Volkswagen 52 milyar Euro yatırım yapacak

Volkswagen 52 milyar Euro yatırım yapacak

23 Kasım 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Almanya’nın en büyük, dünyanın ikinci büyük otomobil üreticisi Volkswagen önümüzdeki beş yıl içinde 52 milyar Euro yatırım yapacak.
Yeni üretim tesislerine ayrılacak 41,5 milyar Euro’nun yarısı Almanya’daki tesislere aktarılırken, ARGE faaliyetleri için ise 10,5 milyar Euro kaynak ayrıldı. Söz konusu yatırımlara ek olarak VW, Çin’de ortak olduğu otomobil şirketine de 2011 ila 2015 yılları arasında 10,6 milyar Euro yatırım yapacak.

Yatırımlarla VW ürettiği otomobiller arasında ortak parça kullanımını artırmayı ve yeni modeller geliştirmeyi amaçlıyor. Öte yandan mevcut tesislerin modernleştirilmesi ve yeni fabrikaların kurulması da yatırım planı içinde yer alıyor. Önümüzdeki yıllarda piyasaya 24 yeni model çıkarmayı planlayan VW, ABD’ye ve Meksika’ya yeni birer fabrika kuracak. Elektrikli ve hibrid otomobil geliştirme zorunluluğu ise araştırma geliştirmeye ayrılan kaynağın artırılmasına neden olarak gösteriliyor.

(CİHAN)

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: