İlk hibridini 2013’te  piyasaya sürecek

İlk hibridini 2013’te piyasaya sürecek

02 Mayıs 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Ferrari 2013’te ilk benzinli-elektrikli hibrit sistemini piyasaya sürecek. Teknoloji, ismi henüz açıklanmamış olan, Enzo’nun yerini alacak otomobilde kullanılacak.

Ferrari CEO’su Amadeo Felisa Pekin Otomobil Fuarı’nda yaptığı açıklamada, “Formula 1’i temel alarak geliştirdiğimiz, yakıt tüketimini azaltıp performansı arttıracak hibrit sistemimizle pazara giriyoruz” dedi.

Ferrari “HY-KERS” adı verilen hibrit sisteminin, testlerde hibrit olamayan bir Ferrari modeliyle karşılaştırıldığında, yakıt tüketimini yüzde 40 civarı azalttığını, buna karşılık 0’dan 200 km/s’ye hızlanma süresini de yaklaşık 3 saniye azalttığını söyledi.

HY-KERS sistemi otomobilin ağırlığını yaklaşık 120 kg arttırıyor. Ferrari, otomobilin şasisinin ve aktarma organlarının ağırlığını azaltarak bu ağırlık artışını kısmen telafi edecek.

Felisa yeni otomobilin şasisinin Ferrari’nin F1 otomobillerindekiyle aynı kalitede karbon fiber içereceğini belirtti. CEO, bu karbon fiberin şu anda Enzo’nun ve F50’nin şasisinde ve gövdesinde kullanılana oranla daha hafif ve daha dayanıklı olduğunu ifade etti.

Ferrari lityum iyon hücrelerini Güney Koreli Samsung Electronics’ten temin edecek ve kuzey İtalya’nın Modena şehri yakınlarındaki Fiorano’da bulunan F1 yarış merkezinde birleştirerek kendi batarya paketlerini üretecek.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: