Türkiye, Opel’e zorla otomobil ürettirdi!

Türkiye, Opel’e zorla otomobil ürettirdi!

31 Temmuz 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Ağustos’ta satışa sunulacak yeni Astra Sedan’ın Türkiye sayesinde hayat bulduğu ortaya çıktı

Türkiye’deki sedan pazarının büyüklüğü, devlere otomobil bile ürettiriyor. Opel, yeni Astra Sedan modelini Türkiye’nin baskısıyla üretme kararı aldı. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, “Astra ailesinin Türkiye ve Rusya’da çok tutulan sedan versiyonu bu kez üretilmeyecekti. Her iki pazarda da önemli paya sahip olan bu modelin geliştirilmesini Türkiye ve Rusya isteyince, üretime karar verildi” dedi.

Keklik, yeni Astra Sedan’ı baştan istemeyen Almanya ve Fransa gibi büyük pazarların da aracı görünce sıraya girdiğini söyledi. Yeni Astra Sedan’ın ilk sevkiyatlarının İzmir Torbalı’daki merkezlerine ulaştıklarını belirten Keklik, şöyle devam etti:

Fiyatı 45 bin TL’nin altında

“Yeni Astra Sedan modelimizin ön satışına Ağustos ayı ortasında başlayacağız. Lansman için özel bir ön satış paketi hazırladık. 140 beygir gücünde 1.4 litre benzinli manuel-otomatik şanzıman ve 95 beygir güç üreten 1.3 litre dizel manuel motor seçeneklerimiz var. Astra Sedan’ın fiyatı da iddialı. Otomobilin fiyatı 45 bin liranın altında olacak. Bu yıl 4-5 bin adet, 2013’te ise 10 bin-12 bin adet satmayı hedefliyoruz.”

Yılın son çeyreğinde yeni model atağına kalkacaklarını ifade eden Keklik, yeni Astra Sedan’ın yanı sıra yeni mini SUV modelleri Mokka’nın Opel markasına güç katacağını belirtti.

Özcan Keklik, “Yeni Mokka Ekim ayında Türkiye’ye gelecek. Nissan’ın Juke modeline rakip Mokka’da 1.4 litre turbo benzinli motor var. Araç ilk etapta manuel şanzımanla donatılacak. Dizel versiyonu da 2013’te Türkiye’de olacak. 2012’yi 1.500 adet Mokka satışı ile kapatırız. 2013’ün tamamında yaklaşık 5 bin adetlik rakama ulaşırız” diye konuştu.

2013’te toplam pazar 800 bin adet çıkar

Satışların beklentileri doğrultusunda gerçekleştiğini kaydeden Özcan Keklik, kamyon dahil otomotiv pazarının 800 bin adede doğru gittiğini

belirtti ve ekledi: “Satışlar 2011’e göre daralacak ama bence Türkiye için iyi bir rakam. Çünkü geçen yıl pazar beklentilerin üzerinde büyümüştü.” Keklik, 2013 yılında da satışların 2012 yılı seviyesinde gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

Ampera’yı bakanlığa kobay olarak verdi

Türkiye’de elektriklilere vergi teşviği uygulanırken, hibrid yani hem elektrikli hem de benzinli araçlarda ÖTV oranı binek otomobillerle aynı seviyede. Çevreci hibrid aracı olan birçok marka da fiyatın yüksek kalması nedeniyle, bu tip araçları Türkiye’ye getirmeyi tercih etmiyor.

Opel’in Ampera modeli bunlardan biri. Elektrikli araç ile hibridlerin vergisinin eşitlenmesini talep eden Opel Türkiye ise Ampera’da kullanılan benzinli motorun batarya için sadece jeneratör görevi gördüğünü göstermek amacıyla Ankara’ya çıkarma yaptı.

Şirket, test etmesi için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na Ampera tahsis etti. Özcan Keklik, “Daha önce Ankara’ya giderek, Ampera’yla ilgili bir sunum yapmıştık. Şimdi de bakanlığa benzinli ile elektrikli motorların araçta nasıl görev yaptığını göstermek istedik. Amacımız benzinli motorun bataryayı şarj etmeye yaradığını gözler önüne sermek” dedi.

Keklik, şöyle devam etti:

“Ampera sadece batarya yardımıyla 40 ila 80 km yol katedebiliyor. Araçta benzinli motor, jeneratör görevi görüyor. Elektrik jeneratörünü tahrik etmek için Ampera’nın menzil genişleten motoru kullanılıyor. Bataryanın enerjisi tükendiğinde bu motor elektrik sağlayarak, jeneratöre iletiyor, o da aracın enerjisini sağlıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu ve kurum yetkilileri Ampera’yı test ediyor. Denemelerin sonuçlarını bekliyoruz. Hibrid araçların vergisinin elektriklilerle aynı olmasını istiyoruz.”

‘ADAM’ yeni imaj modelimiz

OPEL Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde sıradışı modelleri yeni ADAM’ı piyasaya çıkaracaklarını söyledi. Şehiriçi modeli ADAM’ın tasarımıyla dikkat çekeceğini belirten Keklik, “Esasında bu sınıfta pek rakibimiz gözükmüyor. Ancak büyük satış hedeflerimiz de yok. ADAM, Opel markasının imajına prestij katacaktır. Aracı bayilerimize gösterdik, çok beğendiler. Özellikle gençleri hedefliyoruz” dedi.

İspanya ve Hollanda’yı geçip 5’inci büyük pazar oluruz

Özcan Keklik, bu yıl otomotiv satışlarında yaşanan daralmaya karşın pazar paylarını korumaya devam edeceklerini söyledi. Keklik, “Yıla agresif başladık ve öyle devam edeceğiz. 50 bin adedin üzerinde, 2011 ile hemen hemen aynı seviyede satışa ulaşırız. Bu da yaklaşık 54 bin adetlik satış demek” dedi. Euro Bölgesi’ndeki daralmanın Opel dünyası içinde Türkiye’nin basamak atlattıracağını ifade eden Keklik, “Avrupa’da pazarlar geriye doğru gidiyor. Biz, 54 bin adetlik satışla Avrupa’da 7’nci büyük pazarız. Bu yıl Hollanda ve İspanya’yı yeriz ve ilk 5’e gireriz. Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya Türkiye’nin önündeki ülkeler” dedi.

Model yılı Aralık ayını etkiler ama satışlar 100 bini geçer

Otomotiv sektöründe ‘model yılı’ uygulaması değişti. 1 Ocak 2013’te üretilen araç ile 15 Aralık 2013’te üretilenin model yılı aynı olacak. Sektör, biraz tedirgin. Aralık aylarında 100 bin adetlerin üzerinde satışları gören otomotivciler, 2012’nin sonunda ilk kez yeni ‘model yılı’ uygulamasının etkilerini görecek. Peki satışlar Aralık’ta düşecek mi? Özcan Keklik, otomotiv sektöründe herkesin birbirine bu soruyu sorduğunu belirterek, şunları söyledi: “Aralık sürpriz bir ay olacak. İlk kez böyle bir deneyim yaşayacağız. Nasıl olacağını göreceğiz. Ancak müşterilerin alışkanlıkları var, bir de filo satışları Aralık ayında hızlanıyor.”

Aralık ayında 2012 model yılına ait araçlarla ilgili satış kampanyalarının olacağının altını da çizen Keklik, “Aralık’ta pazar geçen yılki gibi 150 bin adetleri bulmaz ama 100 bin adedin altında kalmaz” diye konuştu.

Opel Türkiye, dünyanın büyük etkinliklerinden biri olan EXPO’nun 2020 adayı İzmir’e otomobil desteği verme kararı aldı. Şirket, bu doğrultuda 3 Insignia Sedan ve 1 Zafira Tourer’ı EXPO Yürütme Komitesi’ne teslim etti. Özcan Keklik, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da dile getirdiği gibi ‘Bir İzmir Projesi değil, büyük bir Ege Bölgesi ve Türkiye Projesi’ne’ katkı sağlamaktan dolayı mutluyuz” dedi.

Kaynak: Vatan