Rusya’da üretilen otomobilleri Türkler Rus’laştıracak…

Rusya’da üretilen otomobilleri Türkler Rus’laştıracak…

10 Temmuz 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Rusya’da üretilen otomobilleri Türkler Rus’laştıracak…

Otomobildeki yerlilik oranını yüzde 15’ten yüzde 60’a çekmek isteyen Rusya’dan, Türk yan sanayiine açık davet var. Büyük fırsatlar içeren Rusya’daki araçları ‘Ruslaştırmak’ için 20 firma görüşme halinde, 10 şirket ise bu ülkede yatırıma sıcak bakıyor.

Rusya’da üretim yapan Toyota, GM, elektrikli araçlar üretmek üzere konseptler geliştiren Yo Auto ve Ford’la yapılan toplu ve bire bir görüşmelerde, Türk firmaları için Rusya’da büyüme potansiyeli olan iş fırsatları olduğu ortaya çıktı. Görüşmelere katılan Rusya Federasyonu yetkilileri de ülkelerindeki fırsatları ve yabancı yatırımcılara sunulan olanakları Türk heyetine anlatıp, Türkiye ‘yi Rusya’ya yatırıma çağırdı.

Rusya’da üretilen araçlardaki yerlilik oranının ortalama yüzde 15 civarında ve orta vadede hedefin bunu yüzde 60’a çekmek olduğuna dikkat çeken Rus yetkililer, uluslararası markaların ülkenin bugün ortalama yüzde 10 olan gümrük duvarlarına takılmadan ithalat yapabilmek için yerlilik oranını sürekli yukarı çekmek zorunda olduklarını, bu yüzden tedarikçi şirketleri de üretim yaptıkları bölgelerde istediklerini belirttiler.

Türkiye’den 6 büyük otomotiv yan sanayi firması halihazırda Rusya Federasyonu’nun çeşitli kentlerinde yatırım yaparak bu ülkede üretim yapmaya başladılar. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB)’nin Başkanı Orhan Sabuncu’nun verdiği bilgiye göre 20 Türk firması da bu ülkede yatırımlarını tamamlamak üzere görüşmelerini sürdürüyor ya da tamamlamak üzere. Ayrıca Rusya Federasyonu’nda Türk müteahhit firmalarının toplam değeri 32 milyar doları bulan 1200’den fazla projeyi yürüttüğü biliniyor. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre Rusya’nın Türkiye’deki yatırım miktarı ise 9 milyar dolar.

http://www.samanyoluhaber.com/gundem/Turkler-Rusyaya-otomobil-uretecek/787666/