satışlarında pazar payını 2 puan daha iyileştirdiklerini anlatarak, “Yani daha fazla pazar payı aldık. Kendimizi başarılı görüyoruz” dedi.

-“Elektrikli otomobil ihracatına yakında başlayacağız”-

Renault’un elektrikli modeline ilginin ne düzeyde olduğuna ilişkin soru üzerine Aybar, talebin çok yoğun olduğunu, ancak rakam telaffuz etmediklerini söyledi.

İbrahim Aybar, elektrikli otomobil konusunda kamu kuruşlarına öncelik verdiklerini, altyapı anlaşması imzalayan büyükşehir belediyelerinin ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın siparişleri olduğunu, öncelikle buralara teslimat yapacaklarını, ardından diğer talepleri değerlendireceklerini bildirdi.

Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Antalya büyükşehir belediyelerinden sipariş aldıklarını anlatan Aybar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na sunum yaptıklarını, somutlaşıp somutlaşmayacağını önümüzdeki günlerde netleşeceğini dile getirdi.

Aybar, “Elektrikli modelimiz için, önümüzdeki 2020 yılına kadar geçecek sürede toplam satışın yüzde 10’una varacak bir satış hacmi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. 10 yıl içinde gelinen pay bu olacak. Türkiye yeni teknolojilere çok yatkın, insanlar ilgili, bu oran daha yukarı çıkabilir ama şimdilik tahminlerimiz böyle” dedi.

Elektrikli otomobilleri, normal bir otomobil satar gibi satmayacaklarını, özellikle kullanacak kişilerin elektrik altyapısı için keşifte bulunacaklarını ifade eden Aybar, “Onların bu otomobilin güvenli şekilde şarj edileceği güvenli bir elektrik altyapısına sahip olup olmadığını göreceğiz. Monofaz elektrik akımı lazım, bir de prizlerin çok farklı ve 16 amper olması gerekiyor. Bunlar bütün son yıllarda yapılan binalarda mevcut ama eski binalarda yok. Bunlar sağlandıktan sonra otomobiller müşterileriyle buluşmaya hazır hale gelecek” bilgisini verdi.

Aybar, Türkiye’nin otomotiv sektörü olarak çok büyük bir sıçrama gerçekleştirdiğini, dünyada bu teknolojiye sahip otomobillerin sadece birkaç ülkede üretilmeye başlandığını, bir tanesinin Türkiye olduğunu, dolayısıyla Türkiye’nin dünyanın ileri teknoloji kullanılan üretim merkezlerinden biri haline geldiğini vurguladı.

Elektrikli modellerin ne zaman yollara çıkacağı yönündeki soruya Aybar,

“Önümüzdeki aylarda yollarda görmeye başlayacağız. Dünyada kullanılmaya başlandığı gibi Türkiye’de de tanıtımı yapılmış olacak. İhracat ayağı da yavaş yavaş önümüzdeki günlerde başlamış olacak” karşılığını verdi.

İbrahim Aybar, fiyat konusundaki soruya ise “Bir dizel motorlu otomobilin fiyatı bugün neyse, bu aracın fiyatı da o fiyatın üzerinde olmayacak” dedi.

Elektrikli otomobillerin “mutlak çevreci” araçlar olduğunun altını çizen Aybar, “İçten yanmalı bir otomobilin, ortaya çıkardığı kirliğin temizleme maliyeti 8 bin 500 avro olarak hesaplanmış, sadece bir otomobilin. İşte bu otomobil bu maliyeti de tamamen ortadan kaldırıyor” diye konuştu.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: