Yerli otomobil mümkün mü?

Yerli otomobil mümkün mü?

31 Ocak 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü TÜSİAD toplantısında “yerli otomobilimizi üretelim” önerisi getirdi, sanayicilerden cevap gecikmedi. Mustafa Koç, “Daha onu teknolojik olarak yapmak biraz imkan dışı gibi gözüküyor. Elimizden geleni yapacağız” derken, Ali Kibar ise, “Zor bir şey değil. Yapanlar nasıl yaptı?” diye konuştu.

Emine Koç / CNNTurk.com Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, TÜSİAD toplantısında, Başbakan Erdoğan’ın, konuşmasında değindiği yerli otomobil üretimine ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ? TIKLAYINIZ…

Koç, “Daha onu teknolojik olarak yapmak biraz imkan dışı gibi gözüküyor. Elimizden geleni yapacağız. Ama dışarıdan görüldüğü kadar kolay bir iş değil” diye konuştu.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? ANKETE KATILIN…

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç da, daha önce zaten “Anadol” adında yerli bir marka ürettiklerini anımsatarak, Başbakan’ın yüzde 100 yerli üretimi kastettiğini söyledi.

Şu anda zaten belli modellerde ithalatın 160 dolarlara kadar düştüğüne dikkati çeken Koç, “Burada bazı parçalar var ki bunları yerli olarak üretmek çok anlamsız. Mesela bilyalı rulmanı dünyada 3-4 şirket yapıyor ve bütün dünyaya veriyor. Bu gibi parçalar var ki Türkiye’de yapılması hiç mümkün değil. Olsa bile fevkalade pahalı olur ve ekonomik olmaz” dedi.

“Yapanlar nasıl yaptı?”

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar ise, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın otomotiv sektörüyle ilgili Türk markası yaratılmasına yönelik beklentilerini paylaştığını ve Erdoğan’ın bu beklentide haklı olduğunu söyledi.

Kibar, “Türkiye’deki toplam pazar talebine baktığımızda 510 binler seviyesinde ve 40 marka bulunuyor. Hafif ticari ile binek araçlar arasındaki ÖTV’deki farklılık, Türk markası yerli otomobil üretimine ilişkin, olabilirlik anlamında sıkıntılara sebebiyet veriyor. Bunların nasıl bir ÖTV veya farklı bir vergilendirme politikasıyla ortaya konulabileceği önemli. Otomotiv sanayinin geleceğine yönelik durumların iyi analiz edilmesi gerekir. Yapılmayacak ne var ki, zor bir şey değil, yapanlar nasıl yaptı? Biz de aynı formatta veya benzer formatlarda yapabiliriz. Türkiye’de bu bilgi var ama önemli olan pazar ve pazar reaksiyonlarının ekonomik kılabilecek hale dönüştürebilmek” dedi.