Amerika’nın elektrikli otomobiline Türk ortak

Amerika’nın elektrikli otomobiline Türk ortak

05 Ekim 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Amerika’da Enerji Bakanlığı’ndan 529 milyon dolar destek alan elektrikli otomobil üreticisi Fisker şirketine, Türkiye’den işadamı Osman Boyner de ortak oldu. Fisker ilk hibrit otomobili 100 bin Euro’luk Karma’nın ardından 45 bin Euro’luk Nina modeliyle geliyor. Boyner, İtalya’daki elektrikli otomobil dönüşüm tesisini ise 2011 yılında Türkiye’ye taşımayı planlıyor.

Paris Otomobil Fuarı’nda ilk kez gün yüzüne çıkan otomobillerden biri de Amerikan Fisker markasının elektrikli ‘Karma’ isimli modeli. Şubat ayında seri üretime başlayacak elektrikli spor otomobil önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye’de de satılacak. 2007’de kurulan ve Amerika’da otomotiv devlerinin krizle boğuştuğu bir dönemde elektrikli spor otomobil projesiyle ABD Enerji Bakanlığı’nın 528,7 milyon dolarlık desteğini alan Fisker, sermayesini dünya çapında yatırımcı ortaklar bularak 1 milyar dolara çıkardı. İşte bu aşamada Fisker’in Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan temsilciliklerini alan BD Otomotiv’in sahibi Osman Boyner de şirkete ortak olan yatırımcılar arasına girdi. Şirketin ortakları arasında eski BMW, Aston Martin tasarımcısı, Fisker ailesi ve hedge fonları da bulunuyor. Boyner, ilk üretim aracını Paris Fuarı’nda tanıtan Fisker’in daha şimdiden aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerden 3 bin araç için sipariş aldığını söyledi. İlk üretim araçlardan biri yıl sonunda Türkiye’ye de getirilecek.
Dünyayı saran elektrikli otomobiller kervanına sadece ekonomik küçük modeller değil, süper spor modeller de katılıyor. Amerikan Fisker’in yaklaşık 100 bin Euro fiyatla yola çıkacak modeli Karma, Finlandiya’da kurulan fabrikada üretiliyor. Fisker’in 100 bin Euro’luk Karma modeliyle gelecek yıl 15 bin adet satış hedefi koyduğunu hatırlatan Boyner, şirketin asıl sıçramayı Nina adı verilen kompakt modelle yapacağını söyledi. Amerikan Enerji Bakanlığı’nın desteğini çeken asıl proje olan Nina, 45 bin dolarlık fiyat etiketine sahip olacak. Fisker böylece 2012 yılından itibaren 100 bini Nina olmak üzere 120 bin adet elektrikli otomobil üreten bir dünya şirketi haline gelmeyi planlıyor.
Halen İtalya’da klasik hafif ticari araçları elektrikliye çeviren 30 kişinin çalıştığı bir tesisi bulunan Osman Boyner, İstanbul İçerenköy Carrefour bahçesinde sadece kendi elektrikli araçlarına elektrik dolumu yapabilecek Türkiye’nin bilinen ilk elektrik dolum istasyonunu da kurdu. Osman Boyner, otomobil koleksiyonuyla adından söz ettiren ünlü müteahhit Ali Ağaoğlu ve ekibiyle de elektrikli araç Fisker Karma’nın satışı için görüşme yaptığını söyledi. Doblo, Sprinter gibi araçları elektrikli hale getiren Boyner, İtalya’nın ardından Almanya ve İngiltere’de de bu araçları satabilecek yetkiyi aldıklarını kaydetti. Boyner, 2011 yılında İtalya’daki ticari araç elektrik çevrim tesisini Türkiye’ye taşıyacak.

Çinli otomobil firması BYD’nin Türkiye distribütörlüğünü alan BD Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Boyner, bu araçların Türkiye pazarında geleneksel motorlarla satışına başlama yönündeki kararını değiştirdi. Boyner, “BYD marka araçların konvansiyonel olanlarını getirmeme kararı aldık. Bunun nedeni de bu konuda daha büyük hamleler yapan diğer Çinli markaların ulaşabildikleri yer. Onca çalışmaya rağmen en büyükleri 5 bin bile satmıyor. Ucuz otomobil konusunda rekabet etmek kolay değil. Biz önümüzdeki dönemde BYD’nin elektrikli modellerini ithal ederek pazara gireceğiz.” dedi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: