Ankara, Renault ve Nissan’ın üreteceği ilk elektrikli araçlara talip oldu

Ankara, Renault ve Nissan’ın üreteceği ilk elektrikli araçlara talip oldu

11 Ekim 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Renault ve Nissan’ın üretimini yapacakları Türkiye’deki ilk elektrikli araçlara, Büyükşehir Belediyesinin talip olmasını kararlaştırdı.

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı, Melih Gökçek başkanlığında yapıldı. Gökçek, toplantıda, Özbekistan’ın Taşkent şehrinde 8-10 Ekim tarihlerinde yapılan Dünya Tekvando Poomse Şampiyonası’na Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ sporcularından Mustafa Yılmaz, Hayri Temel Alper ve Kemal Yılmaz’ın dünya şampiyonu olduğunu belirterek, ”Mustafa Yılmaz’ın iki tane dünya şampiyonluğu var. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Ayrıca Moskova’daki güreşte de Rıza Kayaalp dünya üçüncüsü oldu, onu da tebrik ediyoruz” dedi.

Toplantıda, 59 ülke ve 446 sporcunun katıldığı müsabakalarda dünya şampiyonu olan sporculara belediye imkanları ölçüsünde konut verilmesi teklifi ile güreşte dünya üçüncüsü olan Rıza Kayaalp’e 50 bin lira para ödülü verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

-”MEDYA 3 DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNU HABER YAPMADI”-

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Dr. Metin Şahin, spora ve sporcuya verilen destekten dolayı yaptığı teşekkür konuşmasında, sporcuların çok büyük bir şampiyonluk aldığını belirterek, bu şampiyonluğun sadece altın madalya ödülü almak olmadığını, aynı zamanda Özbekistan’da Türk Cumhuriyetleri ile birliktelik, halkın desteği, birleşme, Türk milletine olan sevgilerini artırma noktasında bu altın madalyanın çok büyük değeri olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, bu konuyla ilgili bir sitemi olduğunu ifade ederek, ”Medya başka bir konu olduğu zaman yeri göğü inletiyor. Fakat 3 tane dünya şampiyonluğu çıkarttık, tek bir gazetede doğru dürüst haber çıkmadı” diye konuştu. Dünyanın değişik yerlerinde derece alan sporcuların duyurulması için raket panolar ve bilboardlarda haber yapılmasını öneren Gökçek, ”Bir nevi protesto da olur. ‘Medya yazmıyor ama buyurun görün’ diye yazmak lazım, diye düşünüyorum. Belki utanırlar o zaman. Onu da mevcut önergeye ilave edip oylayabilir miyim? Beledimizin üç takımının Büyükşehir, ASKİ ve Egospor’un sporcularının dünyada aldığı derecelerin zaman zaman bilboardlarda ve raket panolarda ilan edilmesi konusunu ilave ederek oyunuza sunuyorum” dedi. Bu teklif oy birliğiyle kabul edildi.

-SÖZLEŞME ŞARTLARINA UYMAYAN BÜFELER KAPATILACAK-

Gökçek, büfelerle ile ilgili zabıta ekiplerine genel bir denetim yaptırdığını anlatan Gökçek, sözleşmeye uyan büfe bulamadığını ve bunların kaldırılması için karar alındığını ancak kararların tamamının mahkemelerden döndüğünü söyledi. Büfelerin aldıkları ruhsat konusu dışında farklı faaliyetlerde bulunduklarını söyledi. Belediyenin yetkili birimlerince tüm büfelerin yeniden teftiş edilerek ve denetlenerek konumu ve aldıkları ruhsat itibarıyla denetlenmesini isteyen Gökçek, alınan metrekareye ve sözleşme şartlarına uymayan büfelerin ruhsatlarının iptalini oylamaya sundu. Karar oy birliğiyle kabul edildi.

-BELEDİYEDE TEK MARKA SUYUN TÜKETİLMESİ-

CHP’li meclis üyesi İbrahim Uyar ve arkadaşlarının, ”Ankara şebeke suyunun içilebilir nitelikte olduğunun Belediye Başkanlığı ve ASKİ yöneticilerince dile getirilmesine karşın damacana su tüketildiği ve tüketilen damacana suyun birkaç aydır EGO tarafından işletilen kantinde tek marka suyun satılması, birden fazla seçeneğe olanak tanınması ya da uygun yerlere kaliteli filtreleme sisteminin kurulmasına” ilişkin önergesini okuyan Gökçek, bu konuyla ilgili karar alınmayacağını, temenninin ilgililere gönderileceğini söyledi.

-”EGO YILDA 120 TRİLYON ZARAR EDİYOR”-

Bazı yerlere EGO otobüslerinin sefer sayılarının artırılmasıyla ilgili önergeyle ilgili karar alınması durumunda EGO’nun 10 trilyon liralık zararının 20 trilyona çıkacağını bildiren Melih Gökçek, ”Yani sefer sayılarının çoğaltılması mümkün değil. Şu anda EGO yılda 120 trilyon lira zarar ediyor. Ben konuyu EGO’ya havale edeceğim. Hat belirlemek ve vermek onların görevi” diye konuştu.

-”KESİKKÖPRÜ BARAJI’NDAN SU VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Ankara’ya bir yıl süreyle suyu verilen Kesikköprü Barajı’na, yağışların bol olması nedeniyle şu anda ihtiyaç duyulmadığını anımsatan Gökçek, ”Arkadaşlarımız zaman zaman o hatların çalışmasını sağlamak için 100’er metreküp civarında su verdiler. O hatlarda herhangi bir aksaklık, patlak, çatlak var mı, çalışıyor mu diye yapıyorlar. Hatta çok seferinde de suyu Mogan Gölü’ne veriyoruz. Hatların çalışır vaziyette kalmasını temin etmek için bunu yapıyoruz. Yani 1 milyon metreküp su verirken yüzde 10 oranındaki bu suyun lezzetini fazla etkilemeyeceği açık, zaten kimse de farkına varmıyor” diye konuştu. Gökçek, Kesikköprü Barajı’ndan su vermeye devam edeceklerini kaydetti.

Kurtboğazı Barajı’nda 2 beton boru hattı bulunduğunu, bunların eskimesi nedeniyle çok sık patladığını anlatan Gökçek, şöyle konuştu:

”Bu nedenden dolayı üçüncü çelik hattın yapılmasına başlandı. Şu anda hattın döşenmesi yüzde 60’larda. Ayrıca, kış aylarında yağmurun yoğun olduğu aylarda boşa akan dereleri Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar’a aktarmak istiyoruz. Bunu yaptığımız zaman Ankara’nın 3 aylık su ihtiyacını karşılayacak su alma imkanımız olacak.”

-”İLK ELEKTRİKLİ ARAÇLARA TALİP OLMAK İSTİYORUZ”-

Tüm dünyanın araçlarda artık benzin ve mazot yerine doğalgaz kullanmaya yöneldiğini, şimdi de elektrikli araçların çıkmaya başladığını belirten Gökçek, elektrikli araçlar konusunda Türkiye’ye öncülük yapmak istediklerini söyledi. Gökçek, ”Bu konuda çalışma yapan Renault ve Nissan, bir yıl sonra Türkiye’deki ilk elektrikli araç üretimini yapmış olacaklar. Biz Devlet Malzeme Ofisi kanalıyla bu ilk elektrikli taksi yani otolara talip olmak istiyoruz. İlk elektrikli araçları Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kullanarak bir öncülük, teşvik yapmak istiyoruz” dedi. Bu konudaki teklif, oy birliğiyle kabul edildi.

-SİTELERE DEV İŞ MERKEZİ VE 3 TOTEM YAPILACAK-

Gökçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Siteler’i ziyaretinde esnafın, kendilerinden yapılmasını istedikleri dev teşhir salonunda ürünlerini satmak istediklerini anlatarak, mevcut dükkanlarla anlaşma yaparak oraya dev bir iş merkezi yapmayı düşündüklerini söyledi.

Başkan Gökçek, şunları kaydetti:

”Oradaki vatandaşlarımıza önden veya arkadan şimdiki dükkanları kadar mesafeyi kendilerine vermek kaydıyla dev bir iş merkezi yapalım diye düşünüyoruz. Tabii bunu kentsel dönüşüm projesiyle gerçekleştireceğiz. 50 bin, 100 bin metrekarelik dev bir 2 katlı iş merkezi ve özellikle onun 2. ve 3. katları ortadan açık, devamlı sergi alanı tarzında yapılmasını bunun kat karşılığında yapılmasını da rahatlıkla yaptırabileceğini düşünüyorum. Çünkü oradaki dükkanların yarısını esnafa, yarısını müteahhide verirsek güle oynaya yaptırırız. Ayrıca 3 tane totem yapılmasını istiyoruz. Bu totemlerin 2 tanesini Siteler’in girişine, bir tanesini de Esenboğa yolu üzerinde Siteler’e dönen kavşağa koymak istiyorlar. Masrafını biz yapacağız, meclis karar verirse.” Bu konudaki karar da toplantıda oy birliğiyle kabul edildi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: