10 bin dolara Rus yapımı elektrikli otomobil

10 bin dolara Rus yapımı elektrikli otomobil

19 Kasım 2011 1 Yazar: ElektrikliOto

Rus oligarklardan ”Oneksim Grubu” Başkanı Mihail Prokhorov 2012 yılında satılmaya başlayacak ucuz elektrikli aracın tanıtımını yaptı.

Moskova’da ‘Yo’ olarak adlandırılan otomobilin sedan, minivan, sportif modellerini tanıtan Prokhorov, araçların likid gaz, benzin ve elektrik karışımı ile çalışacağını açıkladı. Prokhorov ayrıca ilk otomobilin 2012 yılında farklı modelle piyasaya sürüleceğini belirtti.

10 bin dolar dolayında başlayan fiyatlarla satılması beklenen Yo-mobil tam depo ile 400 kilometre gidebiliyor. Otomobil 100 km/s hıza 14 saniyede ulaşabiliyor.

Tanıtım esnasında konuşma yapan Prohorov, “Aracımıza ‘yo-mobil’ adını verdik bunun için bir kaç nedenimiz var. Birinciden ‘Yo’ harfi bir tek ‘grafik semboldur’ ve Rusya’yı temsil ettiği anlaşılıyor. Ayrıca İngilizce’de ‘Senin’ ya da ‘Sizin’ anlamına geliyor. Bu önemli çünkü biz Avrupa piyasasına çıkmayı umuyoruz. Üçüncü olarak da ‘Rusya’da yapıldı’ şeklinde bir nevi kalitenin göstergesidir” diye konuştu.

Prokhorov Forbes dergisine göre dünyanın 39. Rusya’nın ise 2. zengini. Altın madenlerinden, Amerikan basketbol takımına kadar onlarca farklı sektörde iş yapan Rus milyarder, ekonomik kriz öncesi fabrikalarının bir kısmının satışını gerçekleştirerek krize nakitle girmişti. Prokhorov döviz kurlarındaki hareketten faydalanarak 2009′da Rusya’nın birinci zengini olmayı başarmıştı. Şimdi Prokhorov elindeki nakitle yeni yatırımlar için çalışmalar yürütüyor.

Elektrik ve likit yakıtları birlikte kullanarak enerji tasarrufu sağlayan hibrid araç üretimi ile ilgili proje Rusya’da ilk kez uygulamaya konacak. İnovasyon ve yüksek teknoloji açılımlı ekonomik pakete destek veren hükümet, enerji bağımlılığından kurtuluşu sağlayacak projelerin hayata geçirilmesini istiyor.

Prokhorov planladığı hibrid araçların maliyeti 10 bin dolar olacak. Yeni kurulacak fabrikanın yıllık kapasitesi ise başlangıçta 10 bin adet. Kapasite 100 bin araca kadar çıkarılabilirse, maliyetler de 7 bin – 7 bin 500 dolara kadar çekilebilecek. Uzmanlara göre verimli üretim için en az on binlerle ifade edilebilecek kapasiteye ulaşılması gerekiyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • elektrikli araba yapımı

Related Images: