Atatürk’ün otomobilini ahşaptan yapıyor

Atatürk’ün otomobilini ahşaptan yapıyor

09 Şubat 2015 0 Yazar: ElektrikliOto

Ahşap Ustaları, Hasan-Sunar Aksakal ile Rüzgar Akyüz, Anıtkabir’de sergilenen Atatürk’ün ilk otomobillerinden birinin aynısını ahşaptan yapıyor. Elektrikli otomobil tamamlandığında 30 km hız yapabilecek.

Kayhan Yolu üzerinde atölyeleri bulunan ahşap ustaları Hasan ve Sunar Aksakal ile yola beraber çıktıkları Rüzgar Akyüz, ahşaba nostaljik dokunuşlarla anlam yüklüyor. Buzdolabından, masaya, radyodan, sandalyeye kadar aklınıza gelebilecek her şeyi ahşaptan yapan ustaların son icadı elektrikle çalışan ahşap otomobil.

Ahşap sanatını gelenekle buluşturan usta eller, şimdi de ahşap bir araba üreterek bir ilke imza atıyor.

Henüz yapım aşamasında olan ahşaptan araba, Hasan Aksakal’ın çocukluk hayali. Atatürk’ün Anıtkabir’de sergilenmekte olan ilk arabalarından birisinin birebir aynısını ahşaptan yaptıklarını söyleyen Aksakal, tamamlandıktan sonra 30 km hızla gidebilen, elektrikle çalışan şarjlı bir araba olacağını söyledi. Arabanın tamamlanması için sadece aksesuar ve boyama işlemlerinin kaldığını söyleyen Aksakal, çocukluk hayalini gerçekleştirdikleri için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Küçüklükten bu yana bir şeyleri söküp yeniden takmayı, bir şeyler yapmayı sevdiğini söyleyen Aksakal, ürettikleri eserlerle insanları geçmişiyle buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.
“Bu işi severek yapıyoruz. Gece gündüz demeden çalışıyoruz ve çalışırken büyük mutluluk duyuyoruz. Denizli’de bu şekilde çalışan bizim bildiğimiz başka bir yer yok. Şehirde birçok işyeri ve kafeye ahşaptan, at arabası tekerliği şeklinde masa, sandalye ve tabure temininde bulunuyoruz” diyen Aksakal’ın ahşaptan yaptığı ürünler içerisinde ilk anda dikkati çeken kağnı şeklinde kahvaltı masası, gitar şeklinde telefon ve radyo oldu.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: