Google’nin sürücüsüz aracına rakip çıktı

Google’nin sürücüsüz aracına rakip çıktı

06 Eylül 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

2020’de sürücüsüz otomobil projelerj geliştiren Google ‘ın ardından Nissan da sürücüsüz otomobil üretmek için kolları sıvadı.

NEW YORK- Nissan 2020’de kendi sürücüsüz otomobilini üreterek bu konuda projeler geliştiren Google’a rakip olmayı hedefliyor. Google ‘ın ardından Nissan da sürücüsüz otomobil üretmek için kolları sıvadı. Önümüzdeki yıl kendi sürücüsüz otomobilinin testlerine başlayacak olan Nissan, ”Autonomous Drive’ adını verdiği sürücüsüz arabayı 2020’de piyasaya sürmeyi hedefliyor.
Nissan CEO’su Carlos Ghosn, “2007’de Nissan’ın sıfır emisyonlu popüler bir otomobil üreteceğinin sözünü vermiştim. Nissan Leaf tarihteki en çok satan elektrikli araba oldu. Şimdi de sürücüsüz ilerleyebilecek ve teknolojide çığır açacak Autonomous Drive’ın 2020’de piyasaya sürüleceğinin sözünü veriyorum” dedi.

NİSSAN SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİL TESTLERİ
Sürücüsüz otomobil testlerine 2010 yılında başlayan Google’ın, her ne kadar otomobili ticari amaçlar için kullanmayacağını belirtse de, bu teknolojiyi diğer otomobil üreticilerine satarak burdan kazanç sağalayabileceği ifade ediliyor.
Sürücüsüz otomobil projesinde Google ile işbirliği yapmayan Nissan, MIT, Stanford, Oxford ve Tokyo Üniversitesi gibi dünyanın prestijli okullarıyla ortak teknoloji geliştiriyor.
Nissan sürücüsüz otomobil projesine sahip tek otomotiv şirketi değil. Daha önce Audi ve Toyota da kendi sürücüsüz otomobil prototiplerini yayınlamıştı.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: