Toyota geleceğin yol haritasını kullanıma sundu

Toyota geleceğin yol haritasını kullanıma sundu

11 Aralık 2014 1 Yazar: ElektrikliOto

Toyota’nın yeni Yaris Hybrid’i İstanbul yollarında test ettik. Kompakt ve çevik boyutlarının yanı sıra sessiz ve çevreci motoruyla Yaris Hybrid, benzersiz bir sürüş keyfi sunarken, trafikte stresi yenmenin en ideal çözümü olarak öne çıkıyor.

oyota’nın geleceğin motor teknolojileri ile ilgili yol haritası, gerçek üretim modellerinin ilk kez bir arada sergilenmesi ile Paris’te hayata geçmişti. Toyota standında, hibrid motor teknolojisine sahip C-HR konsepti, hidrojen yakıt hücreli seri üretim otomobili Toyota Fuel Cell Sedan, elektrikli minik Toyota i-ROAD ve yeni Yaris vardı. İşte bunlardan Yaris Hybrid bu haftaki test konuğumuz oldu ve aracı İstanbul yollarında inceleme fırsatı buldum. Hybrid yakıt teknolojisinin B segmentinde ilk defa kullanıldığı otomobil olma unvanını taşıyan yeni Yaris ekim ayında satışa sunuldu.

İç mekan ve bagaj geniş

Yaris Hybrid, 1.5 lt’lik benzinli ve ona eşlik eden elektrik motoruyla 100 HP’lik sistem gücüne sahip. Auris Hybrid’in küçültülmüş ve hafifletilmiş elektrik sisteminin görev yaptığı Yaris’te sürekli değişken oranlı CVT otomatik şanzıman kullanılırken, aracın tüketim ve performans değerleri oldukça düşük. Hibrid bir Toyota için bir ilk olarak elektrik enerjisini depolayan batarya, arka koltukların altına yerleştirilmiş. Bu sayede hem iç mekan genişliği hem de bagaj hacmi içten yanmalı motorlara sahip olan Yaris’lerin seviyesinde tutulmuş.

Güvenlik dikkat çekiyor

Farları, ön ızgarası, ön tamponu ve stopları geleneksel motorlu versiyonlardan farklı tutulan Yaris Hybrid, diğer hibrid Toyota modelleri gibi mavi zeminli bir Toyota logosu taşıyor. Yan ve arka tarafta yer alan ‘Hybrid’ yazılarının dışında bu aracın melez bir motora sahip olduğunu bu maviliklerden anlamak mümkün. Toyota’nın Avrupa Tasarım Merkezi’nde tasarlanan ve yaz aylarında tanıtımı yapılan yeni Yaris, Toyota’nın yeni tasarım felsefesinden izler taşıyor. Ön taraftaki ‘X’ görünümü aracı farklı ve dikkat çekici kılıyor.

Yeni Yaris aktif ve pasif güvenlik donanımları ile de dikkat çekiyor. Tüm versiyonlarında sürücü diz hava yastığı dahil olmak üzere toplam yedi hava yastığı, Araç Denge Kontrol Sistemi (VSC), Elektronik Çekiş Kontrol Sistemi (TRC), Anti-Blokaj Fren Sistemi (ABS), Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD), Acil Durum Fren Sistemi (EBS), Lastik Basınç Monitörü (TPMS) standart olarak sunuluyor. Boyutlarındaki artışa rağmen, yüksek manevra kabiliyetini kaybetmeyen Yaris 3.950 mm’lik uzunluk ve 4.7 m’lik dönüş yarıçapı ile şehir yaşamı için mükemmel manevra kabiliyeti sunuyor. Müşteri geri bildirimleri de dikkate alınarak geliştirilen Yaris’in amortisörleri ve direksiyon sisteminde yapılan iyileştirmeler sonucu yol tutuş ve sürüş konforu artırılmış. Ön ve arka süspansiyonlar, yumuşak helezon yaylar ile desteklenerek daha dengeli bir yol tutuşu sağlanıyor.

Çalıştığını göstergeden anlıyorsunuz

Tasarım olarak artık daha Avrupalılaşan Yaris’te asıl güzel olan bu hybrid motorun sürücüsüne verdiği his ‘Huzur’ kelimesi tam olarak işte bu hissi tanımlıyor. Aracın içinde hakim olan sessizlik elektrik motorun devreye girmesiyle artıyor. Saatte 50km/s hıza kadar devrede kalan elektrik motoru adeta havada gidiyor hissi uyandırıyor. Eğer bataryanız yeterliyse aracı çalıştırdığınızda çalışıp çalışmadığını anlamak için göstergedeki ‘Ready’ yazısına bakmanız gerekiyor. Elektrikli motor ile yol alırken ses çıkmadığı için çalışmayan ama giden bir otomobil gördüklerinden çevredekilerin meraklı bakışlarına da maruz kalıyorsunuz. Kompakt ve çevik boyutlarının yanı sıra sessiz ve çevreci motoruyla Yaris Hybrid, kullanıcılarına benzersiz bir sürüş keyfi sunarak, trafikte stresi yenmenin en ideal çözümü olarak öne çıkıyor. Sürüş esnasında yakıt tüketimi ve motor verimliliğini takip edilmesini sağlayan, hibrit enerji göstergesi ile de daha çevreci bir kullanım sağlanıyor. Yeni Yaris Hybrid’de, ayrıca hibrit motor sayesinde şehir içi yakıt tüketimi değerleri, şehir dışı yakıt tüketimi değerlerinden daha düşük gerçekleşiyor. Bu özelliği ile Yaris Hybrid, tam bir şehir otomobili olma özelliğini koruyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: