İngiliz MG firması, elektrikli crossover’ı ZS’yi satışa sundu

İngiliz MG firması, elektrikli crossover’ı ZS’yi satışa sundu

14 Haziran 2021 0 Yazar: ElektrikliOto

MG firması küllerinden doğuyor.

İngiliz MG firmasını 2000’lerin başında hatchback veya spor otomobil modelleriyle ülkemizde de görüyorduk. Ardından uzun yıllar sessiz kalan bu firma, son yıllarda Çinli ortaklarının da desteğiyle canlanmayı başardı. Firma şimdi de MG ZS EV olarak adlandırılan elektrikli crossover modelini anavatanı İngiltere’de satışa sundu. “Ekonomik ve aile dostu bir elektrikli otomobil” olarak tanımlanan bu araçla birlikte MG, müşterilerin evlerine ücretsiz şarj yeri kurulumu yapacağını da belirtiyor.

Aracın Excite adı verilen giriş donanımının fiyatı da 21.500 İngiliz Sterlini olarak belirlenmiş. Biraz daha donanımlı versiyon olan Exclusive seçilirse de bu fiyat 23.500 İngiliz Sterlini’ne yükseliyor. Fakat araç bu hâliyle bile baz donanım olan Hyundai Kona Electric’te’ daha ucuz oluyor. Çünkü Kona Electric’in İngiltere fiyatı 27.250 İngiliz Sterlini şeklinde. MG’nin Çin fabrikasının bu elektrikli ekonomik aile crossover’ından yılda 300.000 adet üreteceği de belirtiliyor.

Ayrıca hem aracın hem de aracın bataryalarının 7 yıl garantili olmaları da oldukça iyi bir durum. MG’nin araçtaki 44.5 kW-saat’lik bataryalar için belirttiği menzil değeri de 262 km şeklinde. Bu değer yeni WLTP standartlarına göre hesaplanmış ve İngiltere’de şehir içi kullanımda yeterli olacaktır gibi görünüyor.

Aracın diğer bazı özellikleri de şu şekilde:

• Önden çekiş sistemi
• 143 beygir (105 kW) güç ve 353 Nm tork üreten bir elektrik motoru
• %0’dan %80’e 43 dakikada şarj dolumu (DC hızlı şarj ile)
• %0’dan %100’e 6.5 saatte şarj dolumu (7 kW normal şarj ile)

Kaynak : https://tr.motor1.com/news/360984/ingiliz-mg-elektrikli-crossoverini-satisa-sundu/