Sakarya üniversitesi elektrikli otomobil geliştiriyor.

Sakarya üniversitesi elektrikli otomobil geliştiriyor.

08 Eylül 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu – SAİTEM alternatif enerjiler konusunda kalıcı çözümler üretmeyi kendine hedef edinmiş, nitelikli bireylerin yetişmesi için ortam yaratan, tamamen amatör ruhlu gönüllü olarak çalışan öğrencilerden oluşan bir ileri teknolojiler topluluğudur.Ekib 2003 yılında iki mühendislik öğrencisi tarafından kurulmuştur.

SAİTEM bünyesinde 20 aktif öğrenci ve öğrenciyken ekipte görev almış ; şu anda çeşitli firmalarda çalışan 14 mezun danışmanla birlikte yürütmektedir.SAİTEM çalışmalarını tüketen toplum modelinden üreten toplum modeline geçişin gerekliliğinin farkındalığıyla gerçekleştirmektedir. Bu zamana kadar alternatif enerjiyle çalışan araçlar başta olmak üzere Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerini yürütmektedir. Üretimini gerçekleştirdiği projelerle bu zamana kadar Türkiye başta olmak üzere Avrupa ve Avustralya da çeşitli dereceler almıştır.

SAİTEM bugüne kadar adını 5 farklı projeyle ulusal ve uluslararası arenada duyurmustur.
Bunlar ;

* SAGUAR

SAGUAR (SAkarya GUneş ARabası) serisi ile

  • 2011 World Solar Challange Dünya on dördüncülüğü
  • 2010 TÜBİTAK Formula G Türkiye İkinciliği
  • 2009 World Solar Challange Dünya dokuzunculuğu
  • 2008 TÜBİTAK Formula G En İyi Tasarım Ödülü
  • 2007 TÜBİTAK Formula G Türkiye Üçüncülüğü
  • 2006 TÜBİTAK Formula G Türkiye İkinciliği
  • 2005 TÜBİTAK Formula G Türkiye Dördüncülüğü

* SATEK


* SAHİMO

  • 2009 Shell Eco Marathon Avrupa Üçüncülüğü, Türkiye Birinciliği
  • 2008 Shell Eco Marathon Avrupa Üçüncülüğü, Türkiye Birinciliği

* EVrim

  • 2012 Shell Eco Marathon Avrupa yedinciliği, Türkiye Birinciliği

* SATU
Bu proje başlıkları adı altında çalışmalarını sürdüren SAİTEM ; bu güne kadar 7 farklı güneş arabası , 3 farklı hidrojen arabası , Türkiye’nin ilk güneş enerjili teknesini üretmiştir. Ayrıca ekibin son güneş arabası SAGUAR 2 ; daha önce SAGUAR 1’in 130 km / saat olan hızını aşarak saatte 140 km hıza çıkmış ve Türkiye’nin en hızlı güneş arabası ünvanını sürdürmüştür.Ekibin ürettiği SATEK ; Türkiye’nin ilk güneş enerjili teknesidir. SAHİMO(Sakarya Hİdro MObil) ile Shell Eco Marathon Avrupa yarışlarına katılan SAHİMO ; 1 litre benzine eşdeğer hidrojenle 453 ve 568 km yol katederek iki yıl üst üste Avrupa üçüncüsü oldu.

Türkiye’nin elektrikli arabası Evrim sloganıyla yola çıkan ekip ; yaklaşık 1 yıl süren tasarım sürecinin ardından Evrim’in üretimini tamamlayıp mayıs 2012 de Shell Eco Marathon yarışına katılmıştır. Yüksek verimli elektrikli hub motor üretimi , Türkiye’de ilk karbon fiber jant , BMS gibi Ar-Ge projelerini araç üzerinde uygulamıştır.
SAİTEM EVrim adlı araçla 20’den fazla ülkeden 200’den fazla takımın katıldığı Shell Eco Marathon yarışında Avrupa 7.’si olmuştur. Yarışmaya Evrim isimli arabayla katılan SAİTEM, Şehir Konsepti Akü Beslemeli Elektrik Yakıtı (Urban Concept Battery Electric) sınıfında 145 km/kWh yol yapmıştır.Evrim projesi ile birlikte ; SATU projesinide yürüten ekip ; balon yardımıyla kendi üreteceği alçak irtifa test uydusunu uzayın sınırına , 120.000 feet’e göndererek uzaydan görüntü ve çeşitli ölçüm sonuçları elde etmeyi hedeflemektedir.Çalışmalarına aralıksız devam eden ekib Shell Eco Marathon 2013 ile World Solar Challenge 2013 yarışlarına yeni üreteceği Evrim ve SAGUAR 3’le katılıp daha önce uluslar arası yarışmalarda elde ettiği dereceleri daha üst seviyelere taşıyamayı hedeflemektedir.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: