Audi tek şarjla 450 km giden elektrikli otomobil üretiyor

Audi tek şarjla 450 km giden elektrikli otomobil üretiyor

01 Aralık 2014 0 Yazar: ElektrikliOto

Elon Musk ve Tesla’nın elektrikli otomobil başarısı, Audi şirketini harekete geçirdi. Tam batarya ile yüzlerce kilometre yol tepebilen Audi elektrikli otomobil modellerine hazırlanın
Otomotiv sektörü, sessiz bir değişim geçiriyor. Bir zamanlar hayal olarak adledilen ve küçümsenen elektrikli otomobil fikri, Elon Musk’ın ticari atılımı Tesla sayesinde dünya çapında sesini duyurmayı başardı.

Tesla’nın dev batarya üniteleri ve otomobil fikrini bir arada sunmasına sıcak bakmayan sürücüler bile, BMW i3 ve i8 gibi şık ve kullanışlı hibrit modeller karşısında geri adım atmak zorunda kaldılar. Sektörün geçirdiği değişime, BMW’nin hemşehrisi Audi şirketinin de katkıda bulunmaya hazırlandığı söyleniyor.

Modern elektrikli otomobillerin enerji ekonomisini yeterli bulmayan Audi, 2012 yılında duyurduğu R8 e-tron modelinin üretimini de bu sebepten dolayı iptal etmişti. 2012 yılından bu yana büyük yol kat etmeyi başaran üreticinin 2017 yılı için harika bir elektrikli otomobil kat ettiği söyleniyor.

Elektrikli R8 versiyonunun aksine, 5 kişilik bir aile arabası olacağı belirtilen yeni model, kalabalık bir aile için yeterli bagaj hacmine de sahip olacak. Tek şarj ile 450 km yol kat edeceği söylenen Audi’nin oldukça büyük bir bataryaya ihtiyaç duyacağı kesin.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: