ASELSAN’dan elektrikli araba projesi

ASELSAN’dan elektrikli araba projesi

27 Kasım 2014 1 Yazar: ElektrikliOto

ASELSAN ve IBM, elektrikli araçların menzil sorununu gidermek için yeni pil projesi üzerinde çalışıyor.

ASELSAN’dan devrim niteliğinde pil projesi!

ASELSAN ve bilgisayar sistemleri devi IBM tarafından geliştirilecek pillerle elektrikli araçların menzil sorunu sona erecek. Çalışmayla 160 km’lik araç pil şarj ömrünün 800 km’ye çıkması hedefleniyor Aselsan ve IBM elektrikli araçların menzil sorununu bitirmeye hazırlanıyor. Mevcut Liion pil teknolojileriyle 160 km gidebilen aile tipi bir binek Otomobil geliştirilecek yeni teknolojiyle en az 800 km yol gidebilecek. Örneğin; 4 kişilik bir aileyi taşıyan elektrikli otomobil, tam doldurulmuş bataryası ile İstanbul’dan Kayseri’ye hiç şarj edilmeden ulaşabilecek.

5 KAT FAZLA

Geliştirilecek metal-hava (metal-air) pilleri, mevcut Liion pillerine göre, aynı ağırlıkta en az 5 kat daha fazla enerji depolayabilecek.
Söz konusu yeni piller, bu niteliğiy ile elektrikli araçların menzil sorununu ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken ile IBM Genel Müdür Yardımcısı Kenneth J.
Keating Jr. bir sözleşme imzaladı. Buna göre başlangıç olarak metalhava pil teknolojileri ve milimetre dalga tümleşik devreler üzerinde ortak Ar-Ge faaliyetleri yapılacak.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: