Aston Martin’den 800 Beygirlik Elektrikli Otomobil!

Aston Martin’den 800 Beygirlik Elektrikli Otomobil!

22 Ağustos 2015 0 Yazar: ElektrikliOto

Aston Martin dediğinizde belki sizin değil; ama ana vatanı İngiltere’de yaşayanların aklına James Bond gelir ve elbette James Bond’a her görevi için özel olarak ürettikleri oyuncaklar.
Aston Martin dediğinizde belki sizin değil; ama ana vatanı İngiltere’de yaşayanların aklına James Bond gelir ve elbette James Bond’a her görevi için özel olarak ürettikleri oyuncaklar.

Ortaya yeni çıkan bu model ise gerçek bir James Bond oyuncağı adeta çünkü Aston Martin’in şık İngiliz tasarımı ile fosil yakıtlara en iyi alternatif olarak görülen elektrik gücünü bir araya getirip performanstan da ödün vermeden yola sürüyor.

Automotive News’in haberine göre firmanın CEO’su Andy Palmer, şirketin iki yıl içinde elektrik motorlu bir Rapide üreteceğini onayladı ve “eğer V12 motor üretmeye devam edecekseniz çizginin diğer ucunda da bir şeyler yapmak zorundasınız” açıklamasında bulundu.

Aston Martin’in şu an üretimini sürdürdüğü 8 ve 12 silindirli motorlar küresel emisyon ve yakıt tasarrufu mevzuatının gerektirdiklerini karşılayamıyor ve bu araçlar adeta akaryakıtı susuz bir fil gibitüketiyor. Özellikle de günümüzün en trend hareketi olan elektrikli motorlarla kıyaslandığında enerji tüketimi olarak israftan başka bir şey ifade etmiyor sektör için.320 kilometre kadar bir menzil hedefleyen elektrik motorlu Rapide, Aston Martin’in tek elektrikli aracı da olmayacak. Firmanın SUV modellerinden DBX’in de elektrik motorlu bir versiyonu Rapide ile yakın dönemde piyasada olacak.

Geçtiğimiz günlerde bir etkinlikte konuşan Palmer, rakibi ve sektörün öncüsü olarak görülen Tesla’nın P85D modeline de değinmeden duramadı ve Model S P85D’nin düşünüldüğü kadar iyi bir araç olmadığını ve hız konusunda anlamsız olduğunu belirtti.Söylentilere göre elektrik motorlu Rapide’ın fiyatı 200 bin ile 250 bin Dolar arasında olacak ve hem mevcut 12 silindirli kendi modelinden, hem de Tesla’nın Model S P85D’sinden daha yüksek bir meblağ talep edecek; ancak eğer sözünü ettikleri 800 beygiri sunacaklarsa otomotiv devinin araç için biraz daha geliştirme yapması gerekecek gibi duruyor; çünkü o kadar güç için ihtiyaç duyacağı batarya menzilden ya da performanstan ödün verebilir.

http://onedio.com/haber/aston-martin-den-800-beygirlik-elektrikli-otomobil–568249

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: