BAKAN ERGÜN ELEKTRİKLİ HİBRİT ARACI KULLANARAK TANITTI

BAKAN ERGÜN ELEKTRİKLİ HİBRİT ARACI KULLANARAK TANITTI

14 Ekim 2010 1 Yazar: ElektrikliOto

ERGÜN: “TÜRKİYE´DE İÇ PAZARDA 1 MİLYON OTOMOBİL SATIŞI GERÇEKLEŞTİRİLEBİLECEK”

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Yiğit Akü firması ile Form Mühendislik firması tarafından ortaklaşa geliştirilen ve hibrit dönüşüm kiti takılan ilk elektrikli araç prototipinin tanıtımı yaptı. Bakan Ergün, otomotiv sektörünün Türkiye’nin ihracatında ilk sırada yer aldığını ve iç pazarda 1 milyon otomobil rakamının aşılacağını öngördüklerini söyledi.

Hibrit dönüşüm kiti takılan elektrikli otomobil ile deneme sürüşü gerçekleştiren Bakan Ergün, otomotiv sektörünün Türkiye’nin ihracatında ilk sırada yer aldığını vurguladı. Bakan Ergün, geçen yıl dünyadaki ekonomik krizin etkisiyle ihracatta bir miktar daralma olduysa da iç piyasadaki desteklerle otomotiv sektöründe yine önemli bir rakamın yakalandığını ve sadece iç piyasada 370 bin otomobil satış rakamına ulaşıldığını belirtti.

Bu yılın eylül ayı itibariyle, geçen yılın rakamlarına ulaşıldığını açıklayan Ergün, otomotiv sektörünün bu yıl çok daha canlı bir şekilde yoluna devam ettiğini söyledi. Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Otomotiv konusunda iç piyasadaki gelişmeler ve iç pazarın genişlemesinin dikkatle takip edilmesi gerekiyor. Yakın gelecekte Türkiye’de iç pazarda 1 milyon otomobil rakamının aşılacağını öngörüyoruz. Belki önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye’de iç pazarda 1 milyon otomobil satışı gerçekleştirilebilecektir. Otomotivin üretim hedefi orta vadede 2 milyondur ve bu 2 milyon rakamında 1,5 milyonluk ihracat hedeflemektedir. Ancak bu rakamların üzerine çıkma potansiyeli de vardır.”

Bakan Ergün, fosil yakıtların yanında elektrik enerjisinin, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığına dikkat çekerek Türkiye’de de biri binek, biri hafif ticari olmak üzere iki adet elektrikli araç üretileceğini söyledi. Bunlardan birisinin Fiat tarafından full elektrikli Doblo üretimi olacağını, diğerinin ise Renault tarafından üretilecek full elektrikli Fluence olacağını belirten Ergün, 2011 yılında bunlarla ilgili üretime başlanacak bir noktaya gelinmiş olunacağını açıkladı.

Bakan Ergün, mevcut araçların elektrikli araçlara dönüşümüne ilişkin çalışmaların yürütüldüğünü belirterek şunları söyledi:

“Bazı firmalar dizel veya benzinli araçların elektrikli araca dönüşümüyle ilgili çalışmalar yürütüyorlar. Bir taraftan da hibrit araçlarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bugün sizinle Yiğit Akü ile Form Mühendislik firmalarının konsorsiyum olarak birlikte çalıştıkları, bizim de Bakanlık olarak projelerini incelediğimiz ve San-Tez kapsamında destekleyebileceğimizi gördüğümüz bir projeyi paylaşmak istiyoruz. Bu, elektriklide hibrit araç projesi. Yani bazı aksamların değiştirilmesiyle elektriği kendi hareketlerinden elde eden bir mekanizmayı araca monte etmekle dışarıdan herhangi bir elektrik şarjı kullanmadan, kendi aküsünü, kendi elektrik depolarını kendisi dolduran ve trafikte gerektiğinde hız artışı için gerektiğinde yokuşlarda motorun gücünü artırmak için ve gerektiğinde de sıkışık trafik anında sadece elektrikliyi otomatik vitesli bir arabaya dönüştürmek için kullanan mekanizmaları geliştirilmiş bir araç.”

Ergün, gazetecilerin elektrikli araçların maliyetlerine ilişkin sorusuna, “Bugünkü maliyetlerin çok üzerinde değil, fakat motor hacimleri farklı olduğu için vergilendirme sistemleri ve teşviklerinin farklı olması gerekiyor. Çevre kirliliği bu araçlar için söz konusu değil. Dolayısıyla motorlu taşıtlar vergisi ve çevre vergisi gibi vergilerin yeniden ele alınması gerekiyor” diye yanıtladı.

Elektrikli araçların kamuda kullanımına ilişkin soruya ise, “Piyasa gözetim ve denetim faaliyetlerinde kullandığımız araçların filolarını elektrikli araçlardan oluşturabiliriz. Yine PTT araçları veya şehiriçi kargo araçları da bu araçlardan teşkil edilebilir” şeklinde yanıt verdi.

Ergün,Türkiye’de üretilen otobüslerin mutlaka satın alması konusunda da belediyelere tavsilerde bulunduklarını belirterek, “Bu çerçevede aralık ayı içinde belediyelerle Türkiye’deki otobüs üreticisi firmaları yan yana getireceğiz ve onların Türkiye’de üretilen otobüsleri nasıl daha avantajlı kullanabileceklerini araştıracağız” dedi.

Sanayi Bakanı Ergün, elektrikli bisikletlere ilişkin bir soru üzerine de bunlarla ilgili yasal alt yapının, yönetmeliklerin, tip onaylarının hazırlanması gerektiğini, Tip onayı oluşmamış, testlerden geçmemiş ürünlerin trafiğe çıkmalarının hem can ve mal güvenliği açısından mahsurlu olacağını söyledi.

Otomotiv sektöründeki teknolojik gelişmelerden akaryakıt sektörünün ve Türkiye’nin petrol ithalatının nasıl etkileneceği sorusuna ise Bakan Ergün, “Bu teknolojilerin gelişmesiyle Türkiye’nin petrol ithalatı azalacaktır. Araçların önemli bir bölümünün hibrit olması halinde bile Türkiye yüzde 30’luk yakıt tasarrufu sağlayabilecektir, ama bu yıllara sari bir konu” diye yanıt verdi.

Bakan Ergün, daha sonra Bakanlık bahçesinde elektrikli araç prototipi ile test sürüşü yaparken, aracın normal çalışır durumundayken motorun titreşiminin hissedildiğini ancak elektriğe geçildiğinde bunun kaybolduğunu, genel olarak kullanımda bir farklılık bulunmadığını söyledi.

FİRMA YETKİLERİNİN AÇIKLAMASI

Araca ilişkin firma yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yiğit Akü ile Form Mühendislik firmaları tarafından geliştirilen yeni bir sistem sayesinde mevcut araçlar, araç mekaniği üzerinde hiçbir tadilata gerek olmadan küçük bir ekleme ile hem fosil yakıt, hem de elektrik kullanan (HİBRİT) araca dönüştürebilecek. Halen kullanılan bir araca hibrit araca dönüştürmek için elektrik motorları, akü grubu ve kontrol bilgisayarından oluşan ve tamamı ar-ge çalışmalarına dayanan bir kit geliştirdi. İleri teknolojiye dayalı olarak tamamen yerli üreticiler tarafından geliştirilen ve tekerlek jantı içindeki boşluğa sığacak şekilde dizayn edilen bu elektrik motoru Pemanent Magnet özelliğine sahip ve düşük devirlerde yüksek güç sağlıyor. Gelecek 10 yıl içerisinde Avrupa’da satılan her 5 araçtan birinin elektrikli olacağı ve 20 yıl sonra üretilen tüm araçların hibrit araçlar olacağını hesaplayan tasarımcı mühendisler,Türkiye’de otomotiv sanayi için büyük fırsatlar yaratacak olan bu pazara yatırım yapmanın ve işbirliğinin önemi bir kez daha ortaya çıktığını bildirdi.

ARACIN ÖZELLİKLERİ

Form Mühendislik Mühendislik Müdürü Necdet Karabulut, yüzde 30 yakın tasarrufu sağlayan ve 4 bin avro’ya imal edilen hibrit araca dönüşümün seri üretime geçtiğinde bin avro’ya kadar düşecebileceğini söyledi. Mevcut kulanılan bir aracın 2 saat gibi kısa bir sürede hibrit araca dönüştürüleceğinide belirten Karabulut, Türkiye patentini aldıkları hibrit araç için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın onayını beklediklerini,

Dünya patenti için ise müracatta bulunduklarını bildirdi.

Ümit KOZAN /ANKARA, DHA

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: