Bakan Şimşek’in elektrikli otodan haberi yok

Bakan Şimşek’in elektrikli otodan haberi yok

21 Kasım 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Avrupa’da 2015’te 480 bin adet, dünyada ise bir milyon 700 bin adet elektrikli aracın yollarda olacağı öngörülüyor. Yaklaşık 10 yıllık bir geçmişi olan hibrid araçlar ise, elektrikli araçlardan daha popüler olacak. 2015’te dünya genelinde hibrid araç satışının yıllık 5-6 milyon adet olacağı tahmin ediliyor.
Elektrikli araçların yaygınlaşması zaman alacak. Çünkü pil maliyetleri nedeniyle elektrikli araçların fiyatı yüksek. Ayrıca, elektrikli araçlar otomobil kullanıcılarının alışkanlıklarında önemli değişikliklere neden olacak. Yani elektrikli araç kullanımını kendiliğinden artmayacak.
Bu yüzden, kullanıcıları teşvik edebilmek için park kolaylıkları, belli bölgelere yalnızca elektrikli araçlarla ulaşım gibi özendirici tedbirler uygulanması gerekiyor. Tabii ki her şeyden önemlisi, elektrikli araçları cazip hale getirmek için vergi teşviği şart. Dünyada birçok ülke, elektrikli araçlara destek veriyor.

Pazar payı yüzde 10’a çıkacak
Bütün bunlar gerçekleşir ve tüketiciler bilinçlenirse elektrikli araçların pazar payı artar. Zaten yapılan tahminler de bunu ortaya koyuyor. 2020-2025 arasında elektrikli araçların pazar payının yüzde 10’lara çıkacağını öngörüyor. Bu da yılda yaklaşık 7 milyon elektrikli araç satışı demek.
Türkiye’de ise elektrikli araç satışıyla ilgili henüz bir düzenleme yok. Duyduğuma göre Autoshow Fuarı’nı ziyaret eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektrikli araçların Türkiye’de satılmadığını öğrenince çok şaşırmış. Vergi düzenlemesi yapılması gerektiğinden söz edilince, “Hemen yaparız” demiş. Anladığım kadarıyla düzenlemeyi yapacak Bakan Şimşek bile elektrikli otodan haberdar değil. İlginç..

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: