Türkiye’nin ilk elektrikli otomobil şarj istasyonunu açılıyor

Türkiye’nin ilk elektrikli otomobil şarj istasyonunu açılıyor

23 Eylül 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

BYD ve Fisker markalarının distribütörlüğünü yürüten BD Otomotiv, Türkiye’nin elektrikli otomobillere yönelik ilk şarj istasyonunu hizmete açmaya hazırlanıyor.

Çinli otomobil üreticisi BYD ile lüks elektrikli otomobil markası Fisker’ın Türkiye distribütörü olan BD Otomotiv, elektrikli otomobillere yönelik Türkiye’nin ilk şarj istasyonunu İstanbul’da açmaya hazırlanıyor.
Elektrikli araçlara yönelik Türkiye’deki ilk şarj istasyonunu İstanbul Anadolu yakasında bulunan Carrefour İçerenköy Alışveriş Merkezi otoparkına kuran BD Otomotiv, gelecek hafta bu istasyonu hizmete açacak. Faaliyet alanı içinde elektrikli araçlar için şarj istasyonlarının kurulması ve işletilmesi de bulunan BD Otomotiv, söz konusu ilk istasyonda ortağı olduğu İtalyan firması tarafından dönüşümünü yapılan elektrikli araçlarından birini sergileyecek.

Sayıları artacak
BD Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Osman Boyner, söz konusu istasyonun şehir cereyanıyla çalışan ve normal şarj yapabilen bir istasyon olacağını söylerken, önümüzdeki haftalarda “hızlı şarj” istasyonlarının kurulumuna da başlayacaklarını bildirdi.

Carrefour ile yaptıkları anlaşmanın bir başlangıç olduğunu, İstanbul’un başka noktalarına ve alışveriş merkezlerine de şarj istasyonları koymayı planladıklarını söyleyen Boyner, amaçlarının elektrikli araçları satışa sunmadan önce gerekli altyapının kurulmasına öncülük etmek olduğunu belirtti. Türkiye’nin halka açık bir alanda hizmete girecek ilk elektrikli otomobil şarj istasyonu, 220 voltluk şehir cereyanını kullanıyor. Daha sonra kurulması hedeflenen “hızlı şarj” istasyonu ise şehir cereyanını 330-380 volt civarında bir güce çevirerek akülerin kısa sürede maksimum düzeyde şarj edilmesini sağlıyor.

Elektrikli araçlara yönelik şarj istasyonlarının kurulması konusunda başka girişimler de bulunuyor.

Nitekim geçtiğimiz aylarda Renault Mais ve İstanbul Belediyesi şirketlerinden İstanbul Enerji A.Ş arasında bir protokol imzalanmıştı. Söz konusu protokol çerçevesinde elektrikli araçlara yönelik şarj istasyonlarının, öncelikle İSPARK’a ait açık ve kapalı otoparklarda kurulması konusunda fizibilite çalışmalarına başlanacağı bildirilmişti. Bilindiği gibi Renault, ilk elektrikli modelini Türkiye’de üretimeye başlayacak.

Elektrikli araç getirecek
BD Otomotiv, distribütörü olduğu Fisker’ın ilk örneklerini çok yakın tarihte Türkiye’ye getirmeye başlayacak. İtalya’da hafif ticari araçların elektrikliye dönüşümünü gerçekleştiren bir şirkette ortaklığı da olan BD Otomotiv, bu araçların Avrupa’da satışına devam ediyor.

Söz konusu dönüşümlü araçların Türkiye’de de satılabilmesi için çalışmalar yürüten BD Otomotiv, diğer yandan distribütörü olduğu BYD’nin elektrikli binek modellerinin ithalatına da 2011 yılında başlamayı planlıyor. Amerikalı milyarder işadamı Warren Buffet’ın yüzde 10’una sahip olduğu BYD, elektrikli araçlar ve bu araçlara yönelik akülerin geliştirilmesi konusunda dünyanın önde gelen şirketleri arasında.
Elektrikli araçların Türkiye’de satışına başlanabilmesinin önündeki en büyük engel, söz konusu araçlara yönelik özel bir vergi mevzuatının bulunmayışı. Sanayi Bakanlığı, motor hacimleri olmayan elektrikli araçlara yönelik bir düzenleme konusunda çalışıldığını açıklarken, Avrupa’da bu tip araçlara 5 bin euro’yu aşabilen teşvikler uygulanıyor