Hyundai’nin ilk elektrikli otomobili!

Hyundai’nin ilk elektrikli otomobili!

25 Eylül 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Hyundai, bir süredir üstünde çalıştığı elektrikli aracını BlueOn’u hazır haliyle tüm dünyaya tanıttı.

Hyundai, çevre dostu teknolojiler arasında yeni bir devri başlatan ilk tam yollu elektrikli aracı BlueOn’u, Kore Cumhurbaşkanı Myung-Bak Lee, Koreli bakanlar ve 50’den fazla devlet yetkilisinin katıldığı törenle Seul’de ilk kez yola çıkardı.

Hyundai yaklaşık 10 yıldır alternatif yakıtlı ve elektrikli araçlar üzerinde çalışıyor ve bu konuda öncü firmalardan biri konumunda bulunuyor. Hyundai’nin çevre dostu ürünleri ve teknolojileri için en son oluşturduğu Blue Drive stratejisine bağlı olarak BlueOn ismini alan araç içinse bir yıldan biraz daha fazla bir sürede yaklaşık 35 milyon USD’lik (40 milyar Kore Wonu) yatırım yapıldı. İlk kez geçen yılki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ön çalışma olarak sergilenen aracın tam yollu çalışır versiyonu (FSEV – Full Speed Electric Vehicle) olan BlueOn ise, Hyundai’nin A-segmentinde yer alan i10 modelinin yenilenen versiyonu baz alınarak geliştirildi.

Hyundai, ilk etapta 30 adet BlueOn’u, gelişimlerini sağlamak ve şarj istasyonlarının altyapısını denemek amacıyla iki yıl süreyle çeşitli devlet kurumlarına vermeyi, ayrıca Kore’nin çevreci imajına katkıda bulunmak için de yaklaşan G20 Zirvesi’nde bu araçları tanıtım amacıyla kullanmayı planlıyor.

Yenilikçi Bataryalar ve Sanal Ses

BlueOn’un uzunluğu 3585 mm, genişliği 1595 mm, yüksekliği de 1540 mm ve bu boyutlarıyla standart bir i10’dan farkı bulunmuyor. Ancak araçta oldukça verimli olan yenilikçi tasarıma sahip 16.4 kWsaat’lik LiPoly (lityum iyon polimer) elektrikli motor bulunuyor. Diğer batarya tiplerine göre sayısız avantaja sahip olan bu yeni tip batarya 81 PS maksimum güç ve 210 Nm maksimum tork üretiyor.

Elektrikli araçlar nikel-metal hibrid batarya ve elektrikli motorla çalıştıkları için aracın performansı bataryaların ömrüne ve dolum kapasitesine bağlı oluyor. Ancak Hyundai, LiPoly kullanarak aynı gücü yüzde 30 oranında daha hafif ve yüzde 40 oranında daha az yer kaplayan bataryayla elde etmiş oluyor. Böylece verimlilik artarken yolcular için sunulan kabin hacmi de daraltılmamış oluyor.
BlueOn ayrıca aşırı yüklemeyi önleyen, çarpışma esnasında güvenliği en üst seviyede tutan ve yüzbinlerce kilometrelik yol yapılarak dayanıklılık testinden başarıyla geçen özelliklere de sahip. Maksimum hız olarak 130 km/s’ye ulaşan ve 0-100 km/s hızlanmasını 13,1 saniyede gerçekleştiren BlueOn, benzinli motora sahip bazı rakiplerinden daha başarılı sonuçlar elde ediyor.

BlueOn’un bir diğer dikkat çeken özelliğiyse Sanal Motor Sesi Sistemi olan VESS (Virtual Engine Sound System). BlueOn, diğer elektrikli araçlar gibi sessiz çalışsa da bu sistem sayesinde yapay bir ses çıkarıyor ve özellikle yayalarla etraftaki canlıların kendisini duymasını ve daha dikkatli olmasını sağlayıp kazaları önlüyor.

Şarj Etmek Çok Kolay

BlueOn, şarjı tam olarak doldurulduğunda 140 km yol yapabiliyor. BlueOn, evlerimizde kullandığımız 220 Volt’luk prizlerle ve 380 Volt’luk sanayi tipi prizlerle iki farklı şekilde saj edilebiliyor. Ev elektriğiyle 6 saatte tam olarak şarjı dolan BlueOn’un ön tarafında bulunan çabuk şarj ünitesiyle bataryasının yüzde 80’lik kısmı 25 dakikada doldurulabiliyor.

Motorla birlikte çalışan parçalar da elektrikli olduğu için elektrikli hidrolik direksiyon sistemi, elektrikli su pompası ve kendi kendine şarj olan fren sistemi de BlueOn’a uyarlanabiliyor. Ayrıca kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla BlueOn’da şarj durumunu ve en yakın şarj istasyonlarının yerini gösteren gelişmiş telematik sistemi ve sesli komut sistemiyle çalışan 4.2 inçlik LCD ekran bulunuyor.

Seul Büyükşehir Belediyesi ve diğer devlet kurumlarıyla birlikte çalışacak olan Hyundai, şehir içinde şarj dolum istasyonlarının kurulmasına da destek verecek. Önümüzdeki yıl BlueOn’un üretim kapasitesini genişletecek olan Hyundai, 2012 yılının sonu itibariyle 2 bin 500 adet BlueOn’u üretmiş olmayı hedefliyor.

Hyundai’nin Kore’deki Ar&Ge Merkezi Başkan Yardımcısı olan Dr. Hyun-Soon Lee, BlueOn ile ilgili şunları söyledi: “Baştan sona Kore’de geliştirdiğimiz ve Hyundai’nin son teknolojilerini bünyesinde barındıran BlueOn’u tüm dünyaya tanıtmaktan gurur duyuyoruz. Çevre dostu araçlara son dönemlerde gösterilen ilgi artmaya devam ediyor. Bu kadar gelişmiş teknolojiye sahip olan bir aracı hazırlamak, sanayideki liderliğe ulaşmamız için çok önemli. Hyundai, geniş ürün yelpazesiyle her türlü ihtiyaca cevap veren araçlar hazırlarken bir yandan da dünyamızın korunması bilinciyle daha çevre dostu araçları hazırlamaya devam edecektir”.

Hyundai’nin önümüzdeki birkaç yıl içinde çeşitli araçlarının hibrid ve tam elektrikli versiyonları da yollara çıkacak ve hidrojenle çalışan modelleri de 2014 itibariyle seri üretime alınacak.