AUDI AG: e-tron için güneş enerjisi

24 Nisan 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Audi geleceğin araçlarında güneş enerjisi kullanacak: şirketin Ingolstadt’daki ana merkezindeki e-tron modelleri gelecekte akülerini üretim merkezindeki foto voltaj donanımları ile şarj edilecekler. Şirket güneş enerjisi kapasitesini ciddi biçimde arttırıyor: yılsonunda Audi A3’ün 7,500 metrekarelik yeni üretim merkezinin çatısına yeni güneş panelleri yerleştirilecek.

Tesis yöneticisi Peter Kössler “Bu konsept Audi’nin elektromobilite ile sistematik olarak ilgilendiğinin göstergesidir” şeklinde konuştu. Bu güneş panelleri en sert çevre koruma, verimlilik ve esneklik standartlarını karşılayan yenilikçi ince katmanlı modüllerden oluşmakta. Kössler: “Her bölgede yeni standartlar belirlemeyi hedefliyoruz.”

Audi, Green City Energy ile birlikte yaptığı çalışmaları genişletiyor: Münih merkezli firma, 2009’da Ingolstadt’daki tesisin 11,600 metrekarelik alanına güneş panelleri yerleştirdi. Audi, şimdi de Audi A3 kaporta üretim merkezinin 7,500 metrekarelik çatısını 500 kilowatt çıkış gücü sağlayacak paneller için ayırmış durumda. Bu yeni donanım ile yaklaşık 180 evin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak 460 MW saatlik elektrik sağlanabilecek. Bu eklenti ile tesisteki panellerden üretilen enerji 1,500 MW saate çıkacak, bunun üçte biri ise tesis içinde kullanılacak.

İlk defa tesis içinde güneş panellerinden üretilen elektrik tesisin elektrik tesisatında kullanılacak. Elektrikli araçların akü şark istasyonlarının yanında diğer üretim sistemleri de bu yeşil elektriği kullanacak. Aktarım kayıpları azaltılarak üretim yerinde yapılan kullanımlar enerji üretimine katkıda bulunarak iklim şartlarının korunmasını sağlayacak.
Audi ayrıca Almanya’daki diğer üretim tesisi olan Neckarsulm’da da güneş enerjisi kullanmakta. Buradaki çeşitli garajların tavanlarındaki güneş panelleri yılda 1,000 MW saatten fazla elektrik enerjisi sağlamaktadır.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: