Arabanın dışına “airbag”

Arabanın dışına “airbag”

15 Mart 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Volvo V40 dünyada bir ilk olarak yeni geliştirilen Yaya Hava Yastığı Teknolojisini içeriyor.

Sistem şöyle çalışıyor; ön tampondaki alıcılar otomobille yaya arasındaki fiziksel teması algılayınca motor kapağının arka tarafı serbest bırakılıyor ve aynı anda ortaya çıkan hava yastığıyla şişiriliyor. Şişmiş hava yastığı kalkmış motor kapağının altındaki alanı, artı ön cam alanının yaklaşık üçte birini ve A sütunlarının alt kısmını kaplıyor.

İlk kez Volvo’nun kullandığı, üç noktalı emniyet kemerinin artık neredeyse bütün otomobillerde bulunması gibi, bu teknolojinin de diğer otomobil üreticileri tarafından benimsenmesi bekleniyor.

Volvo cihazın, insanların çarpma nedeniyle öldüğü kazaların yüzde 86’sında hayat kurtarabileceğini iddia ediyor. Cihaz ön tampona takılmış, bir çarpmada cismin ne kadar sert olduğunu tespit eden bir dizi alıcı vasıtasıyla çalışıyor.

Eğer cisim esnek olarak kaydedilirse, örneğin bir insan uzvuysa ve otomobil 20 km/s ile 50 km/s arasında bir hızla gidiyorsa (Avrupa’da çoğu şehir yollarındaki hız sınırının altında), otomobilin motor kapağından bir hava yastığı fırlıyor ve ön camı kaplıyor.

İsveçli üretici bu hava yastığının yayaların başlarının ön cama ve çevreleyen metale çarpmasını önleyeceğini ve ayrıca motor kapağını 10 santimetre yukarı iterek motorun üzerinde bir yastık oluşturacağını iddia ediyor.

Hava yastığı gelecek aydan itibaren Volvo’nun V40 modeline standart olarak takılacak ve gelecekte de bütün yeni Volvo’larda kullanılacak.


Sürücünün yolu görebilmesi için hava yastığının ortası boş bırakılmış.

Volvo’nun kıdemli güvenlik danışmanı Thomas Broberg şöyle konuştu: ‘Bu teknolojinin yayaların yaşadığı ciddi yaralanmaların sayısını önemli ölçüde azaltabileceğine inanıyoruz. Vizyonumuzun bir parçası olarak 2020 itibariyle hiç kimsenin bir Volvo’nun çarpması nedeniyle ölmemesi ve yaralanmaması gerekiyor.’

Otomobillere aracın önüne çıkmak üzere olan bir insanı fark edebilen bir yaya algılama sistemi de takılabiliyor.

Sistem sürücüyü uyarmak için sesli alarm veriyor ve eğer çarpma kaçınılmazsa otomatik olarak frene basıyor.

Fakat bu teknoloji 80 santimden kısa çocukları korumayacak.

Kaynak:http://www.ntvmsnbc.com/id/25329628/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: