Almanya bu Türk’ü konuşuyor

Almanya bu Türk’ü konuşuyor

16 Mart 2012 2 Yazar: ElektrikliOto

Hamburg doğumlu Türk girişimci Sırrı Karabağ, genel distribütörlüğünü yaptığı Fiat’ın araçlarını elektrikle çalışır hale getirince, Almanya’da günün adamı oldu. Başarılı Türk girişimcinin ‘Karabag-Fiat’ adı altında ürettiği elektrikli otomobiller (e-otolar) ülkede büyük rağbet görüyor. 2010 yılında Hamburg’da yollarda seyreden elektrikli otomobillerin yüzde 45’i Karabağ’ın adını taşıyordu. Türk girişimci, yılda en az bin 500 e-oto üretmeyi planlıyor.
Hamburg Ekonomi, Yatırım ve Ulaştırma Bakanı Frank Horch, e-otoda zirveye koşan Karabağ’ın firmasını ziyaret etti. Türk girşimiciden çalışmaları ve gelişmeler hakkında bilgi alan Horch, e-otoların en küçük versiyonu olan Fiat 500E’yi de inceledi. Araç hakkında bilgi veren Karabağ, İtalya’da motorsuz, eksozsuz ve yakıt tankı olmadan üretilen normal araçların Almanya’ya getirildiğini ve burada e- oto olarak inşa edildiğini anlattı.

Bu araçların saatte yaklaşık 100 kilometre sürat yaptığının altını çizen Sırrı Karabağ, “Yakıt ihtiyacı, aküsünün yaklaşık 20 dakika doldurulması ile karşılanıyor. e-otolar diğer araçlara oranla bin kilometrede daha ekonomik davranıyor. Tabii ki araçların şu anki fiyatı diğerlerine göre daha pahalı. Buna rağmen ilgi her geçen gün artıyor. Halk e-oto konusunda bilinçleniyor.” dedi.

e-oto üretimiyle birlikte servis hizmetinin de öne çıktığına işaret eden Sırrı Karabağ, bu yöndeki çalışmalarında son aşamaya geldiklerini aktardı. Karabağ, “En kısa zamanda Almanya’nın her köşesinde 800 servis ve uzman personelle hizmet vermeye başlayacağız. Ayrıca bu e-otolara çoğu Almanya’da geliştirilen sistem ve üretilen parçalarla inşa edilse de biz bu araçları sistem ve aküsünden diğer tüm parçalarına kadar yüzde 100 yerli ürünlerden üretmek için gayret ediyoruz.” bilgilerini verdi.

Almanya’da e-otolar çoğunlukla ticari amaçla kullanılıyor. Buna en çok aşırı yan masrafların sebep olduğu ifade ediliyor.

(CİHAN)

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: