Toyota’nın en küçük hibriti ‘teşviksizliğe’ rağmen gelecek

Toyota’nın en küçük hibriti ‘teşviksizliğe’ rağmen gelecek

11 Haziran 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Japon üreticinin en küçük hibrit modeli Yaris Hybrid, yılın son çeyreğinde Türkiye’ye gelecek. Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, teşvik edilmesi durumunda hibrit modellerin dizellere alternatif olabileceğini söyledi.

Dünyanın B sınıfındaki ilk seri üretim hibrit otomobili olan Toyota Yaris Hybrid, yılın son çeyreğinde Türkiye yollarına çıkmaya hazırlanıyor. Hibritlere vergi teşviğinin eninde sonunda gerçekleşeceğine inandıklarını söyleyen Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, dizel araçlara alternatif olabilecek bu teknolojinin desteklenmesinin, devletin yükünü de hafifleteceğini vurguladı.

Hibrit araçlara teşvik konusunun, Otomotiv Strateji Belgesi’nde de bulunduğunu hatırlatan Bozkurt, “Bu nedenle pozitif beklentimizi sürdürüyoruz. Ne boyutta olacağını elbette bilmiyoruz. Bu teknolojinin yaygınlaşması, ekonomiye de katkı sağlar” dedi.

Yüzde 1’le 140 milyon TL!

Tarımda ve ticari araçlar dışında, otomobillerdeki dizel kullanımının bir miktar azaltılması gerektiğini savunan Bozkurt, “Bu, benzinli ve hibrit araçlara geçişin teşvik edilmesiyle gerçekleşebilir. Sadece kullanıcının değil, ülke ekonomisi üzerindeki yükü de hafifletir” dedi.
Çevreye verdiği zarar açısından bugün pek çok ülkede dizellere verilen desteğin azaldığını hatırlatan Bozkurt, “Şayet ülkemizde dizel yakıt kullanımı yüzde 1 azaltılır, benzin kullanımını yüzde 1 artırılırsa, devlet adına yaklaşık 130-140 milyon liralık daha az gider oluşuyor” ifadesini kullandı. Tüketicilerin dizel otomobil alımı konusunda pek bilinçli davranmadığını söyleyen Bozkurt, yılda 10 bin kilometre yapan bir tüketicinin dizel araç almasının mantıklı olmadığını belirtti.

“Dizele alternatif olur”

Hibrit araçların, tam da bu noktada, dizelde ısrar eden tüketicilere alternatif olacağını söyleyen Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Türkiye’de araçların özellikle şehir içindeki kullanımları arttı. Hibritlerin şehir içi benzin tüketimi, otobandakinden daha düşük” dedi.

Yaris Hybrid’i destek olmamasına rağmen, yılın son çeyreğinde Türkiye piyasasına sunmak istediklerini kaydeden Bozkurt, “Fiyatı, Yaris dizelin bir miktar üzerinde olacak. Amacımız, herkesin ulaşabileceği bir düzeyde fiyat belirleyebilmek. Bu yüzden biraz da fedakarlık yapıp, dizelin 2-3 bin TL üzerinde bir fiyatla satabilmeyi istiyoruz” diye konuştu. Bozkurt, satış hedefi konusunda şimdilik 100’lü rakamları telaffuz edebileceklerini söyledi.

Yaris’in dizel versiyonunun Türkiye fiyatı 46 bin ile 49 bin TL arasında değişiyor. Yaris Hybrid, yüksek donanımlı olarak getirileceği için, fiyatının 54-55 bin civarında olması muhtemel.

Şehir içinde DAHA tutumlu

B sınıfının ilk ve tek tam hibrit modeli olan Yaris Hybrid, elektrik motoruyla birlikte çalıştığında 100 HP’lik güç üretebilen 1.5 lt benzinli motora sahip. Sadece 79 g/km CO2 emisyon değeriyle öne çıkan, şehiriçinde 100 km’de 3.1 lt yakıt tüketen Yaris Hybrid, bunu şehir içinde ve düşük hızlarda 2 km kadar sadece elektrik motoruyla hareket edebilmesine borçlu. Sadece elektrikli (EV) ve ECO modlarında sürüş imkanı sunan Yaris Hybrid, karışık kullanımda da 100 km’de ortalama 3.5 lt tüketim sunuyor.