Elektrikli otomobil tek şarjla 400 kilometre giderse kim istifa edecek?

10 Kasım 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Avrupa’nın krizdeki ülkelerinden olan Portekiz’in başkenti Lizbon’da iki gün Renault’un elektrikli araçlarını test ettikten sonra iyice anladım ki, petrolün yıldızı, en azından otomotiv sektörü için 10-15 yıl içinde sönebilir.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar’a büyük bir petrol şirketinin genel müdürü şöyle demiş: “Ürettiğiniz elektrikli otomobillerle tek şarjla ne zaman 400 kilometre gideriz?” Aybar, adını vermediği genel müdürün bu sorusu karşısında şaşırıp, “Daha zaman var, neden sordunuz” diye cevap vermiş.

O genel müdür de “Tek şarjla 400 kilometre gideceğiniz günü bana haber verin, istifa edeceğim” karşılığını vermiş.

Bizler bilmiyoruz ama Renault, araştırmalarına ve testlere devam ediyor. Tek şarjla 215 kilometrelik yol gidilmiş bile.

Türkiye’nin de içinde olduğu Euromed’in Başkan Yardımcısı Jean-Christopher Kugler ile yetkili arkadaşları, sorularımızı da yanıtladıkları özel toplantıda, yapılan bir araştırmadan söz ettiler. 400 şirkete menzili 170 kilometreye sahip elektrikli ticari araç Kangoo Z.E’den vermişler. Şirketler, 6 ay boyunca araçları sonsuz kullanmışlar. Buna rağmen bir günde 100 kilometreyi dolduramamışlar. Kugler’e göre ticari kullanımda elektrikli, binek arabayı geçecek. Araştırmalar ve tahminler bunu gösteriyor.

Türkiye çabuk benimser

Kugler, Fransa’da şu anda elektrikli Kangoo’nun yollarda vızır vızır dolaştığını da söyledi. Binek otomobilde elektrikli aracın, önce meraklıları tarafından satın alınacağını, fazla zaman geçmeden yaygınlaşacağına inandığını belirten Kugler, şu noktaya da dikkat çekiyor: “Elektrikli otolar, sadece şehir arabası olmayacak, hatta kırsal kesimde şehirlerden daha çok kullanılacak.”

Fransız yöneticinin Türkiye ile ilgili ilginç tespitleri de var. Diyor ki, “Bu araçlar, sürekli bizi şaşırtacak. Mesela, Türkiye’nin elektrikli otoyu çok çabuk benimseyeceğine inanıyoruz. Çünkü Türk halkı, yeniliklere çok meraklı ve açık. Yeni teknolojileri severek kullanıyor.”

Kugler, Fluence Z.E. Oyak-Renault’un Bursa’daki fabrikası sayesinde başarıyla üretildiğini, bu tesisin Renault’un dünyanın en iyi fabrikalarından birisi olduğunu da söyledi.

Nasıl memnun olmasın ki?.. Renault, bu fabrika ve Türkiye’deki yüksek satışlar nedeniyle 10 yılda varlığını 1 milyar euro’dan 10 milyar euro’ya çıkardı.

Başbakan’dan önce denedik

Lizbon’daki testlerden bazı ayrıntılar aktarmak gerekirse, elektrikli Fluence’yi kullanmak keyifliydi. Atlas Okyanusu kıyılarında dolaşıp durduk.

Bazı arkadaşlarımız, ayrıntılı bilgiler yeterince verilmediği için yol gösterici navigasyon aletinin azizliğine uğrayıp, 4 saat aynı yollarda dönüp durdular ama böylece onların da torunlarına anlatacak öyküleri oldu.

Dönüşte, Lizbon havaalanına giderken 3 aracın birbirine dokunmasıyla ufak bir kaza da geçirdik. Araçlarda hemen elektrik akımı kesildi, herhangi önemli bir olay olmadan sağ salim serüvenimizi tamamladık.

Belki de, maceramızın en ilginç tarafı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan önce Fluence Z.E’yi iyice test etmemiz oldu. Renault Mais Genel Müdürü Aybar, şimdi Erdoğan’a armağan edilecek gri metalik Fluence için randevu bekliyor.

Küçük bir not vereyim. Lizbon’da başladığım Avrupa turum sürüyor. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da İş Bankası’nın şubesini açacağız. Avrupa’da Frankfurt merkezli yaygınlaşan İş Bankası, komşu Bulgaristan’da da etkinliğini artırmak için yepyeni bir şube açıyor.